Architekt wnętrz – czy warto się na niego zdecydować?

Jeśli macie pomysł na swoje mieszkanie i obawiacie się, że nie poradzicie sobie z realizacją, zatrudnijcie architekta wnętrz, który przekształci wasze wyobrażenia w funkcjonalny projekt. Opowiedzcie mu po prostu o swoich inspiracjach, o stylu, który lubicie, a specjalista będzie już wiedział, co dalej z tym zrobić. Urządzanie mieszkania we własnym zakresie może podwoić koszty remontu i przebudowy, a brak odpowiedniej wiedzy nie jest dobrym doradcą w tej dziedzinie.

Specjalista-architekt wnętrz przygotuje Wasze mieszkanie w sposób estetyczny, funkcjonalny i ergonomiczny. Jego projekt umożliwi odpowiednią aranżację oświetlenia oraz uwzględnienie aktualnych trendów projektowych. Plan musi oczywiście uwzględniać Wasze potrzeby – jeśli macie dzieci, architekt wnętrz musi zaplanować dla nich pokoje. Jeśli pracujecie w domu, trzeba dla Was przygotować odpowiednie pomieszczenie biurowe z wyposażeniem. Naturalnie na wstępie trzeba poinformować architekta o dostępnym budżecie, aby wiedział, w jakich granicach może działać. 

Specjalista przedstawi Wam propozycję kolorów w mieszkaniu, ustawienia mebli i sprzętów oraz stylu i materiałów, jakie mogą być zastosowane. Na etapie planowania zostaną uwzględnione wymierzone odległości między meblami i szerokość przejść. 

Zalety współpracy z architektem wnętrz

Obok przygotowania planu architekt będzie też kontrolował jego wykonanie. Sam zaplanuje harmonogram działań i oszczędzi Wam wielu obciążeń związanych z nadzorem ekipy budowlanej. Dostosuje projekt do Waszych możliwości finansowych, aby nie było obaw o brak pieniędzy na zakończenie prac. Ekspert orientuje się w nowych kierunkach i trendach designerskich, może więc zaproponować Wam coś rzeczywiście świeżego i oryginalnego. Na przykład polecić dobrej jakości meble, niekoniecznie z popularnej sieci. Trudno jest samemu urządzić mieszkanie równie dobrze, jak to zrobi architekt wnętrz.

Z pomocą architekta stworzymy wyjątkowe wnętrze
Z pomocą architekta stworzymy wyjątkowe wnętrze

Fachowe spojrzenie z odmiennej perspektywy  

Konsultacje z fachowcem dotyczące domu albo mieszkania wyostrzają widok własnych czterech ścian i pokazują znaną przestrzeń z innej perspektywy. Na przykład w podobnych sytuacjach:

  • Coś jest nie tak z otoczeniem, z moim mieszkaniem. Od dawna coś mi przeszkadza, ale nie wiem dokładnie, w czym leży problem. Jest jakieś uczucie niezadowolenia, a ponieważ głębszą analizę zawsze odkładam na później, od lat żyję w takiej sytuacji.
  • Chcę moje nowe mieszkanie urządzić, ale po przeprowadzce nie mam już na nic siły i z początku improwizuję, a dzisiaj już tak bardzo się do tego przyzwyczaiłem, że prowizorka zupełnie mi nie przeszkadza.
  • Chcieliśmy odnowić mieszkanie i kiedy już doszliśmy do malowania ścian i sufitu, doszliśmy do wniosku, że można by przy okazji wymienić niektóre meble – ale które? 

Takie i podobne myśli przychodzą często osobom, które po długich wahaniach odważają się zrobić wreszcie pierwszy krok w kierunku poprawy warunków i wyglądu własnego mieszkania. Często pojawia się na początku bezradność, jak takie przedsięwzięcie funkcjonuje i jakie zmiany są w ogóle możliwe. Także obawa, że coś się w nowym urządzeniu nie powiedzie, przeszkadza często w ogóle rozpoczynać wprowadzanie jakichś zmian. 

Architekt wnętrz daje klientowi nowe spojrzenie na własne otoczenie
Architekt wnętrz daje klientowi nowe spojrzenie na własne otoczenie

Pomysł, aby zasięgnąć porady u zawodowego projektanta wnętrz wydaje się wielu osobom, z różnych względów, niezupełnie realny: jedni boją się, że wsparcie architekta wnętrz oznacza koniecznie pracochłonną i kosztowną przebudowę. Dla innych z kolei własne problemy z przestrzenią mieszkania wydają się prawdopodobnie nie dość poważne, aby angażować do ich rozwiązania projektanta. 

W rzeczywistości porady architekta wnętrz dają konkretne wsparcie w działaniach na rzecz szybkie poprawy wyglądu mieszkania. Na miejscu można wspólnie przedyskutować najważniejsze problemy i uwzględnić wszystkie aspekty. Zaletą jest też fakt, że projektant z reguły po raz pierwszy widzi mieszkanie i świeżym okiem może ocenić sytuację. Nie trzeba wcale dużo czasu, aby określić powody negatywnych odczuć, sygnalizowanych przez właściciela. 

