Zasłony na tarasie – wskazówki aranżacyjne, wady i zalety

Zasłony na taras nie są koniecznością, ale pozwalają poprawić mikroklimat i zapewniają tak pożądaną intymność. W wielu przypadkach są też po prostu ładnym dodatkiem do dopracowanej aranżacji. Żeby jednak było to naprawdę praktyczne rozwiązanie, trzeba skupić się na paru detalach.

Zasłony na tarasie – wskazówki do aranżacji

Nie wszystkie tarasy są wielkie, jak w filmowych willach. Na mniejszym tarasie naprawdę warto pomyśleć nad zawieszeniem lżejszych, jaśniejszych i pozbawionych dodatkowych dekoracji zasłon. Dzięki temu nawet po ich zasunięciu uda się utrzymać atmosferę przestronnej i jasnej przestrzeni. Warto też poszukać dość rzadko spotykanych, ale jednak obecnych na rynku, zasłon dwustronnych. Ciemniejsza strona zewnętrzna może dawać ciekawszy efekt od strony ogrodu, natomiast jasne wnętrze zachowa swoją optyczną wielkość. 

Z góry należy przewidzieć, w jaki sposób zasłony będą spinane. Oczywiście można taras tak zaaranżować, żeby je zsunąć całkowicie za fragmentaryczną ścianę, żeby w ogóle nie zabierały słońca, ale na wielu tarasach – szczególnie większych – lepszy efekt uzyska się przez spięcie lub dekoracyjne związanie zasłon.

Planując aranżację tarasu z zasłonami, nie można się ograniczać jedynie do kolorów.

Po trzecie, warto pamiętać, że tak naprawdę kwestia koloru to nie wszystko, czym trzeba się zainteresować. W przypadku lżejszych zasłon słońce będzie przez nie prześwitywało. Nie powinno oczywiście razić, ale to istotne, ponieważ optycznie aranżacja zmieni się w stosunku do tego, jak będzie wyglądała przy zasłonie oświetlonej od wewnętrznej strony tarasu.

Ostatnia już wskazówka dotyczy aranżowania tarasów z bezpośrednim wyjściem do ogrodu. Warto wówczas tak zaplanować ułożenie zasłon, aby wyjście na ogród mogło być albo całkowicie zasłonięte, albo stale odsłonięte, albo odsłaniane w miarę potrzeby bez konieczności przesuwania zasłon. Tu mogą pomóc odpowiednie upięcia dekoracyjne, ale można też stworzyć przejście, niejako wprowadzając na taras fragment pergoli i robiąc nawet bardzo króciutki tunel.

Z góry należy przewidzieć, w jaki sposób zasłony będą spinane
Z góry należy przewidzieć, w jaki sposób zasłony będą spinane

Słowo o materiale – żeby aranżacja tarasu nie traciła atrakcyjności

Planując aranżację tarasu z zasłonami, nie można się ograniczać jedynie do kolorów. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę typ materiału i sposób jego barwienia. Im grubsza tkanina, tym lepsze zaciemnienie uda się uzyskać. To ważne, ponieważ małe tarasy mogą sporo stracić na zbyt dużym zacienieniu. 

Po drugie – nie wystarczy, że zasłony będą wodoodporne. Muszą one jeszcze być odporne na różne zabrudzenia, które mogłyby na nich osiadać choćby od codziennego zsuwania i rozsuwania. W miarę możliwości należy też dowiedzieć się czegoś więcej na temat trwałości barwników użytych do farbowania tkanin. Na tarasie z wystawą południową czasem wystarczy dosłownie kilka tygodni, żeby cały urok zasłon zupełnie znikł.

Zawieszenie zasłon na tarasie nie wymaga skomplikowanej technologii, dziwnych narzędzi ani mnóstwa czasu.

Dlaczego nie warto jednak kupować zasłon na taras?

Stworzenie atrakcyjnej aranżacji tarasu z zasłonami jest znacznie trudniejsze, niż może się wydawać. To zresztą dopiero pierwszy powód, żeby jednak z nich zrezygnować. Jakie są inne wady zasłon na tarasie?

