Jakie są najlepsze kolory do sypialni? Porady

„Kolor jest życiem, bez kolorów świat byłby martwy” pisał Johannes Itten, znawca teorii barw. Rola kolorów w naszym życiu jest znacznie większa niż przypuszczamy. Kolor wpływa nie tylko na nasz nastrój, ale i na fizjologię. Może przygnębiać, poprawiać samopoczucie, może drażnić, może cieszyć. Kolor jest najszybszym i najtańszym sposobem urządzania mieszkania.

Za pomocą barw możemy zmienić nasze otoczenie, a tym samym nastrój panujący we wnętrzach. Dzięki odpowiedniemu doborowi kolorów, pomieszczenia niskie mogą wydawać się wyższe, wysokie - niższe, wąskie - szersze, a małe pokoje mogą sprawiać wrażenie większych, niż są w rzeczywistości.

Rozróżniamy kolory ciepłe i zimne. Ciepłe to: żółty, pomarańczowy, pomarańczowoczerwony, czerwony. Do zimnych należą: żółtozielony, zielony, zielononiebieski, niebieski, niebieskofioletowy, fioletowy. Intensywność barw zależy od padającego na nie światła. W małych, ciemnych pomieszczeniach barwy wydają się ciemniejsze i mniej nasycone niż tam gdzie światło dzienne jest silne. Ciemne kolory pochłaniają więcej światła. Duże jasne płaszczyzny kompensują niedostatek naturalnego oświetlenia.

Biel we wnętrzu
Biel we wnętrzu

Kolory w sypialni mają znaczenie

Kolory mają znaczenie symboliczne, wywołują skojarzenia, wpływając w ten sposób na nasz nastrój i samopoczucie. Dlatego należy je wybierać świadomie, tym bardziej gdy dotyczy to tak ważnego miejsca jak sypialnia.

Oto popularne kolory do sypialni:

  • Zielony jest kolorem spokoju i równowagi, symbolizuje wiosnę w rozkwicie, lato, łąkę. Barwa jasna żółtozielona jest przyjacielska i młodzieńcza. Wrażenie dostojności wnosi kolor ciemnozielony tzw. kolor choiny (zieleń zmieszana z niebieskim i czarnym). Dobry wpływ wywiera zieleń zestawiona z ciepłymi odcieniami żółtego, zimnymi błękitami i szarościami. Kolor zielony uspokaja.
  • Kolor niebieski uspokaja, chłodzi, odświeża. Wyraża delikatność i wrażliwość. Pod jego wpływem uspokaja się puls. Kolor jasnoniebieski daje wrażenie świeżości, powiększa przestrzeń.
  • Czerwony - kolor ognia, krwi, rewolucji. Podnieca, przyspiesza puls, podwyższa ciśnienie krwi. Wyraża energię, siłę ducha. Zastosowany w mieszkaniu na dużych płaszczyznach denerwuje i niepokoi, wykorzystany w dodatkach na małych przedmiotach podkreśla ciepłą atmosferę wnętrza.
Kolor niebieski uspokaja
Kolor niebieski uspokaja
  • Kolor żółty grzeje jak słońce, wzbudza zapał i optymizm. Wnętrza w tym kolorze są rozjaśnione, powiększone, jakby cieplejsze. Jednak zbyt mocny odcień koloru żółtego może być męczący.
  • Beż - kolor między bielą a brązem, sprawia wrażenie naturalności, wolności, tolerancji. Jest dość monotonny, ale w połączeniu z dodatkami w bardziej zdecydowanych kolorach daje interesujące efekty.
  • Biel jest kolorem czystości, świeżości, porządku, sterylności. Czysta biel powiększa przestrzeń, uwydatnia inne kolory.
  • Brąz wyraża poczucie stałości, bezpieczeństwa i przynależności. Jest pociągający dla osób żyjących w stresie. Łączy w sobie barwy ciepłe i zimne. Wymaga ożywiających i rozjaśniających dodatków; pomarańczowych, czerwonych czy jasnoniebieskich.
Zielony kolor w sypialni
living4media
Zielony kolor w sypialni

Przytulnie i nastrojowo w sypialni

Sypialnia, nasz azyl. Najbardziej osobisty, intymny obszar domu. To tu szukamy spokoju i ukojenia po męczącym dniu. Tutaj spędzamy czas przed zaśnięciem, rozmyślając o tym, co się wydarzyło, zastanawiając się na tym co nas czeka kolejnego dnia. W sypialni się relaksujemy, przytulamy, kochamy i budzimy pełni nowych sił. Dla jednych miejsce to służy wyłącznie do spania, kładą się i zaraz zasypiają, a dla innych jest miejscem relaksu, czytania, słuchania muzyki, oglądania telewizji, czasem nawet pracy. By sypialnia była miejscem przytulnym, wyciszającym i zapewniającym spokojny sen, należy dobrze ją zaprojektować.

