Ponadczasowy styl boho we wnętrzach – projekt, dodatki, inspiracje

Jak urządzić wnętrze w stylu boho? Zobacz wskazówki redakcji Urzadzaj.pl. Radzimy, jak dobrać dodatki, kolory i meble, aby uzyskać aranżację boho.

Czym jest styl boho i jak wprowadzić go do wnętrz?

Czym charakteryzuje się styl boho we wnętrzach? Przede wszystkim łączy w sobie elegancję z nutką artystycznej ekspresji, ponieważ jego korzenie sięgają do XIX wieku i związane są z bohemą artystyczną – środowiskiem artystów i podróżników, którzy przeciwstawiali się sztywnym zasadom. 

Współczesne wnętrza boho tworzą przestrzeń przytulną i indywidualną, zestawiając ze sobą różne wzory i faktury. Charakterystyczną cechą stylu boho jest brak ścisłych zasad aranżacyjnych. Dominują natomiast naturalne materiały, rękodzieło, a kolorystyka często bazuje na ziemistych barwach. W aranżacjach można zauważyć również inspiracje etniczne, orientalne oraz nawiązujące do natury. Tutaj liczy się kreatywność i autentyczność.

Uwaga: Boho dobrze współgra np. ze stylem skandynawskim oraz z elementami stylu industrialnego. Nawet w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach można dobrać jego elementy jako uzupełnienie, które przełamie surowość wnętrza.

Chcąc urządzić mieszkanie w stylu boho, powinniśmy przede wszystkim skupić się na dodatkach – warto wprowadzić różnorodne tekstylia, makramy, wzorzyste poduszki dekoracyjne czy dywany, które stworzą przytulny klimat. Meble najczęściej wykonywane są z naturalnego drewna, mogą być postarzane lub w stylu vintage. Charakterystyczne są też elementy wykonane z: rattanu, wikliny, bambusa, ceramiki.

Do jakich wnętrz nada się styl boho?

Styl boho jest uniwersalny – z łatwością możemy dopasować go do różnych wnętrz, niezależnie od ich metrażu. Najlepiej jednak sprawdza się w przestrzeniach otwartych i dobrze doświetlonych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić go również do niewielkich mieszkań. Co więcej, ten wystrój świetnie sprawdzi się w salonach, sypialniach, domowych biurach, a nawet w kuchniach i łazienkach – warto postawić na drewniane meble, ceramikę i ręcznie wykonane dodatki, by stworzyć wnętrze przytulne, funkcjonalne i z nutą artystycznego ducha.

Dobór mebli

Boho fotel typu kokon
Plecione fotele typu kokon

Meble w stylu boho są unikalne i wykonane z naturalnych materiałów. Doskonale sprawdzają się więc meble wykonane z drewna w surowej lub lekko postarzonej formie, a także te z ozdobnymi, rzeźbionymi detalami. Tak jak wspominaliśmy, mile widziane są także elementy ze stylu vintage oraz samodzielnie wykonane meble z palet uzupełnione np. dekoracyjnymi poduszkami. Kanapy i fotele powinny być duże, wygodne oraz tapicerowane – popularnością cieszą się modele z drewnianymi lub metalowymi nóżkami.

Elementem stylu boho są także wszelkiego rodzaju pufy i worki do siedzenia. Nie można zapomnieć również o plecionych elementach – mogą to być np. fotele bujane czy huśtawki rattanowe. Doskonałym wyborem są regały i witryny o prostej formie, a także stoliki kawowe z kamiennymi blatami.

Uwaga: W boho wnętrzach liczy się indywidualizm, dlatego warto połączyć ze sobą różne materiały, faktury, kolory i formy mebli.

Kolory i materiały

Klasyczny styl boho inspiruje się naturą, dlatego też w aranżacjach dominują ciepłe i stonowane barwy oraz ziemiste odcienie beżu, kremu, brązu, pomarańczowego. Uzupełnia się je m.in.: butelkową zielenią, turkusem, błękitem, terakotą, fioletem, burgundem, musztardową żółcią.

W aranżacjach wykorzystywane są zwłaszcza naturalne materiały takie jak bawełna, wełna, len, juta. Występują one w postaci plecionych dywanów, zasłon, poduszek dekoracyjnych, pledów. Istotną rolę odgrywają również rękodzieła.

