Jesień - jak ozdobić strefę wejściową domu, balkon i taras?

Nie ma takich miejsc w domu, których by się nie dało udekorować, ale na pewno są takie, w których wymaga to nieco więcej starań niż w innych. Do tej trudniejszej do zagospodarowania klasy należą z pewnością balkon, taras i cała strefa wejściowa, choć powody trudności w tych przypadkach będą nieco inne.

Jak udekorować wejście do domu? 

Najważniejsze, co trzeba sobie podkreślić, to fakt, że dekoracje tutaj nie mogą wchodzić w paradę użyteczności. Wiatrołapy, przedsionki, przedpokoje czy nawet ganki są przede wszystkim stworzone z myślą o konkretnym przeznaczeniu, a więc nie można nagle w ramach dekoracji postawić tu gargantuicznego wazonu ze sztucznymi kwiatami wysokimi na półtora metra. Czy można?

No nie, w większości przypadków jednak nie, chyba że faktycznie mowa o bardzo dużym przedpokoju. Jeśli natomiast trzeba by było starać się omijać taką dekorację, szczególnie uważać przy zdejmowaniu kurtki albo znaleźć nowe miejsce na przechowanie mokrego parasola, to taki pomysł byłby chybiony.

  • Można za to z powodzeniem wykorzystać ściany. Plan minimum zwykle zakłada powieszenie tam jakiegoś obrazu, ale ten zwykle, żeby był dobrze wyeksponowany, musiałby też być dodatkowo oświetlony, bo mało gdzie w strefie wejściowej jest na tyle jasno, żeby urządzać tam galerię.
  • Zamiast obrazu na ścianie można powiesić wieszaczek lub szafkę na klucze. Żeby nadać im odrębnego charakteru, można je pomalować, wykończyć techniką decoupage, można pokryć je delikatną rzeźbą: możliwości jest wiele, a ogranicza Cię tylko fantazja i może trochę zdolności manualne.
  • Jeśli masz nieco więcej miejsca, możesz zawiesić na ścianie półkę. Co na niej ustawisz, to już Twój wybór – często są to ramki ze zdjęciami, małe wazoniki albo dekoracje wykonane na szydełku lub jakieś małe dekoracyjne lampki.
  • Dekoracją samą w sobie może być światło. Jeśli znajdziesz lampę lub kinkiet, który Ci się podoba i estetycznie wpisuje się w konwencję przedpokoju czy wiatrołapu, to jak najbardziej można to wykorzystać. Jeśli chodzi o oświetlenie dekoracyjne, będzie ono szczególnie atrakcyjnie prezentowało się w połączeniu z nietypowym wykończeniem ścian, na przykład efektem rdzy czy przecierkami.

Sposobem na rozwiązanie problemu z niedostatkiem miejsca na balkonie może być niewielki stolik

W strefie wejściowej w teorii powinna działać dobra wentylacja, ale jak jest w praktyce – wszyscy wiemy. Czasem zbiera się tu wilgoć, więc nie będzie to najlepsze miejsce do dekorowania choćby jesiennymi liśćmi czy suchymi kwiatami. Oczywiście to też nie tak, że zbutwieją one w dwa dni, ale jednak taka dekoracja zwykle nie będzie stała jakoś imponująco długo.

Modna strefa wejściowa do domu
Twitter
Modna strefa wejściowa do domu

Dekoracje na balkonie: jakie masz możliwości?

W porównaniu ze strefą wejściową balkon narzuca co najmniej dwa dodatkowe ograniczenia. Nadal masz do czynienia z raczej niewielką ilością dostępnej przestrzeni, która być może nie ma stałego przydziału funkcjonalnego, ale której z całą pewnością nie chcesz mitrężyć na same dekoracje. Poza tym jednak dochodzi narażenie na czynniki atmosferyczne, a także ryzyko, że przy silniejszym wietrze dekoracje z balkonu mogą znaleźć się poza – a konkretnie pod – nim.

