Styl nowoczesny we wnętrzu – czym się charakteryzuje?

Urządzenie mieszkania w stylu nowoczesnym oznacza działanie według zasady „mniej znaczy więcej”. Proste formy i stonowane kolory tworzą przestrzeń, która funkcjonuje jako miejsce odpoczynku i relaksu od pełnego pośpiechu i ustawicznych bodźców życia. Harmonia, funkcjonalność i prosta elegancja charakteryzują uporządkowane, dobrze wyposażone mieszkania, typowe dla nowoczesnego stylu. W jaki sposób najbardziej istotne elementy stylu zostaną zastosowane i jaki osobisty charakter otrzymają, zależy od właściciela mieszkania.

Zasady i korzenie stylu nowoczesnego w mieszkaniu

Aby uniknąć ewentualnych nieporozumień, trzeba na wstępie zaznaczyć, że pojęcie „styl nowoczesny” nie odnosi się wcale do wszystkich stylów, które są aktualnie modne, a zatem „nowoczesne”. Na przykład popularny styl rustykalny należy wprawdzie do naszych czasów, ale nie jest stylem nowoczesnym urządzenia wnętrz. Dlaczego? Ponieważ odnosi się do tradycji wiejsko-chłopskiej, a nie do stylistycznych innowacji nowoczesności. 

Nowoczesny styl jest czołowym trendem w aranżacji mieszkań i domów
Nowoczesny styl jest czołowym trendem w aranżacji mieszkań i domów

Nowe w architekturze i wzornictwie polega zasadniczo na tym, że forma podąża za funkcją. Główny projekt, urządzenie wnętrza i poszczególne meble powinny być przede wszystkim funkcjonalne, a dopiero w następnej kolejności mieć dobry wygląd. To oznacza odrzucenie wszystkiego, co było nadmiernie zdobione, toczone, przeładowane dodatkami, co było typowe dla stylu kolonialnego. Z geometrycznych kształtów, gładkich powierzchni i nowoczesnych materiałów powstają wnętrza, które zachwycają porządkiem, dużą klarownością i przejrzystością. Czasem wydają się także zbyt surowe i sterylne. 

Jednobarwna wykładzina dywanowa pasuje do nowoczesnego wnętrza.

Styl nowoczesny jest wprawdzie zakorzeniony w tradycji, wyłamuje się jednak z niej i rozwija dalej. Nie chodzi o to, aby dogmatycznie i konsekwentnie trzymać się idei, tworzą zgodne z nią, ale często nieprzytulne wnętrza. Zasady jakości, przejrzystości oraz wymogi, aby meble nie były tylko bezcelową dekoracją, nie przeszkadzają w urządzaniu pomieszczeń w sposób zapewniający mieszkańcom dobre samopoczucie i chęć przebywania. Nowoczesny styl wnętrza jest dzisiaj różnorodny i posiada wiele wariantów, akcesoria odgrywają dużą rolę i dozwolone są nawet odstępstwa od zasad, aby uzyskać osobisty charakter mieszkania. 

Nowoczesne wnętrza – przestronne dzięki ograniczeniom
Nowoczesne wnętrza – przestronne dzięki ograniczeniom

Nowoczesne wnętrza – przestronne dzięki ograniczeniom

Ważnym aspektem urządzania w nowoczesnym stylu jest dbałość, aby pomieszczenia robiły wrażenie obszernych, nie tylko w przypadku przestronnego loftu, ale również kiedy chodzi o zwykłe mieszkanie. Można to osiągnąć na przy pomocy następujących środków:

  • Ustawiać tylko te meble, które rzeczywiście będą użytkowane; zrezygnować ze wszystkich zbędnych.
  • Nie przesadzać z tym, co niezbędne – żadnych ogromnych foteli, niepotrzebnie ogromnych stolików do kawy itp.
  • Jeśli to możliwe, środek pomieszczenia pozostawić wolny.
  • Zastosować lampy wiszące zamiast stojących.
  • Nie zastawiać wolnych powierzchni (komody, szafy, stołu) różnymi przedmiotami.
  • Pomalować ściany na biało, powiesić jasne zasłony (jeśli potrzebne).
  • Stosować jednobarwne powierzchnie w zgaszonych odcieniach, żadnych wielkich motywów, ani jako tapety, ani jako dywanu. 

Styl nowoczesny jest wprawdzie zakorzeniony w tradycji, wyłamuje się jednak z niej i rozwija dalej.

