Jak urządzić mieszkanie w stylu boho?

Styl boho uchodzi za niekonwencjonalny i niedbały. Kiedyś lekceważąco nazywany stylem hippisów, dzisiaj jest tym bardziej popularny. Skąd się wzięła nazwa „boho” i co ona oznacza?

Termin pochodzi od francuskiego słowa la bohème, używanego na określenie grupy intelektualistów - pisarzy, poetów, malarzy i innych artystów – którzy w połowie XIX wieku żyli w Paryżu według własnych zasad. Po rewolucji francuskiej wielu z nich utraciło majątki i z konieczności prowadziło minimalistyczny, „cygański” styl życia. Bohema przeciwstawiała się burżuazyjnym konwenansom i reprezentowała ruch przeciwny tradycjom. 

Pierwotne pochodzenie określenia „bohema” sięga XV wieku. Dotyczyło pochodzących z Czech Cyganów (dzisiaj: Romów). Łacińska nazwa Czech, jako historycznej krainy, to po łacinie właśnie Bohemia. Aby nie pozostawiać niedomówień (słowo „Bohemia” też niewiele wyjaśnia), dodajmy, że łacińska nazwa wywodzi się od Boiohaemia – nazwy krainy zamieszkałej w V wieku p.n.e. przez celtycki lud Bojów. Chociaż Bojowie odeszli do Italii, a na ich miejscu osiedlili się Germanie, a później Słowianie, nazwa pozostała.

Styl boho cechuje się swobodą
Styl boho cechuje się swobodą

Nowa bohema paryska przejęła swobodny i niezależny tryb życia dawnych Cyganów. Ten nieformalny styl zapewniał artystom wolność twórczą i radość życia. Najkrócej mówiąc: „boho” oznacza swobodę i niewymuszoność.

Czym się charakteryzuje styl boho?

Kiedy wiadomo już co oznacza i skąd się wzięło pojęcie boho, łatwiej zrozumieć istotę tego stylu jako sposobu urządzenia mieszkania. Styl boho powinien promieniować swobodą i przekazywać poczucie wolności, takie jakie mieli pochodzący z Czech Romowie, a później paryska bohema. Filozofia życia została przeniesiona do wnętrz domów. Także tutaj ujawnił się niekonwencjonalny styl czeskich Romów wędrujących po kraju w ciągnionych przez konie wozach. 

Styl boho jest swobodny i przytulny.

Kolorowe dywany, poduszki i zasłony stały się ulubionymi akcesoriami, a folklorystyczne wzory i nakrycia z frędzlami znalazły swoje miejsce w czterech ścianach artystów i poetów, tworzących często wspólnoty. W latach 60. ubiegłego wieku ten swobodny i niewymuszony styl życia przeżył swój renesans wraz z hippisami. Ze stylu boho powstał krótkotrwały styl hippie.

Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim? Przeczytaj artykuł

Od lat 90. XX wieku styl boho przeżywa nowy rozkwit, który trwa do dzisiaj
Od lat 90. XX wieku styl boho przeżywa nowy rozkwit, który trwa do dzisiaj

Od lat 90. XX wieku styl boho przeżywa nowy rozkwit, który trwa do dzisiaj. To co w nim najlepsze: w porównaniu do innych stylów wnętrzarskich, kreatywni miłośnicy stylu boho mogą go przeżywać i bez żadnych zahamować tworzyć, zamiast tylko biernie naśladować. Idealny porządek w stylu boho jest, nawiasem mówiąc, w ogóle nie na miejscu: Trochę zmięta narzuta może zdobić elegancką kanapę. Czasopisma i książki nie muszą wcale stać w szeregu i uporządkowane na regale – mogą tworzyć luźny stos na podłodze. W ogóle całe urządzenie mieszkania nie musi być drogie – od mebli, przez dekoracje do sprzętu. Nie drogie, ani nie nowe: charakterystyczny dla stylu boho jest używany wygląd. 

Najkrócej mówiąc: „boho” oznacza swobodę i niewymuszoność.

