Wyspa w kuchni otwartej i zamkniętej – jakie minimalne wymiary?

Wyspa kuchenna może stanowić element aranżacyjny zarówno kuchni otwartej, jak i zamkniętej. Wszystko bowiem zależy od przestrzeni, jaką masz do zagospodarowania. Wolnostojący element nie może bowiem utrudniać swobodnego poruszania się w kuchni. Nie będzie też efektywnie się prezentować, jeśli przygniecie swym ciężarem zbyt małe pomieszczenie. Jakie wymiary powinna więc mieć kuchnia, w której chcesz postawić wyspę?

Ile miejsca potrzebujesz na ustawienie wyspy w kuchni otwartej?

W kuchniach otwartych wyspa jest dość często spotykanym elementem aranżacji. Rewelacyjnie oddziela strefę gotowania od jadalni i rozgranicza aneks kuchenny z salonem. W otwartej kuchni zabudowa najczęściej projektowana jest w kształcie litery U. Choć oczywiście spotkać można i projekty w kształcie litery L (jedna ściana jest wolna) albo gdy szafki ustawione są tylko na jednej dłuższej ścianie. Warto jednak kwestię przestronności rozpatrywać w układzie najbardziej zabudowanym, czyli w literze U. Planując wyspę, trzeba wziąć pod uwagę dwie kwestie:

  • swobodę poruszania się po kuchni, a więc odpowiednią odległość wyspy od całej zabudowy kuchennej,
  • wymiary samej wyspy. 

Jeśli Twoja kuchnia ma się odznaczać komfortem zarówno podczas przyrządzania, jak i spożywania posiłków, to musisz założyć, że odległość pomiędzy wyspą a szafkami kuchennymi czy ścianą, powinna wynosić między 80 a 90 cm. Musisz mieć bowiem miejsce na przejście, ale również stanie czy siedzenie przy wyspie. Dodatkowo, jeśli szafki oparte są na standardowym mechanizmie otwierania drzwi, to automatycznie potrzebujesz więcej przestrzeni. W tym wszystkim należy uwzględnić także krzesła albo hokery, które stoją koło wyspy. Potrzebujesz je odsunąć, albo dosunąć podczas spożywania posiłków. Tu jednak warto pamiętać jeszcze o jednej zasadzie, by hokery ustawiać w bardziej odsłoniętej części kuchni, a więc w kierunku drzwi, a nie od strony szafek. Wyspa musi mieć przestrzeń z każdej strony. Między węższym bokiem wyspy a ścianą zaplanuj 70 – 80 cm tak, by ułatwić przechodzenie. 

Elegancka wyspa w kuchni
Elegancka wyspa w kuchni

Mała kuchnia otwarta – ile potrzeba miejsca na wyspę?

Planując wyspę, musisz założyć jakąś minimalną szerokość kuchni. Łatwo to jednak obliczyć. 

Dodaj więc do siebie:

  • szerokość wyspy,
  • przejście pomiędzy meblami (trzeba założyć między 100 a 120 cm, by móc swobodnie wysuwać szuflady i przechodzić pomiędzy wyspą a szafami),
  • oraz głębokość szafek i szuflad. 

W kuchniach otwartych wyspa jest dość często spotykanym elementem aranżacji.

Jeśli Twoja kuchnia jest zbyt wąska na taki układ, to możesz pomyśleć o zabudowie w kształcie litery L albo zastanowić się na ustawieniem wyspy bliżej salonu. Możesz też przenalizować zabudowę tylko na jednej ścianie, zwłaszcza gdy planujesz postawienie wyspy wielofunkcyjną, a więc ze zlewozmywakiem i płytą grzewczą i szafkami na garnki czy naczynia kuchenne. 

Sprawdź: Jak urządzić małą kuchnię w bloku? 5 patentów na aranżację

Ładne kolory w niewielkiej kuchni
Ładne kolory w niewielkiej kuchni

Jakich wymiarów będzie Twoja wyspa?

Oczywiście wielkość wyspy to kwestia indywidualnych potrzeb, jak i życzeń. W końcu zamawiając meble pod wymiar, możesz też zamówić taką wyspę, jaka Ci się podoba, bądź jaka zmieści się do Twojej kuchni. Przyjęło się jednak, że najwęższy blat roboczy wyspy, powinien mieć szerokość minimum 80 cm. Wszystko jednak zależy także od samego przeznaczenia wyspy. 

