Styl „clean girl aesthetic” we wnętrzach. Co to za trend?

Clean girl aesthetic to styl życia popularny na Instagramie i TikToku, odznaczający się minimalistyczną estetyką we wszystkich sferach, także we wnętrzach.

Trend clean girl aesthetic – nowa odsłona minimalistycznych wnętrz?

Styl clean girl aesthetic w aranżacji wnętrz wywodzi się z estetyki lifestyle’owej, która została zapoczątkowana przez „zwykłe” kobiety w mediach społecznościowych, zwłaszcza na TikToku oraz Instagramie. Trend clean girl zdecydowanie wykracza jednak poza samo projektowanie wnętrz, opierając się na naturalności, świeżości i minimalizmie, zarówno w wyglądzie (naturalny makijaż, zadbana skóra), jak i np. w modzie (neutralne kolory, proste kroje, naturalne materiały). Czym jednak różni się więc clean girl aesthetic od stylu minimalistycznego? Już wyjaśniamy! 

Minimalizm w designie wnętrz skupia się przede wszystkim na funkcjonalności, ograniczeniu elementów wyposażenia i dodatków do niezbędnego minimum, wyborze prostych form i neutralnej palecie barw (zwłaszcza chłodne odcienie). Dzięki temu przestrzeń jest estetyczna, uporządkowana i pozbawioną zbędnych dekoracji. Natomiast trend clean girl, chociaż bazuje na prostocie i funkcjonalności, jest świeży, bardziej kobiecy i lekki. Wnętrza w tym stylu są jasne i uporządkowane, tak jak wnętrza minimalistyczne, ale równocześnie nie są surowe – są za to przytulne. Zamiast geometrycznych form charakterystycznych dla minimalizmu zostają wprowadzone miękkie, zaokrąglone bryły, ciepłe tonacje bieli, beżów, różów oraz materiały wykończeniowe o matowej fakturze.

W stylu clean girl liczy się naturalne światło, funkcjonalność, ergonomia i zastosowanie naturalnych materiałów wysokiej jakości (np. drewno, ceramika, bawełna, len). Dodatki powinny być tak dobrane, aby pełniły funkcję nie tylko dekoracyjną, ale i praktyczną (np. ceramika użytkowa, delikatne oświetlenie, lniane zasłony, koce i narzuty). W przeciwieństwie do popularnego stylu skandynawskiego, z którym bywa utożsamiany, tutaj nie znajdziesz kontrastów np. czerni i bieli, ponieważ skupia się na subtelności – najbliżej temu stylowi do nurtu japandi.

Warto też podkreślić, że clean girl aesthetic traktuje codzienność jako część wystroju wnętrza. Dlatego też przedmioty użytkowe, np. tacka z kosmetykami, świeczka, karafka na wodę, flakon perfum, stają się elementami aranżacyjnymi.

Ciekawostka! Clean girl aesthetic często utożsamiany jest z manifestem pokolenia Z i millenialsów, czyli generacji, które dążą do zdrowego podejścia – do zbalansowania życia w biegu. Dlatego też wnętrza domów czy mieszkań są tak aranżowane, aby sprzyjały regeneracji i wypoczynkowi.

Jak stworzyć wnętrza inspirowane clean girl aesthetic?

Krzesło i stolik w stylu clean girl
Biel, pastelowy róż i drewno w aranżacji clean girl

Clean girl aesthetic jako koncepcja aranżacyjna może być wdrażana zarówno w małych, jak i w dużych pomieszczeniach, przy czym ponownie podkreślimy, że najważniejszą cechą jest prostota i potrzeba stworzenia przestrzeni „czystej” wizualnie, łatwej do utrzymania w porządku i sprzyjającej codzienności. W małych wnętrzach clean girl aesthetic może optycznie powiększyć pomieszczenie, ponieważ bazuje na jasnych kolorach, otwartej przestrzeni, naturalnych materiałach i ograniczonej liczbie dekoracji. Natomiast w większych pokojach styl wymaga od Ciebie umiejętnego zaplanowania, aby uniknąć efektu sterylności. Najlepiej sprawdza się w strefach dziennych (salon, kuchnia z jadalnią), sypialniach i łazienkach. Trudniej zastosować go w pokojach dziecięcych czy w przestrzeniach stricte użytkowych.

