Wyspy są niezwykle praktycznym, ale również designerskim elementem każdej kuchni. Zapewniają przestrzeń podczas przygotowania posiłków, ułatwiają poruszanie się w kuchni, ale też tworzą wyjątkowe aranżacje. Wyspa może łączyć kuchnię z salonem, a w zamkniętym wnętrzu, komfortowo wydzieli strefę do gotowania, zmywania albo odpoczynku. Jak pomysłowo urządzić kuchnię z wysepką?
Jakie funkcje będzie pełnić Twoja wyspa?
Wyspa w kuchni odgrywa różne role. Możesz na oddzielonej strefie urządzić miejsce do gotowania, zmywania czy spożywania posiłków albo przechowywania naczyń i przedmiotów kuchennych. Na co się zdecydować?
- Gotowanie na wyspie kuchennej - jeśli w kuchni spędzasz dużo czasu i lubisz przyrządzać samodzielnie różne posiłki, zwłaszcza dla większej rodziny, to z pewnością potrzebujesz więcej miejsca do pracy. Wyspa jest tutaj świetnym rozwiązaniem. Jeśli zabudowa szafek kuchennych zabiera Ci zbyt dużo światła, to z pewnością na otwartej wyspie, ustawionej w pobliżu okna, będziesz mieć go w nadmiarze. Wyspa może być też lepszym miejscem na płytę grzewczą, zwłaszcza taką o niestandardowych wymiarach.
- Wyspa, jako miejsce wspólnych posiłków – zamiast tradycyjnego stołu, ustawionego gdzieś pod ścianą, możesz wybrać rozwiązanie właśnie z ustawieniem wyspy na środku kuchni. Zyskasz w ten sposób ciekawy design i więcej miejsca na wspólne posiłki. Z jednej strony możesz zostawić miejsce na wsuwanie krzeseł czy hokerów, a z drugiej urządzić praktyczne półki i szafki na talerze, kubki, czy inne akcesoria kuchenne. Taka wyspa będzie miejscem posiłków, ale i ich przyrządzania. Rewelacyjnie nada się na spotkanie z przyjaciółką czy poranną kawę przy gazecie.
- Dodatkowe szafki – czyli magazyn na wyspie – nie w każdej kuchni znajdziesz miejsce na dużą wyspę, tak by urządzić na niej strefę gotowania czy przyrządzania posiłków, możesz jednak stworzyć przestrzeń do przechowania wielu rzeczy w Twojej kuchni. To świetne rozwiązanie, bo jak w każdej kuchni z pewnością i w Twojej masz rzeczy, które trzeba „upychać” po szafkach. Wyspa rozwiąże ten problem i stworzy podstawy do zaprojektowania schowka na odświętną porcelanę, czy szafkę na wina albo zapewni opcję chowania tosterów, maszynek do krojenia, jednym słowem wszystkich sprzętów, które zabierają miejsce na blatach, utrudniając przygotowanie posiłków.
Przestrzeń w kuchni – czyli na co zwrócić uwagę, planując wyspę?
Wyspy najlepiej wpasują się w wielkogabarytowe przestrzenie. Będą idealnym dopełnieniem obszernej kuchni albo łącznikiem pomiędzy salonem a aneksem kuchennym. Jeśli zastanawiasz się, czy w klimatycznej kuchni też możesz rozważyć aranżację wyspy, to najlepiej umów się na spotkanie z architektem albo przeanalizuj projekt półwyspu. Nawet bowiem, jeśli znajdziesz dużo miejsca na samą wyspę, to pamiętaj, że musisz też wygospodarować przestrzeń do swobodnego poruszania się. Z każdego boku wyspy powinno być minimum 100 cm wolnej przestrzeni, zwłaszcza jeśli planujesz urządzić strefę gotowania czy spożywania posiłków. Wyspa, która zastąpi Ci stół potrzebuje jeszcze więcej miejsca. Musisz przecież gdzieś ustawić hokery czy krzesła i zapewnić gościom czy domownikom komfort podczas siadania czy odchodzenia od stołu. Wyspy, stworzone jako przechowalnie różnych przedmiotów, produktów czy zapasów mogą być mniejsze, ale mimo wszystko, też potrzebujesz zaplanować kuchnię tak, by móc się w niej swobodnie poruszać.
Wyspa na środku czy przy ścianie?
