Jak zrobić plan pokoju? Projekty wnętrz – programy online

Skąd czerpać inspirację do ciekawego, modnego albo zwyczajnie praktycznego aranżowania własnych czterech ścian? Przydatne mogą być do tego np. programy online, zwłaszcza że niektóre dostępne są całkiem bezpłatnie. Z czego więc korzystać, na co zwrócić uwagę i jak zrobić plan pokoju?

Na początek – określ, czego szukasz

Zanim pełni entuzjazmu i ciekawych pomysłów ruszycie na wielkie przeszukiwanie, dostępnych w sieci programów do tworzenia aranżacji wnętrz, to zastanówcie się, jakie macie oczekiwania. Salon często musi spełniać rolę miejsca wypoczynkowego, jadalni, a nawet biura. Wtedy, nawet mniejszą przestrzeń musisz umiejętnie zagospodarować. Być może Wasz salon będzie spełniał rolę pokoju gościnnego i zamiast skórzanej sofy, szukacie rozkładanego narożnika? W takim przypadku przemyśl również kwestię schowka na dodatkową pościel. 

Nie tylko bowiem możecie polegać na gotowych bryłach, ale stworzycie też własną.

Jakie macie opcje, by urządzić pokój dziecięcy? W małym pomieszczeniu musicie zmieścić biurko, łóżko, kącik do zabawy, a do tego Twoja córka marzy o prawdziwej toaletce? Koniecznie stwórz więc listę mebli, które będą wyznacznikiem tego dziecięcego świata.

Innowacyjne programy online do projektowania wnętrz, jak np. homestyler posiadają również biblioteki z dostępnymi meblami, dzięki czemu Wasz pokój szybko nabierze odpowiedniego charakteru i Wy będziecie wiedzieć, czego szukać w salonie meblowym. W sieci znajdziesz też przykłady już zaprojektowanych pomieszczeń. Zerknij na nie w pierwszej fazie, być może będą rewelacyjną inspiracją i do Twojego mieszkania?

Projektowanie wnętrz online
Projektowanie wnętrz online

Darmowe programy online – jak zrobić plan pokoju?

Dzięki takim programom jak np. voxbox możecie stać się świetnymi architektami nawet własnego domu. To program, który bowiem nie tylko pozwoli Wam umiejętnie ustawić meble w salonie, ale również wprowadzi intuitywne rozwiązania w planowaniu przestrzeni. Możecie więc zmienić wielkość okna, a nawet zweryfikować wielkość pokoju, w przypadku spadzistego dachu. To kapitalne narzędzie, ponieważ zapewnia Wam możliwość m.in. zmiany wielkości pomieszczeń, przesuwania okien czy drzwi. W fazie budowy program pozwoli idealnie więc dopasować pomieszczenia do planowanych aranżacji. 

Jeśli wolicie jednak coś w rodzimym języku, to alternatywą jest np. darmowy program SweetHome 3D.

Voxbox jest również dobrym programem, jeśli macie nietypowe wnętrza, np. w formie trapezu, ze ściętym bokiem czy długiego prostokąta. Nie tylko bowiem możecie polegać na gotowych bryłach, ale stworzycie też własną. Całość widoczna jest w wizualizacji 3D, dzięki czemu za każdym razem macie podgląd na wprowadzone zmiany. Taka wizualizacja 3D świetnie uruchamia wyobraźnię i daje większe pole do popisu niż rozrysowane na kartce plany, budowanego właśnie mieszkania. 

Wybrać program online czy architekta?
Pinterest
Wybrać program online czy architekta?

Urządzanie całego mieszkania z Homestyler

Kolejnym niezwykle funkcjonalnym narzędziem jest program Homestyler, niestety nie ma wersji w j. polskim. Program jest jednak dość intuitywny, dlatego powinniście sobie łatwo z nim poradzić. Homestyler odznacza się profesjonalizmem już od pierwszych kroków. Nie musicie bowiem rysować planu pokoju, możecie go wgrać z dostępnych plików. Prawda, że już jest przyjemnie na dzień dobry? W Homestyler imponująca jest też biblioteka, w której znajdziecie naprawdę sporo mebli i akcesoriów do mieszkania. To bardzo ułatwia całą pracę, ponieważ szybko się zorientujecie, jakich rozmiarów sofa będzie pasować do pokoju, czy lepszy będzie stół okrągły czy prostokątny oraz gdzie elektryk powinien zamontować gniazdka, na cały sprzęt audio. W Homestyler urządzicie zarówno sypialnię, salon, ale i kuchnię czy łazienkę.

