Drzwi przesuwne do łazienki – czy warto? Inspiracje

Drzwi przesuwne w łazience to rozwiązanie wciąż relatywnie rzadko spotykane. Co o tym przesądza? Brak funkcjonalności? Wydaje się, że raczej nie. Może więc po prostu nieświadomość, jak duże są możliwości zastosowania drzwi przesuwnych. Warto więc wejść w temat trochę głębiej.

Drzwi przesuwne do łazienki – od tego trzeba zacząć

Zanim zaczniesz się zastanawiać, jakie drzwi przesuwne wybrać, musisz uświadomić sobie kilka absolutnie podstawowych rzeczy. 

  • Nawet najlepsze drzwi przesuwne będą stanowiły gorszą izolację akustyczną od skrzydła. Co prawda w nowoczesnych projektach można to dość dobrze obejść, ale będzie to sporo kosztowało ze względu na zastosowanie wielu dodatkowych elementów.
  • W drzwiach przesuwnych również należy pamiętać o wykonaniu otworów wentylacyjnych. Nie ma znaczenia, czy będą do stricte otwory, czy tylko podcięcie u dołu, ale powierzchnia musi być na tyle duża, aby umożliwiała swobodną wentylację.
  • Drzwi przesuwne wymagają zwykle więcej pracy przy montażu. Ergonomia będzie w dużym stopniu zależna od precyzji montażu prowadnic oraz ich jakości. Bardzo często najtańsze drzwi będą otwierały się dość ciężko, niemało przy tym hałasując.
Drzwi przesuwne do łazienki
Drzwi przesuwne wymagają zwykle więcej pracy przy montażu

Rodzaje drzwi przesuwnych do łazienki

Podział drzwi przesuwnych można oczywiście poprowadzić według wielu kryteriów: materiału, szerokości, przeszklenia, ale i tam najważniejszy będzie sposób montażu.

  • Drzwi przesuwne chowane w ścianie. To bardzo nowoczesne i estetyczne rozwiązanie, którego największą wadą jest koszt. Z oczywistych powodów takie drzwi najlepiej umieścić już w pierwotnym projekcie, ponieważ w czasie remontu ich instalacja będzie wymagała sporych nakładów finansowych i wiele pracy. Z drugiej jednak strony – w tym wariancie można mocno ograniczyć przenikalność akustyczną całego systemu. Wymaga do zastosowania dodatkowych uszczelek dookoła drzwi i pozwala osiągnąć izolację podobnie skuteczną do zwyczajnego skrzydła wychylnego.
  • Drzwi przesuwne naścienne. Ich największą zaletą jest względna łatwość montażu, a w związku z tym także niższa cena realizacji, natomiast trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że uszczelnienie akustyczne takiej konstrukcji jest bardzo trudne, jako że drzwi zawsze na całej szerokości odstają od ściany. Jest to także rozwiązanie nieco mniej satysfakcjonujące estetycznie, aczkolwiek to akurat rzecz gustu – dobierając odpowiednie skrzydło i komponując je z aranżacją, można całkiem nieźle rozegrać sprawę wystroju.

Drzwi przesuwne naścienne można w niektórych wnętrzach zamaskować, ustawiając przed nimi szafę.

Jak w ciekawy sposób wykorzystać drzwi przesuwne do łazienki?

Sama kwestia montażu drzwi przesuwnych w łazience to często dopiero początek wyzwań. Wszystko dlatego, że co prawda zamiana wychylnego skrzydła na przesuwne pozwala odzyskać sporo przestrzeni, to jednak potencjał tego rozwiązania jest znacznie większy.

Drzwi przesuwne
Rodzaje drzwi przesuwnych do łazienki

Można na przykład drzwi przesuwne zamontować – tak robi się w bardziej przestronnych wnętrzach – jako drugie drzwi, które na przykład pozwalają przejść do łazienki bezpośrednio z sypialni. Wówczas z powodów estetycznych często podstawowe wejście też zamyka się drzwiami przesuwnymi, aczkolwiek to już zależy od wystroju całej przestrzeni.

Po wtóre, drzwi przesuwne można wykorzystać nie tylko jako wejście do łazienki, ale też podzielić samo pomieszczenie na mniejsze przedziały, oddzielając od pokoju kąpielowego niewielkie pomieszczenie, w którym trzyma się akcesoria kąpielowe i kosmetyki.

W drzwiach przesuwnych przeszklenia można stosować bez żadnych ograniczeń.

