Styl skandynawski w mieszkaniu w bloku – zasady i wskazówki

Znalezienie równowagi między komfortem i elegancją w urządzaniu mieszkania w bloku jest prawdziwą sztuką. Źródłem inspiracji może skandynawski styl, który jest czymś znacznie więcej niż tylko wyborem mebli i dekoracji.

Jest to styl obecny i popularny nie tylko w Skandynawii, ale na całym świecie. Nordycki styl urządzania mieszkań sięga od minimalizmu i prostoty do wesołych kolorów i wyrazistych wzorów. Kieruje się sympatią zarówno do nowej sztuki rzemieślniczej, jak i elementów vintage; nikt nie boi się wstawić dobrego starego egzemplarza ze słynnych szwedzkich domów meblowych. 

Ten styl urządzania mieszkań pochodzący z północy Europy zwyczajnie nam też odpowiada. Ale co jest w skandynawskim stylu takiego specjalnego, co nas porusza? Piękno tkwiące w prostocie. Styl skandynawski ucieleśnia estetykę, minimalizm i funkcjonalność. Jak wprowadzić elementy tego stylu do naszego mieszkania, również do mieszkania w bloku?

Styl skandynawski – wskazówki i rady

Zwiewna lekkość, naturalne materiały, zredukowane kolory i minimalistyczne formy: chyba żaden styl urządzania mieszkań nie jest sympatyczny jak styl skandynawski. Oryginalny wygląd kuchni, salonu i sypialni z właściwymi barwami, materiałami i akcesoriami może zagościć także w mieszkaniu w bloku. Prosty i nowoczesny styl umeblowania każdego pomieszczenia cieszy się ogromną popularnością. Skromny i subtelny wygląd wnętrz opiera na się na dewizie: mniej znaczy więcej. 

Salon w stylu skandynawskim
Salon w stylu skandynawskim

Styl skandynawski jest nowoczesny, minimalistyczny, zredukowany i zmienny. Na próżno szukać by w nim dużych i wystawnych mebli. Meble i dekoracje są rozstawione luźno pośrodku pomieszczenia i odsunięte od ścian. Dzięki temu powstaje wrażenie nieprzymuszonego porządku i swobody, eliminuje się wszystko, co uciążliwe. Już możliwość przejścia miedzy ścianą i kanapą powoduje, że mieszkanie wydaje się większe i bardziej przestronne niż w rzeczywistości. 

Naturalne materiały jak wełna, drewno albo futro czynią ten styl przytulnym i zachęcającym. Nie bez znaczenia jest też umeblowanie mieszkania w sposób zrównoważony i indywidualny.

Ale co jest w skandynawskim stylu takiego specjalnego, co nas porusza? Piękno tkwiące w prostocie.

Styl skandynawski w kuchni, salonie i sypialni – tkaniny i materiały

W skandynawskim stylu przeważają barwne wzorzyste tekstylia, wzory graficzne jak przykładowo paski, romby, koła w czarno-białych albo pastelowych kolorach, albo motywy z natury. Popularne są kwiaty, liście, gałęzie i miejscowe zwierzęta leśne. 

Dużą rolę w stylu nordyckim odgrywa też rzemiosło. Poszukiwane są szczególnie wyroby ze skóry, kaszmiru, lnu i bawełny. Tkaniny są tak samo ważne dla skandynawskiego wnętrza jak przezroczyste szkło i porcelana. Istnieją liczne manufaktury szkła, które zaspokajają zapotrzebowanie Skandynawów na sztukę rękodzielniczą. 

Mieszkanie w skandynawskim stylu
Mieszkanie w skandynawskim stylu

Naturalne materiały jak na przykład krajowe gatunki drewna doskonale nadają się do realizacji stylu skandynawskiego. Sosna, świerk, brzoza, jesion ale też egzotyczne drewno tekowe są szczególnie chętnie stosowane. Widoczne słoje drewna i sęki stanowią naturalne akcenty i potwierdzają ponadczasową naturalność. 

Wykładziny ścienne z jasnego drewna, które są lakierowane albo malowane na biało, jak również widoczne drewniane belki nadają pomieszczeniom ciepła i powodują powstawanie skandynawskiego „hygge”. Kombinacja jasnego drewna i bieli tworzy wygląd skromny i naturalny. 

Dużą rolę w stylu nordyckim odgrywa też rzemiosło.

