Styl glamour jest ponadczasowy i bardzo elegancki. Zobacz, jak wprowadzić do wnętrza ten wyrafinowany styl za pomocą mebli, dodatków i kolorów.
Czym charakteryzuje się styl glamour?
Styl glamour przede wszystkim kojarzy nam się z elegancją i luksusem. Charakteryzuje się on zastosowaniem bogatych zdobień, połyskujących powierzchni (np. mebli i dodatków), wyborem wysokiej jakości materiałów oraz dbałością o każdy detal aranżacji wnętrza. Mimo iż dominują w nim lśniące tkaniny, kryształowe żyrandole, złote i srebrne akcenty oraz meble o dekoracyjnych formach często inspirowane epoką baroku i art déco, to stawia on przede wszystkim na balans. Wnętrza w tym stylu są urządzone „ze smakiem” i subtelną elegancją – nadmierny przepych może sprawić, że dom lub mieszkanie będzie bardziej przypominać galerię sztuki, niż przytulną przestrzeń mieszkalną.
Warto w tym miejscu również wspomnieć o tym, że styl glamour narodził się w latach 30. XX wieku – w złotej erze Hollywood. Gwiazdy srebrnego ekranu, takie jak Marlene Dietrich czy Greta Garbo, wywierały wpływ nie tylko na modę, ale także na architekturę wnętrz – pomieszczenia projektowane w tamtym czasie miały odzwierciedlać przepych i splendor życia gwiazd. Tym samym bogato zdobione apartamenty pełne luster, welurowych sof i złoconych dodatków stały się symbolem luksusu. Z czasem również styl glamour przeniknął do prywatnych domów, przy czym jego współczesna wersja coraz częściej łączy przepych z nowoczesnym minimalizmem, dzięki czemu wnętrza są nie tylko efektowne, ale również funkcjonalne.
Uwaga: Wnętrza w stylu glamour odnajdują się zarówno w zabytkowych kamienicach, jak i w domach jednorodzinnych, mieszkaniach czy apartamentach – odpowiednio dobrane elementy potrafią stworzyć zarówno klasyczne, jak i bardziej nowoczesne aranżacje.
Aranżacja wnętrza w luksusowym stylu glamour
Cechy stylu glamour to m.in. lśniące powierzchnie, szlachetne materiały i dekoracyjne formy, dlatego też ten styl doskonale sprawdzi się w przestronnych i wysokich wnętrzach, gdzie jego dekoracyjność nie będzie przytłaczać. W szczególności odnajdzie się więc w reprezentacyjnych salonach z kuchnią, klasycznych sypialniach czy w eleganckich jadalniach. Nie oznacza to jednak, że glamour nie nadaje się do mniejszych pomieszczeń – w tym przypadku liczy się balans, umiar oraz przemyślana kolorystyka i dodatki. Poznajcie wskazówki, jak zaaranżować dom lub mieszkanie w stylu glamour.
Najważniejsze zasady aranżacji
Aranżując wnętrze w stylu glamour, warto pamiętać o kilku zasadach. Jakich?
- Przede wszystkim glamour to synonim jakości. Tutaj każdy element wyposażenia powinien być starannie dobrany i wykonany z materiałów o wysokiej jakości.
- Kolejną zasadą jest umiar. Chociaż glamour lubi błysk i zdobienia, to w aranżacji szczególnie ważne jest znalezienie równowagi. Przestrzeń nie może być przeładowana, ponieważ nadmiar np. dekoracji czy kolorów sprawi, że wnętrze stanie się przytłaczające.
- W glamour warto wykorzystywać lustra, szkło i błyszczące powierzchnie, które odbijają światło, optycznie powiększają przestrzeń i podkreślają klimat wnętrza.
- Ostateczny efekt aranżacji powinien być elegancki, ale także przytulny. Wnętrza mają nie tylko zachwycać, ale również być komfortowe w codziennym użytkowaniu.
Kolorystyka
Kolorystyka opiera się przede wszystkim na stonowanych barwach, które stanowią tło dla bogatych zdobień mebli, połyskujących powierzchni i wyróżniających się dodatków. Warto wybierać więc odcienie bieli, beżu i szarości, które sprawia, że pomieszczenie wyda się lekkie i optycznie powiększone. Natomiast eleganckie, ciemne kolory – jak butelkowa zieleń, granat, bordo, ciemny brąz – podkreślą luksusowy charakter wnętrza. Współcześnie często sięga się również po odcienie pastelowe, w tym po pudrowy róż – zwłaszcza w przypadku kobiecej sypialni w stylu glamour. Charakterystyczne są także złote lub srebrne akcenty. Mogą one pojawiać się na meblach, uchwytach, ozdobnych ramach luster i obrazów ściennych czy na tekstyliach.
Uwaga: Na ścianach można zastosować tapety np. z: motywami inspirowanymi naturą, geometrycznymi kształtami, widoczną teksturą.
Meble w stylu glamour
Tak jak już wspominaliśmy, meble glamour często łączą cechy baroku i art déco. Wyróżniają się przede wszystkim dekoracyjnymi formami oraz bogatymi zdobieniami.
Szafy i komody często wykonane są z naturalnego drewna, które może być bielone. Sofy i fotele obite są miękkimi tkaninami, takimi jak aksamit czy welur, i przyciągają wzrok. Zagłówki łóżek są tapicerowane i pikowane. Stoliki kawowe i konsole często wykonane są z materiałów o wysokim połysku – szkła, marmuru lub metalu – a ich bryły są często minimalistyczne. W sypialni nie może zabraknąć stylowej toaletki z dużym lustrem, a w jadalni eleganckiego stołu wykończonego na wysoki połysk.