Oświetlenie

Oświetlenie w boho salonie
Wisząca lampa, pleciony lampion i świece w boho salonie

Kolejnym ważnym elementem aranżacji wnętrza boho jest oświetlenie – to właśnie ono wprowadza odpowiednią atmosferę. Ważne jest, aby wybrać ciepłą barwę światła oraz zastosować oświetlenie warstwowe, które doświetli poszczególne strefy użytkowe. Po raz kolejny na pierwszy plan wychodzi naturalność – dominują tutaj modele z abażurami rattanowymi, wykonanymi z wikliny czy drewna. Ich pleciona struktura rzuca subtelne cienie na ściany i sufit. Popularne są także lampy z makramowymi osłonami, girlandy świetlne, świeczniki oraz lampiony inspirowane kulturą marokańską. W salonie boho nie może zabraknąć designerskim lamp wiszących, lamp stołowych czy podłogowych. W przypadku modeli stojących podstawa często wykonana jest z ceramiki lub z metalu, dzięki czemu wpisuje się we współczesne trendy.

Dodatki, wzory i inne akcenty

Boho klimat tworzą dekoracje – styl ten sięga po bogactwo detali, które podkreślają charakter mieszkańców, a także po etniczne i egzotyczne inspiracje.

Całą aranżację dopełnią rośliny (np. duże monstery, paprocie, sukulenty) umieszczone w doniczkach ceramicznych, glinianych lub plecionych. Po raz kolejny podkreślamy rolę rękodzieła – makramy ścienne, kolorowe plecionki, frędzle i hafty to najbardziej charakterystyczne dodatki w stylu boho. Możemy postawić też na akcenty inspirowane różnymi kulturami, np.: indyjskie tkaniny, afrykańskie maski, azteckie lub inne etniczne wzory na poduszkach. Warto w tym miejscu dodać, że oryginalne wzornictwo to kolejna istotna cecha wystroju wnętrz boho. Królują oczywiście wspomniane motywy etniczne, ale także motywy florystyczne oraz geometryczne. W pomieszczeniach urządzonych w tym stylu nie może zabraknąć przyciągających wzrok dywanów (grubych, ręcznie tkanych, z dekoracyjnymi frędzlami), ceramicznych mis, kubków, wazonów.

Odmiany stylu boho we wnętrzach – natura w różnych wydaniach

Kuchnia w stylu natural boho w drewnie
Aranżacja kuchni w stylu natural boho

Wystrój boho występuje w różnych odmianach, które pozwalają dostosować go do naszych indywidualnych upodobań. W zależności od użytych materiałów i gamy kolorystycznej może przybierać np. bardziej elegancką i stonowaną formę.

  • Boho chic – to stonowana wersja stylu boho, która łączy artystyczny charakter wnętrza z luksusem. Charakteryzuje się zwłaszcza zastosowaniem szlachetnych materiałów (np. aksamit, jedwab) oraz dodatków ze stylu glamour – zwłaszcza kryształowych żyrandoli i złotych akcentów. Kolorystyka wychodzi poza ramy ziemistych barw.
  • Scandi Boho – łączy minimalizm stylu skandynawskiego z przytulnymi, oryginalnymi dodatkami w stylu boho. Dominują w nim jasne kolory, naturalne materiały i proste formy.
  • Boho Loft – tutaj surowe wnętrza w stylu loftowym spotykają się z kolorowymi, artystycznymi elementami boho. W takich wnętrzach na ścianach dominuje cegła, dekoracyjny beton, wykorzystywane są elementy metalowe, drewniane, szklane, a kolorystyka skupia się na bieli, czerni i szarościach, które tworzą kontrast z miękkimi, kolorowymi tkaninami, wzorzystymi dywanami i zieloną roślinnością.
  • Natural Boho – nadal skupia się na wykorzystaniu naturalnych materiałów i kolorów ziemi, jednak dekoracje są bardziej subtelne.
  • Western Boho – to jedna z ciekawszych odmian boho. Inspiruje się estetyką prosto z dzikiego zachodu, wprowadzając do wnętrz kowbojskie akcenty i elementy z naturalnej skóry.
  • Modern Boho – charakteryzuje się prostymi liniami, neutralną paletą barw i stawia na minimalizm, który wzbogacony jest elementami rękodzieła czy tekstyliami z etnicznymi wzorami.

Najciekawsze aranżacje wnętrz w stylu boho [inspiracje]

Wiecie już, czym charakteryzują się wnętrza urządzone w stylu boho. Poniżej zebraliśmy dla Was ciekawe aranżacje.

Mieszkanie w stylu boho
Mieszkanie urządzone w stylu boho
Kolory ziemi we wnętrzu boho
Kolory ziemi we wnętrzu boho
Zielone rośliny w boho łazience
Boho łazienka z wieloma roślina doniczkowymi
Sypialnia boho z niebieską ścianą
Pleciony zagłówek łóżka, doniczki i lampa w sypialni
Błękitne akcenty w salonie boho
Boho salon z błękitnymi akcentami
Zielona łazienka z elementami boho
Nowoczesna łazienka z elementami boho
Boho dodatki w sypialni
Dekoracje i dodatki boho w sypialni

Bibliografia