Nawet stosunkowo niewielkie pomieszczenia robią wrażenie większych i bardziej przestronnych, jeśli zastosuje się niektóre albo wszystkie powyższe rady. Minimalistyczne wyposażenie nie działa mało przytulnie, a nawet przeciwnie: ma pozytywny wpływ na samopoczucie. Mniej optycznych bodźców pomaga znaleźć spokój i odpocząć. 

Ładna podłoga stanowi podstawę każdego nowoczesnego pomieszczenia
Ładna podłoga stanowi podstawę każdego nowoczesnego pomieszczenia

Jaka podłoga pasuje do nowoczesnego stylu?

Ładna podłoga stanowi podstawę wyglądu każdego pomieszczenia. Nowoczesny styl znosi wiele, ale nie każdy wariant:

  • Nie pomniejszać optycznie podłogi: aby podkreślić pożądane wrażenie odległości i przestrzeni, nie powinno się podłogi wystawiać na pierwszy plan. Wzorzyste dywany nie wchodzą w rachubę – chyba że chodzi o rzeczywiście ogromny salon albo przestronny loft, gdzie nowoczesny dywan z graficznym wzorem stanowi barwny akcent albo uzupełnienie koncepcji. Właściwa podłoga powinna pozostać jednobarwna.
  • Jednobarwna wykładzina dywanowa pasuje do nowoczesnego wnętrza. Szczególnie popularne są warianty jasne, które bardziej niż ciemne dają wrażenie przestrzeni.
W nowoczesnym wnętrzu warto zaakcentować ulubione kolory
W nowoczesnym wnętrzu warto zaakcentować ulubione kolory
  • Deski, parkiet, a nawet laminat pasują zasadniczo do nowoczesnego stylu urządzenia i nadają wnętrzom dodatkowego ciepła. Deski drewniane są przeważnie malowane jednostajnie na biało albo szaro. Mały dywan wykonany z naturalnego materiału urozmaica monochromatyczny wygląd podłogi.
  • Nowoczesne designerskie płytki z winylu są bardzo popularną wykładziną podłogową. Pasują doskonale do nowoczesnego stylu, o ile tylko wzory są subtelne, a wybrane kolory zgaszone.
  • Podłogi z płytek kamiennych i terakotowych również mogą być użyte, pod warunkiem, że pasują do całego budynku.      

Architekci wnętrz dobrze wiedzą, że dom stanowi całość. Przy wyborze materiału nie chodzi wyłącznie o urządzane pomieszczenie, ale o całość budynku, w którym to pomieszczenie się znajduje. Nowoczesne płytki łupkowe nie pasują do klasycznego starego budownictwa tak samo, jak drewniane deski do budynku z lat 80. 

Nowoczesne wnętrza coraz częściej wybierane są przez inwestorów

Kolory w nowoczesnym stylu i osobiste akcenty

Styl nowoczesny wnętrz opiera się na palecie zgaszonych barw oraz na subtelnych odcieniach szarości, na bieli i czerni, jak również karmelu, beżu i odcieniach brązu. Harmonia barw tego stylu tworzy spokojne, rzeczowe tło dla mocnych akcentów, które są tym bardziej skuteczne, im oszczędniej się je stosuje. Dzięki takim urozmaicającym elementom barwnym można do stylu mieszkania wnieść osobisty charakter. Na przykład:

Funkcjonalne nowoczesne wnętrze
Funkcjonalne nowoczesne wnętrze
  • Sztuka nowoczesna względnie obrazy abstrakcjonistów są klasycznym środkiem, aby taki akcent wprowadzić do bardzo powściągliwej atmosfery. Otoczone bielą i szarością obrazy stworzą wspaniały efekt. 
  • Czasem dobrze jest pojedynczą ścianę – przeważnie najmniejszą – pomalować na mocno kontrastowy kolor. Zanim się wprowadzi tyle koloru na powierzchnię, powinno się sprawdzić skutek na monitorze komputera.
  • Oprawione w ramki ze szkłem zdjęcia pamiątkowe będą tworzyć na jednobarwnej, jasnej ścianie odpowiedni collage.

Ładna podłoga stanowi podstawę wyglądu każdego pomieszczenia.

Również atrakcyjne rośliny doniczkowe i trawy ozdobne w nowoczesnych pojemnikach rozluźniają atmosferę i tworzą swoją formą i barwą żywe uzupełnienie wystroju mieszkania.