Styl glamour – charakterystyka, porady, plusy i minusy

Wciąż ten sam styl urządzenia mieszkania może się z czasem całkowicie znudzić. Odważcie się raz na coś nowego. Może na mieszkanie w stylu glamour? Własne cztery ściany to miejsce, gdzie powinniśmy zawsze czuć się dobrze i bezpiecznie. Na pewno dzieje się tak zaraz po przeprowadzce, jednak wraz z upływem czasu wiele rzeczy chciałoby się zmienić. Czasem potrzebny jest po prostu świeży powiew w mieszkaniu.

Najlepiej udaje się odmiana mieszkania wraz z zakupem nowych mebli, akcesoriów albo z wprowadzeniem kompletnie nowego wystroju. W tym momencie otworem stają rozmaite drzwi: od stylu klasycznego i rustykalnego po skandynawski i vintage. A może chcielibyście coś całkiem specjalnego? Może styl glamour? Dużo blasku, efektowne dekoracje, stylowe ściany nieco innego rodzaju; jeśli odpowiada Wam ekstrawagancja, elegancja i urok – styl glamour jest w sam raz. Oto kilka rad, które pomogą nadać mieszkaniu wygląd glamour.

Styl glamour - cechy

Luksus i glamour – to przywodzi w pierwszym momencie na myśl pompatyczne pokoje z obfitością aksamitów, złotymi akcesoriami i efektownymi żyrandolami. W rzeczywistości jest to w pewnym stopniu prawda, jednak pomieszczenia nie są tak przeładowane jak w okresie baroku i są stylistycznie bardziej powściągliwe. Styl glamour ożywia mieszkania w hollywoodzkim blasku lat 20., a dzięki eleganckim meblom i nowoczesnym sprzętom nadaje im współczesny wygląd. Styl glamour lubi być głośny, kolorowy i ekstrawagancki. Witajcie kolory, połyski i aksamity; żegnajcie czyste, surowe przestrzenie bez ozdób.

Styl glamour warto urozmaicić ciekawym kolorem
Styl glamour warto urozmaicić ciekawym kolorem

Autentyczny styl glamour tworzą też wyraziste wzory.

Kolory w mieszkaniu glamour

Więcej kolorów, proszę! Mieszkanie w stylu glamour oznacza odwagę w postępowaniu z kolorami. I nie chodzi tutaj o stonowane kolory jak w stylu skandynawskim albo nowoczesnym. Mówimy o przyciągającej wzrok, mocnej i zróżnicowanej palecie barw. Zaczyna się od szlachetnej czerni do nasyconych odcieni błękitu jak turkus i królewski błękit, albo ciemnej purpury i fioletu. Bardzo odważne osoby decydują się na jaskrawe kolory różu, pomarańczu albo czerwieni. Rzucają się one w oczy i tworzą fascynujące akcenty.   

Ponieważ często mówimy o kolorach, warto uprzedzić ewentualne zarzuty o błąd w nazwie „pomarańcz”. Jak wyjaśniają językoznawcy, gdy chodzi o owoc, słowniki podają formę żeńską (ta pomarańcza, tej pomarańczy). Kiedy jednak chodzi o kolor pomarańczowy, to normą jest rodzaj męski „pomarańcz” i dopełniacz „tego pomarańczu”. 

Styl glamour - świeci, błyszczy i mieni się
Styl glamour - świeci, błyszczy i mieni się

Jeśli ktoś nie szczególnie lubi taką wyrazistość, może wybrać pastelowe alternatywy. Szczególnie dobrze nadaje się tutaj subtelny róż. Pięknie „zieleni się też zieleń” – odcienie zieleni jodły albo szmaragdu nie tylko wyglądają szlachetnie, ale też w połączeniu ze złotem nadają pomieszczeniu ekstrawagancji urok. Metaliczne kolory i elementy też odgrywają w stylu glamour ważną rolę. Złote albo srebrne detale perfekcyjnie uzupełniają ogólny wygląd. 

Mieszkanie w stylu glamour oznacza odwagę w postępowaniu z kolorami.

Autentyczny styl glamour tworzą też wyraziste wzory. Motywy zwierzęce, efektowne barokowe nadruki graficzne na tkaninach stanowią wspaniałe wykończenie. Aby mieszkanie w stylu glamour, mimo różnorodności kolorów zachowało harmonię, należy ograniczyć się tylko do jednej albo maksymalnie dwóch rodzin kolorów. 

Wnętrze w stylu glamour
Wnętrze w stylu glamour

Jakie materiały do mieszkania w stylu glamour?