Uwaga: Trend clean girl możesz łączyć z innymi stylami aranżacyjnymi, np. z japandi, z delikatnym boho, vintage i retro, z odmianami stylu skandynawskiego (zwłaszcza ciepły new nordic).

Tak jak już wspominaliśmy, w przeciwieństwie do minimalistycznego stylu, rezygnuje się z geometrycznych brył na rzecz obłych konturów, np. w postaci zaokrąglonych brył mebli, klamek, uchwytów, owalnych luster. Preferuje się materiały i powierzchnie matowe, mikrocement czy jasne drewno.

Neutralne kolory

Podstawą stylu clean girl jest konsekwencja. Tutaj nie znajdziesz przypadkowych mebli i dodatków, krzykliwych kolorów, intensywnych wzorów i kontrastów. Fundamentem jest neutralna paleta barw, oparta przede wszystkim na: kolorze białym w ciepłych odcieniach, beżach i piaskach, różowym, rozbielonych pastelach. Barwa ma być przytulna, ciepła, nie może dominować.

Uwaga: Biel w zbyt zimnym odcieniu może sprawić, że wnętrze wyda się sterylne, dlatego tak ważny jest wybór ciepłych, mlecznych tonów. 

Dobór mebli

Meble mają być lekkie wizualnie, dlatego też najczęściej wybierane są modele niskie, pozbawione zbędnych detali i o zaokrąglonym kształcie. Dominuje jasne drewno lub fornir. Zabudowy kuchenne są minimalistyczne, z ukrytymi uchwytami, gładkimi frontami i często w odcieniach zbliżonych do koloru ścian. W sypialni łóżka mają jasne, miękkie zagłówki, a w strefie dziennej drewno można przełamać kamieniem lub mlecznym szkłem. Jeżeli pojawiają się elementy stalowe, to również są matowe i minimalistyczne.

Dekoracje i światło

Biały świecznik i świeca w stylu clean girl
Zaokrąglony wazon i minimalistyczna świeca - dodatki w estetyce clean girl

Ponownie podkreślamy, że w stylu clean girl aesthetic chodzi o umiejętne ograniczenie przedmiotów, które nie są funkcjonalne, a o ekspozycję przedmiotów codziennego użytku, które są estetyczne. Może to być świeca o ciekawym kształcie, donica z monsterą, ceramiczne naczynia, perfumy. Zamiast całych galerii ściennych czy wzorzystych tekstyliów pojawiają się pojedyncze obrazy lub grafiki w cienkich ramkach.

Uwaga: Przedmioty, nawet najestetyczniejsze, mogą zaburzyć aranżację, gdy pojawiają się w nadmiarze. Styl ten preferuje przede wszystkim umiar i prostotę.

Aranżując wnętrze, warto skupić się na naturalnym doświetleniu. Dlatego też zwłaszcza zasłony powinny być lekkie, rozpraszające, ale nie blokujące promieni słonecznych. Oświetlenie sztuczne nie może być także zbyt intensywne. Najlepiej, aby miało ciepłą barwę (2700-3000K), przy czym podstawą są tu proste lampy sufitowe i lampy stołowe, zwłaszcza o mlecznych kloszach.

Uwaga: Zastosowanie zimnego oświetlenia LED lub zbyt agresywnych punktów świetlnych może zniszczyć atmosferę we wnętrzu.

Clean girl room tour – inspiracje z Pinteresta

Zainspiruj się zebranymi przez nas zdjęciami aranżacji w estetyce clean girl i wprowadź je do własnego domu, tworząc przestrzeń idealną do relaksu i codziennego życia.

Jasny salon w estetyce clean girl
Pinterest
Jasny salon z kuchnią w estetyce clean girl
Zaokrąglone meble w salonie
Pinterest
Zaokrąglone meble wpisujące się w estetykę clean girl
Dodatki w stylu clean girl
Pinterest
Minimalistyczne dodatki dopełniające aranżację
Jasna sypialnia w stylu clean girl
Pinterest
Sypialnia w stylu clean girl aesthetic
Lustro w pokoju clean girl
Pinterest
Duże, zaokrąglone lustro jako jeden z głównych punktów aranżacji
Umywalka i dodatki w stylu clean girl
Pinterest
Łazienka nawiązująca do estetyki clean girl

Bibliografia