Możliwość przechowywania ubrań w specjalnie przeznaczonym do tego celu pomieszczeniu zapewnia duży komfort. Wygodną lokalizacją dla garderoby jest sąsiedztwo sypialni. Dobrze, jeśli garderoba pozwoli nie tylko na przechowywanie ubrań, ale także na ich przymierzanie.
Przeznaczeniem naszej garderoby będzie nic innego jak organizacja oraz przechowywanie; ubrań, butów i dodatków. Domownicy, kupujący nowe mieszkanie lub dom, zazwyczaj zastanawiają się nad tym, czy taka przestrzeń na pewno jest im potrzebna. Coraz częściej pada potwierdzenie: tak, garderoba to świetna myśl! Co wtedy? Gdzie ją zaplanować? Poznaj nasze wskazówki!
Garderoba - gdzie ją zaplanować?
Urządzenie garderoby powinniśmy zacząć od lokalizacji. Dobrym pomysłem jest ulokowanie jej za wezgłowiem łóżka. To bardzo popularne i funkcjonale rozwiązanie, garderoba nie rzuca się wówczas w oczy. Podobnie bardzo korzystne będzie umieszczenie garderoby naprzeciwko łóżka. Pamiętajmy jednak, aby nie zasłoniła ona okna. Powierzchnia garderoby powinna wynosić co namniej 4 m². Taka garderoba pozwoli nie tylko na przechowanie ubrań, ale również na ich przymierzanie.
Urządzenie garderoby powinniśmy zacząć od lokalizacji.
Garderobę można także wydzielić, ustawiając szafy tyłem do łóżka, bezpośrednio za nim. Kolejne dwie szafy wstawiamy w tej samej linii, co poprzednia, również tyłem do reszty pomieszczenia. W ten sposób przerwy pomiędzy meblami można wykorzystać jako wejście do garderoby. Takie rozwiązanie nie wymaga dużych nakładów finansowych na remont ani przebudowę. Wystarczy w odpowiedni sposób ustawić meble, pozostałą część sypialni można zaaranżować w dowolny sposób.
Pomysły na garderobę
Kolejne interesujące rozwiązanie polega na wybudowaniu ścianki ok. 120-130 cm od ściany sypialni, równolegle do niej, na środku, bezpośrednio za łóżkiem. Wtedy również zostają wolne przestrzenie na wejścia do środka. Szafy możemy ustawić wzdłuż ściany sypialni. Pamiętajmy, że o funkcjonalności naszej garderoby decyduje nie tylko powierzchnia, ale również wysokość oraz rozmieszczenie mebli, półek i wieszaków. Ważne, aby optymalnie wykorzystać całą dostępną przestrzeń.
Przeznaczeniem naszej garderoby będzie nic innego jak organizacja oraz przechowywanie
Lustro możemy umieścić wewnątrz garderoby, bezpośrednio w sypialni lub urządzić ścianę lustrzaną, co jest częstą i funkcjonalną praktyką, szczególnie, gdy garderoba ma znaleźć się naprzeciwko łóżka. To jedna z propozycji zaaranżowania ściany dzielącej garderobę od pozostałej części sypialni. Garderobę można też oddzielić zasłonami lub drzwiami przesuwnymi. Pomysły można łączyć, pamiętajmy jednak, aby wszystko utrzymane było w jednolitej stylistyce.
Konieczna wentylacja
Dla odzieży przechowywanej w garderobie bardzo ważna jest wentylacja. Należy umieścić jedną kratkę wentylacyjną przy podłodze, aby łączyła garderobę z główną częścią sypialni. Natomiast druga kratka powinna być ulokowana przy suficie i podłączona do pionu wentylacyjnego.
Garderobę można też oddzielić zasłonami lub drzwiami przesuwnymi.
Stworzenie i urządzenie garderoby nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy odrobina wyobraźni, umiejętność zagospodarowania przestrzeni, by cieszyć się funkcjonalnym pomieszczeniem na odzież.
Garderoba - jakie ma wady?
Myśląc o garderobie martwimy się, że zajmie dużo miejsca, a my... możemy nie mieć aż tylu rzeczy. Puste miejsce często sprawia, że chętniej wybieramy się na zakupy, by przestrzeń zapełnić. Czy to dobrze? Raczej nie. Często nabywamy niepotrzebne rzeczy, które mają jedynie dobrze prezentować się w garderobie. Jeżeli wiemy, że nie mamy wielu ubrań oraz butów, lepiej zdecydować się na mniejsze rozwiązanie, np. szafę czy ozdobne wieszaki.
Garderoba to też konieczność dbania o czystość. Szczególnie alergicy muszą zwrócić uwagę na zakurzozne ubrania. Kurz w całym mieszkaniu... wolimy tego uniknąć, a do tego potrzebne jest regularnie sprzątanie.
Myśląc o garderobie martwimy się, że zajmie dużo miejsca, a my... możemy nie mieć aż tylu rzeczy.
Alternatywa - garderoba otwarta
Czym jest otwarta garderoba? Najczęściej definiuje się ją jako miejsce przechowywania ubrań, ale bez drzwi wejściowych. Przejście jest ciągle otwarte, a my szybko możemy przechodzić między pomieszczeniami. Zaplanowana blisko łóżka, pozwala na sprawne poranne przygotowania do pracy. Wszystkie ubrania są na wyciągnięcie ręki, mamy też wszystko na widoku, więc od razu wiemy, gdzie leży poszukiwany kombinezon czy para butów.
W tym przypadku również nie możemy zapomnieć o regularnym sprzątaniu... także ze względów estetycznych. Jeżeli w garderobie będzie bałagan, wpłynie to na naszą wygodę i codzienny komfort. Mimo wszystko, jest to opcja ciekawa, która dobrze komponuje się z minimalistycznymi i nowoczesnymi wnętrzami.