Ręcznie wykonane dekoracje na Wielkanoc – zrób to sam!

Szukasz ciekawych i niebanalnych pomysłów na wielkanocne ozdoby? Chcesz wykonać wianek na drzwi, albo oryginalny stroik na stół? Inspiruj się ciekawymi pomysłami i zerknij, jak wielkanocny klimat sama możesz fantastycznie wprowadzić do swojego domu.

Stroiki wielkanocne z gałązek i jajek w wielkim wazonie

Motywem przewodnim wielkanocnych ozdób są oczywiście jajka. Mieniące się żywymi kolorami położone na talerzu, czy misce pięknie ozdobią stół, okienny parapet czy komodę na przedpokoju. Hitem są jednak stroiki z gałązek na których wiszą jajka. Takie gotowe z zawieszkami kupisz w sklepie. Jeśli posiadasz w domu pistolet do klejenia na gorąco, to możesz sama pomalować wydmuszki i za pomocą pistoletu dokleić ozdobną kokardkę do zawieszenia. Tworzenie kolorowych ozdób z wydmuszek, to niezwykle fajna zabawa, zwłaszcza dla najmłodszych – możesz je wykleić kolorowymi tasiemkami, obtoczyć w brokacie czy użyć klejów z drobinkami złota czy błyszczącego różu. Do całości potrzebujesz już tylko teraz kilka gałązek. Mogą być cienkie gałązki wierzby albo bazie. Włóż je do większego wazonu, a na gałązkach zawieś jajka. 

W wielkanoc na Twoim stole nie może zabraknąć tulipanów
W wielkanoc na Twoim stole nie może zabraknąć tulipanów

Ciekawym akcentem są też zawieszone skorupki jajek z kwiatami w środku. By wykonać taką dekorację, musisz delikatnie usunąć górną część skorupki, tak by zostało Ci przynajmniej ¾ z całości. Następnie gorącym klejem przyklej po bokach skorupki tasiemkę, albo sznurek wiklinowy, tak by powstał mini koszyczek. Do środka włóż kilka gałązek sztucznych drobnych białych czy żółtych sztucznych kwiatuszków. Kwiatki muszą być lekkie i małe, inaczej będą wypadać. Skorupki możesz pomalować np. na złoty kolor, albo zostawić białe.

 
Mój typ: Do dekoracji można wybrać też stare połamane już gałązki, których w lesie na ziemi znajdziesz sporo (by nie niszczyć młodych pędów drzew). W domu pomaluj je na żółto i zielono albo owiń kolorową bibułką. Wprowadzą ciepłe barwy do Twojego domu i będzie też eko!

Motywem przewodnim wielkanocnych ozdób są oczywiście jajka.

Tulipany, krokusy i hiacynty – kwiatowe ozdoby na stół, parapet, ale i przed dom

Oprócz sztucznych ozdób, na czas Wielkanocy możesz wprowadzić do domu ciekawe i niezwykle barwne, żywe dekoracje. 

Opcji masz kilka:

  • szklana waza z tulipanami. Tutaj możesz wykorzystać dowolnego kształtu naczynie – szeroki prostokąt, wazon w kształcie kuli czy nawet wielkie kielichy, jeśli oprócz oprócz świątecznego klimatu, chcesz wprowadzić do domu nieco nostalgii i romantyzmu. Na dno naczynia ułóż białe ozdobne kamienie albo drobny żwirek. Następnie włóż tulipany albo narcyzy. Pamiętaj, by kwiaty nie były jeszcze rozwinięte, by dekoracja dłużej zachowała świeżość. Do całości dodaj kilka bazi i np. kolorowe wydmuszki na długich patykach. Na koniec dolej wody, ale tylko tak, by miały do niej dostęp łodygi kwiatów. Jak wykonać wydmuszki? Znów pomaluj je tak, jak chcesz! Możesz wykorzystać do tego spray z brokatem, albo specjalne farby do malowania jajek. Możesz obkleić jajko ozdobnymi wstążkami. Sama zdecyduj. Następnie nadziej wydmuszkę na długi cienki patyk (mogą być np. patyczki drewniane do szaszłyków). Jeśli dziurka wydmuszki jest zbyt duża i patyk jest luźny, to użyj pistoletu na gorący klej, by zalepić dziurę i usztywnić patyk. Miejsce łączenia jajka z patykiem, zasłoń ozdobną wstążką, przyklejając ją do patyka, a na koniec robiąc kokardkę.  
Wianek z krokusami
Allegro
Wianek z krokusami
  • Wielkanocny wianek z krokusami – rewelacyjna ozdoba na świąteczny stół, ale i na ogród czy przed drzwi wejściowe. Do wykonania potrzebujesz: gotowy już wianek z drewna (możesz też wykonać taki samodzielnie, wiążąc giętkie gałązki w krąg), skorupki z czterech jajek (możesz wziąć więcej, w zależności, jaki efekt chcesz uzyskać), ziemia i cebulki krokusów (hiacynty i irysy też będą dobre). Do wianka przymocuj połówki ze skorupki z jajek. Najlepiej znów pistoletem na gorący klej. Następnie do środka włóż cebulkę i przysyp delikatnie ziemią. Musisz pamiętać, by w skorupce zostawić trochę miejsca, na późniejsze podlewanie. Wianek możesz ożywić trawą dekoracyjną, albo  sztucznym mchem bądź poprzeplatać ozdobnymi wstążkami. Bajeczny rezultat równie uzyskasz, siejąc w skorupkach rzeżuchę, zwłaszcza jeśli lubisz jej smak do wielkanocnego śniadania. Opcji tu jest wiele. Możesz część skorupek zostawić pustych, malując ich wnętrza np. na złoty kolor, albo we wszystkich zasadzić kwiatki. Do środka wianka wstaw świeczkę, albo porcelanowego królika. 

