Podobno wnętrza urządzone w stylu glamour można albo kochać, albo nienawidzić. Choć ten niezwykły styl często jest traktowany jak relikt przeszłości, ciągle znajduje wielu nowych miłośników, którzy decydują się właśnie w ten sposób urządzić dom czy mieszkanie.
Glamour narodził się w hollywoodzkim kinie w latach 40. i 50. i od tamtej pory jest stale powielany w różnych wydaniach i wariantach. Stylowe meble, intrygujący blask oraz klasyczne kolory to jego cechy charakterystyczne, które tworzą niezwykłe wrażenie tajemniczości i luksusu. Jedno jest pewne: ten styl nie każdemu przypadnie do gustu, ale z pewnością nie pozostanie niezauważony! Sprawdź, jak urządzić wnętrza w stylu glamour i podkreślić piękno tych niezwykłych aranżacji.
Glamour – z czym to się je?
Słowo „glamour” oznacza blask, przepych, a nawet rzucenie na kogoś uroku. Nic więc dziwnego, że zostało ono połączone z tym niezwykłym i intrygującym stylem, który narodził się w kolebce światowego kina. Jego początków należy bowiem szukać w hollywoodzkich produkcjach, dzięki którym szybko stał się ważnym trendem i przedostał się z popkultury do domów naszych babć. Obecnie jest kopiowany i prezentowany w wielu różnych wersjach i wariantach – naśladujemy go nie tylko na płaszczyźnie aranżacji wnętrz, ale również mody.
Istotnym elementem wystroju są tutaj także czarno-białe fotografie oprawione w piękne ramy
Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż ze względu na powiązania z wykreowanym światem bohaterów znanych z ekranu, glamour kojarzy nam się z luksusem, elegancją, bogactwem, nawet lekką ekstrawagancją. Co prawda dziś możemy podziwiać ten styl w nieco innych wydaniach niż przed laty, lecz niektóre jego przymioty i formy wciąż pozostały niezmienione.
Przeciwieństwa się przyciągają
Styl glamour nierzadko kojarzy się z szeroko pojętą przesadą. Nie bez powodu – często bowiem opiera się on na radykalnych połączeniach, na przykład zestawianiu mebli z minionych epok z nowoczesnymi dodatkami i rozwiązaniami aranżacyjnymi. Popularnym kontrastem są także matowe powierzchnie i błyszczące, lakierowane tekstury. Można również spotkać pełne przepychu dodatki w starodawnym stylu połączone z zupełnie współczesnymi, a czasem nawet minimalistycznymi elementami.
Słowo „glamour” oznacza blask, przepych, a nawet rzucenie na kogoś uroku.
Podobnie wygląda kwestia kolorów – ich zestawienia bywają dość nietypowe, zwłaszcza, że ich paleta dozwolona w stylu glamour jest całkiem szeroka i zawiera w sobie zarówno intensywne i wyraziste odcienie, jak i te przygaszone, przełamane szarością. Efekt końcowy zawsze jednak łączy w sobie nieco luksusu z pewną dawką humoru i zmysłowości. Pomimo obecności z pozoru niemodnych i ciężkich mebli, wnętrza te absolutnie nie są przytłaczające, lecz charakteryzują się nadzwyczajną lekkością. Kluczem do urządzenia mieszkania w stylu glamour jest jednak umiar i rozważne dobieranie poszczególnych elementów – inaczej, zamiast stylowo i elegancko, będzie tandetnie i kiczowato.
Lekcja plastyki w stylu glamour
Styl glamour najczęściej kojarzy się z fioletem i różem pojawiających się w różnych odcieniach i konfiguracjach. To prawda, że w tego rodzaju aranżacjach barwy te sprawdzają się doskonale, jednak nie są warunkiem koniecznym, aby nasze mieszkanie stało się prawdziwym reprezentantem glamour. Na ścianach możemy równie często spotkać szarości, zielenie, beże, miętę oraz wiele innych, często nieoczywistych kolorów. Do szczególnie modnych barw należy na przykład czekolada, która jest głęboka, tajemnicza i doskonale łączy się z różnego rodzaju dodatkami. Kolory mogą być zarówno wyraziste, jak i stonowane – ważne jest jednak to, aby podczas ich doboru pamiętać o podstawowych zasadach i nie przesadzić z ich ilością i intensywnością. W ten sposób nasycone barwy lepiej jest zestawić z szarościami i beżami, aby nie uzyskać przesadzonego i przytłaczającego efektu.
Blask – drugie imię glamour
Styl glamour nie może istnieć bez subtelnego, lecz wszechobecnego blasku. W tego typu stylizacjach prym wiodą wszelkie powierzchnie i przedmioty odbijające światło: lustra, pozłacane ramy, kryształowe żyrandole, lśniące tkaniny oraz naczynia. Dobrym pomysłem może więc okazać się wybór mebli z lakierowanym przodem, zakup stylowych luster w metalowych ramach oraz dużej ilości dodatków – srebrnych naczyń, połyskujących zasłon, porcelanowych wazonów oraz innych drobiazgów. Tego typu dodatki spotęgują i podkreślą wrażenie luksusu, jakie nieodłącznie towarzyszy temu stylowi. Cały ten przepych musimy jednak traktować z przymrużeniem oka – chodzi tu raczej subtelne wrażenie ekstrawagancji niż rzucające się w oczy pozorne, kiczowate bogactwo.
Sekret tkwi w dodatkach
W salonie urządzonym w stylu glamour po prostu nie może zabraknąć rozłożystej, tapicerowanej sofy z rzeźbionym oparciem, stylowych świeczników, dużych luster i kryształowego żyrandola.
Styl glamour nierzadko kojarzy się z szeroko pojętą przesadą.
To właśnie te elementy nadają wnętrzu tej niezwykłej i magnetyzującej elegancji oraz zmysłowości. Istotnym elementem wystroju są tutaj także czarno-białe fotografie oprawione w piękne ramy, które można ustawić na kredensie, toaletce lub stoliku kawowym. Ciekawym rozwiązaniem są także stylowe, rzeźbione lampy, które za dnia cieszą oko niezwykłą estetyką, a wieczorem czarują pomieszczenie swoim tajemniczym, przygaszonym światłem.
Styl hamptons – co to? Charakterystyka i inspiracje. Przeczytaj w artykule