Inspiracje estetyczne

Jeśli drzwi przesuwne mają być przede wszystkim rozwiązaniem problemu optycznej ciasnoty, to warto od razu zdecydować się na ich jaśniejsze wykończenie. Ciemne drzwi, choć pozwolą faktycznie odzyskać przestrzeń, nie pozwolą się nią wizualnie nacieszyć.

Drzwi przesuwne do łazienki prezentują się bardzo modnie
Drzwi przesuwne do łazienki prezentują się bardzo modnie

Drzwi przesuwne nie są standardowym elementem wielu kompletów i zestawów. Teoretycznie można zwyczajne skrzydło zmodyfikować w taki sposób, aby dało się je umieścić na prowadnicach, jednak efekty takich prac nie zawsze są satysfakcjonujące, więc jeśli zależy Ci na jak najlepszym efekcie wizualnym, a przy tym względnej łatwości technicznej, musisz poszukać zestawu, w którym drzwi przesuwne znajdują się w standardzie. To niestety często oznacza konieczność poszukiwania w nieco wyższym segmencie cenowym, ale coś za coś.

Drzwi przesuwne naścienne można w niektórych wnętrzach zamaskować, ustawiając przed nimi szafę. To rozwiązanie oczywiście ma oczywistą wadę, jaką jest zmniejszenie ilości dostępnej przestrzeni, ale czasem jest to wręcz intuicyjne wyjście, jeśli drzwi przesuwają się na przedpokój, w którym i tak znajduje się wolnostojąca szafa. W takim przypadku należy tylko pamiętać o zostawieniu odpowiedniej przestrzeni na klamkę.

W nowoczesnych wnętrzach można zrezygnować z klasycznej klamki drzwiowej i zastąpić ją modelem przypominającym nieco uchwyt meblowy. To pozwala wizualnie „odchudzić” drzwi i nadaje całej konstrukcji nietypowego wyglądu. Ponieważ klasyczna klamka i tak w zasadzie nie jest potrzebna (bo i klasyczny zamek przecież nie zablokuje drzwi przesuwnych) można tutaj użyć gałki, uchwytu albo nawet odpowiednio wyfrezować skrzydło drzwiowe.

Drzwi przesuwne zyskują popularność w nowoczesnych mieszkaniach
Drzwi przesuwne zyskują popularność w nowoczesnych mieszkaniach

Odrobina techniki – które drzwi sprawdzą się najlepiej?

Drzwi przesuwne mają spory potencjał, ale przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na kilka kwestii technicznych.

  • Teoretycznie masa skrzydła może być dużo większa niż skrzydła wychylnego, ponieważ nowoczesne prowadnice łożyskowane skutecznie niwelują opór przy przesuwaniu drzwi. Z drugiej jednak strony, przy tej samej masie często otwarcie skrzydła wychylnego będzie łatwiejsze (fizyka – klamka przesunięta jest daleko od osi obrotu, a w drzwiach przesuwnych trzeba przyłożyć większą siłę). Zbyt lekkie skrzydło przesuwne możne nie obciążyć właściwie prowadnic, które będą wtedy pracowały nierówno – zamknięcie i otwarcie drzwi będą proste, ale hałaśliwe.
  • W drzwiach przesuwnych przeszklenia można stosować bez żadnych ograniczeń. Jeśli chodzi o drzwi chowane w ścianie, szyba będzie dobrze zabezpieczona przed uszkodzeniami, natomiast w naściennych, jako że nie będzie niczym zasłonięta, będzie teoretycznie podatna na uszkodzenia. Warto jednak pamiętać, że duża tafla w samej tylko fazie ruchu będzie wprawiana w drgania – teoretycznie nie powinna pęknąć, ale w najtańszych drzwiach, a tym bardziej przy konwersji skrzydła wychylnego na przesuwne, nie jest to już takie pewne.
  • W domach projektowanych z myślą o seniorach zwykle stawia się jednak na klasyczne drzwi. To nie tylko ograniczenie funkcjonalne, ile raczej kwestia przyzwyczajenia. Nie bez znaczenia jest też fakt, że do otwarcia skrzydła wychylnego potrzeba mniej siły.
  • Montaż drzwi przesuwnych wymaga solidnego punktu oparcia dla prowadnic. Znów – w teorii praktycznie każdy materiał wykorzystany do postawienia ścian, powinien dać sobie radę, ale jeśli drzwi miałyby zawisnąć na cienkiej ściance działowej, być może warto rozważyć stworzenie odpowiedniej ramy, która nadałaby całej konstrukcji dodatkowej sztywności.