Właściwie sama nazwa sugeruje już, że jak prawdziwa wyspa na otwartym morzu, tak wyspa kuchenna musi być oddalona od brzegów, czyli ścian pomieszczenia. To również ułatwia lepsze zaplanowanie kuchni, aranżując na ścianach dodatkowe szafki kuchenne czy blaty. Jednak modne są też półwyspy, czyli meble dołączone do blatów albo do jednej ze ścian. To rozwiązanie, które sprawdzi się np. w prostokątnej kuchni, gdzie nie znajdziesz miejsca na centralne ułożenie wyspy. Półwysep, dociśnięty do ściany jest też pomysłem na zagospodarowanie mniejszej kuchni. Centralne wyspy pięknie prezentują się w kwadratach albo w wielkogabarytowych prostokątach. Są dobrym pomysłem, jeśli szukasz inspiracji na umeblowanie większej kuchni, ale nie chcesz inwestować w całe zabudowy ścian.
Gotowanie na wyspie? Czemu nie, ale o tym musisz pamiętać!
Wyspa z płytą grzewczą i piecem to kapitalny pomysł, zarówno w większej, jak i mniejszej kuchni. Możesz wybrać szerszą płytę i masz sporo miejsca na odstawienie przyrządzonych już produktów. Tam gdzie płyta grzewcza, tam musi być jednak też okap, dlatego ważne jest połączenie wyciągu z kominem wentylacyjnym. Lecąca przez pół sufitu rura, zdecydowanie zepsuje cały efekt wizualny. Z pomocą przychodzą tu podwieszane sufity, pod którymi możesz rurę ukryć. Innym problemem może tutaj być jednak podłączenie instalacji gazowej i elektrycznej. Dlatego taką wyspę najlepiej planować jeszcze na etapie budowy domu, by np. instalację gazową móc ukryć w specjalnie wentylowanym kanale, stworzonym w podłodze kuchni.
Jaki okap do kuchni z wyspą?
Wyspy cieszą się wśród właścicieli domów i mieszkań duża popularnością. Nic dziwnego, że i producenci mebli czy urządzeń kuchennych śpieszą z ofertą, dzięki której takie rozwiązania są jeszcze bardziej funkcjonalne i stylowe. Tak jest w przypadku okapów, które dopasowane są również do potrzeb wyspy. Na rynku znajdziesz bowiem np. okapy wyspowe – montowane do sufitu o kształcie gustownej metalowej rury albo okapy sufitowe, montowane bezpośrednio w suficie. Co ciekawe znajdziesz też takie okapy, które nie wymagają montażu sufitu podwieszanego, ponieważ pracują na zasadzie pochłaniacza. Jeśli z powodów technicznych żadna z tych opcji nie jest możliwa, to zerknij na innowacyjne płyty grzewcze, które już są zintegrowane z okapem.
Wyspa w jakim stylu i z czego?
Wyspa musi pasować do pozostałego wystroju w kuchni. Nowoczesny czy elegancki design kuchni będzie się gryzł z wyspą, urządzoną np. w stylu rustykalnym, albo boho. Wyspy możesz jednak stworzyć z różnych mebli i blatów, a dzięki temu uzyskasz pełną harmonię w całym pomieszczeniu. Jeśli wyspa ma być strefą gotowania czy zmywania, to musisz zdecydować się na trwałe i odporne na wilgoć czy wysokie temperatury blaty. Sprawdzi się tutaj świetnie drewno, albo metal. Możesz jednak eksperymentować dowolnie z kolorami, tworząc kontrasty i dobierając do białych frontów m.in. czarne, brązowe, czy czerwone blaty. Dla osób lubiących spokój bieli, również nie braknie propozycji na ciekawe urządzenie wyspy zarówno w eleganckim, luksusowym czy rustykalnym stylu. Wolisz niebanalne rozwiązania? Zerknij na kolorowe aranżacje w wersji boho. Zielone, różowe, czy bordowe wyspy pięknie dopełnią czaru kolorowych kafelek, mozaiki albo nawet drewnianego wnętrza.
Wyspa wcale też nie musi być w całości zabudowana. W nowoczesnych projektach elementem wyspy jest np. modny stół na metalowych nogach z marmurowym blatem albo drewniana masywna płyta na chromowanej ramie.
Oświetlenie do kuchni z wyspą
Rozdzielenie kuchni na poszczególne strefy, wymusza nieco dostosowanie również samego oświetlenia. Nie zawsze wystarczy jedna lampa i dodatkowe oświetlenie pod szafami, zwłaszcza jeśli wyspa zastępuje nam tradycyjną jadalnię. Warto wziąć to pod uwagę i albo wykorzystując podwieszany sufit, zamontować oświetlenie ledowe na całej kuchni albo decydując się na lampy wiszące i nad wyspą i nad blatami. Trzeba też zwrócić uwagę na ilość światła dziennego oraz na to, czy kuchnia jest dobrze doświetlona także w porze wieczornej. Światło nie musi mieć jednak tego samego natężenia w całej kuchni. Dlatego jeśli oświetlenie montujesz np. w trzech różnych miejscach w kuchni, to wprowadź trzy osobne włączniki i np. w miejscu wyspy możliwość regulacji samego natężenia światła.