Styl skandynawski – meble i akcesoria

Skandynawowie lubią to, co jest praktyczne i proste. Meble skandynawskie powinny odzwierciedlać lekkość i lśnić nowoczesnym, skromnym wyglądem. Najważniejsze jest w tym, aby forma podążała za funkcją. W skandynawskim stylu modne ekstrawagancje nie mają czego szukać. Pojawiło się na rynku wielu utalentowanych skandynawskich designerów, którzy są autorami eleganckich i prostych mebli i akcesoriów, na przykład duński projektant i architekt wnętrz Arne Jakobsen albo fiński designer Alvar Aalto. Również Lena Bergström, szwedzka projektantka, należy do twórców preferujących jasne i proste formy skandynawskiego stylu. 

Jakie meble są charakterystyczne dla stylu skandynawskiego?
Pinterest
Jakie meble są charakterystyczne dla stylu skandynawskiego?

Przezroczyste karafki, wazony i inne wyroby ze szkła tworzą eleganckie akcenty, podczas gdy porcelana z często kolorowymi wzorami i ozdobami jest nie tylko dekoracją stołu, ale również elementem tworzenia dobrego nastroju. Znane są duńskie meble i lampy, jak również fińskie i szwedzkie naczynia, wyroby ze szkła i porcelany.

Styl skandynawski – dekoracje, lampy i obrazy

Skandynawskie dekoracje odznaczają się dyskretną urodą, trwałością i praktycznym charakterem. Lampy, świece i latarnie są używane jako źródła światła, które harmonijnie wtapiają się w otoczenie. Poza tym zapewniają przytulność mieszkania. Grubo tkane wełniane narzuty i poszwy na poduszki, przytulne miękkie pledy, ręcznie tkane dywany, tkaniny z wełny, lnu i bawełny podkreślają ciepło surowego stylu. 

Styl skandynawski jest ponadczasowo piękny i trwały.

W skandynawskim stylu na pierwszym planie stoi zawsze natura. Czy to będą obrazy fiordów, rzek, lasów i jezior, czy przedmioty z motywami roślinnymi i zwierzęcymi – wszystkie znajdą swoje miejsce. Szyszki świerkowe albo cienkie gałęzie nadają się idealnie na dekoracje i podkreślają naturalność i prostotę. Bardziej swobodną atmosferę pomoże stworzyć bukiet z delikatnych polnych kwiatów w wazonie.     

W skandynawskim mieszkaniu nie można zapomnieć o roślinach
W skandynawskim mieszkaniu nie można zapomnieć o roślinach

Styl skandynawski – kolory

Obok bieli i jasnych naturalnych kolorów, jak odcienie piasku, w stylu nordyckim szczególnym powodzeniem cieszą się pogodne i ciepłe kolory. Meble mają obicie z tkanin w delikatnych pastelowych kolorach, jak przykładowo subtelny róż albo chłodny błękit, antracyt, biel albo szarość. Stosując jasne kolory Skandynawowie przede wszystkim przeciwstawiają się długiej i mrocznej zimie, wyrównują w ten sposób niedobory światła. Tradycyjny styl skandynawski przykłada dużą wagę do jasnych, przestronnych wnętrz, ponieważ światło – zwłaszcza jesienią i zimą – jest towarem mocno deficytowym.   

Od czasu do czasu stosowane są w projekcie elementy dekoracyjne w jaskrawych kolorach. Tworzą szczególnie wyraźny kontrast z raczej skromnymi ozdobami i dyskretnymi meblami. Jaskrawe kolory znajdują swoje miejsce na poduszkach, kanapach, pościeli i dywanach. Wyjątkowo dobrze łączą się z białymi albo beżowymi ścianami mieszkania. 

Od czasu do czasu warto wybrać jaskrawe rozwiązania
Od czasu do czasu warto wybrać jaskrawe rozwiązania

Styl skandynawski – styl dla lubiących porządek

Osoby z zamiłowaniem do porządku odnajdują w stylu skandynawskim swój sposób na urządzenie mieszkania. Elegancka, powściągliwa estetyka przemawia do osób z zamiłowaniem do minimalizmu i mimo skromności i braku wystawności umeblowania sprawia, że mieszkanie jest ciepłe i przytulne. 

W mieszkaniu w bloku trudno raczej o luksus dużej sypialni i miejsce to musi spełniać często dodatkowe funkcje, jak na przykład miejsce do pracy. Aby stworzyć nastrój spokoju, który sprzyja odpoczynkowi, sypialnia musi robić wrażenie czystej i uporządkowanej. Różne odcienie bieli mają zapewnić komfort przytulności. 

Styl skandynawski jest ponadczasowo piękny i trwały. Przy pomocy odrobiny kolorów, wyczucia materiałów i form, można wprowadzić powiew Skandynawii nawet do mieszkania w bloku.