Jak podzielić pokój na strefy?

W dużym apartamencie czy jednopokojowym mieszkaniu z pewnością potrzebujesz zaaranżować i przestrzeń do spania, odpoczynku, a często i spożywania posiłków. Istotne przy tym jest, by pomieszczenie było nadal funkcjonalne, przyjemne w odbiorze i zapewniało właściwą sferę prywatności dla wszystkich domowników. Oddzielenie sypialni od części wypoczynkowej pozwala też zachować estetyczny wygląd pomieszczenia. Jak dokonać zatem podziału wnętrz i co do tego wykorzystać? Sprawdź nasze propozycje.

8 sposobów na wydzielenie kilku stref w salonie

Sprawdź 8 sposobów na wydzielenie stref w mieszkaniu!

1. Przesuwane drzwi

Jeśli szukasz sposobu na wydzielenie części sypialnej albo biurowej w większym salonie, to idealnym rozwiązaniem będą np. przesuwane drzwi. Taki układ sprawdza się zwłaszcza jeśli salon ma układ litery L czy długiego prostokąta. Możesz wtedy łatwo wydzielić przestrzeń na sypialnię albo biuro i oddzielić ją za pomocą ścianki działowej i przesuwanych drzwi. Jeśli zależy Ci na eleganckim designie, to zdecyduj się na szklane drzwi. To świetny pomysł, jeśli chcesz uzyskać więcej prywatności. Wydzielenie osobnego pomieszczenia pozwala też w bardziej komfortowy sposób korzystać z pomieszczeń. Kiedy partner ogląda jeszcze telewizję, Ty możesz szczelnie zamknąć drzwi do sypialki. Podobnie jest w przypadku biura. Zyskujesz spokój i odcinasz się od tego, co się właśnie dzieje w salonie. 

Przesuwne drzwi polecanym rozwiązaniem
Przesuwne drzwi są bardzo praktyczne

2. Ścianka działowa w salonie

Przesuwane drzwi to idea, która sprawdzi się jednak zdecydowanie w bardziej przestronnych   pomieszczeniach. W innym przypadku może być zbyt ciasno i niekoniecznie też wygodnie. To nie znaczy jednak, że część sypialna musi się mocno odznaczać na tle salonu. Do uzyskania osobnej strefy możesz wykorzystać np. ściankę działową, która będzie stać na środku, z odsłoniętymi bokami. Wtedy zapewnisz sobie swobodne przejście do sypialki i stworzysz efekt bardziej przestronnego wnętrza. Ściankę możesz zaaranżować również na ustawienie telewizora czy komody. Rewelacyjny efekt uzyskasz z fototapetą czy wielkim obrazem

Na bardzo małej przestrzeni możesz wykorzystać pomysł np. szwedzkich projektantów

Ścianka działowa może również pomóc lepiej zaprojektować sypialnię. Ścianką oddzielisz np. garderobę od łóżka. W takim przypadku ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie dużego lustra na ściance. W sklepach meblowych kupisz też lustrzane kwadraty do przyklejania. Kapitalny pomysł, jeśli nie chcesz zbyt obciążyć ścianki. 

Ścianka działowa w salonie
Ścianka działowa w salonie

3. Wysokie łóżko w zabudowie 

Na bardzo małej przestrzeni możesz wykorzystać pomysł np. szwedzkich projektantów z Ikei i postawić na wysokie łóżko w zabudowie. Łóżko osadzone jest na wysokich komodach (około 80 – 100 cm) albo szufladach, co tworzy efekt drewnianej zabudowy w salonie. Jeszcze lepszy rezultat uzyskasz, jeśli dodatkowo od łóżka do sufitu zamontujesz ozdobne listewki drewniane. Zakryjesz tym sposobem część sypialną i zyskasz całkiem ciekawy design pomieszczenia. Taki pomysł sprawdzi się zarówno w salonie, jak i w pokoju dziecięcym. Schody albo drabinkę do łóżka możesz też zabudować półkami, tak by od strony wypoczynkowej widoczne były tylko komody i półki. 

Zerknij, jak fenomenalnie zaprezentuje się szklana ściana.

