Wykusz - co to, jak go zaaranżować?

Wykusz jest jednym z rozwiązań architektonicznych, które swoją historię biorą z Bliskiego Wschodu. Jest to element, który wystaje poza bryłę budynku, dzięki czemu powiększa go i zapewnia interesujące efekty. Takich wystających form może być kilka, w zależności od wielkości budynku. W jaki sposób można je wykorzystać?

Zacznijmy od teorii

Na samym początku warto wyjaśnić, że nie każdy element wystający poza budynek można zakwalifikować jako wykusz. Wykusz jest częścią budynku – o wielobocznym, prostokątnym lub okrągłym rzucie poziomym. Wychodzi ze ściany zewnętrznej na poziomie pierwszej lub wyższej kondygnacji – powyżej parteru. W najprostszym tłumaczeniu wykusz można określić jako element domu, który wystaje poza budynek i nie styka się z gruntem.

Wykusz bardzo często jest mylony z ryzalitem – trzeba jednak zauważyć, że nie jest tym samym. Ryzalit to element wystający ze ściany domu na poziomie parteru. Mając ten czynnik na uwadze, można z łatwością odróżnić te dwie konstrukcje.

Wykusz w projekcie domu
Tooba
Wykusz w projekcie domu

Wykusz jako praktyczna ozdoba

Wykusz może pełnić funkcję dekoracyjną budynku. Dzięki niemu można urozmaicić płaską i mało oryginalną elewację. Drugim argumentem przemawiającym za wykonaniem wykuszu jest stworzenie efektownego wnętrza. Dzięki niemu w pomieszczeniu znajdą się ściany z uskokami i wypełni je interesująca gra świateł.

Wykusz bardzo często jest mylony z ryzalitem.

Wykusz może powstać w formie okna. Tego typu rozwiązanie często można dostrzec w domach w stylu modernistycznym. Budynki tego typu powstawały w dwudziestoleciu międzywojennym. Rozwiązania tego typu w dalszym ciągu są bardzo popularne i wykorzystywane w całej Europie. Wykusz we wcześniej wspomnianej formie jest często stosowany dla uatrakcyjnienia elewacji. Okno zostaje zamontowane w charakterystyczny sposób z grubą ramą dookoła. Wykusz w formie ściany charakteryzuje się z kolei tym, że jej fragment jest wysunięty do przodu. Tego typu rozwiązanie daje duże możliwości w kwestii aranżacji przestrzeni - można urządzić w nim na przykład przyjemny kącik do czytania książek lub odpoczynku albo zaaranżować domek dla dzieci.

Wykusz w domu
Wykusz w domu

Wykusz - nowe podejście do tematu

Wykusz może zostać wykonany również w formie werandy – jest to nowe spojrzenie dotyczące jego wykorzystania. W takim przypadku powstaje hybryda werandy lub oranżerii, jednak kilka metrów nad ziemią – na pierwszym lub wyższym piętrze. Dzięki temu możliwe jest doprowadzenie do pomieszczenia dużej ilości światła. Tak zorganizowaną przestrzeń można idealnie zaaranżować jako letnią sypialnię, w której każdego dnia pobudkę zapewniają pierwsze promienie słońca.

Tego typu rozwiązanie często można dostrzec w domach w stylu modernistycznym.

Tak skonstruowany wykusz można wykorzystywać również jako tradycyjną werandę – wystarczy ustawić w nim fotele czy też leżaki. Należy jednak pamiętać, że chcąc zaaranżować wykusz jako nowoczesną przestrzeń opisaną wyżej, musi on być większy niż standardowy, w przeciwnym wypadku może okazać się mało funkcjonalny.

Wykusz może stać się strefą wypoczynku
Wykusz może stać się strefą wypoczynku

Dzięki dodaniu do projektu domu wykusza - w jednej z powyższych form - można uzyskać bardzo ciekawy efekt wizualny, który będzie pełnić także funkcje użytkowe. Pomysłów na jego wykorzystanie jest tak wiele, jak i samych budynków z wykuszami. 

Wykusz może powstać w formie okna.

Wykusz - wady i zalety

Jakie są wady i zalety wykuszu? Podsumowaliśmy je!

Zalety wykuszu:

  • Lepsze oświetlenie pomieszczenia,
  • decydując się na duże przeszklenia np. do samej podłogi, optycznie powiększymy wnętrze,
  • wykusz zwiększa powierzchnię użytkową budynku,
  • wykusz jest urozamiceniem, modnym dodatkiem, który dopełnia bryłę domu (jest też oryginalny, nie znajdziemy go raczej w nowoczesnych budynkach),
  • wykusz można dowolnie zaaranżować, zgodnie z własnymi potrzebami (czytelnia, jadalnia, strefa odpoczynku z fotelami itd.),
  • to świetne miejsce na rośliny, które lubią słońce.
Dom z wykuszem
Tooba
Dom z wykuszem

Wady wykuszu:

  • Budowa domu z wykuszem jest długa i trudna,
  • wykusz generuje koszty, powodem tego są m.in. fundamenty oraz materiały, które wykorzystamy w dużo większych ilościach,
  • okna nie są tanie, planując wykusz musimy się z tym liczyć, że czeka nas taki zakup,
  • wykusz zwiększa powierzchnię domu, będą musieli z niego zrezygnować właściciele m.in. wąskich działek,
  • wykusz potrzebuje docieplenia, a więc kolejnych prac, które będą czasochłonne i kosztowne.