Jak urządzić wąski pokój?

Aranżowanie niewielkich lub niewymiarowych przestrzeni zawsze jest sporym wyzwaniem dla każdego, kto właśnie rozpoczął urządzanie mieszkania. Jedną z tych problematycznych kwestii może być wąski pokój. Gdy mamy niewiele miejsca do umieszczenia wszystkich niezbędnych mebli oraz dodatków, nie jest łatwo pogodzić wymarzoną estetykę z niezbędną funkcjonalnością.

Istnieje jednak wiele trików wnętrzarskich, które pozwolą na zniwelowanie efektu tunelu i sprawią, że pomieszczenie stanie się bardziej ustawne. Jak więc urządzić wąski pokój tak, by był on jak najbardziej komfortowy i stylowy?

Zbyt duża liczba przedmiotów przyniesie wrażenie zagracenia i zabierze cenną przestrzeń

Kolory ścian – ekspresowa poprawa proporcji

Wyważanie proporcji pomieszczenia, np. sypialni za pomocą barw jest nie tylko możliwe, ale również niezbędne - błędy w tym zakresie mogą sprawić, że pokój będzie wyglądał na jeszcze bardziej niewymiarowy. Ogólnie przyjmuje się, że kolory jasne optycznie „oddalają” od nas ścianę, a ciemne ją „przybliżają”. Dlatego też krótkie ściany warto pomalować na ciemniejszy odcień, a pozostałe na jaśniejszy. Jeśli chcesz, ciemniejszy kolor możesz zastosować także na suficie – takie rozwiązanie może przynieść naprawdę intrygujący efekt „skrócenia” pokoju. Inną propozycją jest pomalowanie krótkiej ściany na bardzo intensywny i wyrazisty odcień – skutecznie odwróci to uwagę od nieproporcjonalnych wymiarów. Doskonałym pomysłem jest także zastosowanie pasów, które mają zdolność do wydłużania bądź skracania powierzchni – można to zrobić na przykład za pomocą pasiastej tapety lub kilku różnych tonów farby. Mamy do wyboru dwie opcje: umieszczenie pionowych, „skracających” linii na długiej ścianie bądź poziomych, „wydłużających” na krótkiej. Efekt może być naprawdę stylowy!

Poznaj triki, by funkcjonalnie urządzić wąski pokój
Pinterest
Poznaj triki, by funkcjonalnie urządzić wąski pokój

Rozłożenie akcentów – klucz do funkcjonalności

Jeśli proporcje pokoju są wyjątkowo zaburzone i jego urządzenie jest wybitnie trudne, możesz podjąć próbę jego poszerzenia. Sprawdź, czy boczne ściany nie są przypadkiem ściankami działowymi – jeśli tak, być może dobrym pomysłem jest ich wyburzenie i połączenie z sąsiednim pomieszczeniem, na przykład kuchnią. Jeśli ściana jest jednak ścianą nośną i nie ma takiej możliwości, konieczne będzie dokładne przemyślenie sposobu aranżacji tej przestrzeni. Na początku należy zastanowić się, jakie dokładnie funkcje ma pełnić dany pokój. Czy będziemy w nim odpoczywać przed telewizorem, czytać, a może także jeść i organizować okazjonalne przyjęcia? Zbyt duża liczba przedmiotów przyniesie wrażenie zagracenia i zabierze cenną przestrzeń – wybierz więc tylko i wyłącznie te meble, które są naprawdę niezbędne.

Ciekawym rozwiązaniem może być na przykład zastosowanie dwubarwnych paneli

Najlepiej będzie, jeśli wydzielisz poszczególne strefy pomieszczenia na polach kwadratu, na przykład oddzielisz przestrzeń rozrywkową od jadalnej narożnikiem lub ustawionym poziomo stołem. W ten sposób uda ci się komfortowo urządzić nawet najbardziej nieregularne pomieszczenie.

Meble i dodatki do wąskiego pokoju
Poznaj meble i dodatki do wąskiego pokoju

Meble i dodatki do wąskiego pokoju 

Podczas wybierania mebli do wąskiego pokoju należy pamiętać o tym, że ustawienie ich przy dłuższej ścianie nie będzie najlepszym pomysłem. Zdecydowanie bardziej korzystnym rozwiązaniem jest umieszczenie ich przy ścianie krótszej, gdyż pomoże to zniwelować niechciany efekt wydłużenia. Jeśli nie mamy takiej możliwości i musimy ustawić niektóre meble pod dłuższą ścianą, zadbajmy o to, by były one jasne i miały odbijające światło, lakierowane powierzchnie. Możesz użyć tutaj nawet lustra – nie tylko przyniesie ono wrażenie głębi i optycznie powiększy pomieszczenie na tej płaszczyźnie, ale stanie się także niezwykłym elementem dekoracyjnym. Wybierając dodatki, należy unikać stosowania drobnych wzorów – o wiele lepiej sprawdzą się tutaj te większe i bardziej wyraziste. Lepiej też zrezygnować z ciężkich, rozkładanych kanap i masywnych komód na rzecz lekkich sof i mebli na delikatnych nóżkach.

Wąska sypialnia może być bardzo funkcjonalna
Wąska sypialnia może być bardzo funkcjonalna

Inne triki, które warto znać

W przypadku wąskich pomieszczeń dużą rolę odgrywają nie tylko barwy i sposób ustawienia mebli, ale także oświetlenie. Odpowiednie jego dobranie jest istotne zwłaszcza wtedy, gdy okno znajduje się na krótkiej ścianie. Warto wówczas zastosować drewniane żaluzje z poziomymi panelami, które nieco „wydłużą” tę powierzchnię. Wybierając sztuczne oświetlenie, możemy rozważyć rozświetlenie pokoju lampami LED zamontowanymi w poprzek sufitu – uzyskamy w ten sposób bardzo zbliżony efekt.

Jak oświetlić pomieszczenie wąskie pomieszczenie?
Jak oświetlić pomieszczenie wąskie pomieszczenie?

Pamiętając o regule poziomych i pionowych linii, do poprawy proporcji pomieszczenia możemy wykorzystać także podłogę. Na niej również mogą pojawić się pasy, analogicznie jak w przypadku ścian i żaluzji. Ciekawym rozwiązaniem może być na przykład zastosowanie dwubarwnych paneli, wzorzystej wykładziny albo dywanu. Istnieje także jeszcze jeden ciekawy sposób na zaaranżowanie ścian – jest nim namalowanie wokół krótszej płaszczyzny grubej ramy w wyrazistym kolorze. Nie tylko odwróci to uwagę od nieproporcjonalnych wymiarów pokoju, ale da również niezwykły i oryginalny efekt stylistyczny.