4. Szklana ściana

Szukasz bardziej designerskich rozwiązań, by w modny i ciekawy sposób wydzielić poszczególne strefy w pomieszczeniu? Zerknij, jak fenomenalnie zaprezentuje się szklana ściana. Mleczne albo przezroczyste szkło, dzielone w kwadraty czy mające wygląd gładkiej wielkiej tafli świetnie wkomponuje się w każdy styl. Pamiętaj jednak, że szklana ściana nie pomoże Ci zakamuflować części sypialnej. To bardziej dekoracyjny element, dlatego pomyśl też o kapie czy eleganckim pledzie, którym zakryjesz pościel na łóżku. Ponadto nie masz co liczyć na wydzielenie bardziej prywatnej strefy, przy szklanej gładkiej tafli, światło i dźwięki z telewizora przeniosą się więc też do sypialni. 

Szklana ściana jest popularnym rozwiazaniem
Pinterest
Szklana ściana jest popularnym rozwiazaniem

5. Regał z książkami

To kolejna świetna propozycja, która sprawdzi się i na większej i na mniejszej przestrzeni. Regał możesz postawić na środku pomieszczenia, wydzielając miejsce do spania i relaksu czy odpoczynku. Możesz wybrać taki zabudowany albo w pełni otwarty, dostępny z dwóch stron. To praktyczne rozwiązanie, ponieważ na półkach znajdziesz bowiem miejsce także na lampkę nocną, czy inne bibeloty. Jeśli chcesz całkiem oddzielić dwie strefy od siebie, to w sklepach znajdziesz eleganckie boksy, które włożysz do półek. Taki regał sprawdzi się również przy oddzielaniu aneksu kuchennego od salonu czy dzieleniu pokoju dziecięcego na część bawialną i do nauki. 

Pokój dzielić może także regał z książkami
Pokój dzielić może także regał z książkami

6.  Parawan albo zasłonki

Jeśli postawiłaś na bardziej luźny czy sielski klimat w salonie, to możesz pomyśleć o parawanie czy zasłonkach. Parawan sprawdzi się też w sypialce, jeśli chcesz oddzielić np. garderobę od części z łóżkiem. Elegancki parawan możesz postawić też w salonie, by zasłonić łóżko. Parawan nie zajmuje dużo miejsca, nie wymaga przeprowadzenia remontu i zawsze możesz go poskładać, jeśli potrzebujesz uzyskać więcej miejsca. Parawan pasuje też do eleganckiego salonu, pod warunkiem, że wybierzesz bardziej stylowe formy czy stonowane kolory. Do salonu w stylu boho pasować będą z kolei zasłonki. To fajna i jedna z tańszych opcji wydzielenia osobnej strefy w salonie. Firanki nie tłumią jednak hałasu czy dźwięków z telewizora, ale zapewnią właściwy klimat do spania, nawet kiedy w salonie pali się jeszcze światło.   

Weź pod uwagę ciekawe zastosowanie zasłon
Weź pod uwagę ciekawe zastosowanie zasłon

7. Półścianki i ciekawe ozdobniki, jak np. akwarium

Zbudowanie ścianki na wysokości np. 1 metra pozwoli oddzielić nie tylko część sypialną od salonu, ale również zakryje aneks kuchenny. Przy wydzielaniu dwóch czy trzech osobnych stref, zawsze warto zwrócić uwagę na odpowiedni poziom światła dziennego. Jeśli bowiem w wydzielonej części nie ma okna, to należy wybrać takie rozwiązanie, które będzie zapewniać odpowiedni poziom jasności w całym pomieszczeniu, również w tej oddzielonej strefie. W takim przypadku sprawdzą się np. przeszklone ściany albo właśnie półścianki. Niezwykle oryginalnym i zjawiskowym elementem będzie także akwarium, wbudowane w ścianę dzielącą. 

