Pomysły na sypialnię dziecka – 10 sprawdzonych rozwiązań

Pokój dziecka powinien być miejscem, gdzie może się spokojnie bawić, spać, uczyć, albo po prostu pobyć u siebie. Sprawdźcie 10 sprawdzonych rozwiązań do pokoju dziecka, jakie polecamy!

Zaplanuj pokój dla dziecka

Od momentu przyjścia na świat dziecko jest indywidualną istotą. Każde dziecko jest inne. Również jeśli chodzi o jego zachowania podczas snu, jego rozwój, jego zamiłowania i obawy. Zawsze trzeba mieć to w tyle głowy, kiedy korzysta się z porad dotyczących snu dziecka, jego sypialni, jego uczenia się i życia. W razie wątpliwości w momencie podejmowania decyzji, należy kierować się potrzebami dziecka, jego charakterem i indywidualnymi cechami. Rozwiązania i porady dotyczące pokoju dziecka mogą służyć tylko jako wskazówki. Co dziecku odpowiada i co jest dla niego dobre, powinni zawsze zdecydować jego rodzice.

Planowanie pokoju dla dziecka oznacza tworzenie pomieszczenia, które w możliwie elastyczny sposób będzie spełniać zmieniające się z czasem wymagania. Zanim dziecko wyprowadzi się na dobre ze swojego pokoju, trzeba pomieszczenie kilka razy na nowo urządzać, poprawiać albo przestawiać. Nawet jeśli wydaje się, że małe dziecko właściwie nie potrzebuje dużo miejsca, jego pokój musi być odpowiednio urządzony.

Przedstawimy niżej sprawdzone rozwiązania, które być może ułatwią znalezienie właściwych rozwiązań.

Jasne kolory i dużo światła - to podstawa w sypialni malucha
Jasne kolory i dużo światła - to podstawa w sypialni malucha
  • Miejsce do przechowywania
    W pokoju dziecka musi się wiele rzeczy pomieścić – choćby zabawki, ubrania, czy sprzęt do nauki. Aby udało się to wszystko pomieścić w niewielkiej przestrzeni bez tworzenia chaosu, trzeba przygotować możliwie dużo miejsca do przechowywania w formie szafek, komód, szuflad albo skrzynek. Dzięki temu rzeczy, które nie są używane na co dzień, mogą być porządnie ułożone i zabezpieczone. 
  • Jasne kolory i dużo światła
    Jak w każdym innym niewielkim pomieszczeniu, również w pokoju dziecka, dobrze jest zastosować jasne kolory i dużo światła. Dzięki temu przestrzeń stanie się optycznie większa, bardziej przestronna i przytulna.

Rozwiązania i porady dotyczące pokoju dziecka mogą służyć tylko jako wskazówki.

  • Specjalne kąciki do zabawy
    Kiedy w małym dziecinnym pokoju prawie nie ma wolnego miejsca do zabawy ze względu na zbyt dużo mebli, trzeba stworzyć w nim specjalny kącik do zabawy. Na przykład mały namiot, w którym małe dziecko będzie przeżywać swoje przygody, a także przechowywać małe przedmioty do zabawy i nauki. 
  • Mała różnorodność materiałów
    Jeśli w małym pokoju ktoś zgromadzi najróżniejsze materiały, jak drewno, tekstylia i inne wykładziny powierzchni, sprowadza automatycznie do przestrzeni nieporządek, który ją pomniejsza wizualnie. Odpowiednio staranny dobór materiałów sprawi, że koncepcja urządzenia pokoju dziecka stanie się spójna i zachęcająca do pobytu.
  • Pomysł na kolorystykę
    Właściwa koncepcja kolorów ma również duży wpływ na nastrój pokoju dziecka i odczucie jego wielkości. Nie należy oczywiście zapominać, że ma to być pokój dla dziecka i wesołe kolory mają w nim jak najbardziej prawo bytu. Jednak, kiedy poruszamy się w obrębie pewnej rodziny barw, przestrzeń robi wrażenie uporządkowanej, a z czasem można ją łatwiej przemienić w pokój dla starszego dziecka. 
Kolorowa sypialnia dziecka
Kolorowa sypialnia dziecka
  • Złudzenia optyczne
    Doskonałą iluzję optyczną wnoszą nie tylko idealnie dopasowane meble pokojowe, jak komplet szafek wykonanych na wymiar, ale również wykorzystanie luster i przeszklonych powierzchni. Pozwalają one na optyczne powiększenie pokoju dziecka.
  • Meble wielofunkcyjne
    Domek do zabawy, który jednocześnie jest miejscem do nauki albo do spania? Nie ma problemu. Dzięki nowoczesnym meblom można różnorodne potrzeby dziecka zaspokoić w jego pokoju tym samym sprzętem. Nie trzeba tracić miejsca na kilka sztuk.

W pokoju dziecka musi się wiele rzeczy pomieścić – choćby zabawki, ubrania, czy sprzęt do nauki.

