Klasycznie czy nowocześnie - jak lepiej urządzić mieszkanie?

Planując urządzenie domu, musimy podjąć mnóstwo decyzji. Jak wykończymy ściany i podłogi, jak umeblujemy wnętrza, czym je oświetlimy? Czy zastosujemy przestrzeń otwartą, czy oddzielne pomieszczenia? Jednak zacząć powinniśmy od najważniejszego pytania: w jakim stylu urządzimy wnętrza?

A przede wszystkim w jakim stylu urządzimy najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie - salon. Miejsce, które łączy wiele funkcji. Tu przyjmujemy gości, spędzamy czas wolny, spożywamy posiłki, spotykamy się z rodziną, relaksujemy się. Salon to także pokój telewizyjny, kominkowy, jadalnia, bawialnia dla dzieci i dorosłych. Jak go urządzić? Klasycznie czy nowocześnie?

W zgodzie z tradycją - styl klasyczny

Styl klasyczny – tak umownie określamy styl korzystający z zapożyczeń z przeszłości. Nie jest to dosłowne przeniesienie idealnych kopii wyposażenia i rodzaju wykończenia wnętrza, ale potraktowane wybiórczo odniesienia, cytaty z dawnych form, tekstur, kompozycji. Zwracamy się ku przeszłości z tęsknoty za tym, czego nie możemy odnaleźć w teraźniejszości, na przykład za pięknymi zdobieniami drewnianych mebli, ich kształtem bardziej wyszukanym niż współczesne masowo produkowane proste formy. Pragniemy mebli wykonanych z drewna, a nie z płyt laminowanych. Szukamy odniesień do przeszłości, bo wspominamy z nostalgią domy naszych dziadków, gdzie życie rodzinne wyglądało zupełnie inaczej, wszystko wydawało się prostsze (możliwe, że dlatego, że byliśmy wtedy dziećmi). Zachwycamy się stylem dawnych dworków i rezydencji, siedzib rodowych, jakie oglądamy w muzeach czy na filmach historycznych.

Klasyczny styl w mieszkaniu
Klasyczny styl w mieszkaniu

Do tradycji nawiązuje styl angielski - przytulny, konserwatywny, z dodatkami robiącymi wrażenie gromadzonych przez pokolenia. Z dużą ilością wzorów kwiatowych na tapetach, tapicerce, poduszkach i bibelotach. Z boazerią w dolnej części ścian i wzorzystą tapetą powyżej. Z solidnymi, drewnianymi, bogato zdobionymi meblami.

Mieszkanie w stylu angielskim
Mieszkanie w stylu angielskim

We wnętrzach w stylu prowansalskm pojawiają się kamienne posadzki, drewniane meble, wykończenia w ciepłych kolorach. Dekoracjami są suszone zioła, ceramiczne donice, ręcznie malowane meble, wiklina, skóry.

Styl prowansalski we wnętrzu
Styl prowansalski we wnętrzu

Natomiast styl kolonialny narodził się w brytyjskich koloniach, gdzie wykonywano kopie europejskich mebli, jednak z domieszką miejscowej stylistyki. Ciężkie meble produkowano z drewna, często egzotycznego (mahoń, palisander, venge, merbau), z egzotycznymi motywami w zdobieniach. Do tego dodawano maty plecionki, rzeźbione szkatułki, wazony cynowe i miedziane, świeczniki jako uzupełnienie wystroju.

Wnętrze klasyczne - starannie dobrane detale

Wnętrze klasyczne, to przede wszystkim starannie dobrane detale wykończenia. Można je stosować wybiórczo, wykorzystując to, co nas zachwyci czy zainspiruje. Na przykład okna i drzwi w starym stylu z dekoracyjnymi szczeblinami dzielącymi płaszczyznę skrzydła drzwi czy okien na mniejsze pola (tzw. kwatery). Kiedyś szczebliny stosowano z powodu niedostępności większych tafli szkła, obecnie tylko dla dekoracji.

We wnętrzach w stylu prowansalskm pojawiają się kamienne posadzki, drewniane meble, wykończenia w ciepłych kolorach.

