Garderoba pozwala na wygodne przechowywanie ubrań, butów, pościeli, koców, deski do prasowania, żelazka w oddzielnym pomieszczeniu. Dzięki zorganizowaniu garderoby, pokoje nie muszą zostać zastawione meblami i można uniknąć umieszczania w nich potężnych, głębokich i wysokich szafa na odzież.
W nowoczesnych domach i mieszkaniach coraz częściej pojawia się możliwość wygospodarowania oddzielnej garderoby, która bywa umieszczana w wielu projektach gotowych. W innych przypadkach okazuje się, że po wyprowadzeniu się dzieci na garderobę można przeznaczyć część zajmowanych przez nie powierzchni.
Garderoba przeznaczona dla całej rodziny - jak zaplanować?
Garderoba przeznaczona dla całej rodziny powinna posiadać niezależne wejście z przedpokoju. Garderoba dla pary może mieć wejście bezpośrednio z sypialni. Najważniejsze jest to, by możliwe było dostosowanie tego pomieszczenia do przechowywania wiszących i poskładanych ubrań i innych rzeczy, by było wentylowane, choćby przez otwory w drzwiach, by było suche, dobrze oświetlone i odpowiedniej wielkości. Jeżeli w garderobie jest okno, powinno być zasłonięte, by na przechowywane ubrania nie padało światło słoneczne (ubrania nie będą wówczas płowieć).
Zabudowa powinna wykorzystywać całą przestrzeń, do samego sufitu
Szerokość garderoby nie może być mniejsza niż 150 centymetrów, z tego 60 cm będzie przeznaczone na przechowywanie, a 90 na komunikację. Jest to absolutne minimum, by w garderobie można było się przebierać. Dla pełnej swobody ruchów dobrze by było mieć przestrzeń o szerokości co najmniej 110 centymetrów. W najmniejszej garderobie zaplanujemy miejsce na ubrania w jednym rzędzie, wykorzystane na głębokości 60 cm. Gdy garderoba ma 200 cm szerokości, jeden rząd szaf czy zabudowy z wieszakami może mieć 60 cm, a z drugiej strony możemy wygospodarować miejsce na płytką szafę z półkami o głębokości 40 cm. Najbardziej komfortowe rozwiązanie to ulokowanie szaf wzdłuż trzech ścian. Takie rozwiązanie wymaga jednak dość sporej przestrzeni.
Zorganizowane przechowywanie w garderobie
Urządzenie miejsca do przechowywania dla całej rodziny to spore przedsięwzięcie planistyczne. Aby się do niego odpowiednio zabrać, należy ocenić ilość posiadanych rzeczy, przeliczyć je lub zmierzyć, ile miejsca zajmują. Od razu trzeba przyjąć założenie, że ilość rzeczy raczej się zwiększa niż maleje. Każdy z członków rodziny, powinien mieć swoją część szaf i półek. Dzieci - na odpowiedniej dla nich wysokości, tak by mogły samodzielnie po nie sięgać. Wyposażenie tego wnętrza można zaplanować z gotowych elementów systemowych albo zabudować szafami wykonanymi na zamówienie. Zabudowa powinna wykorzystywać całą przestrzeń, do samego sufitu. Na wyższych półkach można przechowywać rzadko używane przedmioty: walizki, plecaki, torby podróżne, pudła z ozdobami choinkowymi czy sprzęt turystyczny. Tu może się przydać mała domowa drabinka lub specjalne stopnie do sięgania po wyżej umieszczone przedmioty.
Garderoba przeznaczona dla całej rodziny powinna posiadać niezależne wejście z przedpokoju
To, co znajdzie się poniżej, można podzielić według własnych potrzeb i upodobań, pamiętając o tym, że: na krótsze ubrania, koszule, bluzki wystarczy wysokość 85-110 cm; na suknie i płaszcze 150-175 cm; na długie spódnice i kurtki 100 cm; by powiesić rozprostowane spodnie potrzeba 130 cm; półka na obuwie powinna mieć wysokość około 20 cm, na buty zimowe z cholewką nawet 50-60 cm. Dziesięć wieszaków z ubraniami cieńszymi zajmie około 30 cm, z grubszymi ok. 60 cm. Szuflady na bieliznę i skarpetki nie muszą być głębsze niż 12 cm. Półki na swetry, bluzy, powinny mieć szerokość ok. 45 cm a wysokość co najmniej 30 cm.
Szerokość półek i drążków nie powinna być większa niż 100 cm, by nie uginały się pod ciężarem przechowywanych rzeczy.
Garderoba dla całej rodziny: sprytne rozwiązania
Na rynku jest mnóstwo sprytnych rozwiązań ułatwiających przechowywanie różnych rzeczy. Niezastąpiony w garderobie będzie pantograf, czyli urządzenie pozwalające opuścić wyżej zamontowany drążek dla wygodnego zdejmowania zawieszonych na nim ubrań. Koszyki z metalowej siatki mogą być zamontowane na prowadnicach jak szuflady, co ułatwi znalezienie odpowiedniej rzeczy.
Garderoba dla pary może mieć wejście bezpośrednio z sypialni.
Wkłady do szuflad z przegródkami na paski czy apaszki nie dopuszczą do powstania bałaganu. Specjalne wieszaki na spodnie, krawaty, szaliki także ułatwią ich uporządkowanie. Buty mogą stać na półkach np. z siatki metalowej, ale można też je przechowywać w pudełkach, na których od frontu nakleimy zdjęcie zawartości, ułatwi to poszukiwania.
W garderobie może się znaleźć także miejsce na odkurzacz wraz z wieszakiem na rurę odkurzacza. Do ściany zabudowy można zamocować uchwyt na żelazko wraz z wieszakiem na deskę do prasowania, jednak prasowanie w garderobie nie jest wskazane. Wiąże się bowiem z wydzielaniem wilgoci, a to nie służy przechowywanym ubraniom. Garnitury i suknie w garderobie z otwartymi szafami, w miarę możliwości należy przechowywać w pokrowcach, bowiem nawet w zamkniętym pomieszczeniu nie unikniemy kurzu.