  • Wyspa, która pełni rolę stołu – tu nie musisz się kierować jakimiś rygorystycznymi zaleceniami. Jeśli wyspa ma spełniać bardziej rolę dekoracyjną, bądź oddzielającą kuchnię od salonu, to możesz wykorzystać węższy blat nawet o szerokości 60 cm. Pamiętaj jednak, że wyspa wtedy będzie bardziej barkiem niż stołem. Zjesz przy nim śniadanie, napijesz się kawy, ale na obiad dla czterech osób miejsca już nie starczy. Dlatego, jeśli to ma być funkcjonalny stół, to szerokość musi być minimum 80cm.
  • Wyspa ze zlewozmywakiem  - tutaj musisz uwzględnić szerokość zlewu plus około 40 – 60 cm na obudowę. Podobnie jest z kwestią zmywarki. Musisz uwzględnić jej szerokość, choć na rynku z powodzeniem znajdziesz i węższe urządzenia.
  • Wyspa z płytą grzewczą – tutaj oczywiście wszystko zależy od szerokości płyty, ale weź pod uwagę komfort gotowania, możliwość odstawiania garnka czy gorącego naczynia oraz opcję większej kuchenki, np. na sześć palników. Taka wyspa to minimum 80cm, a właściwie nawet 100 cm.
Wyspa kuchenna w jasnej kuchni
Wyspa kuchenna w jasnej kuchni

Przy wymiarach wyspy uwzględnij też jej wysokość. Standardowo wyspy planuje się na wysokość 100 – 120 cm, jednak taka opcja zadowoli użytkowników jedynie średniego wzrostu. Dlatego sprawdź, czy przy Twojej wyspie będziesz mogła nawet kilka godzin wygodnie stać, przyrządzając sałatki, ciasta czy pieczenie. 

Wyspa to dość praktyczne rozwiązanie.

Wyspa w kuchni zamkniętej – kiedy taki układ będzie funkcjonować?

Aranżacja kuchni zamkniętej wcale nie wyklucza wcale postawienia w jej środku wyspy. Potrzebujesz jednak nieco więcej przestrzeni niż w przypadku kuchni otwartej. Dlatego tutaj do obliczeń konieczne są wymiary:

  • szerokość najprostszej wyspy – między 60 a 80 cm,
  • odległość od wyspy do każdej ze ścian - minimum 100 cm z każdej strony,
  • głębokość szafek czy lodówki, jeśli zabudowa jest także w kształcie litery L. 

Należy pamiętać, że w kuchni zamkniętej znajdują się też drzwi, których optymalna szerokość powinna wynieść minimum 81,5 cm. Drzwi nie powinny też kolidować z szafkami czy innymi urządzeniami, stojącymi w kuchni. Brak możliwości otwarcia drzwi na oścież, będzie Ci przeszkadzać, zwłaszcza jeśli z kuchni wynosisz posiłki do jadalni czy na taras. Dlatego należy uwzględnić pustą przestrzeń w wejściu do kuchni, tak drzwi swobodnie się otwierały. Trzeba też pamiętać, że wyspa nie może stać w przejściu, a droga do wyjścia odznaczała się szerokością minimum 95 cm i była łatwa do pokonania. 

Piękna kuchnia z wyspą
Piękna kuchnia z wyspą

Zasada rozmieszczania wyspy w kuchni zamkniętej, jest podobna do tej, co obowiązywała w przypadku kuchni otwartej. Jeśli po bokach brakuje miejsca, to możesz zrezygnować z zabudowy w kształcie litery U, zyskując przy jednej ze ścian dodatkowe 60 cm luzu. 

Oczywiście wielkość wyspy to kwestia indywidualnych potrzeb, jak i życzeń.

Wyspa w małej kuchni?

Wyspa to dość praktyczne rozwiązanie. Zapewnia dodatkowe miejsce do pracy czy przyrządzania posiłków, ale pod warunkiem, że wyspa nie będzie zagracać zbyt ciasnej kuchni. Dlatego taki pomysł sprawdzi się przede wszystkim w kuchniach o metrażu minimum 15 – 20m2. Na mniejszym metrażu nawet węższa wyspa przy minimalnej zabudowie tylko na jednej ścianie, będzie przeszkadzać w wykonywaniu codziennych obowiązków, ale również popsuje cały efekt wizualny. Dlatego w mniejszych kuchniach zrezygnuj całkowicie z wyspy, albo przemyśl opcję z półwyspem.