Styl industrialny albo styl loftowy należy od lat do ulubionych stylów urządzania mieszkań. Powstały w opuszczonych halach fabrycznych i rozwinięty w efektowne lofty styl przemysłowy, znajduje miejsce również w całkiem normalnych mieszkaniach. Jakie są istotne elementy tego stylu i zasady jego zastosowania? Oto kilka uwag.
Od starych hal fabrycznych do „industrial chic”
Wzornictwo przemysłowe albo „industrial design” jest trendem, który pojawił się w latach 20. i 30. ubiegłego wieku. Industrializacja z taśmami montażowymi i potężnymi warsztatami zlikwidowała małe manufaktury i stworzyła przestrzenie, które wcześniej nie istniały. W słynącym z awangardowych trendów Nowym Jorku, kreatywni designerzy sięgnęli po inspiracje hal fabrycznych i obrabiarek. Stworzyli styl zwany industrialnym i zaczęli przekształcać stare pomieszczenia przemysłowe w mieszkania. Urządzali je z prostotą nietypową dla salonów: najważniejsza była funkcjonalność bez zbędnych fanaberii.
Styl eklektyczny we wnętrzach – cechy, zasady i porady
Ponieważ grupa osób, którym najbardziej w życiu odpowiadają hale fabryczne z warsztatowym zapachem nie jest zbyt liczna, styl industrialny w okresie swojego rozwoju uległ pewnym modyfikacjom:
- W nowoczesnych interpretacjach stylu loftowego większą rolę obok funkcjonalności odgrywa wzornictwo.
- Możliwe są mieszanki stylów, ponieważ „industrial” doskonale komponuje się z innymi elementami.
- Dzięki odpowiednim kolorom i dodatkom możliwe jest uzyskanie ciepła i przytulności w chłodnej raczej industrialnej atmosferze.
- Typowe dla stylu elementy wyposażenia nie muszą być koniecznie stare i używane, ponieważ wielu producentów odtwarza stare klasyczne wzory albo tworzy nowe zgodne z loftowym stylem.
Fakt, że styl industrialny w swoich nowoczesnych formach podąża z duchem czasu, wskazuje na inną, bardzo istotną zmianę: nie musi już ograniczać się wyłącznie do pustych fabrycznych pięter i przestronnych loftów, ale może być zastosowany w normalnym mieszkaniu, które zostanie odpowiednio wyposażone w kilka elementów.
Nagie, nietynkowane ściany z cegły są typowym elementem stylu industrialnego.
Podstawowe zasady stylu industrialnego
- Funkcjonalność – wszystkie meble i sprzęty powinny być funkcjonalne i celowe; na wszelkiego rodzaju bibeloty nie ma w stylu industrialnym miejsca.
- Autentyczność – żadnego udawania, wyłącznie prawdziwe rzeczy o prostych formach i długim okresie przydatności, żadnych ozdóbek.
- Surowe, mocne, używane – zamiast gładkiego, eleganckiego i nowego.
- Widoczne struktury – rury, stalowe podpory, nietynkowane ściany – żadna instalacja nie jest ukryta, przeciwnie: traktowana jest jako element urządzenia mieszkania.
- Niemaskowana historia – przedmioty ze śladami użytkowania, plamy rdzy, łuszcząca się farba jako znak minionego czasu, powiew nostalgii.
- Brak perfekcji – wiecznie niegotowe jest akurat w porządku.
- Upcykling i recykling – rzeczy używane są nadal pożyteczne – stół z palet, regał ze skrzynek na wino itp.
Przestrzeń, ściany i podłogi
Duże przestrzenie, prawie niepodzielone: najbardziej konsekwentnie da się styl industrialny urządzić w dużych pomieszczeniach, jak puste hale fabryczne przerabiane na mieszkania. Także nowoczesne lofty stanowią zwykle jedną jedyną dużą przestrzeń, która nie jest podzielona na pojedyncze, o różnym przeznaczeniu izby. Nie istnieją tutaj ograniczenia standardowego mieszkania, a duża przestrzeń daje swobodę kreatywności. Jeszcze dzisiaj powstają lofty poprzez przeróbkę dawnych zakładów przemysłowych, szkół i magazynów. Typowe są wysokie sufity i ogromne frontowe okna, dające dużo światła.