Uwaga: Istotnym elementem aranżacji glamour jest również symetria.
Glamour w różnych wnętrzach
Glamour można wprowadzić do każdego pomieszczenia w domu, tworząc eleganckie i luksusowe wnętrza.
- Salon w stylu glamour – będzie stanowić wizytówkę każdego domu ze względu na jego reprezentacyjny charakter. Do salonu glamour wybierane są najczęściej jasne barwy, które stanowią kontrast dla mebli (np. pikowana sofa i fotele, lustrzane stoliki kawowe) i akcentów ze złota lub srebra.
- Sypialnia w stylu glamour – powinna być jednocześnie luksusowa i przytulna. Jej centralnym punktem jest łóżko z wysokim, tapicerowanym wezgłowiem, a dodatki to m.in. jedwabne zasłony, miękki dywan, dekoracyjne świecie, kryształowe świeczniki. W sypialni oprócz stonowanych, klasycznych odcieni może dominować pudrowy róż.
- Kuchnia glamour – jest przede wszystkim funkcjonalna. Fronty mebli najczęściej są wykończone na wysoki połysk oraz mają złote lub srebrne detale. Do stworzenia blatów roboczych wykorzystywany jest naturalny kamień – w tym marmur. W kuchni w stylu glamour dominują: biele, czernie, beże, szarości.
- Jadalnia glamour – jej najważniejszym elementem jest duży stół – najlepiej z blatem o wysokim połysku. Krzesła mają dekoracyjną formę i najczęściej są tapicerowane. W kwestii kolorów – dominują klasyczne biele i czernie, a także butelkowa zieleń oraz granat.
- Łazienka glamour – tutaj wybierane są płytki marmurowe (lub imitujące marmur), lustrzane szafki, złote lub srebrne baterie. Warto zwrócić uwagę na dodatki takie jak: eleganckie ręczniki, świecie zapachowe, dekoracyjne tace na kosmetyki, dozowniki na mydło w płynie.
Dodatki, czyli dopełnienie aranżacji
Charakterystyczne dla stylu glamour są dodatki. Warto jednak podkreślić, że powinny być one starannie dobrane i skomponowane tak, aby wprowadzały do wnętrza luksus i bogactwo, a równocześnie nie były przytłaczające.
Tak jak już zostało wspomniane, jednym z ważniejszych akcentów są lustra – najlepiej duże, w dekoracyjnych ramach. W pomieszczeniach nie może zabraknąć również aksamitnych poduszek ozdobnych ze złotą lub srebrną nicią lub z dekoracyjnymi guzikami. Na stolikach kawowych warto ustawić efektowne, lustrzane tace, na których można umieścić np. świece w eleganckich świecznikach lub karafki wykonane z kryształu. Nie zapominajmy również o wazonach (z grubego szkła lub z połyskującej ceramiki) ze świeżymi kwiatami.
Dekoracje do domu w stylu glamour to również obrazy, grafiki czy zdjęcia na ścianach. Często pojawiają się czarno-białe portrety albo motywy roślinne. Ramki na zdjęcia oraz ramy obrazów są zazwyczaj bogato zdobione lub w lustrzanym wykończeniu. Co więcej, zasłony i firany powinny być wykonane z ciężkich i luksusowych tkanin takich jak aksamit czy jedwab. Natomiast dywany – miękkie i przyjemne w dotyku, najczęściej w jednolitych, eleganckich kolorach.
Oświetlenie w stylu glamour
Oświetlenie charakterystyczne dla tego stylu powinno być równocześnie funkcjonalne i dekoracyjne. Dominuje zwłaszcza światło rozproszone, które nadaje pomieszczeniom przytulnego charakteru i subtelnie podkreśla połyskujące powierzchnie.
Najważniejszym elementem oświetlenia jest oczywiście żyrandol – bogato zdobiony i najczęściej kryształowy, co nawiązuje do pałacowych wnętrz. Może być również bardziej nowoczesny, o geometrycznym kształcie, ale np. ze złotymi akcentami. Równie istotną rolę odgrywają kinkiety, które można rozmieścić np. po obu stronach lustra. Mają dekoracyjne klosze lub kryształowe zdobienia. Lampy stołowe lub podłogowe to kolejny element aranżacji. Najczęściej wybierane są modele o efektownych podstawach – szklanych, lustrzanych, metalowych, często w kształcie kolumny lub kuli. Abażury mogą być wykonane np. z jedwabiu i występują w stonowanych barwach, dodając wnętrzu elegancji.
Wyraziste wnętrza w stylu glamour – inspiracje
Styl glamour pozwala stworzyć wnętrza wyjątkowe, przyciągające wzrok i jednocześnie funkcjonalne. Poniżej zebraliśmy dla Was kilka propozycji aranżacji.
Bibliografia
- https://eklekt.pl/wnetrza-glamour-blask-i-polysk-to-elegancki-styl-wnetrz/
- https://www.alinabadora.pl/wnetrze-w-stylu-glamour/
- https://www.carrea.pl/baza-wiedzy/styl-glamour-cechy-przyklady-i-praktyczne-wskazowki-223
- https://www.dorotabykowska.pl/blog/jak-urzadzic-dom-i-mieszkanie-w-stylu-glamour
- https://www.artcoredesign.pl/salon-glamour-jak-stworzyc-niezwykle-wnetrze-w-hollywoodzkim-stylu/