Świeci, błyszczy, mieni się – styl glamour celowo skłania się ku błyszczącym powierzchniom i metalicznym akcesoriom. Preferowanym materiałem w tym stylu jest aksamit. Jest niezastąpiony. Obojętnie, czy to będą poszewki na poduszki, czy nakrycia na kanapę i fotele – wszędzie dominuje aksamit. Dalszymi niezbędnymi materiałami są: jedwab, marmur, mosiądz i złoto. Wysoko notowane są też ciężkie materiały i tkaniny jak brokat i skóra. Ważne przy tworzeniu kombinacji tych materiałów jest zachowanie pewnego umiaru. Jeśli wszystko będzie na przykład w aksamicie, pomieszczenie może szybko stać się przeładowane. Rozwiązaniem będzie wyważone zastosowanie aksamitnych mebli i akcesoriów w połączeniu z akcentami złota i jedwabnymi poduszkami. 

Meble do mieszkania glamour

Urządzenie mieszkania w stylu glamour wymaga mebli, które wyróżniają się i emanują elegancją. To udaje się z wykorzystaniem mebli i akcesoriów z aksamitu, jedwabiu i skóry. Obszerne, wyściełane aksamitem meble jak fotele klubowe albo trzymiejscowa kanapa, robią wrażenie bardzo wygodnych i dowartościowują każde mieszkanie. Łóżko z aksamitną narzutą i efektownym wezgłowiem tworzy ekstrawagancką sypialnię. Zawsze zwraca uwagę aksamitny taboret ze złotymi nóżkami. 

Urządzenie mieszkania w stylu glamour wymaga mebli, które wyróżniają się i emanują elegancją
Urządzenie mieszkania w stylu glamour wymaga mebli, które wyróżniają się i emanują elegancją

Pożądany jest też naturalny kamień-marmur, który z powodu swojej niepowtarzalnej struktury i trwałości, cieszy się największą popularnością. Niezwykle eleganckim sprzętem jest stolik ze złoconymi nogami. Poza tym w mieszkaniu glamour nie może zabraknąć lustra. Może być w ozdobnej ramie, okrągłe albo prostokątne, ale musi zwracać uwagę. Oprócz klasycznego lustra ściennego, również lustrzane meble przyciągają uwagę, a ich gładka powierzchnia sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe. Całość uzupełniają efektowne żyrandole i ozdobne poduszki z aksamitu i jedwabiu.

Przy całym tym przepychu i elegancji nie można stracić z oczu przytulności mieszkania. Tę podkreśla się rozproszonym światłem lamp stołowych i stojących, pozłacanymi świecznikami i zapachowymi świecami. Teraz brakuje już tylko dywanu w wyraziste wzory i mieszkanie w stylu glamour jest gotowe. 

Styl glamour lubi być głośny, kolorowy i ekstrawagancki
Pinterest
Styl glamour lubi być głośny, kolorowy i ekstrawagancki

Kilka wskazówek, jak wprowadzić do mieszkania styl glamour

  1. Wzorzyste tapety – dbając o elegancki wystrój mieszkania, najlepiej postawić na barokowe wzorzyste tapety w stonowanych kolorach. Szczególnie polecane: wzory z aksamitną teksturą. Trzeba przy tym uważać, aby pasy tapety na ścianie nie były względem siebie przesunięte.
  2. Żyrandol – absolutna konieczność e mieszkaniu. Ma być efektowny i zwracający uwagę. Wybierać można spośród złota, srebra, czerni i bieli – nie może być zbyt mały.
  3. Szlachetne materiały – na pewno nie może zabraknąć aksamitu, weluru i satyny. Dotyczy to również sypialni. Szczególnie piękna jest pościel z adamaszku albo satyny.
  4. Gięte meble – meble w tym stylu mają zwykle powyginane formy, są masywne i bogato wykończone.
  5. Jaskrawe kolory i wzory – trudno uwierzyć, ale „glamour” są przede wszystkim meble w jaskrawych kolorach. Charakterystyczne dla tego stylu są intensywne fiolety, jasny róż i nefrytowa zieleń. Oczywiście pasuje też klasyczna czerń i biel. W stylu glamour chętnie wykorzystywane są motywy zwierzęce – zebra i lampart nadają barokowemu wystrojowi szczególny akcent.
  6. Metaliczny połysk – kolejny niezbędny wyróżnik stylu glamour to błyszczące elementy metalowe. Meble powinny być zdobione miedzią, srebrem, mosiądzem lub złotem.
  7. Lustro – absolutnie konieczny element wystroju wnętrza. Im większe i bardziej efektowne, tym lepiej.
  8. Bukiety kwiatów – chcąc podkreślić styl glamour, trzeba koniecznie ustawić w mieszkaniu duże bukiety, najlepiej w zabytkowych wazonach.