Zobacz kompendium urządzania wnętrza w stylu loft. Poznaj kroki aranżacji mieszkania w stylu industrialnym. Zainspiruj się przykładowymi wnętrzami.
Styl loft (industrialny) – cechy charakterystyczne
Styl loftowy, nazywany również stylem industrialnym, narodził się w XX wieku w Stanach Zjednoczonych, w momencie, gdy opuszczone fabryki i hale przemysłowe zaczęto adaptować na przestrzenie mieszkalne oraz pracownie artystyczne. Współczesny loft nawiązuje więc do surowego, pofabrycznego klimatu, odnajdując się w naszych domach lub mieszkaniach.
Charakterystyczną cechą stylu industrialnego jest otwarta przestrzeń, a także wysokie sufity, duże okna i przeszklenia. Brak podziału we wnętrzach można zauważyć zwłaszcza w przypadku salonów połączonych z kuchnią i jadalnią, co pozwala na maksymalne wykorzystanie naturalnego światła i nadanie przestrzeni niepowtarzalnego charakteru.
Kolejną ważną kwestią jest zastosowanie surowych materiałów – we wnętrzach loftowych dominują zwłaszcza: beton, cegła, naturalne drewno, szkło i stal. Często podkreślane są także elementy konstrukcyjne takie jak belki stropowe, rury czy instalacje, które w innych stylach aranżacyjnych byłyby skrzętnie ukrywane, natomiast w lofcie stają się charakterystycznym elementem wystroju.
Uwaga: Warto podkreślić, że styl industrialny jest dość uniwersalny. Zestawiając ze sobą np. surowe materiały oraz odpowiednie dodatki (np. miękkie tkaniny, poduszki, dekoracyjne, dywany), możemy stworzyć wnętrze nowoczesne, oryginalne, ale równocześnie przytulne i funkcjonalne.
Jak urządzić wnętrze w stylu loftowym? Najważniejsze wskazówki aranżacyjne
Styl loftowy to doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią nowoczesność oraz oryginalność w aranżacji wnętrz, ale również i funkcjonalność. Jego charakterystyczne elementy możemy zastosować w różnych pomieszczeniach.
- Salon w stylu loftowym – to najczęściej otwarta i przestronna przestrzeń. Ściany mogą zostać wykończone cegłą lub beton architektonicznym, aby nadać surowego klimatu. Meble mają proste formy – sprawdzą się tutaj np. drewniany stół na metalowych nogach, czarna, skórzana sofa, metalowe regały na książki. Całość uzupełniają dodatki, np. plakaty ścienne, stare zegary czy elementy nawiązujące do stylu vintage.
- Sypialnia w stylu loft – powinna być przede wszystkim komfortowa i przytulna. Jej centralnym punktem jest niskie łóżko ze stelażem metalowym lub drewnianym. Popularnością cieszą się również łóżka DIY wykonane z palet. Stonowane barwy (biele i czernie, szarości) sprzyja wypoczynkowi, a ceglane ściany wprowadzą surowość. Do wnętrza warto dodać np. wełniane koce, lniane zasłony i miękkie poduszki dekoracyjne.
- Kuchnia w stylu loft – można zastosować otwartą zabudowę, meble powinny być minimalistyczne, proste, bez zbędnych zdobień. Szafki często wyposażone są w metalowe nóżki, a dominującym materiałem jest drewno lub jego imitacje. Często występują w niej takie elementy jak: wyspa kuchenna z czarnym blatem, krzesła barowe o stalowej konstrukcji, betonowe ściany, metalowe lampy fabryczne.
- Łazienka w stylu loftowym – ściany mogą być pokryte betonem architektonicznym lub płytkami imitującymi cegłę. Najczęściej wybierane są umywalki nablatowe, które osadza się na metalowych lub drewnianych stelażach, czarne baterie i armatura, a także prysznic typu walk-in. Warto zastosować również drewniane elementy lub bambusowe dodatki.
Styl loftowy w małych mieszkaniach – czy to możliwe?
Wiemy już, że industrialny styl z powodzeniem możemy wprowadzić do różnych wnętrz. Jednak loft łączony jest przede wszystkim z dużymi i otwartymi przestrzeniami. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować go również w przypadku mniejszego metrażu. Chcąc urządzić mieszkanie w stylu loft, ważny jest dobór odpowiednich materiałów i kolorów, tak, aby optycznie powiększyć wnętrze. Wówczas należy postawić na jasne barwy, zastosować lustra odbijające światło oraz o doświetlenie.
W niewielkich przestrzeniach warto również zadbać o minimalizm w meblach i dekoracjach, wybierając np. lekkie i otwarte konstrukcje z metalu. Poszczególne strefy mieszkania możemy oddzielić za pomocą ścianek działowych o przeszkleniach w czarnych, stalowych ramach.
