Tym, co łączy większość nowoczesnych aranżacji tarasów, jest potraktowanie tej przestrzeni bardziej jako elementu domu, niż części ogrodu. To znaczy, że zwykle raczej nie obstawia się tarasu donicami (choć pojedyncze rośliny, szczególnie bardziej egzotyczne, nadal są w porządku). Jak jednak urządzić taras, żeby nie był on tylko czymś w rodzaju salonu letniego?
Minimalistyczny i nowoczesny taras
No, tym razem to dość nieprecyzyjne, ponieważ nowoczesne tarasy są urządzane nie tylko w stylu minimalistycznym, ale też duńskim, skandynawskim czy industrialnym. Wszystkie one mają jednak wspólny mianownik, a jest nim prostota i ograniczenie ilości szpargałów na widoku. Stół, krzesła lub fotele, może bujana ławka, jakiś estetyczny grill i to praktycznie całe wyposażenie tarasu.
Taras, z którego schodzi się do pięknego ogrodu, można zaaranżować jako delikatny gradient „wnętrza” i „otoczenia”.
To dobre rozwiązanie na małe powierzchnie i dla tych, którzy chcieliby, żeby projekt tarasu nie odcinał się w rażący sposób od prostej bryły budynku. Sporą zaletą będzie też ograniczony koszt takiej aranżacji. Duży plus to zwykle trwałość, jako że dominującymi materiałami stają się aluminium, stal, szkło lub kompozyty, które nic sobie nie robią z deszczu, zmian temperatury czy nasłonecznienia. Nieco można surowość takiej aranżacji załagodzić, decydując się na meble z technorattanu.
Taras to łącznik między domem i ogrodem
Taras, z którego schodzi się do pięknego ogrodu, można zaaranżować jako delikatny gradient „wnętrza” i „otoczenia”. W tym celu na granicy dwóch światów ustawia się większe donice z roślinami kwiatowymi, sam taras jest urządzony nieco bogaciej, z większą ilością dodatków, a meble mogą być wykonane z nieco bardziej klasycznych materiałów.
To dobry pomysł przede wszystkim tam, gdzie taras jest naprawdę duży, a ogród zaraz za progiem nie jest po prostu trawnikiem – w takiej sytuacji całość lepiej będzie się prezentowała po aranżacji w duchu minimalizmu. Jeśli jednak w ogrodzie rosną krzewy lub drzewka, to taka koncepcja stylizacyjna pozwoli zachować równowagę między rozbudowaną estetyką a konieczną użytecznością.
Stół, krzesła lub fotele, może bujana ławka, jakiś estetyczny grill i to praktycznie całe wyposażenie tarasu.
Tarasy bez zadaszenia – jak je urządzić?
Niektóre projekty nowoczesnych tarasów nie przewidują zadaszenia. To ciekawe rozwiązanie, ponieważ pozwala uprościć bryłę budynku i sprawia, że całość wygląda „czyściej”, ale taka koncepcja rodzi też pewne oczywiste trudności. Żeby schować się przed słońcem, trzeba użyć markizy, parasola albo wielkiej donicy z pergolą. Generalnie dziś w podobnej sytuacji wygrywa zwykle parasol – wygląda najprościej i jest estetycznie najmniej rzucającym się w oczy rozwiązaniem.
Jak wyznaczyć granicę tarasu?
Ze względów praktycznych i estetycznych warto taras w sposób estetyczny oddzielić od ogrodu. Dziś większość nowoczesnych projektów raczej bazuje na tarasach umieszczonych na poziomie gruntu (no, symbolicznie wymienionych, ale to różnica naprawdę minimalna), więc nie ma mowy o zejściu, schodkach czy tego typu rozwiązaniach. Panele czy płytki tarasu praktycznie płynnie przechodzą w murawę ogrodu. Warto jednak nieco bardziej to podkreślić.
- Rozwiązaniem bardzo nowoczesnym, ale wymagającym pewnych modyfikacji technicznych i sporych inwestycji, jest ustawienie szklanej ściany. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby była to ścianka ruchoma z taflami przyciemnianymi, natomiast poza dość nielicznymi prestiżowymi projektami raczej się tej opcji nie stosuje.
