Jak dopasowuje się drzwi do charakteru i wystroju wnętrza? Zasadniczo są trzy uznane szkoły wnętrzarskie i jedna nieuznana, ale najczęściej stosowana. Poznaj cztery podejścia i wybierz strategię, która jest najbliższa Twoim upodobaniom.
Dobieranie drzwi do koloru podłóg
Ten sposób jest świetny w prostych wnętrzach nowoczesnych. Drzwi, które mają kolor zbliżony do podłogi, dobrze się prezentują i w estetyczny sposób zapewniają stylistyczną ciągłość. Kiedy pojawiają się problemy?
- Wtedy, kiedy albo zmienia się kolor podłogi w poszczególnych pomieszczeniach, co zwłaszcza w dużych mieszkaniach i domach wcale nie jest rzadkością. Zwykle nie są to zmiany drastyczne tylko na przykład wybór między jasnym a ciemnym drewnem, ale to już czasem poważnie komplikuje wybór koloru drzwi.
- Wtedy, kiedy podłoga nie ma dominanty kolorystycznej. Może tak być przy dwukolorowych deskach podłogowych, ale też przy płytkach lub dywanach, które przecież w większości są nie tylko wielokolorowe, ale też czerpią z palety barw, która nie jest popularna, jeśli chodzi o drzwi.
- We wnętrzach o niewielkim metrażu. Wrażenie podłogi zachodzącej na ścianę zdecydowanie nie pomaga w ich optycznym powiększeniu, a może stać się bardziej przytłaczające.
Dobieranie drzwi do koloru ścian
Ta koncepcja wydaje się znacznie prostsza i jakoś tak bardziej intuicyjna. Faktycznie częściej korzysta się z tego podejścia we wnętrzach klasycznych i urządzonych bez konkretnego stylu na myśli. Odwzorowanie kolorów oczywiście nie będzie jeden do jednego, bo o ile szaro-czerwone ściany nie są niczym nadzwyczajnym, to znalezienie takich drzwi będzie sporym wyczynem.
W takiej sytuacji raczej należy wybrać model szary, tym bardziej że w mniejszym lub większym stopniu pogodzi się on także z kolorem ściany sąsiedniego pokoju.
Tutaj źródłem problemów jest oczywiście to, że producenci stolarki wolą trzymać się bardziej konserwatywnej palety kolorów, więc bardzo rzadko drzwi kolorystycznie całkowicie zleją się ze ścianą. Gra toczy więc raczej o to, żeby nie były przesadnie kontrastowe.
Nawet jeśli ściany są jasne i podłogi są jasne, to przecież nie mają tego samego odcienia.
Jednolity kolor stolarki
Trzecia koncepcja ma silny argument za nią przemawiający, ale też dość poważne ograniczenia. Otóż chodzi o to, żeby drzwi i okna były w tym samym kolorze. Dlaczego? Dlatego, że są to najrzadziej wymieniane elementy wystroju.
Jednocześnie jednak zdecydowana większość okien będzie biała, natomiast białe drzwi wcale nie są chętnie wybierane. Stawianie na droższe wykończenie okien tylko po to, żeby estetycznie zgrały się z drzwiami, choć czasem nawet nie ma wielkich szans, by jedne i drugie znalazły się w tym samym czasie w polu widzenia, to niekoniecznie dobry pomysł.
Ostateczna koncepcja: uśrednianie
Wszystkie koncepcje wyżej miały dokładnie tę samą wadę: zawsze chodziło w nich o maksymalne dopasowanie kolorystyki pewnych elementów wyposażenia i wykończenia. Wydaje się, że to – choć brzmi nieźle i pozwala przygotować imponujące wizualizacje – jest metodą zbyt mało elastyczną, żeby stosować ją na szerszą skalę w praktyce. To, co chcemy zaproponować w zamian, to uśrednienie kolorów. O co chodzi?
Pamiętaj, że choć estetyka jest bardzo ważna, nie powinna być bardziej istotna niż funkcjonalność.
