Te trendy zdominują wnętrza w 2025 roku

Jakie trendy w urządzaniu wnętrz będą królować w 2025 roku? Na jakie kolory, kształty i materiały zwrócić uwagę? Przeczytajcie.

Styl Japandi – minimalizm z przytulnym charakterem

Styl Japandi będzie jednym z najważniejszych trendów w 2025 roku. Przestrzenie zaprojektowane w tym stylu łączą elegancję z prostotą, stawiając na naturalne materiały takie jak drewno, kamień, ceramika i len. Meble są zazwyczaj niskie, o prostych liniach, a wnętrza wypełniają stonowane kolory (biel, szarości, ciepłe beże), minimalistyczne obrazy i grafiki.

Ziemiste tony i pastelowe akcenty

Kolorystyka w 2025 roku będzie bazować na spokojnych, ziemistych odcieniach – beżach, brązach, szarościach i zieleniach. Kolory te wprowadzą do wnętrz poczucie spokoju i komfortu. Równocześnie we wnętrzach nadal będą pojawiać się pastelowe akcenty, które będą stosowane w detalach takich jak poduszki, zasłony, czy dekoracje. Szczególnie popularne będą: odcienie butelkowej zieleni, odcienie miedziane, rozbielone błękity, miękkie róże.

Kolor Roku 2025 – intrygujący Mocha Mousse

Instytut Pantone ogłosił, że Kolorem Roku 2025 jest odcień Mocha Mousse – ciepły, brązowy kolor, który emanuje elegancją i przytulnością. Ten subtelny odcień brązu doskonale komponuje się z naturalnymi materiałami takimi jak drewno czy kamień. Mocha Mousse idealnie sprawdza się jako modny kolor ścian, tapicerki mebli czy dodatków.

W salonie zastosowanie tego koloru na dużej powierzchni, na przykład na ścianach, wprowadzi spokojny i kojący nastrój idealny do relaksu – zwłaszcza w połączeniu z drewnianymi podłogami w naturalnych odcieniach. Mocha Mousse to również doskonały wybór do sypialni. W tym przypadku można go zastosować na ścianie za łóżkiem. Natomiast w kuchni może być stosowany na ścianach, w formie płytek czy też jako akcent w dodatkach.

Trójwymiarowe powierzchnie

W 2025 roku wnętrza zdominują trójwymiarowe tekstury. Takie powierzchnie angażują nasze zmysły, zmieniając sposób postrzegania przestrzeni. Przykładami mogą być ściany z wyraźnie zaznaczoną fakturą (np. z zastosowaniem gładkich paneli w kształcie fal, geometrycznych reliefów czy materiałów, które zmieniają swój wygląd w zależności od kąta padania światła). Wykorzystanie materiałów takich jak drewno, beton, metal czy kamień z wyraźnie zaznaczonymi fakturami staje się popularnym wyborem. Trójwymiarowe wzory mogą być także zastosowane w elementach dekoracyjnych takich jak tapety, panele ścienne czy podłogi.

Geometria we wnętrzach

Motywy geometryczne takie jak proste linie, trójkąty, koła czy kwadraty będą obecne zarówno w formach mebli, jak i w elementach dekoracyjnych (np.: stoły kawowe o geometrycznych podstawach, fotele z asymetrycznymi nogami, regały w formie wielościanów, wzory na dywanach, tapetach, zasłonach). 

Przeczytaj również: Co będzie passe w aranżacji wnętrz w 2025 roku?

Bibliografia