Program do projektowania wnętrz
Komputer Świat
Program do projektowania wnętrz

Apartament w wersji Sweet Home 3D

Jeśli wolicie jednak coś w rodzimym języku, to alternatywą jest np. darmowy program SweetHome 3D. I tutaj do dyspozycji macie również całkiem pokaźne biblioteki, choć już nie tak rozbudowane jak w Homestyler. Całość tworzycie w wersji 2D, a podglądacie w wersji 3D. To dokładny program, dzięki któremu uzyskacie przytulne, jak i nowoczesne aranżacje również na mniejszych przestrzeniach, np. jeśli w Waszym apartamencie konieczne jest połączenie aneksu kuchennego, salonu i sypialni. Program jednak wymaga nieco cierpliwości, trudno się bowiem rysuje pomieszczenia, a wizualizacja 3D nie jest tak intuitywna, jak w innych programach. 

Nie wszystkie programy są darmowe.

Wybrać program online czy architekta?

Jeśli macie do wyboru voxbox czy homestyler, to zdecydowanie urządzicie swoje mieszkanie w ciekawym stylu i to bez pomocy architekta. Decydując się na pracę z programem, potrzebujecie jednak zaplanować więcej czasu. Nie liczcie na to, że w kilka minut ustawicie wszystkie meble, a efekt będzie piorunujący. Z projektowaniem wnętrz, będziecie mieć zabawę i to nawet na kilka godzin. I wcale nie dlatego, że programy są trudne w obsłudze. Warto dać sobie więcej czasu, by sprawdzić maksymalnie dużo opcji, dzięki temu zyskacie pewność, że naprawdę idealnie zaplanowaliście swój pokój. Na pomoc spieszy też Ikea. Tam również dostępny jest program, który ułatwi tworzenie fajnych, ciekawych i klimatycznych stylizacji, ale z meblami Ikea

Kiedy lepszym rozwiązaniem będzie współpraca z architektem? Programy online nie zawsze są wystarczające. Np. jeśli chcecie stworzyć dodatkową ścianę oddzielającą salon od jadalni, a program nie zapewnia interesujących przykładów bądź jeśli nie macie czasu na aranżowanie wnętrz. Do architekta warto zadzwonić, również jeśli mimo zabawy z programem, nie uzyskaliście tego, co Was interesowało.

Darmowe programy online – jak zrobić plan pokoju?
Pinterest
Darmowe programy online – jak zrobić plan pokoju?

Warto płacić za programy do projektowania wnętrz?

Nie wszystkie programy są darmowe. Np. w Homestyler niektóre wizualizacje są odpłatne, choć w trakcie tworzenia własnego projektu, można zbierać punkty i wymieniać je potem na usługi dodatkowo płatne. Z kolei świetny wręcz profesjonalny program PRO100 w wersji bezpłatnej, dostępny jest tylko w wersji demo. Może wystarczyć, ale z odchudzonymi bibliotekami i małą ilością wizualizacji, nie pozwoli do końca rozwinąć skrzydeł. 

Programy online nie zawsze są wystarczające

Zdecydowanie jednak darmowe wersje są w pełni wystarczające, by wiedzieć, gdzie w pokoju ustawić lampy, jakiej wielkości szafę wybrać, bądź gdzie ustawić telewizor w wąskim salonie. 

Jeśli szukasz czegoś więcej, to interesującym, choć odpłatnym rozwiązaniem mogą być programy w wydaniu cadprojekt. Taki program, w którym dobierzesz też płytki ceramiczne, okładziny podłogowe czy dekoracje okienne, możesz testować przez 30 dni za kwotę 220 złotych. 30 dni spokojnie wystarczy, by zaprojektować własne mieszkanie, natomiast cadprojekt zapewnia o wiele więcej możliwości – nie tylko ustawienie mebli, ale i aranżowanie ścian i podłóg, również w łazience czy w kuchni. Warto więc rozważyć uiszczenie opłaty, jeśli homestyler czy voxbox nie wyczerpią w pełni Waszych oczekiwań.