Kącik do pracy w mieszkaniu - jak go urządzić?

Twój dom to twój mały świat. Tutaj nie musisz zważać na reguły panujące w korporacji czy po prostu narzucone zasady, iż biuro „ma wyglądać tak i tak”. Mały domowy kącik do pracy to wyłącznie twoja przestrzeń. To także miejsce, które w jakiś sposób cię reprezentuje, a raczej - odzwierciedla. Jak je urządzić?

W którym mieszku mieszkania urządzić kącik do pracy?

Zacznijmy od kwestii podstawowej – gdzie urządzić mały kącik do pracy? Wszystko zależy od tego, jak wygląda twój dom lub mieszkanie. Powinieneś też wziąć pod uwagę to, czy mieszkasz sam, czy z rodziną. A może jesteś szczęściarzem i masz akurat wolny pokój, który nadaje się idealnie na takie miejsce? Nie bez znaczenia jest też zajęcie, które wykonujesz, oraz ilość czasu, jaki będziesz tu spędzać. Osoba potrzebująca ciszy i spokoju nie będzie mogła skupić się na pracy, jeśli będzie przebywać w gwarnym salonie.

Miejsce do pracy możesz urządzić w pokoju gościnnym, w kuchni, sypialni (to rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w przypadku osób mieszkających w pojedynkę), otwartym holu lub na antresoli. Jeśli do pracy potrzebna ci samotność i dużo spokoju, pomyśl nad poddaszem lub strychem. To idealna przestrzeń dla artystów: malarzy, pisarzy, architektów oraz wszystkich osób, które poszukują koncentracji i ciszy. Dla stolarzy czy mechaników doskonale nadaje się piwnica lub garaż. Niezobowiązującym domowym biurem, a jednocześnie miejscem dyskretnym, jest kącik do pracy zakamuflowany za drzwiami szafy (zwykłymi lub przesuwanymi). 

Urządzając kącik do pracy, kieruj się zasadą: najpotrzebniejsze rzeczy powinny być pod ręką
Urządzając kącik do pracy, kieruj się zasadą: najpotrzebniejsze rzeczy powinny być pod ręką

Styl kącika do pracy

Domowy kącik do pracy powinien być przede wszystkim dostosowany do twoich potrzeb i oczekiwań. Zanim zaczniesz go tworzyć, dokładnie przemyśl jego aranżację. Ty jesteś tutaj szefem, więc jego styl zależy wyłącznie od twoich preferencji. Jeśli zamiast biurka wolisz blat – zamontuj go! Nie cierpisz obrotowych foteli? Nie ma problemu! Masz przecież tysiące innych możliwości; np. krzesła stylizowane na antyki czy designerskie nowoczesne fotele. Biel na ścianach nie wpływa na ciebie dobrze? Pomaluj więc je na taki kolor, jaki tylko chcesz. Na nich samych zaś powieś obrazy, obrazki czy zdjęcia w ramkach. Wszystko ma się tobie podobać. Tu rządzisz ty!

Tworząc swój kącik, miej na uwadze dwie rzeczy: przestrzeń powinna być funkcjonalna i odzwierciedlać twoją indywidualność.

Pamiętaj o funkcjonalności
Pamiętaj o funkcjonalności

Wybór biurka do pracy

Urządzając nawet najmniejszy kącik do pracy, należy pomyśleć o biurku, blacie, stole czy stylowym sekretarzyku. Standardowe wymiary biurek to 120 x 80 cm. Warto mieć to na uwadze, szukając tego najlepszego dla siebie. Być może potrzebujesz jednak większego mebla. Jeśli chodzi o same biurka, to masz wybór pomiędzy komputerowymi, narożnymi, z szufladami czy antykami. Są także biurka o blatach wykonanych z drewna, ale też z płyty, szkła czy nawet metalu. Pamiętajmy o tym, że na rynku są też dostępne meble wykonane specjalnie z myślą o przedstawicielach konkretnych zawodów - na przykład stolarzach.

Jeśli do pracy potrzebna ci samotność i dużo spokoju, pomyśl nad poddaszem lub strychem.

I jeszcze jedna ważna sprawa dotycząca biurek. Ustawiamy je prostopadle do okna (warto zamontować np. rolety, aby w słoneczne dni nie oślepiało nas światło). Dobrze jeśli będziemy mieć widok na drzwi wejściowe. Jeśli do pracy potrzebujesz komputera, złym pomysłem jest ustawianie jego monitora przodem do okna.