Surowe, szare podłogi z naturalnego betonu są najbliższe stylowi loftowemu. Wykładziny podłogowe są czysto i chłodno utrzymane; wylewka, linoleum i stare deski stanowią możliwe warianty. Jeśli z pomocą dywanu ma zostać stworzona większa przytulność mieszkania, powinien on być gładki, nowoczesny z graficznym wzorem. Ale też stary, nieco wytarty „pers” nada się na betonową podłogę.
W nowoczesnych interpretacjach stylu loftowego większą rolę obok funkcjonalności odgrywa wzornictwo.
Nagie, nietynkowane ściany z cegły są typowym elementem stylu industrialnego. Nie wszystkie ściany należy oczyszczać z tynku, ale tylko jedną albo dwie. Czasem tynk bywa tylko częściowo skuty, a częściowo pozostawiony. Jako uzupełnienie albo alternatywę poleca się ściany betonowe i wylewki, ewentualnie ściany pomalowane na biało, jak to bywa w halach fabrycznych. Rury i kable nie są ukryte i stanowią element dekoracyjny.
Właściwie ściany powinny oddziaływać swoim brakiem wystroju. Jeśli jednak mają być obrazy, to tylko pojedyncze i dużego formatu. Sceny z epoki industrialnej i duże historyczne mapy świata wspierają ten styl. Ale naturalnie każdy ma prawo wnieść własne akcenty.
Tkaniny – duże tapicerowane fotele rozluźniają industrialny nastrój, podobnie jak dywan z graficznym wzorem.
Nawet jeśli tradycyjne wersje stylu loftowego odwołują się do przemysłowych obiektów, ta ogromna przestrzeń nie jest warunkiem koniecznym do stworzenia własnego mieszkania w stylu industrialnym. Również w mniejszych pomieszczeniach da się ten efekt osiągnąć, jeśli tylko zastosuje się wspomniane wyżej zasady. Trzeba przy tym pamiętać, że im mniejsza przestrzeń, tym ważniejszy jest minimalizm: mniej znaczy więcej.
Materiały stosowane w stylu industrialnym
Podczas gdy cegła i beton nadają surowego uroku ścianom i podłogom w stylu industrialnym, meble wykonane są z metalu, skóry i drewna:
- Metal – krzesła i taborety ze stalowych rurek, stoły na metalowych stelażach, stoliki na rolkach z żelaznymi okuciami, stare stoły warsztatowe, stare szafki i ławki, należące do wyposażenia wielu zakładów produkcyjnych, do tego metalowe wieszaki i stojące lampy. Metal jest w stylu industrialnym wszechobecny i w gruncie rzeczy niezbędny, bo jaka fabryka obejdzie się bez metalu?
- Drewno – ciemne lite drewno, drewno ze śladami starzenia, drewno w połączeniu z metalem, rustykalne krzesła, masywne blaty stołów, deski drewniane na podłodze, drewno z palet – drewno jest stare, szorstkie i surowe ale promieniuje ciepłem i nadaje przestrzeni przytulności.
- Skóra – duża rozłożysta kanapa skórzana, najlepiej trochę przetarta z widocznymi śladami użytkowania jest chłodna, naturalna, nostalgiczna i wygodna, podobnie jak skórzane fotele.
- Beton – betonowe doniczki kwiatowe uzupełniają doskonale wystrój i wnoszą wraz z zielonymi roślinami ożywiające akcenty w chłodne ogólnie otoczenie.
- Tkaniny – duże tapicerowane fotele rozluźniają industrialny nastrój, podobnie jak dywan z graficznym wzorem. Barwne poduszki i koce tworzą akcenty przełamujące styl i wnoszące więcej przytulności. Ale bez przesady, nie może być nazbyt kolorowo.