Pomysły na garderobę - wskazówki

Nie każdy – żeby nie powiedzieć, że mało kto – ma miejsce na zorganizowanie w domu pełnoprawnej garderoby. Na szczęście ograniczona przestrzeń nie musi być wielką przeszkodą. Przy odrobinie wysiłku garderobę można stworzyć również w sypialni. Żeby cała operacja się powiodła, sprawdź kilka naszych wskazówek, które pozwolą optymalnie wykorzystać przestrzeń.

Dwa problemy: ograniczona przestrzeń i nieograniczona intymność

Organizacja garderoby w sypialni wiąże się z dwiema podstawowymi trudnościami. Po pierwsze – na sypialnie najczęściej przeznacza się małe, przytulne, a czasem wręcz ciasne pokoiki. To oznacza, że zbudowanie pełnowymiarowej garderoby będzie pewnym problemem. 

Po drugie – dla wielu osób garderoba jest czymś w rodzaju podręcznego schowka, takiego strychu w miniaturze, gdzie trafia bielizna pościelowa, środki czystości czy odkurzacz. W ograniczonej przestrzeni może się tego nie udać zorganizować w ten sposób, tym bardziej że zdecydowanie słabo to współgra z poczuciem intymności charakterystycznym dla sypialni. Oba wspomniane wyżej problemy można jednak w miarę łatwo rozwiązać.

Organizacja garderoby w sypialni wiąże się z dwiema podstawowymi trudnościami.
Millers of Montrose
Organizacja garderoby w sypialni wiąże się z dwiema podstawowymi trudnościami.

Patenty na rozsądną garderobę w sypialni – 10 ciekawych porad

1. Postaraj się wykorzystać ewentualne architektoniczne niespodzianki. Jeśli sypialnia znajduje się w pokoju z wnęką, jej zbudowanie to najprostszy sposób na urządzenie garderoby bez konieczności wysilania się nad dziwnymi pomysłami.

2. Skosy też mają spory potencjał. Pod nimi zmieszczą się niektóre drobiazgi, nie są one też problemem, jeśli zdecydujesz się tam umieścić wieszaki z ubraniami. Bardzo często garderoba w sypialni ze skosami to jedyny sposób, żeby te skosy faktycznie wykorzystać.

3. W większości przypadków trzeba będzie zdecydować się na rotację ubrań z sezonu na sezon. O ile w pełnowymiarowej garderobie znajdzie się miejsce na to, żeby jednocześnie wywiesić wszystkie ubrania, to w sypialni zapewne aż tak dobrze nie będzie i zimowe latem a letnie ubrania zimą trzeba będzie przechować gdziekolwiek indziej.

Organizacja garderoby w sypialni wiąże się z dwiema podstawowymi trudnościami.

4. Garderoba w sypialni siłą rzeczy nie będzie szczególnie dobrze wietrzona, nawet jeśli zadbasz o to, żeby w drzwiach szafy umieszczone zostały wywietrzniki. To, co możesz zrobić, to bardzo pilnować, żeby nie trafiały tam nawet lekko wilgotne ubrania czy bielizna.

5. Jeśli chcesz jako garderobę wykorzystać szafę z drzwiami suwanymi, najlepsze będą zwykle takie meble, które zajmą od razu całą ścianę. Zgoda, to zmniejszy ilość dostępnego miejsca w sypialni, ale nie zostaną dziwne, a i tak niemożliwe do wykorzystania przestrzenie na bokach.

Patenty na rozsądną garderobę w sypialni – 10 ciekawych porad
Pinterest
Patenty na rozsądną garderobę w sypialni – 10 ciekawych porad

6. Żeby zapobiec optycznemu zmniejszeniu przestrzeni, możesz zdecydować się na otwartą garderobę. To nie jest zły pomysł, tym bardziej że siłą rzeczy ubrania w niej zebrane to tylko część wszystkich, które masz i będą dość często zmieniane.

7. Garderoba nie musi być „zintegrowana” z sypialnią. Można ją optycznie i funkcjonalnie wydzielić. Posłużyć do tego mogą nawet proste parawany czy przepierzenia.

Bardzo często garderoba w sypialni ze skosami to jedyny sposób, żeby te skosy faktycznie wykorzystać.