Półścianka dzieląca salon
Półścianka dzieląca salon

8. Zielona przegroda – z czego ją wykonać?

Jeśli nie chcesz wprowadzać żadnych radykalnych zmian, a jedynie zależy Ci by w delikatny sposób zasłonić czy oddzielić część sypialną czy kuchenną od salonu, to możesz postawić na kwiaty. Kapitalnie sprawdzi się tutaj np. sztuczny bambus. Nie zajmuje dużo miejsca, rewelacyjnie się komponuje z różnymi stylami i jest odpowiednio wysoki. Oryginalnym pomysłem będzie też drewniana drabinka, na której znajdziesz miejsce na kwiaty pnące. Różnego rodzaju bluszcze pokryją wtedy drabinkę drobnymi listkami i oddzielą od siebie dwie strefy w jednym salonie

Dzielisz pokój na strefy? Zastanów się, jaki efekt chcesz uzyskać!

Podział salonu czy większego apartamentu na strefy nie tylko pozwala uzyskać pożądany ład na dużej przestrzeni, ale przede wszystkim zwiększa komfort samego mieszkania. Wiele osób docenia też w takim rozwiązaniu, możliwość stłumienia dźwięków np. skwierczącego boczku na patelni, podczas oglądania filmu czy meczu w telewizji. Podobnie jest z sypialnią, która znajduje się zaraz obok strefy relaksu. Jeśli jesteś zmęczona, wystarczy że zasłonisz firanki albo przymkniesz drzwi. Światło czy dźwięki telewizora już Ci nie będą przeszkadzać. Dlatego przy wprowadzaniu różnych pomysłów, warto zastanowić się, co chcesz osiągnąć. 

Pomysły na podzielenie salonu
Pomysły na podzielenie salonu
  • strefa dźwiękoszczelna – jeśli zależy Ci na pełnym komforcie podczas spania, czy oglądania filmu, kiedy druga osoba jeszcze krząta się po kuchni, to wybierz drzwi przesuwane i zabudowę z płyt kartonowo – gipsowych. Tylko w ten sposób stłumisz dźwięki i zapewnisz sobie odpowiednie warunki do spania.
  • jeśli wykończenie salonu chcesz zamknąć w mniejszym budżecie, a przegroda ma pełnić rolę tylko dekoracyjną, to możesz wybrać meblościankę, parawan, bambus w doniczkach. To dobre rozwiązanie, jeśli nie dzielisz przestrzeni z innymi osobami, ale chcesz przysłonić część sypialną, np. kiedy odwiedzają Cię goście.

Coraz częściej w nowoczesnym budownictwie salon łączony jest z aneksem kuchennym.

  • przegrody na małych przestrzeniach – jeśli masz mało miejsca, to z pewnością potrzebujesz sięgnąć po bardziej funkcjonalne alternatywy. Np. ścianka działowa pomiędzy sypialką a salonem może być również miejscem, gdzie powiesisz telewizor. Tutaj sprawdzi się również płyta kartonowo – gipsowa, albo murowana ściana (ważne jest by materiał dobrać także pod kątem obciążenia). Jak wysoka powinna być taka ścianka? Możesz dowolnie zdecydować, ale pamiętaj, że ściana montowana do samego sufitu zmniejsza przestrzeń, dlatego jeśli chcesz uzyskać więcej swobody, to wybierz opcję murku do połowy albo ¾ wysokości pomieszczenia. 
Salon podzielony na strefy
Salon podzielony na strefy

Warto dzielić pokój na strefy?

Coraz częściej w nowoczesnym budownictwie salon łączony jest z aneksem kuchennym. Pozwala to zaoszczędzić sporo miejsca w domu i odznacza się też większym komfortem mieszkalnym. Jeśli jednak jedno pomieszczenie pełni kilka funkcji, to rzeczywiście warto wydzielić w nim osobne strefy. To ułatwi Ci utrzymanie większej estetyki i porządku. Rozłożone łóżko czy stos talerzy po obiedzie nie będzie straszyć podczas wizyty gości. Ponadto to zdecydowanie ułatwia wspólne mieszkanie, kiedy jeden z partnerów chce czytać książkę, a drugi oglądać telewizję. Trzeba jednak pamiętać, że podzielenie salonu na kilka stref, znacznie zmniejsza przestrzeń. Musisz więc dobrze przemyśleć koncepcję podziału, by nie przytłoczyć wnętrza i nie zabrać tym samym swobody i komforty domownikom.