Kolor seledynowy we wnętrzach sprawdzi się w wielu stylach wnętrzarskich. Do czego pasuje ten odcień zieleni i z jakimi barwami go łączyć w aranżacji?
Jak zaaranżować kolor seledynowy we wnętrzu?
Kolor seledynowy łączy w sobie odcienie zieleni z nutką błękitu. Jest to barwa żywa, lekka, świeża i elegancka, dlatego też z powodzeniem wykorzystywana jest w aranżacji wnętrz. Warto zaznaczyć, że seledynowy jest bardziej stonowany niż wyróżniający się kolor turkusowy, a zarazem bardziej odważny niż klasyczna zieleń. W zależności od tonacji może on wpadać w jasne odcienie lub przybierać barwy ciemniejsze, bardziej nasycone. Przy czym jego pastelowe wersje idealnie sprawdzają się tam, gdzie chcemy stworzyć atmosferę spokoju i odprężenia. Nie przytłacza, nie dominuje nad innymi barwami.
W jakich pomieszczeniach warto zastosować seledynowy kolor? Sypialnia to jedno z najlepszych miejsc. Dlaczego? Ten odcień przede wszystkim będzie uspokajać i sprzyjać relaksowi. Można nim pomalować ściany, wybierając wówczas odcień rozbielony, delikatny. Zwłaszcza w połączeniu z naturalnym drewnem, lnianymi lub bawełnianymi tekstyliami i ciepłym oświetleniem stworzy stylowe wnętrze sypialni. Jeśli wolisz jedynie akcenty w aranżacji, to zamiast malować całe ściany, postaw na seledynową pościel, poduszki dekoracyjne czy zasłony.
W salonie seledynowy może dominować lub stanowić dodatek. Jeśli zdecydujesz się na ściany w tym odcieniu, to będą one świetnym tłem dla jasnych mebli. Łącząc seledyn z butelkową zielenią, złotymi akcentami i ciemnym drewnem uzyskasz aranżację art déco. A może wolisz skandynawski klimat? Tutaj doskonale sprawdzą się dodatki w ciepłych szarościach, beżach i naturalne materiały.
Kuchnia w odcieniach seledynowych to kolejna propozycja. Kolor dobrze sprawdzi się na frontach szafek, a dla nowoczesnego efektu można zestawić go z betonowymi powierzchniami lub z czarnymi akcentami, które dodadzą wyrazistości. Natomiast w łazience możesz wykorzystać go w postaci płytek, wyróżniającego się koloru ścian lub dekoracyjnych akcesoriów. Co więcej, w pokojach dziecięcych seledynowy coraz częściej zastępuje tradycyjny błękit czy róż, tworząc neutralną, ale przytulną atmosferę. Będzie pasować zarówno do pokoju chłopca, jak i dziewczynki.
Przeczytaj: Kolor turkusowy w aranżacji wnętrz – inspiracje, z czym łączyć
Seledynowy a różne style wnętrzarskie
Seledynowy to uniwersalny kolor, który z powodzeniem możesz zastosować w praktycznie każdej aranżacji. Poniżej przedstawiamy Ci kilka propozycji.
- Styl skandynawski
Jasne odcienie seledynu wpisują się w zasady stylu skandynawskiego, tworząc przestrzeń pełną spokoju. Seledynowe dodatki (np. poduszki, narzuty, zasłony, ceramika, doniczki) dobrze współgrają z odcieniami bieli, szarościami czy z kolorami ziemi, podkreślając naturalny charakter tego stylu.
- Styl nowoczesny, industrialny
W nowoczesnych wnętrzach kolor seledynowy świetnie sprawdza się jako subtelny, ale równocześnie nieszablonowy akcent kolorystyczny. W zestawieniu z betonem, czernią i minimalistycznymi formami nabiera elegancji i świeżości. W takich aranżacjach warto ograniczyć dodatki do kilku elementów, aby seledynowy był w pełni widoczny.
- Styl glamour
W stylu glamour kolor seledynu staje się luksusowy i najlepiej prezentuje się w nasyconych odcieniach, które w zestawieniu ze złotem, marmurem i tkaninami wysokiej jakości tworzą efekt pałacowego wnętrza. Seledynowa sofa, fotel lub ściany w tym odcieniu w połączeniu np. z kryształowym żyrandolem szczególnie podkreślą charakter tego stylu.
- Styl boho
Seledynowa barwa w zestawieniu z rattanowymi lub wiklinowymi meblami i dodatkami tworzy swobodną atmosferę. Jej różne odcienie można łączyć z beżami i kolorami ziemi, by uzyskać przytulne wnętrze.
- Styl vintage i styl retro
Kolor seledynowy z powodzeniem wpisuje się w estetykę wnętrz rodem z lat 50. lub 60.
W kuchni sprawdzą się kolorowe szafki, a w salonie – meble tapicerowane w tym odcieniu. Warto także zadbać o połączenie z drewnem o ciepłym odcieniu.
- Styl rustykalny
W romantycznych, rustykalnych aranżacjach kolor seledynowy może stać się tłem, które podkreśli przytulność wnętrza. Świetnie komponuje się z bielą i kwiatowymi wzorami.
- Styl industrialny
Mimo iż na tak zwany pierwszy rzut oka seledynowy nie pasuje do wnętrz urządzonych w stylu loftowym, to jest doskonałym kontrastem dla ich surowości. Modne, seledynowe akcenty przełamują beton i cegłę.
Zobacz: Kolory beżowe we wnętrzach: jaki beż wybrać i z czym łączyć?
Z jakimi kolorami łączyć seledynowy w aranżacji wnętrz?
Seledynowy doskonale współgra z innymi barwami, tworząc ciekawe połączenia kolorystyczne.
- Seledynowy i biel – seledynowe ściany w połączeniu z białymi meblami to idealne rozwiązanie dla osób ceniących subtelność. Jeśli chcesz dodać wnętrzu przytulności, postaw również na białe tekstylia oraz dodatki w postaci lamp czy ramek na zdjęcia.
- Seledynowy z szarym – to duet do wnętrz nowoczesnych i eleganckich, które będą jednocześnie stonowane i oryginalne. Szare ściany lub betonowe powierzchnie mogą stanowić tło dla seledynowych mebli tapicerowanych i innych elementów wyposażenia. Z kolei odwrotna kombinacja sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądać stylowo.
- Kolor seledynowy i beż – to zestawienie kojących i przytulnych barw, które sprawdzają się zwłaszcza w sypialni i salonie.
- Seledynowy z czernią – do wyrazistych aranżacji o nowoczesnych charakterze. Seledynowe ściany w zestawieniu z czarnymi meblami lub dodatkami przywodzą na myśl styl industrialny.
- Seledynowy ze złotem – zestawienie dedykowane zwłaszcza do wnętrz glamour. Meble w kolorze seledynowym ze złotymi nóżkami albo dekorami, złote lustra i ramy ozdobne na tle seledynowej ściany – to elementy składowe, które sprawiają, że pomieszczenia będą luksusowe.
- Kolor seledynowy i pastele – seledynowe odcienie świetnie łączą się z pastelowymi kolorami, takimi jak pudrowy róż, miętowy, błękitny, odnajdując się zwłaszcza w sypialniach i w pokojach dziecięcych.