Urządzasz dom? Nie popełnij tych błędów!

Dom to inwestycja na lata. Po przejrzeniu dziesiątek katalogów, planujemy aranżację wnętrz,  w wyobraźni rozstawiamy sprzęty, meblujemy kuchnię, salon, pokoje, licząc przy tym na to, że w naszych planach nie popełnimy żadnych błędów. Jakich pomyłek da się w łatwy sposób uniknąć? Omawiamy je w artykule!

Przeprowadzając się do nowego domu, często marzymy o wielkiej niczym nieograniczonej przestrzeni. Salon połączony z jadalnią, a ta z otwartą kuchnią, prezentują się doskonale. Kuszące są też piękne ażurowe schody wiodące wprost z salonu do pomieszczeń na górze. Światło, przestrzeń - o to nam właśnie chodzi. To może być piękne, ale czy funkcjonalne? Dopiero po czasie przekonamy się, że kuchenne zapachy jednak roznoszą się po wszystkich pomieszczeniach, mimo najlepszego wyciągu, że blaty kuchenne nie zawsze pozostają w nieskazitelnym stanie, a naczynia zanim trafią do zmywarki czasami piętrzą się obok, stanowiąc niezbyt estetyczny widok. Okazuje się, że zamiast czystych, sterylnych wnętrz mamy budzący niepokój chaos, niezbyt przyjemne zapachy i hałas w salonie, gdzie chcielibyśmy odpoczywać.

Salon połączony z kuchnią i jadalnią jest bardzo praktycznym rozwiązaniem
Salon połączony z kuchnią i jadalnią nie zawsze okazuje się spełnieniem marzeń

Niezbędne zaplecze gospodarcze

Stanowiące ozdobę salonu schody mogą być przyczyną niemiłych wrażeń, gdy biegają po nich dzieci, a kurz z ich lekko wyglądających, bo osadzonych na ażurowej konstrukcji, stopni unosi się i sypie się na dół. Czy jesteśmy na to gotowi?

Modne są błyszczące sprzęty i meble kuchenne.

Planując zagospodarowanie domu, nie zapominajmy o konieczności wydzielenia pomieszczeń gospodarczych. Jeżeli znajdziemy miejsce na garderobę, spiżarnię, pralnię, warto te pomieszczenia zaplanować w mieszkaniu. Rozwiążemy w ten sposób problem przechowywania odzieży, zapasów, jedzenia dla psa, odkurzacza czy deski do prasowania.

Często popełnianym błędem jest niedostosowanie do przyszłych potrzeb liczby gniazd elektrycznych, punktów oświetleniowych, wyłączników. Zbyt mała liczba gniazd elektrycznych skutkuje koniecznością stosowania przedłużaczy, widocznych wszędzie przewodów, które mogą powodować utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu. W domu, oprócz ogólnego górnego źródła światła, powinny znaleźć się dodatkowe lampy, które pozwolą na doświetlenie stołu w jadalni, miejsca do czytania, czy na oglądanie telewizji przy dyskretnym oświetleniu. Zastosujmy wyłączniki schodowe, które pozwolą na włączenie światła z jednej strony, a wyłączenie z drugiej, podczas wychodzenia z pomieszczenia. Dzięki nim, w garażu, wiatrołapie, korytarzu czy sypialni nie będziemy po ciemku obijać się o przedmioty, szukając wyłącznika.

Zbyt mała liczba gniazd elektrycznych skutkuje koniecznością stosowania przedłużaczy
Zbyt mała liczba gniazd elektrycznych skutkuje koniecznością stosowania przedłużaczy

Funkcjonalna kuchnia w domu

Na wyposażeniu kuchni nie warto oszczędzać. To miejsce gdzie spędzamy mnóstwo czasu i gdzie opłaca się zastosować najlepsze rozwiązania, by prace kuchenne nie były uciążliwe. Szuflady zamiast dolnych szafek pozwalają łatwo i bez schylania się znaleźć poszukiwane naczynia. Wysuwane półeczki typu cargo z koszykami to łatwo dostępne miejsca na różnego rodzaju zapasy. Oświetlenie pod wiszącymi szafkami zapewnia wygodne korzystanie z blatu roboczego. Istotne, aby odległości w tzw. trójkącie roboczym: lodówka – kuchenka- zlewozmywak nie były zbyt duże. Wystarczy odległość 150-200 cm, by zapewnić płynność ruchów i komfort pracy. Wysokość szafek z blatem roboczym dostosujmy do wzrostu domowników. Pamiętajmy, że do zasilania kuchenki indukcyjnej potrzebny jest prąd trójfazowy (tzw. siła).

Salon połączony z jadalnią, a ta z otwartą kuchnią, prezentują się doskonale.

