Jak zorganizować garderobę, aby stała się wygodnym i pojemnym miejscem do przechowywania. Zobacz wskazówki projektowe i pomysły na garderobę.
Jak zaprojektować garderobę? Najważniejsze aspekty
Dobrze zaplanowany projekt garderoby powinien pozwolić nam na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni tak, abyśmy mieli zapewniony łatwy dostęp do swoich ubrań i akcesoriów. Co więcej, estetyka tego wnętrza powinna współgrać z aranżacją domu.
Przeznaczenie, metraż, podział na strefy
Pierwszym krokiem w projektowaniu garderoby jest określenie jej przeznaczenia. Może to być osobne pomieszczenie lub wydzielona strefa (wnęka) w sypialni czy w przedpokoju. W zależności od dostępnej przestrzeni możemy zdecydować się na garderobę otwartą lub zamkniętą. Garderoby otwarte sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach, jednak wymagają od nas większej dbałości o porządek, natomiast te zamknięte lepiej uchronią ubrania przed kurzem i światłem.
Przyjmuje się, że powierzchnia w funkcjonalnej garderobie powinna wynosić co najmniej 3-4 m2, a taki metraż pozwoli nam zachować ok. 80 cm szerokości w przejściu. Rekomendowany metraż dla pary to 6-8 m2. Przy takiej powierzchni możemy zaprojektować układ zabudowy np. z dwiema strefami przechowywania oraz wydzieloną przestrzenią na sezonowe ubrania czy akcesoria. Jeśli garderoba jest zaplanowana jako wąski korytarz, to jej optymalna szerokość powinna wynosić minimum 140 cm (60 cm na szafę i 80 cm przejścia). W przypadku garderoby narożnej warto zadbać o przestrzeń o minimalnych wymiarach 150 cm x 150 cm.
Garderobę najlepiej podzielić na kilka stref, na przykład na część przeznaczoną do przechowywania ubrań codziennych, sezonowych czy tych eleganckich i na specjalne okazje. Istotnym elementem jest też ergonomia – wysokość drążków i półek powinna być dostosowana do wzrostu użytkowników. Dolne szuflady powinny służyć do przechowywania rzeczy rzadziej używanych, natomiast najczęściej noszone ubrania warto umieścić na wysokości naszego wzroku.
Sypialnia z garderobą
W sytuacji, gdy metraż domu lub mieszkania nie pozwala na wygospodarowanie osobnego miejsca na garderobę, dobrym rozwiązaniem może być aranżacja sypialni z wydzieloną przestrzenią na ubrania. Wówczas najważniejszym aspektem będzie odpowiednie wydzielenie strefy przechowywania od reszty pomieszczenia. Możemy zastosować: lekkie ścianki działowe, szklane ścianki, przesuwne drzwi, ażurowe regały lub mobilny parawan.
Jeśli garderoba znajduje się w głównej sypialni, należy zadbać o jej odpowiednią organizację i postawić np. na zabudowane szafy z drzwiami przesuwnymi lub systemy otwarte z dobrze dobranymi, estetycznymi organizerami i szufladami. W przypadku garderoby otwartej ważne jest utrzymanie porządku, aby uniknąć wrażenia chaosu.
Kolorystyka i dodatki
Kolejnym ważnym aspektem w aranżacji jest kolorystka. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że odpowiednio dobrane barwy mogą optycznie powiększyć przestrzeń, a także sprawić, że stanie się ona bardziej przytulna.
W garderobach najczęściej królują stonowane barwy, takie jak różne odcienie bieli, beże, kremy, szarości. Jasne kolory sprawiają, że wnętrze wydaje się bardziej przestronne i uporządkowane, a co więcej, wpływają na lepszą ekspozycję ubrań. Jeżeli jesteśmy miłośnikami kolorów, to dobrym wyborem będą również pastele.
W większych wnętrzach możemy zdecydować się na ciemniejsze barwy, np. na grafit, granat czy butelkową zieleń. Warto wówczas szczególnie zadbać o naturalne i sztuczne źródła światła. Pamiętajmy o tym, że w przypadku ciemnych frontów mebli widoczne będą odciski palców oraz kurz.
Urządzanie garderoby powinno również obejmować wybór dodatków – to właśnie nowoczesne dekoracje i ozdoby mogą nadać temu pomieszczeniu indywidualnego charakteru. Najczęściej decydujemy się tutaj na dekoracyjne lustra jako osobne akcenty (oczywiście lustro może zostać również umieszczone na drzwiach szafy). Zwróćmy uwagę także na: stylowe uchwyty do mebli, ozdobne pojemniki do przechowywania np. czapek i kapeluszy, designerskie wieszaki, minimalistyczne zegary ścienne, stojaki na biżuterię, miękkie dywany.
Jakie meble wybrać do garderoby?
Wybór mebli to najważniejszy element w projektowaniu garderoby. Oczywiście ich rodzaj i wymiary powinny zostać dopasowane do wielkości i możliwości wnętrza – np. na inne meble zdecydujemy się w przypadku otwartej garderoby połączonej z sypialnią czy przedpokojem, garderoby na poddaszu czy garderoby w formie oddzielnego pomieszczenia.
Podstawą w tym wnętrzu będą oczywiście szafy lub otwarte regały, które pozwalają na efektywne przechowywanie odzieży oraz obuwia. Przy czym w mniejszych garderobach lepiej sprawdzają się systemy otwarte, które dają wrażenie lekkości. Natomiast w większych garderobach można postawić na zamknięte szafy z drzwiami przesuwnymi lub uchylnymi, które ochronią ubrania przed kurzem.