8. Zwykle na drzwiach szafy, która służy za garderobę, umieszcza się lustro. Pamiętaj jednak, że to nie jest konieczne, jeśli masz duże lustro w łazience albo po prostu z różnych powodów wolisz powiesić je na innej ścianie w sypialni.

Garderoba - najlepsza decyzja do sypialni?
Pinterest
Garderoba - najlepsza decyzja do sypialni?

9. Rozwiązaniem, które powinno wydać Ci się interesujące, jest ciche domykanie drzwi i szuflad. Ostatecznie sypialnia powinna być cały czas miejscem spokojnego wypoczynku i dobrze by było, żeby poranne przygotowywanie ubrań nie budziło tego, kto ma szczęście i może jeszcze dłużej poleżeć w łóżku.

10. Garderobę w sypialni można podzielić między szafę przesuwną, niewielką komodę, większą szafkę nocną i specjalny organizer pod łóżko. Ważne tylko, żeby w każde z tych miejsc trafiły tylko te rzeczy, które faktycznie będą odpowiednio często (szafa) lub odpowiednio rzadko (szuflada pod łóżkiem) używane.

Jak przechowywać ubrania?
Styleandsushi
Jak przechowywać ubrania?

O czym pamiętać, urządzając garderobę w sypialni?

Pierwsza i najważniejsza rzecz to konieczność pogodzenia się z tym, że garderoba w sypialni nie będzie nigdy równie funkcjonalna, co oddzielne, wyznaczone tylko w tym celu pomieszczenie. To jednak nie znaczy, że od razu można ten pomysł wyrzucić do kosza. Na pewno trzeba dobrze zastanowić się nad wyborem konkretnego typu i wielkości mebli, bo to będzie podstawowy czynnik limitujący możliwości w tym zakresie.

Szafa służąca za garderobę powinna być lepiej oświetlona. Zwykle nie będzie się znajdowała naprzeciwko okna, a nawet wtedy doświetlenie i szafy, i szuflad, mogłoby być całkiem pożądane. Proste lampy automatyczne z zasilaniem bateryjnym kosztują kilkanaście złotych i choć nie będą idealne, to i tak podniosą funkcjonalność tego rozwiązania.

Musisz też pamiętać, że garderoba w sypialni będzie wymagała nieco większej ilości prac utrzymaniowych. nie zmieszczą się w niej wszystkie ubrania, więc co najmniej raz na parę miesięcy część lub całość zgromadzonej odzieży czy obuwia trzeba będzie wymienić na te odpowiedniejsze do sezonu.

Garderoba w sypialni
Pinterest
Szafa w sypialni - alternatywa dla garderoby

Jak zadbać o świeżość w sypialnianej garderobie?

Ostatnia seria podpowiedzi dotyczy dbałości o czystość i świeżość. Klasyczna garderoba ma najczęściej własny szyb wentylacyjny, natomiast sypialnię zasadniczo należy wietrzyć co najmniej dwukrotnie w ciągu dnia. W teorii, jeśli w tym czasie szafa służąca za garderobę, pozostanie otwarta, to też pomoże w zachowaniu świeżości, ale lepszym rozwiązaniem będzie zapewnienie wentylacji również przy zamkniętych drzwiach. W tym celu można wywiercić w nich otwory wentylacyjne, przy czym należy pamiętać, aby jeden z nich znajdował się u dołu, drugi przy górnej krawędzi drzwi.

Można się też ratować saszetkami zapachowymi, pochłaniaczami zapachu czy suszonymi kwiatami, ale to wszystko są raczej metody drugorzędne, które mają tylko wspomagać podstawową dbałość o czystość. Nade wszystko oczywiście taka garderoba nie będzie dobrym miejscem do przechowywania wilgotnej odzieży lub bielizny. W tym kontekście warto może jeszcze raz przypomnieć o garderobach otwartych, które jednak będą wymagały statystycznie częstszego przetarcia z kurzu.

Garderobę w sypialni można podzielić między szafę przesuwną, niewielką komodę

Prawdopodobnie najcenniejszą poradę w tym względzie będzie jeszcze dodać, żeby ubrania wieszać z zachowaniem pewnego luzu między nimi. Im będą ciaśniej upakowane, tym trudniej będzie garderobę wywietrzyć i to akurat bardzo uniwersalna zasada – obowiązuje tak samo w typowej garderobie, jak i w szafie w sypialni.