Nawet jeśli ściany są jasne i podłogi są jasne, to przecież nie mają tego samego odcienia. A jeśli różnica w kolorystyce jest duża, to już w ogóle nie da się tego pogodzić. Sytuację komplikuje fakt, że przecież sąsiadujące ze sobą pomieszczenia w ogóle mają różne kolory – co wtedy? Każda strona drzwi powinna być inaczej wykończona? Przecież to absurd.
Dlatego należy dobrać takie drzwi, które nie będą miały koloru identycznego z żadnym wykończeniem, natomiast będą tak samo odległy stylistycznie od wszystkich. W jasnych wnętrzach mogą to być odcienie lekkiego brązu. W mieszkaniach i domach nowoczesnych, industrialnych lub skandynawskich można szukać ideału wśród drzwi białych albo szarych, ale też z niektórych gatunków drewna.
Co warto wziąć pod uwagę, dopasowując drzwi pokojowe do wnętrza?
- Pamiętaj, że mówienie o kolorach to za mało. Wiele drzwi pokojowych ma też wstawione mniejsze lub większe przeszklenia. Ich układ, wielkość i wykończenie odgrywają rolę równie znaczącą co kolor okleiny lub drewna.
- Poza kolorem spore znaczenie ma konstrukcja drzwi: płyta, deski, grubość i szerokość poszczególnych elementów, a także wizualny aspekt okuć i akcesoriów drzwiowych. Nawet jeśli kolorystyka będzie dobrana wzorcowo, to forma wykończenia może zaburzyć przyjemny efekt komplementarności.
- Drzwi laminowane można łatwo odświeżyć lub całkowicie zmienić ich wygląd. W przypadku drzwi drewnianych też jest to możliwe, ale trudniejsze i często odbiera skrzydłom sporą część ich uroku. Jeśli więc poszukujesz rozwiązań bardzo nietypowych, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wybrać dowolne drzwi i wykończyć je niestandardową okleiną.
Znalezienie złotego środka w tej batalii proste nie jest, ale warto poświęcić mu nieco czasu.
Pamiętaj, że choć estetyka jest bardzo ważna, nie powinna być bardziej istotna niż funkcjonalność. Są takie wnętrza, w których jedynym rozsądnym wyborem będą na przykład drzwi przesuwne lub harmonijkowe, choć pod względem wizualnym pasują tam raczej średnio. Mniejszy problem jest z wyborem między drzwiami przylgowymi lub bezprzylgowymi, choć te ostatnie zdecydowanie wywołają estetyczny zgrzyt w pomieszczeniu w stylu rustykalnym.
Jak ułatwić dopasowanie drzwi do estetyki wnętrza?
Drzwi pokojowe powinny być uniwersalne: wystrój się pewnie za kilka lat zmieni, choć może nowa aranżacja zachowa ogólny kierunek poprzedniej. Szkoda jednak by było od razu wymieniać również drzwi. Proste, mniej dekoracyjne modele dają zaskakująco dobry efekt i są zdecydowanie bardziej wszechstronne niż najbardziej efektowne skrzydła drzwiowe pod konkretny styl aranżacji.
Drzwi laminowane można łatwo odświeżyć lub całkowicie zmienić ich wygląd.
Dopasowanie drzwi pokojowych do wnętrza będzie zdecydowanie łatwiejsze, jeśli problem przewidzisz szybciej i odrobinę stonujesz wykończenie pomieszczeń. Nie chodzi oczywiście o to, żeby całkowicie zmienić styl wnętrza dlatego, że trudno będzie dobrać drzwi, ale niekiedy warto odpuścić na samym wykończeniu wnętrza, żeby w następnym kroku zagwarantować sobie spójność estetyczną z drzwiami. Znalezienie złotego środka w tej batalii proste nie jest, ale warto poświęcić mu nieco czasu.
Dobrze będzie szukać drzwi wysokiej jakości – w nich zmiana okuć lub akcesoriów nie tylko będzie technicznie wykonalna, ale też pozwoli łatwo i szybko odmienić estetykę całych drzwi. I choć sklepy sprzedają drzwi bez klamek po to, żeby było taniej, to można to wykorzystać, żeby lepiej dopasować całość pod względem estetycznym.