  • W dekoracjach na balkonie raczej trudno będzie utrzymać naturalne elementy: kwiaty inne niż doniczkowe, o wymaganiach dopasowanych do warunków na balkonie, owoce czy orzechy lub kasztany. Te albo uschną, albo spleśnieją i zgniją, a w najlepszym przypadku zamiast dekoracji, powstanie karmnik dla ptaków.
  • Na wielu balkonach problemem będzie zacinający deszcz. Dekoracje z niezabezpieczonego drewna mogą szybko stracić swój blask, na szkle ceramice pojawią się zacieki, kwiaty z bibuły wytrzymają do pierwszego deszczu, zanim się rozpadną. Jeśli więc chodzi o materiały, trzeba je dobierać tak, aby ani deszcz, ani silne słońce nie były im w stanie zaszkodzić.
  • I trzeba jeszcze pamiętać o mocowaniu. Dekoracje na balkonie powinny być na tyle stabilne, żeby nawet dość silny wiatr nie był w stanie ich uszkodzić, a tym bardziej porwać z balkonu. Oczywiście w czasie najsilniejszych porywów można wszystko schować do domu, ale też nie chodzi o to, żeby praktycznie całe lato dekoracje balkonowe stały w pokoju tylko dlatego, że wieje.

Zamiast obrazu na ścianie można powiesić wieszaczek lub szafkę na klucze.

Sposobem na rozwiązanie problemu z niedostatkiem miejsca na balkonie może być niewielki stolik, półeczka albo szafka o naprawdę kompaktowych rozmiarach. Oczywiście one też zajmują nieco przestrzeni, ale jednocześnie tworzą nowe miejsca, w których można zorganizować estetyczną dekorację, przy okazji czasem chroniąc ją choćby przed deszczem przez umieszczenie odrobinę wyżej.

Jesienny balkon może być piękny!
Jesienny balkon może być piękny!

A co z tarasem? Jest łatwiej niż na balkonie!

Dekoracje na taras można tworzyć bardzo podobnie do tych balkonowych, ale tutaj znika jedno poważne ograniczenie. Najczęściej przecież na tarasie jest dużo więcej miejsca do dyspozycji, a więc ustawienie stolika, który będzie stanowił podstawę dekoracji czy zawieszenie półki jest zdecydowanie łatwiejsze.

Jesień potrafi być naprawdę piękna!
Jesień potrafi być naprawdę piękna!
  • Na tarasie problematyczne może być określenie sposobu wykorzystania przestrzeni. Dekoracje, które nie przeszkadzają, kiedy siedzisz przy obiedzie z rodziną, mogą ograniczać miejsce na grillowanie lub spotkanie w większym gronie przyjaciół. Postaraj się więc z wyprzedzeniem określić, gdzie dekoracji lepiej nie tworzyć, żeby później one nie przeszkadzały.
  • Pamiętaj, że tarasy nie zawsze są lepiej chronione przed deszczem niż balkony. Jeśli masz zadaszenie, markizy albo parasol, to pole manewru trochę się zwiększa, ale jeżeli ryzyko zachlapania wodą jest większe, to znów trzeba będzie ostrożniej dobierać dekoracje.

Dekoracją samą w sobie może być światło.

Na tarasie zasadniczo nie sprawdzą się dekoracje tkaninowe, własnoręcznie przygotowane bibeloty z bibuły czy tym podobne drobiazgi. Bardzo dobrze za to wyglądają różne przedmioty, które można zawiesić na ścianie. Wiele będzie też zależało od tego, w jakim stylu chcesz utrzymać taras. Czasem brak dekoracji będzie najlepszą ozdobą, kiedy indziej zdecydowanie opłaci się postawić na naturalne dekoracje, choćby karmnik dla ptaków i duże rośliny doniczkowe, a w niektórych przypadkach można będzie iść na całość i umieścić na tarasie jakąś industrialną instalację. Pod tym względem masz pełną dowolność.

Na tarasie wiele będzie zależało od tego, w jakim stylu chcemy go utrzymać
Na tarasie wiele będzie zależało od tego, w jakim stylu chcemy go utrzymać

Co łączy te trzy miejsca?

Dekoracje w strefie wejściowej, na balkonie i na tarasie są pod wieloma względami podobne: zawsze muszą być podporządkowane wymaganiom funkcjonalnym, w każdym przypadku powinny być odporne na wilgoć (choć oczywiście warunki lokalne też mają znaczenie), i raczej nie powinny być zbyt delikatne, bo ich silniejsze lub słabsze potrącenie jest tylko kwestią czasu.