- Klasyczne rozwiązanie to pergole ustawione w pewnej odległości przed tarasem. W nowoczesnych aranżacjach zamiast tego używa się choćby donic z roślinami kwietnymi ustawionych przy granicy tarasu, ale wymaga to odpowiedniego doboru i roślin, i samej estetyki donic.
- Najpopularniejszym rozwiązaniem, a przy okazji prostym do wdrożenia, są zasłony na taras. Można je praktycznie dowolnie ułożyć, a ich funkcja może się ograniczać jedynie do estetycznej, ale można też wykorzystać ich potencjał zacieniania, co stanowi chyba największy atut.
Technologia na tarasie
Tym, co może w największym stopniu wpłynąć na odbiór aranżacji, jest technika i nowoczesne technologie. To, że na naprawdę przestronnych tarasach można urządzić salę kinową dzięki projektorowi, to w zasadzie dziś już żadne odkrycie, podobnie jak pomysłowe oświetlenie LED – niekoniecznie ukryte w zadaszeniu, ale też w różnego rodzaju meblach, przedmiotach czy nawet pod przezroczystymi panelami. Takie detale robią wrażenie i naprawdę zmieniają ocenę funkcjonalności.
Wracając jeszcze na chwilę do zasłon – nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować mechanizm ich elektrycznego zsuwania i rozsuwania. Nie jest to nawet droga rzecz, a majsterkowicze są w stanie sami skonstruować odpowiednie mechanizmy. Czy to jakoś radykalnie zmieni ocenę funkcjonalności? Mało prawdopodobne. Ale na pewno zrobi wrażenia jako coś bardzo pomysłowego i nowoczesnego.
Krok w stronę klasyki to technorattan, który swoją drogą też może być łączony ze stalą czy szkłem.
Meble na nowoczesnym tarasie – co i z czego?
Dobranie odpowiednich mebli na taras, żeby pasowały one do nowoczesnej stylistyki, wymaga odrobiny zastanowienia. Z jednej strony – można iść w typowo designerskie rozwiązania: krzesła kompozytowe o niecodziennym kształcie, całkowicie szklany stół, meble z chromowanej stali albo lakierowanego aluminium. To wszystko rozwiązania nie tyle nawet nowoczesne, ile futurystyczne i świetnie wyglądające na maksymalnie uproszczonych i minimalistycznych tarasach.
Krok w stronę klasyki to technorattan, który swoją drogą też może być łączony ze stalą czy szkłem. Nie ma jednak tego charakteru dziwnej sterylności i wyszukania. Dostępność wielu różnych kolorów pozwala na większą swobodę przy planowaniu aranżacji, a co do użyteczności też nie można mieć większych zastrzeżeń.
I zostaje jeszcze kwestia mebli będących połączeniem klasycznych rozwiązań z nowoczesnymi dodatkami: ławki z rozsuwanym zadaszeniem, betonowe ławy i stoły wykończone albo jakimś efektem specjalnym, albo przykryte wygodnymi poduchami czy drewno łączone ze szkłem i kompozytami. Każda z tych konwencji artystycznych ma swoje miejsce i może wyglądać ładnie, ale trzeba pamiętać o zachowaniu estetycznej spójności z bryłą budynku.
Tym, co łączy wszystkie nowoczesne aranżacje tarasów, jest funkcjonalność.
Spojrzenie na funkcjonalność
Tym, co łączy wszystkie nowoczesne aranżacje tarasów, jest funkcjonalność. Ale nie na poziomie jakichś ogólnych założeń, ale rozumiana bardzo indywidualnie. Stąd też na nowoczesnym tarasie zwykle pojawia się jakiś dodatkowy sprzęt: może to być piękny gazowy grill, może być przestronny leżak, może być olbrzymi parasol albo minibarek. Te rozwiązania nie podlegają zaszufladkowaniu i choć w żadnym z nich zasadniczo nie ma rewolucyjnego odkrycia, to jednak dopiero indywidualne wyposażenia tarasu do własnych potrzeb sprawia, że projekt nie tylko nowocześnie wygląda, ale ma też charakterystyczną dla nowoczesnych projektów funkcjonalność.