  • Jak dobre by one nie były, jak wysokiej klasy materiał nie byłby użyty do ich uszycia, to i tak utrzymanie zasłon na tarasie będzie sporym wyzwaniem. Ich wyczyszczenie w domowej pralce często będzie praktycznie niemożliwe ze względu na gabaryty i masę, a czyszczenie chemiczne, poza tym, że kosztuje sporo, niekoniecznie daje takie efekty, jak należy.
Zasłony na taras nie są koniecznością, ale pozwalają poprawić mikroklimat
The Spruce
Zasłony na taras nie są koniecznością, ale pozwalają poprawić mikroklimat
  • Po drugie, zasłony w wielu aranżacjach po prostu będą wyglądały dość nietypowo. Niektórzy wolą po prostu ustawić w pewnej odległości od tarasu pergolę i pozwolić, by obrosłą jakimiś pnączami. I to może nie tylko być prostsze do wykonania, ale też bardziej efektowne.
  • W wielu przypadkach zasłony na taras będą po prostu drogie. Trudno oczekiwać, że uda się kupić je w odpowiednim wymiarze, a poprawki czy tym bardziej uszycie zasłon od zera, to naprawdę nielichy wydatek, tym bardziej że ze względów estetycznych i praktycznych warto zaopatrzyć się w co najmniej dwa zestawy – tym większe, im większą część tarasu trzeba osłonić.
  • Nawet ciężki materiał nie oprze się silniejszym podmuchom wiatru. Trzeba więc pogodzić się z tym, że niekiedy zwyczajnie nie da się z zasłon korzystać. I może nie jest to jakiś wielki problem, ale są takie lokalizacje, w których silne wiatry szczególnie często dają się we znaki.

Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę typ materiału i sposób jego barwienia.

A może zasłony na taras to jednak dobry pomysł?

Choć nie można uznać, że zasłony na taras to rozwiązanie idealne, to trzeba też uczciwie przyznać, że jest też dość długa lista imponujących zalet.

  • Przede wszystkim jest to najprostszy sposób na stworzenie aranżacji, którą można nie to, że odświeżyć, ale optycznie wręcz całkowicie odmienić w mniej niż kwadrans, po prostu zakładając inne zasłony. Żadne z alternatywnych rozwiązań nie daje aż takiej swobody.
  • Zasłony pozwalają też nadać aranżacji zdecydowanie nowocześniejszych charakter. To nie znaczy, że nie można trzymać się pewnych konwencjonalnych wzorów, ale ponieważ taras i zasłony to wciąż raczej rzadko wybierana opcja, ma wciąż charakterystyczny urok rozwiązania nietypowego, a to atut sam w sobie.
  • Pomimo wszystkich kosztów związanych z przygotowaniem takiej aranżacji, nie jest to rozwiązanie znacząco droższe od pergoli z pnączami czy dekoracyjnym ogrodzeniem – tyle tylko, że koszt nie będzie rozłożony w czasie.
Zasłony - czy warto?
Zasłony - czy warto?
  • Nie ma innej metody – może poza przesuwaną ścianką, co jest rozwiązaniem technicznie skomplikowanym i jeszcze droższym – żeby przygotować taką aranżację na tarasie, która pozwoli na płynne dopasowanie do upodobań względem ilości słońca. Zasłony są najprostszym sposobem na to, żeby na tarasie dało się przebywać i w naprawdę gorące dni.
  • No właśnie – prostota sama w sobie jest dużą zaletą. Zawieszenie zasłon na tarasie nie wymaga skomplikowanej technologii, dziwnych narzędzi ani mnóstwa czasu. Od pomysłu do realizacji może minąć nawet jedynie kilka godzin (choć zwykle to kilka dni). I równie szybko można później się z tego pomysłu wycofać, nie tracąc właściwie nic.

Zasłony pozwalają też nadać aranżacji zdecydowanie nowocześniejszych charakter.

I choć nikogo nie zadowolimy tymi odpowiedziami…

…warto jednak gdzieś z tyłu głowy mieć te informacje. Choć zasłony na tarasie wciąż są w polskim klimacie raczej ciekawostką, to wcale tak być nie musi. Od strony technicznej w przytłaczającej większości przypadków rozwiązanie banalnie proste, dość kosztowne, ale też w miarę elastyczne, jeśli chodzi o finanse. 
Nie zamierzamy odpowiadać jednoznacznie na pytanie o to, czy zasłony na taras warto wieszać, czy nie. Warto za to zastanowić się nad tym chwilę, biorąc pod uwagę własne potrzeby, chęć osłonięcia się przed słońcem i wścibskimi spojrzeniami i możliwości techniczne w konkretnym miejscu.