Ciekawym akcentem są też zawieszone skorupki jajek z kwiatami w środku.

  • Rzeżucha w skorupkach jajek – jeśli na stole masz mało miejsca, to możesz zrobić mniejszą dekorację. Potrzebujesz: tekturową wytłaczankę po jajkach, skorupki jajek, watę, nasiona rzeżuchy i kolorowe tasiemki. Klej plus nożyczki. Jajka lekko obgotuj, a następnie obetnij wierzchołek skorupki. Możesz też wykorzystać skorupki po jajkach, które użyłaś do biszkoptu, pod warunkiem że skorupka się nie skruszy, a jej większa część pozostanie w nienaruszonym stanie. Odetnij z wytłaczanki tyle kartonu, ile potrzebujesz miejsc na jajkowe doniczki – dwie, cztery, czy trzy itd. Jeśli chcesz, by stół był bardziej kolorowy, to wytłaczankę możesz pomalować farbami. Następnie włóż do niego skorupki, wlej do nich wodę i wypełnij watą. Na watę połóż nasionka rzeżuchy. Na koniec owiń wytłaczanki kolorowymi wstążkami. Gotowe! Zanim rzeżucha zacznie kiełkować, dobrze by stała w słonecznym, ciepłym miejscu. 
Rzeżucha w skorupkach jajek
Kids Do Gardening
Rzeżucha w skorupkach jajek

Drewniane albo miękkie zające, jajka na sianku i baranki z ciasta solnego!

Jeśli lubisz majsterkować, szyć czy piec, to możesz wykonać zdecydowanie więcej ozdób

  • Np. drewniane zające. Możesz je wyciąć samodzielnie ze sklejki albo płyty o grubości 1,5cm, ale potrzebujesz do tego wyrzynarki. Gotowe zające znajdziesz jednak również w sklepie. W domu możesz je pomalować, przyozdobić za pomocą wełny, wstążek czy waty. 
  • Świetnym pomysłem są też wielkanocne poduszki w kształcie zajączków. Stworzoną z pergaminu formę zajączka odrysuj w dwóch egzemplarzach na materiale, z którego ma powstać poduszka. Wystarczy potem całość zszyć, wypełnić środek, z guzika zrobić oko, a z cienkich pasków filcu wykonać wąsy.

Zanim rzeżucha zacznie kiełkować, dobrze by stała w słonecznym, ciepłym miejscu. 

  • W sklepach znajdziesz też dekoracyjne sianko. Możesz na nim położyć kolorowe jajka, porcelanowego baranka albo ptaszki. W sklepie znajdziesz także styropianowe jajka, które za pomocą złotej farby będą pięknie zdobić Twoje wnętrza.
Dekoracyjne sianko znajdziesz w wielu sklepach
Dekoracyjne sianko znajdziesz w wielu sklepach
Ozdoby z masy solnej na wielkanoc
Ozdoby z masy solnej na wielkanoc
  • I na koniec frajda i dla starszych i dla małych. Ciasto solne. Do wyrobienia masy solnej potrzebujesz: szklankę soli, szklankę mąki, szklankę wody - wszystko razem wymieszać, a z powstałego ciasta formować ozdoby. Możesz wykonać leżącego baranka, siedzącego króliczka, czy za pomocą foremek do ciasta, powycinać ozdoby – baranki, jajka czy kwiatki. Następnie ozdoby włóż do piekarnika, rozgrzanego do temperatury 75 stopni. Zostaw uchylone drzwiczki i czekaj aż masa przeschnie, po około godzinie zwiększ temperaturę do 200 stopni i wyłącz piekarnik, gdy ozdoby przybiorą złotawy kolor. Ozdoby z masy solnej możesz malować farbami akrylowymi czy ozdobić brokatem. Będą świetnie wyglądać na stole. Jeśli chcesz je zawiesić na wielkanocnym drzewku, to nie zapomnij przed pieczeniem, zrobić małej dziurki w ozdobach na przeciągnięcie nitki czy wstążeczki, potem ciasto może pękać.