Podłoga najlepiej, aby była drewniana albo z naturalnego kamienia czy gresu przypominającego kamień naturalny. Do tego wykończenie ścian stiukiem, czyli szlachetnym tynkiem imitującym kamień, na przykład marmur, albo tapetami w klasyczne wzory: pionowe pasy, motywy roślinne, scenki rodzajowe. W klasycznych wnętrzach jest obecna sztukateria; listwy przy suficie i podłodze, rozety, stylowe obramowania okien, rzeźbione portale nad drzwiami.

Fenomen stylu klasycznego - detal!
Fenomen stylu klasycznego - detal!

Ściany dekoruje się tzw. angielską boazerią, która dawniej była stosowana do ocieplenia ścian, a teraz pełni wyłącznie funkcję dekoracyjną. Jest to boazeria, pokrywająca ściany mniej więcej do połowy wysokości pomieszczenia, na ok. 0,9-1,3 metra. Obecnie jest produkowana z płyty MDF lakierowanej, z PCV, polistyrenu lub z drewna.

Wnętrze klasyczne, to przede wszystkim starannie dobrane detale wykończenia.

Do wzorów historycznych powinny nawiązywać także oprawy lamp. Ponadczasowym elementem dekoracji salonu w stylu klasycznym jest żyrandol. W kolorze mosiądzu, miedzi, patynowany, albo z kutego metalu, z kloszami w formie kielichów kwiatów lub udekorowany kryształkami, jest ozdobą każdego wnętrza w starym stylu. Dopasowane do niego kinkiety i lampy stołowe stworzą przytulny klimat i będą elegancką dekoracją.

Kominek w klasycznie urządzonym mieszkaniu

Z klasyczną aranżacją salonu niezmiennie kojarzy się duży kominek, z pięknym luksusowym, marmurowym, rzeźbionym portalem. Oczywiście nie w każdym salonie są odpowiednie warunki, by wstawić prawdziwy kominek. Pomocne mogą być różnego rodzaju atrapy, które wprowadzają nastrój, nawet gdy nie są wypełnione elementem grzejnym, ale np. półkami na bibeloty lub książki. Nad kominkiem można powiesić lustro w stylowej ramie.

Kominek w klasycznie urządzonym wnętrzu
Kominek w klasycznie urządzonym wnętrzu

Klasyczny wzorzec kompozycji to symetria. Dlatego wnętrze w tym stylu powinno być uporządkowane, a nawet osiowo symetryczne. Na przykład: po przeciwnej stronie kominka stolik do kawy, przy nim kanapa lub sofa, a po bokach fotele. Przy kanapie na małych stoliczkach lampy stołowe albo rośliny. Po obu stronach kominka witrynki z bibelotami czy ozdobną zastawą. Do stylu klasycznego pasują dywany w tradycyjne perskie wzory albo nawiązujące do historycznych motywów.

Dodatki w klasycznym wnętrzu

Duża rolę odgrywają dekoracyjne bibeloty, pamiątki, stare fotografie, pięknie oprawione książki, zabytkowe lub robiące wrażenie zabytkowych przedmioty. Wszystko to, co ma sentymentalną wartość emocjonalną.

Oczywiście nie w każdym salonie są odpowiednie warunki, by wstawić prawdziwy kominek.

Wybór rodzaju mebli jest kwestią indywidualną. Meble drewniane są drogie. Kompromisem między ceną a jakością wykonania są meble z płyty laminowanej, ale z drewnianymi dekoracyjnymi frontami. Można się pokusić o antyki, jednak ich nadmierna liczba przytłacza. W wyborze stylu umeblowania jest duża dowolność. Jednym podobają się secesyjne zdobienia, innym wygięte nóżki w stylu ludwikowskim albo bardziej geometryczne wyrafinowane kształty w stylu Art Deco. Na rynku dostępne są meble stylizowane na antyki i z pewnością można dobrać coś, co pasuje do wymarzonego salonu.

W pogoni za nowoczesnością

Znacznie łatwiejsze wydaje się urządzenie salonu w stylu nowoczesnym. W tym przypadku możemy wybrać styl minimalistyczny, postindustrialny, skandynawski lub eklektyczny (łączący nowe wzory z niewielką liczbą elementów klasycznych). Możemy pobawić się przepychem i złoceniami, luksusem i bogactwem, stosując styl glamour.