  • Mało miejsca? Mniej znaczy więcej
    Właśnie kiedy do dyspozycji pozostaje niewiele miejsca, powinno się dobrze przemyśleć zakup każdej sztuki sprzętu. Trzeba przewidzieć zawczasu, które meble są niezbędne i gdzie pomieścić wszystkie zabawki.
  • Zachowanie porządku
    Porządek jest podstawą istnienia pokoju dziecka. Właśnie w tym pomieszczeniu są w nieustannym użyciu wciąż nowe zabawki. Trzeba je na bieżąco porządkować i przechowywać, jeśli nie są na razie potrzebne. Zapobiegając chaosowi, można utrzymać pokój dziecka w porządku i podarować mu więcej przestrzeni.
  • Ustawienie łóżka
    Aby idealnie wypełnić całą przestrzeń, ważne jest wykorzystanie każdego kąta. Skos dachu albo załamanie ściany są przykładowo idealnym miejscem do postawienia łóżka. Ta powierzchnia jest mało przydatna do innych celów, a jako strefa do spania stanowi zaciszny kącik. Łóżko z szufladą daje poza tym dodatkową ważną przestrzeń do przechowywania. 
Pokój dziecka to pomieszczenie, gdzie spokojnie będzie się bawić, uczyć i odpoczywać
Pokój dziecka to pomieszczenie, gdzie spokojnie będzie się bawić, uczyć i odpoczywać

Sypialnia dla dziecka w różnym wieku

Czy dziecko powinno spać samo?  Zasadniczo dzieci chcą być trzymane na rękach i noszone. Potrzebują kontaktu fizycznego i bliskości. Niekoniecznie ma to związek z rozpieszczaniem, jest to raczej naturalny odruch pochodzący sprzed tysięcy lat. Kiedy nasi praprzodkowie wędrowali jako koczownicy przez stepy poszukując żywności, małe dzieci były równie bezradne, jak dzisiaj. Karmienie, opiekę i transport zapewniali im rodzice. Dla migrujących plemion ogromne znaczenie miało przenoszenie dobytku i dzieci przy jak najmniejszym wysiłku. Chociaż w toku ewolucji dzieci utraciły zdolność samodzielnego trzymania się matki, jak to robią młode niektórych ssaków – pewnie dlatego, że brakuje praktycznego futra – odruch chwytania pozostał. 

Nawet jeśli nie jest możliwe noszenie dziecka przy sobie przez cały czas, należy dbać o to, aby dziecko nie straciło poczucia bliskości z rodzicami. Pozostawione samo sobie w pokoju odczuwałoby nieustanny niepokój. Dla małych dzieci zalecane jest wspólne spanie z rodzicami, przy czym wspólne spanie ma miejsce, kiedy dziecko i rodzice śpią w tym samym pokoju. 

Aby idealnie wypełnić całą przestrzeń, ważne jest wykorzystanie każdego kąta.

Praktykowane kiedyś układanie dziecka do łóżka rodziców (często z braku miejsca), jest niezalecane ze względu na możliwość przegrzania dziecka albo doznania urazu. Wskazane jest natomiast usypianie dziecka w osobnym łóżeczku w sypialni rodziców. Ich bliskość uspokaja dziecka, a poza tym łatwo je nakarmić w nocy i mieć przy sobie. 

Kiedy przychodzi czas, aby przyzwyczaić dziecko do własnej sypialni, rodzice powinni zachować szczególną uwagę. Wiek między pierwszym skończonym rokiem i trzema latami jest okresem, kiedy dziecko może przeprowadzić się do oddzielnego pokoju. Obowiązuje zasada: nic na siłę. Trzeba powoli przyzwyczajać dziecko dzień po dniu - kłaść spać do łóżeczka, bawić się z nim i często przebywać w jego przyszłym pokoju, aż przestanie się bać nowego otoczenia i samotności. 

Jak zaplanować pokój dziecka? Poznaj nasze porady
Jak zaplanować pokój dziecka? Poznaj nasze porady

Wybór miejsca na pokój dla dziecka

Odpowiedź na pytanie, w którym pomieszczeniu w domu urządzić sypialnię dla dziecka, zależy od wielu czynników. Głównym kryterium jest położenie pokoju. W przypadku małego dziecka celowe jest, aby jego pokój znajdował się możliwie blisko sypialni rodziców. Mogą wtedy szybko reagować na wezwanie dziecka, kiedy jest głodne, albo poczuje w nocy inną potrzebę kontaktu. 

W domu wielopoziomowym sypialnia dziecka powinna być przynajmniej na tym samym piętrze co sypialnia rodziców. Nawiasem mówić, dotyczy to również dzieci, które samodzielnie poruszają się po domu. Dziecko, które w nocy źle się poczuje, albo będzie miało złe sny, nie powinno błądzić po całym mieszkaniu w poszukiwaniu pocieszenia i pomocy rodziców.  

Odpowiedź na pytanie, w którym pomieszczeniu w domu urządzić sypialnię dla dziecka, zależy od wielu czynników.

Kolejną rzeczą, która ma wpływ na wybór pokoju dla dziecka jest przeznaczenie sąsiednich pomieszczeń. Nie ma sensu urządzanie sypialni dziecka obok salonu albo łazienki. Hałas w tle i odgłosy w nocy nie będą sprzyjać odpoczynkowi. Pokój dziecka nie powinien również mieć okna skierowanego na ruchliwą ulicę, jeśli istnieje spokojniejsza lokalizacja. W razie konieczności trzeba zadbać o wyciszenie okien.