Kolor antracytowy – do jakich wnętrz pasuje?

W ostatnich kilku sezonach w kręgach wnętrzarskich prawdziwą furorę robi antracyt. Dla wielu osób ten kolor wciąż jest raczej jedynie ciekawostką, ale postaramy się udowodnić, że drzemie w nim spory potencjał i paradoksalnie w wielu wnętrzach będzie bardziej „na miejscu” niż dotychczas dominujące kolory.

Co to w ogóle za kolor?

Antracyt to kolor, który wymyka się szablonowym definicjom. Oczywiście – dostał swój numer w palecie RAL (to 7016 – szary antracytowy), ale to nie kończy dyskusji. Nazwa koloru sugeruje, że numer ten odpowiada jakiejś jaśniejszej odmianie antracytu, którego naturalna forma jest bardzo ciemna i ma charakterystyczny połysk. Właśnie ta ostatnia cecha może sprawiać pewne problemy. O ile bowiem antracyt jako skała jest połyskujący i to bardzo wyraźnie, to w aranżacjach antracyt oznacza ciemnoszary kolor najczęściej w głębokim macie.

Nawiasem mówiąc, często zamiast określenia „antracytowy” używa się nazwy „grafitowy” – i to o tyle słuszne, że ten wnętrzarski antracyt faktycznie wygląda bardziej, jak grafit. Z drugiej strony, różni producenci różnie też oceniają wymaganą głębię koloru. U niektórych antracyt jest ledwie szarawy, a u innych niemal czarny.

Antracyt w salonie
Antracyt w salonie

Antracyt – bardziej wszechstronny, niż się wydaje

Tym, co w antracytowych wnętrzach zaskakuje najbardziej, jest ich uniwersalność. W przestronnych pomieszczeniach często wystarczy część białego wykończenia zamienić właśnie na antracytowe, żeby pozostały tak samo czytelne, ale znacznie ciekawsze. Jako tło aranżacji antracyt zachowuje dużą neutralność. Jest kolorem wyrazistym, ale w matowym wykończeniu nie przejmuje dominującej roli w całej dekoracji. Pozwala na zastosowanie praktycznie tych samych dodatków, co klasyczna biel lub znacznie lżejsze odcienie szarości.

Podobnie, jak barwa biała, antracyt także dobrze komponuje się z innymi kolorami, choć tu już nie można mówić o zachowaniu charakteru pomieszczenia. I biel, i antracyt połączą się świetnie z miętą, czerwienią czy barwami naturalnymi, oba kolory mogą stanowić tło dla drewna czy stali nierdzewnej, ale w tych przypadkach zamiana bieli na antracyt sprawi, że aranżacja stanie się „cięższa”, cieplejsza i oczywiście wyraźniej zmniejszy się optycznie.

Antracyt to kolor, który wymyka się szablonowym definicjom.

W jakich stylach wykorzystywać antracyt?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na to pytanie, jedną rzecz trzeba zaznaczyć z całą mocą: będzie duża różnica między użyciem antracytowej farby na całej ścianie a wyborem antracytowych dodatków: mebli, tapicerek czy dekoracji.

Antracyt jest idealnym kolorem do pokojów kąpielowych
Bathroom Cladding Direct
Antracyt jest idealnym kolorem do pokojów kąpielowych

Antracyt na ścianach zawsze sprawi, że pomieszczenie się optycznie zmniejszy. To jednak nie zawsze jest problemem. Sypialnia jest tego najlepszym przykładem. Wypada też pamiętać, że to optyczne zmniejszanie będzie zależne od tego, czy antracytową farbą pokryje się wszystkie ściany, czy tylko niektóre i jak będzie to współgrało z oświetleniem.

Antracyt w pomieszczeniu: którym i gdzie?

  • Antracyt jest idealnym kolorem do pokojów kąpielowych. Te są zwykle duże i z dostępem światła naturalnego, co sprawia, że nawet z tak ciemnym wykończeniem całość wygląda nadal perfekcyjnie.
  • Od zarania swojej popularności antracyt był chętnie wykorzystywany w gabinetach. Jest wciąż kolorem dość oryginalnym, a przy tym głębokim i na swój sposób prestiżowym – jest jednocześnie nietypowy i prosty, a to bardzo cenne połączenie cech.
  • Antracytowe wykończenie ścian sprawdzi się również w salonie lub pokoju kinowym. Tutaj jednak maluje się antracytem tylko jedną ścianę, a na jej tle umieszcza kominek, obrazy lub ekran. To ciekawe rozwiązanie, które pozwala przełamać monotonię nowoczesnych wnętrz bez sięgania po jaskrawe barwy.