Dobrym przykładem takiej sytuacji może być położenie kanapy w salonie.

Czasem wystarczy drobna zmiana

Obserwujący z boku architekt wnętrz jest w stanie, bez osobistych podtekstów i przyzwyczajeń, bezstronnie przeanalizować i ocenić przestrzeń mieszkania. Warunkiem powodzenia takiego podejścia jest oczywiście chęć zainteresowanego do przyjęcia krytycznych uwag i odstąpienia od swoich wcześniejszych planów na rzecz konkretnych rozwiązań projektanta. Właściciel mieszkania powinien zyskać całkowitą jasność, co mu przeszkadza, czego brakuje i czego sobie życzy.

Współpraca z architektem to profesjonalne przedstawienie pomysłów, materiałów i możliwości.
Współpraca z architektem to profesjonalne przedstawienie pomysłów, materiałów i możliwości.

Architekt wnętrz daje klientowi nowe spojrzenie na własne otoczenie i pomaga uświadomić sobie, co jest przyczyną negatywnych odczuć. Na przykład bardzo duży salon wcale nie wydaje się być przestronny. Przyczyna leży być może w jego aranżacji. Niewłaściwe jest prawdopodobnie ustawienie mebli, które bez koncepcji znalazły się wzdłuż ścian bez uwzględnienia przestrzennych właściwości pomieszczenia. Rozwiązanie problemu i optymalizacja wyposażenia przykładowego salonu może być dokonana bardzo prostymi środkami. Laik może ich jednak z reguły nie doceniać albo nawet oceniać zupełnie przeciwnie.

Dobrym przykładem takiej sytuacji może być położenie kanapy w salonie. W zdecydowanej większości przypadków opiera się kanapa tylną stroną bezpośrednio o ścianę. Wytłumaczenie według domowników jest przeważnie takie samo, a mianowicie, że pomieszczenie w sumie nie jest aż takie duże i w ten sposób zyskuje się więcej miejsca… 

Obok przygotowania planu architekt będzie też kontrolował jego wykonanie

Przez takie ustawienie jest wprawdzie rzeczywiście więcej przestrzeni przed meblem do siedzenia, jednak wrażenie powstaje zupełnie odmienne. Obserwatorowi sugeruje się, że każdy centymetr kwadratowy musi być wykorzystany, bo właśnie pokój jest nieduży. Ta sama kanapa w tym samym pokoju, odsunięta kilkanaście centymetrów przed ścianę, robiłaby wrażenie, że za kanapą jest jeszcze dużo wolnego miejsca, i że można sobie na to pozwolić.  

Architekt wnętrz wie, jakie rozwiązania będą najkorzystniejsze
Architekt wnętrz wie, jakie rozwiązania będą najkorzystniejsze

Niewielkie, ale efektowne zmiany - z pomocą architekta

Oczywiście zawsze trzeba rozpatrzeć konkretne uwarunkowania i sposób, w jaki ta wolna przestrzeń ma być zagospodarowana. Jeśli domownicy zwykli przed kanapą regularnie tańczyć „wiedeńskiego walca”, rzeczywiście lepiej będzie postawić meble pod ścianą i zostawić więcej miejsca na sportowe działania. W innych przypadkach odsunięcie kanapy będzie lepszym wariantem, bardziej przestronnym przestrzennie. 

Doradztwo architekta wnętrz jest idealne dla wprowadzenia stosunkowo niewielkich ale efektownych zmian.

Innym trikiem może być obrócenie grupy mebli lub dywanów, aby zmienić niekorzystną optycznie geometrię pomieszczenia na bardziej zrównoważoną. Wymiana pojedynczych szafek na ciąg połączonych może stworzyć wrażenie przestronności, chociaż metraż pokoju nie uległ zmianie. Z kolei zastosowanie czystych i intensywnych barw na ścianach może pomieszczenie optycznie pomniejszać, ponieważ barwne powierzchnie zaskakują obserwatora i tworzą nieco sztuczną atmosferę. 

Podsumowanie korzyści wynikających z zatrudnienia architekta wnętrz
Podsumowanie korzyści wynikających z zatrudnienia architekta wnętrz

Doradztwo architekta wnętrz jest idealne dla wprowadzenia stosunkowo niewielkich ale efektownych zmian. Może być też pierwszym krokiem w dużych przedsięwzięciach, na przykład przy zakupie nieruchomości. Obiektywne spojrzenie fachowca może umożliwić ocenę zalet i wad wybieranego obiektu i ułatwić podjęcie właściwej decyzji.

Specjalista-architekt wnętrz przygotuje Wasze mieszkanie w sposób estetyczny, funkcjonalny i ergonomiczny.

Podsumowanie – zalety współpracy z architektem wnętrz

  • Uniknięcie błędnych decyzji dotyczących podziału przestrzeni albo koncepcji kolorów.
  • Profesjonalne przedstawienie pomysłów, materiałów i możliwości.
  • Fachowa kompetencja i wieloletnie doświadczenie.
  • Kontakt ze sprawdzonymi firmami rzemieślniczymi.
  • Oszczędność stresu przy mniejszym osobistym zaangażowaniu w wykonanie prac.