Nowoczesny salon
Nowoczesny salon

Styl minimalistyczny jest dla osób ceniących harmonię, dopracowanie szczegółów, dbających o każdy detal. Minimalizm ma oddziaływać prostotą formy i kompozycji, oszczędnością kolorów. Są to często wnętrza monochromatyczne. Do dekoracji stosuje się beton architektoniczny, kamień dekoracyjny, drewno.

Nowoczesne wnętrza są jasne i stylowe
Nowoczesne wnętrza są jasne i stylowe

W stylu postindustrialnym, loftowym, dominuje duża otwarta przestrzeń bez podziałów, wysokie kondygnacje, duże okna, mało elementów dekoracyjnych, ozdobą są raczej elementy architektoniczne, surowe ściany, cegły, grzejniki w starym stylu, nietypowe okna. Jako uzupełnienie aranżacji występują lampy przemysłowe, designerskie meble, elementy ze szkła i metalu, nowoczesne grafiki.

Lofty również należą do nowoczesnych rozwiązań
Lofty również należą do nowoczesnych rozwiązań

Styl skandynawski - modna prostota formy

W stylu skandynawskim dominuje prostota formy. Kolory wnętrza są jasne pastelowe, podłogi z naturalnego drewna. Dominują materiały naturalne, drewno, lniane tkaniny, wełniane pledy o grubym splocie. Meble są praktyczne i wręcz ascetyczne.

Nowoczesny salon musi być jasny, z niewielką ilością wyposażenia.

Wielu zwolenników ma styl eklektyczny, w którym twórczo łączy się elementy poszczególnych stylów. W takich aranżacjach często występują elementy vintage nawiązujące do stylistyki lat 50. i 60. Są tu meble po babci, ale i nowe, zaprojektowane według starych wzorów, występują przedmioty z epoki, dekoracyjne stoliki z lampą, odbiorniki radiowe. Tapety w geometryczne wzory, tkaniny w kropki są także elementem dekoracji. W stylu eklektycznym panuje duża dowolność w doborze dekoracji i kolorów.

Można też zauroczyć się stylem marynistycznym, a kolory morza i piasku połączyć z fakturami naturalnych materiałów, drewna, lin, muszli, dekoracyjnych form z wybielonego słoną wodą drewna wyłowionego z morza i innych detali nawiązujących do tematyki morskiej.

W minimalistycznych mieszkaniach panuje jedna zasada - mniej znaczy więcej
W minimalistycznych mieszkaniach panuje jedna zasada - mniej znaczy więcej

Minimalizm przede wszystkim 

Nowoczesny salon musi być jasny, z niewielką ilością wyposażenia. Jeśli kominek, to w wersji prostej, o geometrycznych kształtach. Obudowa kominka powinna być prosta lub prawie niewidoczna, wbudowana w ścianę.

Na ścianach można łączyć neutralne kolory z fragmentami pomalowanymi w wyrazistych, zdecydowanych barwach albo pokrytymi wzorzystą tapetą lub fototapetą. Fragmenty ścian mogą być wykończone okładziną z cegły, pomalowaną na biało.

Kolorowe sofy są bardzo popularne
Kolorowe sofy są bardzo popularne

W nowoczesnym salonie wykorzystujemy meble lakierowane na różne kolory, sofy w wielobarwnych tapicerkach, dywany we wzory geometryczne lub abstrakcyjne. Współczesne lekkie wolnostojące meble nie zajmują wiele miejsca. Mają prostą formę, często występują w wersji lakierowanej. W elementach krzeseł i foteli mogą pojawiać się elementy chromowane.

Dekoracją mogą być nowoczesne grafiki, plakaty. Styl dodatków, jaki wybierzemy, zależy od naszych preferencji. Jedni lubią elementy związane z naturą, dekoracyjne gałęzie, kamienie w misach lub szklanych wazonach, abstrakcyjne formy lamp, ale z obudową wykonaną z naturalnych materiałów, drewna, papieru, szkła. Innych cieszy to, co kolorowe i zabawne, dekoracje z tworzywa sztucznego, litery jako nowoczesne rzeźby, plastikowe krzesła, abstrakcyjna wielokolorowa fototapeta. Kompozycja nowoczesnego salonu rządzi się regułami funkcjonalności. Nie musi być równo, byle było wygodnie.