Antracytowe wykończenie ścian sprawdzi się również w salonie lub pokoju kinowym.

  • Sypialnia jest naturalnym wyborem, jeśli chcesz gdzieś użyć ciemnego koloru. Antracyt wprowadza przyjemny półmrok, a jednocześnie cały czas sprawia, że sypialnia jest po prostu ciekawym miejscem.
  • Wbrew temu, co można by w pierwszej chwili pomyśleć, antracyt całkiem nieźle sprawdza się w przedpokojach i przedsionkach. Tutaj oczywiście należy mieć na uwadze zdecydowanie ograniczoną dostępność światła dziennego, ale połączenie fazowanych białych płytek z antracytem na ścianach pozwala zniwelować efekt nieprzyjemnego półmroku.
  • Także w kuchni, a szczególnie w aneksie kuchennym antracyt może wyglądać doskonale. Również tutaj warto rozważyć połączenie go z innymi, jaśniejszymi kolorami, ale tam, gdzie kuchnia jest jasna dzięki szerokim oknom, często nawet to nie będzie szczególnie istotne.
Antracyt – bardziej wszechstronny, niż się wydaje
Antracyt – bardziej wszechstronny, niż się wydaje

Z czym łączyć antracyt – wskazówki aranżacyjne

Antracyt jest kolorem naturalnym, dlatego znakomicie łączy się z innymi barwami natury. Czy będzie to drewno, czy zielenie lub brązy, w większości przypadków udaje się znaleźć złoty środek. Antracytowe ściany są równie atrakcyjnym tłem dla mebli z jasnych gatunków drewna, jak dla mahoniu czy roślin doniczkowych.

Jeżeli chodzi o dodatki, dobrze by było postawić na te dość proste i wykonane z materiałów takich jak miedź, brąz, mosiądz itd. W nowoczesnych aranżacjach antracyt gładko łączy się z kompozytami, stalą, aluminium i szkłem. Relatywnie najsłabiej wyglądają na antracytowym tle dodatki ceramiczne, ale to również można rozwiązać, dbając o właściwą ich ekspozycję.

Także w kuchni, a szczególnie w aneksie kuchennym antracyt może wyglądać doskonale.

Ciekawe efekty daje połączenie matowych emulsji antracytowych z jaskrawymi, wyrazistymi dodatkami: żółtymi poduszkami, czerwonymi dekoracjami okiennymi czy różnokolorowymi designerskimi stołkami kuchennymi. Jeśli emulsja jest matowa (z tak będzie w przeważającej części farb), to warto pomyśleć nad dodatkami z połyskiem – stąd popularność szkła czy stali chromowanej.

Modna aranżacja sypialni
Modna aranżacja sypialni

Trochę inaczej rzecz będzie się miała przy antracytowych farbach do efektów 3D – wzbogaconych brokatem, łuskami perłowymi lub drobinkami piasku bądź metalu. Takie wykończenie samo dla siebie jest jednocześnie tłem i dekoracją, dlatego warto w ten sposób pomalować fragment wyeksponowanej ściany i odstąpić od dalszego rozbudowywania aranżacji w tym miejscu.

Jeśli antracyt będzie jedynie kolorem dodatków: tapicerki, frontów meblowych lub akcesoriów, wówczas lepiej będzie postawić na raczej jasne i na pewno jednolite tło. Większość aranżacji budowanych jest w białym otoczeniu, ale antracyt można też łączyć z tynkami z efektem betonu (najlepiej drobnoziarnistego). W teorii dobrze wyglądałby antracyt na tle intensywnej żółtej lub pomarańczowej barwy, ale takie połączenie mogłoby powodować szybsze męczenie się oczu. Z bardziej intensywnych barw do połączeń z antracytem nadają się odcienie niebieskiego, przy czym jeśli będą one ciemne, to taka aranżacja nie sprawdzi się w mniejszych pokojach.