Wybór odpowiedniego biurka do pracy ma znaczenie
Wybór odpowiedniego biurka do pracy ma znaczenie

Krzesło w domowym biurze

Teraz pora pomyśleć o tym, na czym będziemy siedzieć. Może to być krzesło lub fotel obrotowy, designerskie krzesło biurowe, fotel biurowy z zagłówkiem czy jeden z tych antyków, które wnoszą mnóstwo czaru do każdej przestrzeni. Są też krzesła ażurowe, plastikowe, pikowane, retro czy nawet przezroczyste. Liczy się jednak nie tylko designerski wygląd, ale przede wszystkim wygoda. Szczególnie, gdy w tym miejscu będziesz spędzać dużo czasu. Pomyśl też o specjalnej gumowej macie czy dywaniku, który położysz np. pod fotel obrotowy.

Krzesło do pracy w domowym biurze
Krzesło do pracy w domowym biurze

Oświetlenie - lampa czy dekoracje LED?

Przy aranżacji małego kącika do pracy potrzebna jest porządna lampa. Odpowiedni model można wybrać spośród lamp biurkowych, stołowych czy podłogowych. W sklepach są też dostępne np. dekoracyjne kule LED-owe.

Urządzając nawet najmniejszy kącik do pracy, należy pomyśleć o biurku, blacie, stole czy stylowym sekretarzyku.

Organizacja miejsca pracy

Urządzając kącik do pracy, kieruj się zasadą: najpotrzebniejsze rzeczy powinny być pod ręką. To tutaj zapewne znajdzie się laptop, książki, papier do pisania, długopisy i ołówki oraz wiele innych przedmiotów, które są potrzebne do wykonywania określonych czynności.

Organizery, kalendarze, zapiski - lepiej mieć je w pobliżu
Organizery, kalendarze, zapiski - lepiej mieć je w pobliżu

Do uporządkowania najpotrzebniejszych rzeczy można wykorzystać szafkę pod blatem, szuflady, ale warto też wyposażyć się w pomoce typu: organizery biurkowe, pudełka, kuferki, szkatułki czy segregatory. W przypadku prac kreatywnych, ale nie tylko, przyda się tablica korkowa. Jeśli same biurko nie wystarczy, a masz na to miejsce, warto pomyśleć nad zakupem dodatkowego regału, komody, półki, szafki (także tych, które można umieścić pod biurkiem).

Urządzając kącik do pracy, kieruj się zasadą: najpotrzebniejsze rzeczy powinny być pod ręką.

Ty znasz siebie lepiej niż ktokolwiek inny i doskonale wiesz, co cenisz, lubisz, czym chętnie się otaczasz, a czego nie znosisz. Jest kilka rzeczy, które domowemu kącikowi pomogą nadać charakter, ożywią go, a jednocześnie podkreślą twoją osobowość i upodobania. Oto te najważniejsze:

  • zdjęcie lub zdjęcia w ramce – zdjęcia bliskich osób są motywujące do pracy. Ponadto te w pięknych ozdobnych ramkach sprawiają, że przestrzeń domowego małego kącika staje się o wiele przyjemniejsza,
  • przedmioty artystyczne – zawieś na ścianie obraz, który wpływa na ciebie pozytywnie. Postaw rzeźbę na biurku. Rodzaj sztuki nie ma znaczenia, liczą się twoje upodobania oraz końcowy efekt estetyczny,
  • wprowadź rośliny – zieleń odmienia każde miejsce. Rośliny niemal w każdych warunkach wprowadzają rodzaj pożądanego spokoju. Rośliny doniczkowe ocieplą miejsce twojej pracy. Poza tym poprawiają jakość powietrza,
Rośliny są modnym dodatkiem do biura
Rośliny są modnym dodatkiem do biura
  • schowaj urządzenia techniczne – nie zostawiaj na widoku urządzeń, które zaburzają estetykę twojego kącika pracy,
  • pomaluj ściany na kolor, który lubisz,
  • uzyskaj odpowiednie oświetlenie – jeśli masz szczęście, wystarczy duże okno lub okna. W takim przypadku naturalne światło będzie dużym ułatwieniem w projektowaniu oświetlenia. W pomieszczeniach, gdzie jest za mało światła naturalnego trzeba dobrać lampę lub lampy,
  • atrakcyjne centrum dowodzenia – co to w ogóle znaczy? Pod ręką masz wszystko to, co potrzebne i zarazem efektowne. Stąd meble, które tutaj się pojawią powinny być przede wszystkim komfortowe, a przynajmniej łączyć w sobie dwa elementy: piękno i wygodę.