Modne są błyszczące sprzęty i meble kuchenne. Efektownie prezentują się na zdjęciach. Zastanówmy się jednak, czy lakierowane fronty szafek, błyszcząca srebrna lodówka, są dla nas odpowiednie. Zlewozmywak ze stali nierdzewnej trzeba po każdym użyciu przecierać, by nie pozostały na nim ślady wody. Nie utrudniajmy sobie życia. Powierzchnie matowe łatwiej utrzymać w czystości, a ślady wody i palców są na nich mniej widoczne.

Nieduże odległości między najważniejszymi sprzętami w kuchni to podstawa
Nieduże odległości między najważniejszymi sprzętami w kuchni to podstawa

Spójny styl - mieszkanie bez chaosu

Określmy swój styl wyposażenia wnętrz i zastosujmy go w całym domu. Zbyt duże pomieszanie elementów dekoracyjnych, mnogość faktur i kolorów, przytłoczy wnętrze, wprowadzi chaos kolorystyczny i stylistyczny. Wybierzmy to, co nam się najbardziej podoba i konsekwentnie się tego trzymajmy.

Zadbajmy o odpowiedni dobór kolorów we wnętrzach.

Dobrze wygląda takie samo wykończenie posadzek we wszystkich pomieszczeniach na jednym piętrze, nie tylko wówczas, gdy są one ze sobą połączone. Duże wyzwanie dotyczy wyboru materiału na podłogę. Różnorodność kolorów i wzorów paneli podłogowych jest ogromna. Jednak panele będą rezonować, gdy przejdziemy w butach na twardych podeszwach, gdy pies będzie biegał po domu, gdy coś spadnie. Może więc lepiej wybrać drewno lub płytki? Jeżeli płytki, to koniecznie wraz z ogrzewaniem podłogowym. Nie wybierajmy białych i bardzo jasnych fug do płytek, a jeśli tak, to zabezpieczmy je przed zabrudzeniem odpowiednim impregnatem.

Nie mieszajmy stylów, mieszkanie spójne pod względem estetyki będzie najprzyjemniejsze dla oka
Nie mieszajmy stylów, mieszkanie spójne pod względem estetyki będzie najprzyjemniejsze dla oka

Kolory i detale w dobrze zaplanowanym wnętrzu

Zadbajmy o odpowiedni dobór kolorów we wnętrzach. Nie przytłaczajmy przestrzeni zbyt intensywnymi i ciemnymi kolorami. Nie stosujmy na zbyt rozległych powierzchniach tapet o dużych wyrazistych wzorach. Wystarczy, by intensywny kolor czy wzór pojawił się na wybranym fragmencie ściany. Przełamie to monotonię, ale nie będzie męczące i szybko się nie znudzi.

Nie zastawiajmy bibelotami wszystkich wolnych powierzchni.

Przy urządzaniu może się okazać, że brakuje nam wyczucia proporcji i przestrzeni. Unikniemy błędów, gdy rozplanujemy na podłodze ustawienie mebli, np. przy pomocy taśmy malarskiej.

Nie zastawiajmy się zbyt dużą liczbą mebli. To, że mamy wolny kawałek ściany, nie znaczy, że musimy go bezwzględnie wykorzystać, chyba, że na piękny obraz. Często popełnianym błędem jest wieszanie obrazów zbyt wysoko. Obrazy są dla oglądających, ich środek powinien więc znajdować się na wysokości ok. 150-160 cm od podłogi.

Obrazów nie powinniśmy wieszać zbyt wysoko
Obrazów nie powinniśmy wieszać zbyt wysoko

Urządzanie łazienki - ręczniki i bibeloty

Nie zastawiajmy bibelotami wszystkich wolnych powierzchni. Część można schować i za jakiś czas wymienić. Wnętrze, w którym na każdym meblu jest umieszczona dekoracja, staje się męczące i trudne do sprzątania.

Urządzając łazienkę, nie zawieszajmy lustra tuż nad umywalką (jeżeli nie chcemy zostać niewolnikami ściereczki). Pamiętajmy także, że ręczniki po sezonie grzewczym będą wilgotne i zimne, chyba, że zamontujemy elektryczny grzejnik do ich suszenia.

Minimalizm w łazience jest zawsze mile widziany
Minimalizm w łazience jest zawsze mile widziany

Określmy swój styl wyposażenia wnętrz i zastosujmy go w całym domu.

Dom to miejsce, w którym najbardziej liczy się funkcjonalność. Nie urządzajmy go na pokaz. Meble mają być wygodne, a nie tylko ładnie wyglądające. Zaaranżujmy to miejsce dla siebie i dopasujmy je do swoich potrzeb. Inspirujmy się, ale nie kopiujmy. To, co dobre dla innych, nie zawsze jest odpowiednie dla nas.