Kolorystyka
Wnętrza w stylu loftowym najczęściej bazują na stonowanej i neutralnej palecie barw, dzięki czemu zostaje podkreślony charakter aranżacji. Dominują zwłaszcza odcienie bieli, szarości, czerni oraz kolory ziemi. Ściany najczęściej pomalowane są na biało, aby optycznie powiększyć przestrzeń, albo pokryte są cegłą lub dekoracyjnym betonem. Co więcej, gdy aranżacja bazuje na jasnych kolorach, to ważne są kontrastowe akcenty w postaci czarnych, metalowych elementów mebli i dekoracji. Można również wprowadzić ciepłe akcenty np. w postaci drewnianych podłóg i skórzanych mebli.
Meble industrialne, czyli jakie?
Loftowe meble zazwyczaj mają minimalistyczną formę i pozbawione są zdobień. We wnętrzach możemy spotkać np. masywne, drewniane stoły na metalowych nogach, regały z czarnej stali, stoliki kawowe o geometrycznych kształtach, skórzane sofy i fotele. Ważnymi elementami stylu industrialnego są także meble i dodatki vintage.
Pamiętajmy jednak o tym, że meble przede wszystkim powinny być funkcjonalne. Zamiast licznych dekoracji lepiej postawić na wyraziste akcenty, np. designerski fotel, metalowy regał na książki czy stolik ze starej maszyny do szycia.
Zapoznaj się: Styl glamour we wnętrzach – sposób na luksusową aranżację
Dodatki do stylu loftowego – uzupełnienie industrialnego klimatu
W aranżacjach w stylu loftowym dekoracje nie mogą być przypadkowe – powinny być autentyczne, spójne z przestrzenią i wyraziste. Na ścianach dobrze odnajdą się dodatki w postaci: grafik w prostych ramach, plakatów (zwłaszcza w czarno-białej kolorystyce), wielkoformatowych obrazów na płótnie, technicznych rysunków maszyn, map topograficznych, starych szyldów sklepowych, postarzanych zegarów ściennych. Popularnym rozwiązaniem są także dekoracyjne kratownice ścienne, na których można zawiesić nasze zdjęcia lub notatki.
Metal to jeden z głównych materiałów w stylu loftowym, dlatego wszelkiego rodzaju dekoracje wykonane z czarnej stali, mosiądzu czy aluminium będą wpisywać się w spójność aranżacyjną. Są to np. metalowe półki, uchwyty na książki, wieszaki.
Kolejnym ważnym elementem są tekstylia, które mogą dodać wnętrzu przytulności. Warto postawić zwłaszcza na naturalne materiały takie jak bawełna, len czy wełna w stonowanych odcieniach szarości, beżu i czerni. Do salonu można zakupić dywan w geometryczne wzory lub w stylu vintage.
W industrialnych wnętrzach doskonale sprawdzają się duże rośliny doniczkowe, które wprowadzają odrobinę energii i zieleni. Najlepiej prezentują się w betonowych donicach, stalowych osłonach lub na metalowych konstrukcjach.
Oświetlenie
Styl loftowy zwraca uwagę na niebanalne oświetlenie, które pełni zarówno funkcje użytkowe, jak i dekoracyjne. Najlepiej sprawdzają się tutaj modele wykonane z metalu i szkła. Najpopularniejszym elementem są wiszące lampy z metalowymi kloszami oraz surowe żarówki zawieszone na kablach. Wykończenia lamp są zazwyczaj czarne, szare lub miedziane. W salonie w stylu loft sprawdzą się duże reflektory i stojące lampy, w sypialni kinkiety z regulowanym ramieniem, natomiast w kuchni i jadalni wiszące lampy nad stołem lub wyspą kuchenną.
Przykładowe aranżacje wnętrz loftowych
Wiemy już, że aby uzyskać surowe wnętrze industrialne, należy przestrzegać kilku zasad aranżacyjnych. Są to m.in.:
- otwarta przestrzeń i minimalizm,
- wybór odpowiednich materiałów (beton, cegła, stal i drewno),
- stonowana kolorystyka,
- funkcjonalne, geometryczne meble,
- charakterystyczne oświetlenie,
- odsłonięte belki stropowe, rury, instalacje.
Poniżej zebraliśmy dla Was przykładowe aranżacje wnętrz loftowym stylu.
Bibliografia
- https://architektpoznan.com/blog/wnetrza-loftowe/
- https://decoration.elle.pl/wnetrza/alfabet-loftowego-stylu-co-charakteryzuje-industrialne-wnetrza/
- https://www.galameble.com/blog/alatoogarnie-styl-industrialny/
- https://www.dorotabykowska.pl/blog/jak-urzadzic-dom-lub-mieszkanie-w-stylu-industrialnym