Urządzenie w stylu boho – tkaniny i materiały

W tym stylu dadzą się odnaleźć wszelkiego rodzaju kolorowe sprzęty i akcesoria wyposażenia wnętrz z różnych stron świata. Dekoracje z symbolicznymi wizerunkami zwierząt, jak na przykład gołębia pokoju, mają swoje stałe miejsce. Dużym powodzeniem cieszą się też przyjemne w dotyku nakrycia, miękkie poduszki i perskie dywany o orientalnych wzorach i z frędzlami. Patchwork, batik (technika malarska tkanin), etniczne i folklorystyczne wory są w stylu boho również wysoko notowane. 

Tkaniny i materiały w żadnym wypadku nie powinny kosztować krocie, różne akcesoria mogą być wykonane samodzielnie. Chętnie stosowane są w stylu boho naturalne materiały, jak drewno, rattan i aksamit.

Dużą popularnością cieszą się kolorowe i miękkie poduszki
Dużą popularnością cieszą się kolorowe i miękkie poduszki

Jakie kolory pasują do stylu boho?

Styl boho jest swobodny i przytulny. Niewymuszony charakter ma swoje odbicie nie tylko w dekoracjach i akcesoriach: naturalne odcienie khaki, beżu, brązu i oliwkowej zieleni spotykają się z wesołymi kolorami słonecznikowej żółci, czerwieni bordeaux, fioletu i turkusowego błękitu. Poprzez zmieszanie maksymalnie czterech różnych barw powstaje harmonijny kolorystycznie wygląd ogólny stylu boho.

Od lat 90. XX wieku styl boho przeżywa nowy rozkwit, który trwa do dzisiaj.

Kilka rad na temat stylu boho  

Aby urzeczywistnić ten styl w swoim domu nie potrzeba specjalnych zabiegów i nakładów pracy i pieniędzy. Zbędne jest wspaniałe mieszkanie w starym budownictwie albo atelier. Urok bohemy da się szybko i łatwo wprowadzić do mieszkania przy pomocy odpowiednich dekoracji i mebli, barwnych dodatków i wyrazistych elementów stylistycznych.    

Charakterystyka stylu vintage - artykuł TUTAJ

  • Ulubione przedmioty nie gromadzić w jednym miejscu, przykładowo w jednej witrynie, ale najlepiej rozproszyć je po całym mieszkaniu. Ozdoby wszędzie wykazują swoje oddziaływanie, a porządek jest w stylu boho obcym pojęciem. Twórczy chaos jest ściśle z tym stylem związany.
  • Chcielibyście poczuć się jak członkowie bohemy? Wobec tego pozwólcie sobie na pewne szaleństwo w urządzaniu wnętrza. To burzenie stereotypów przejawia się na przykład w spontanicznym pomieszaniu mebli i dekoracji. Obok antycznych mebli z pchlich targów, nieotynkowanych ścian z betonu, nietypowych kolorów i wzorów, mogą znaleźć się obok w mieszkaniu cenne meble designerskie. Ważne jest przy tym, aby mieszać ze sobą różne kierunki stylów – na przykład kolorowy, ręcznie tkany chodnik obok szlachetnego wzoru fotela. 
Wzory i frędzle są bardzo popularne w stylu boho
Wzory i frędzle są bardzo popularne w stylu boho
  • Najważniejsza zasada przy urządzaniu mieszkania w stylu boho: meble i sprzęty muszą mieć odpowiednio dużo przestrzeni. Nastrój bohemy jest wtedy szczególnie odczuwany. Stare budownictwo i otwarte przestrzenie dają wyjątkowo dużo światła i miejsca, co jeszcze bardziej podkreśla przytulność stylu. 
  • Trzeba wybrać odpowiednie kolory do pomalowania ścian. Jeśli wszystkie ściany są białe, wtedy istnieje całkowita swoboda: kiedy pojedyncze ściany zostaną pomalowane w mocnych barwach, wprowadza to zmiany w sposobie urządzenia. Zarówno meble, jak i inne sprzęty nabierają całkiem nowego oddziaływania. Trzeba zachować spokój i wypróbować nawet niezwykłe zestawienia. Dozwolone jest wszystko, co Wam się podoba.