Unikajmy zbyt wyszukanych dekoracji i nadmiaru bibelotów
Unikajmy zbyt wyszukanych dekoracji i nadmiaru bibelotów

Jeżeli mamy do dyspozycji niewielką przestrzeń, należy ją uporządkować wizualnie. Dobrać odpowiednie kolory, zadbać o jednolite gładkie płaszczyzny mebli, unikając przy tym zbyt wyszukanych dekoracji i nadmiaru bibelotów. Proporcje małej sypialni poprawi właściwy dobór kolorów. Jasne pastelowe kolory na ścianach i w wykończeniach mebli sprawią, że przestrzeń optycznie się powiększy. Wskazane są kolory chłodne, wyciszające np. delikatny błękit, szarość, zieleń czy subtelny jasny fiolet. Skojarzenia z przestrzenią, niebem, przyrodą ukoją zmysły, pozwolą odpocząć. Dobrze sprawdzą się bezpieczne delikatne beże. W ciemniejszych sypialniach, położonych od strony północnej lub gorzej doświetlonych, sprawdzą się rozbielone żółcie. Ocieplą wnętrze i dodadzą mu przytulności.

Sypialnia w stylu skandynawskim - inspiracje

Meble, które zostaną umieszczone w sypialni, także powinny być utrzymane w jasnych tonacjach. Jeśli lakierowane, to białe, a jeśli z rysunkiem drewna, to w jasnych wybarwieniach. takich jak klon, brzoza, jesion, buk. W sypialni często znajduje się szafa na ubrania. Zadbajmy o to, by jej front stanowił gładką, pozbawioną zbędnych ozdób płaszczyznę. Wyjątkiem od tej zasady może być front lustrzany, ale raczej z boku łóżka niż naprzeciwko.

Czerwony kolor w sypialni
Czerwony kolor w sypialni

Jeżeli dysponujemy sypialnią o większym metrażu, możemy zdecydować się na ciemne, nasycone kolory. Odcień śliwki czy bakłażana, ciemna oliwka, grafit, ciemny niebieski sprawią, że sypialnia nabierze intymnego, przytulnego charakteru. Bardzo efektowne są aranżacje w stylu klasycznym, gdzie ciemne nasycone kolory, np. zieleń, są łączone z dekoracyjną tapetą w delikatne wzory położoną na wybranym fragmencie ściany, np. za wezgłowiem łóżka. Do tego obrazy w ramach stylizowanych na zabytkowe, np. w złotym kolorze. Taka aranżacja wymaga jednak dobrze oświetlonej i przestrzennej sypialni. W małych pomieszczeniach ciemne kolory mogą przytłaczać.

Odpowiednie kolory wpływają na nasz nastrój oraz samopoczucie
Odpowiednie kolory wpływają na nasz nastrój oraz samopoczucie

Indywidualna kompozycja

Dobór kolorów we wnętrzu to sprawa bardzo indywidualna. Oprócz podstawowych zasad kompozycji, należy więc kierować się własnym gustem i upodobaniami. Każdy inaczej postrzega kolory. Mamy własne skojarzenia, wspomnienia związane z kolorami. Styl, w jakim urządzamy wnętrze, także wpływa na dobór barw. Kolory we wnętrzu to nie tylko ściany, ale także podłoga, dywany, meble, zasłony. Wszystkie te elementy powinny tworzyć spójną kolorystycznie całość. Wielbiciel stylu marynistycznego wybierze morskie błękity, w połączeniu z kolorami naturalnego drewna; amatorka stylu glamour delikatne różowości lub fiolety z bielą, miłośnik surowych industrialnych wnętrz zastosuje zwyczajną niemalowaną cegłę i surowe drewniane podłogi.

Jeżeli sypialnia wydaje nam się zbyt prosta, skromna czy zbyt monotonna, można udekorować ścianę za wezgłowiem łóżka ciemniejszym kolorem czy fototapetą. Niech nie będzie to obraz miejskiego zgiełku, ale raczej łagodny i uspokajający widok przyrody, drzew, roślin, krajobrazów. Modne są także miękkie, wyściełane, pikowane wezgłowia łóżek. Jeżeli są w intensywnym kolorze, nie wpływają negatywnie na sen.