Kolejnym istotnym elementem są drążki na wieszaki, które mogą być rozmieszczone na różnych wysokościach – np. te wyższe do wieszania długich płaszczów i sukienek, a niższe do koszul. Praktycznym rozwiązaniem są wysuwane drążki, które ułatwiają dostęp do zawieszonych ubrań, szczególnie w wysokich pomieszczeniach.
W garderobie nie może zabraknąć półek i regałów umożliwiających przechowywanie rzeczy, które możemy złożyć, czyli np. t-shirtów. Natomiast szuflady to dobre rozwiązanie w przypadku bielizny, dodatków i biżuterii. Dobrze, jeśli wyposażymy je przegródki i organizery, które zapewnią ład i porządek.
Warto zaaranżować również miejsce na buty. Możemy zdecydować się na szafki z wentylacją, które zapobiegają gromadzeniu się wilgoci i nieprzyjemnych zapachów. Sprawdzą się tutaj także wysuwane półki, stojaki, osobne komody czy ozdobne pudełka na buty.
Jeżeli dysponujemy wolną przestrzenią, to dodatkowym, ale modnym meblem jest siedzisko – może to być tapicerowana ławka, elegancki puf lub małe krzesło, które ułatwi nam np. zakładanie butów.
Uwaga: W stylowej garderobie warto postawić na wysokiej jakości materiały, które zapewnią trwałość i łatwość w utrzymaniu czystości. Lakierowane fronty, meble z naturalnego drewna czy metalowe elementy konstrukcyjne to szczególnie popularne rozwiązania.
Wymiary mebli
Jak dobrze zagospodarować przestrzeń garderoby? Poniżej prezentujemy przykładowe wymiary mebli.
Szafy:
- optymalna głębokość to 60-70 cm,
- zalecana wysokość 150-180 cm,
- jeśli planujemy dwie szafy ustawione równolegle do siebie, to odległość pomiędzy nimi powinna wynosić ok. 100 cm.
Wysokość drążków na wieszaki:
- 110-120 cm w przypadku przechowywania koszul, marynarek i spodni zawieszonych na pół,
- 140-160 cm dla długich ubrań, np. sukienek,
- 90 cm dla dziecięcych ubrań.
Półki:
- głębokość półek powinna wynosić 40-50 cm,
- minimalna głębokość półek na buty to 30 cm,
- warto zachować 30-35 cm odstępu pomiędzy półkami w przypadku przechowywania swetrów i koszulek, a także 20 cm odstępu dla akcesoriów czy bielizny.
Szuflady:
- optymalna szerokość szuflad wynosi 60-80 cm,
- zalecana jest głębokość 40-50 cm i wysokość 15-20 cm.
Oświetlenie w garderobie – o czym pamiętać?
Chcąc praktycznie i estetycznie urządzić wnętrze garderoby, powinniśmy zadbać również o oświetlenie, które może pełnić funkcję dekoracyjną – w zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. W tym pomieszczeniu światło powinno być równomierne, dostosowane do przechowywanych przedmiotów i jednocześnie przyjazne dla naszych oczu. Przy jego planowaniu weźmy pod uwagę zarówno główne źródła, jak i dodatkowe punkty świetlne.
W przypadku światła głównego najlepiej sprawdzają się plafony sufitowe lub oprawy wpuszczane w sufit. Wybierajmy żarówki o barwie neutralnej bieli (4000-4500K), które dobrze odwzorowują kolory ubrań. Zbyt ciepłe światło (np. 2700-3000K) może sprawiać, że kolory ubrań będą przekłamane. Jeśli garderoba zamknięta znajduje się w pomieszczeniu bez okna, dobrze jest zamontować światło o wysokim współczynniku oddawania barw (CRI 80+ lub CRI 90+). Co więcej, zalecana moc światła to około 300-500 luksów na całe pomieszczenie oraz 700-1000 luksów na lustra i miejsca do przymierzania ubrań.
Oprócz światła ogólnego zwróćmy uwagę na doświetlenie poszczególnych stref. Jest to szczególnie istotne w przypadku głębokich półek, regałów, szuflad czy przestrzeni z wieszakami. Możemy zastosować: listwy świetlne, reflektory sufitowe, oświetlenie wewnętrzne szaf i szuflad.
Uwaga: Najlepiej, jeśli źródło światła nie rzuca ostrych cieni na twarz i sylwetkę. Lustro powinno być oświetlone z kilku stron, aby uniknąć efektu niedoświetlenia lub zniekształcenia odbicia.
W większych wnętrzach możemy pokusić się również o oświetlenie dekoracyjne w postaci: wiszących lamp lub żyrandoli, podświetlenia lustra, podświetlenia listew przypodłogowych.
Aranżacja garderoby – inspiracje i pomysły
Wiemy już, jak zaprojektować i zaaranżować funkcjonalne miejsce do przechowywania ubrań. Poniżej zebraliśmy dla Was przykładowe projekty nowoczesnych garderób.
Bibliografia
- https://jakbudowac.pl/Projekt-garderoby-jak-wykonac-dobrze-zorganizowac-dom
- https://www.mussiconcept.com/aranzacja-wnetrz-projekt-garderoby-inspiracje-pomysly-projektowanie-wnetrz-poznan-warszawa/
- https://www.artcoredesign.pl/aranzacja-wnetrza-garderoby-urzadzanie-i-zasady-projektowania/
- https://agnieszkadronska.pl/projektowanie-garderoby-w-domu-klucz-do-organizacji-i-stylu/