Wiązanki na cmentarz drożeją bardzo szybko – ich ceny muszą zawierać nie tylko koszt samych materiałów, ale też pracy włożonej w ich ułożenie. Okazuje się jednak, że samodzielne stworzenie wiązanki na cmentarz wcale nie jest wielkim wyzwaniem, a materiały można kupić już za kilkanaście złotych. Oto kilka ciekawych pomysłów na wiązankę na cmentarz.
Prosta wiązanka w duchu minimalizmu
Bardzo prostym wizualnie, ale wymagającym pewnej wprawy rozwiązaniem, będzie podwójna wiązanka na bazie dwóch kół do układania kwiatów o różnej średnicy. Większe możesz wykończyć mchem florystycznym (kup go, nie zabieraj z lasu, bo jest to karalne i szkodliwe dla środowiska). Mniejsze koło obłóż drobnymi sztucznymi kwiatami, na przykład stokrotkami. Złóż oba koła jedno na drugim. Możesz dodać kilka elementów dekoracyjnych: kawałek kory lub brzozową gałązkę. Będzie to bardzo prosta, a jednocześnie elegancka i stonowana kompozycja. Jej przygotowanie wymaga odrobiny wprawy.
Uniwersalna podstawa wiązanki na cmentarz
To propozycja zdecydowanie prostsza do wykonania i dająca sporą dowolność w ułożeniu kolorów czy konkretnych roślin i dekoracji. Możesz wykorzystać albo sztuczne kwiaty, albo prawdziwe. Zachęcamy do rozważenia opcji z naturalnymi, żywymi kwiatami, które może są mniej trwałe, ale na pewno nie obciążają tak bardzo środowiska. Musisz zacząć od uformowania floretu, czyli gąbki florystycznej. Możesz też kupić już taką, która jest przycięta w konkretny kształt, a nawet na dodatkowe uchwyty, choć w praktyce zwykle to tylko wydanie większych pieniędzy za coś, co i tak średnio się przyda. Następnie we florecie utwórz podstawę z gałązek – najlepiej świerkowych (na zimę) lub sosnowych (na lato). Układaj gałązki od dołu ku górze, żeby całkowicie zamaskować gąbkę. Jeśli wiązankę chcesz uzupełnić większymi kwiatami: gerbery, geranium, lilie, to zostaw na nie odstępy, a jeśli drobniejszymi, zasłoń floret całkowicie. Kwiaty układaj na samym końcu w takich miejscach, aby nie przesłoniły całkowicie igliwia. Na koniec możesz dodać wstążkę lub dodatkowe dekoracje zgodnie ze swoim uznaniem.
Możesz dodać kilka elementów dekoracyjnych: kawałek kory lub brzozową gałązkę.
Skromna wiązanka zamiast wieńca
Obie powyższe propozycje wymagają jednej dość dużej ilości materiałów i pewnego obycia oraz zdolności manualnych. Zdecydowanie prostsze jest ułożenie wiązanki w formie bukietu. Tradycyjnie najważniejszym kwiatem są zwykle róże, ale tutaj tak naprawdę masz duże pole manewru. Róże są o tyle wygodne, że będą dostępne przez cały rok, ale w zależności od tego, jak przeżywasz żałobę i jakie zwyczaje są akceptowalne w twoich kręgach, możesz wybrać naprawdę dowolne kwiaty. Pamiętaj o tym, że róże czy gerbery zwykle układa się z przybraniem, a więc dużym, szerokim liściem w tle i drobnymi kwiatkami jako dodatkiem. Jeśli zdecydujesz się na lilie czy tulipany, zwykle układa się je bez przybrania, choć akurat do linii można dołożyć czarną wstążkę. Drobniejsze kwiaty mogłyby zostać przy tym zagłuszone, natomiast podkład z dużego liścia będzie w większości przypadków jak najbardziej na miejscu.
Trwała wiązanka w pogodniejszych kolorach
W związku z tym, że zmienił się sposób przeżywania żałoby, inne jest dziś też podejście do tworzenia wiązanek na cmentarz. Jednym z odrobinę swobodniejszych pomysłów może być leżąca wiązanka we florecie przybranym bieloną korą kokosową lub rattanem. Do tego stwór tło z suchych pędów krzewów – możesz zdecydować się na sztuczne lub prawdziwe, przy czym warto pamiętać, że prawdziwe często wyglądają zdecydowanie lepiej.
Tradycyjnie najważniejszym kwiatem są zwykle róże, ale tutaj tak naprawdę masz duże pole manewru.
W tej kompozycji możesz zrezygnować z kwiatów praktycznie całkowicie i zastąpić je kolorowymi elementami dekoracyjnymi: sztuczną kiścią winogron, malowanymi szyszkami, sztucznymi liśćmi w barwach jesieni. Jeśli Ty – a zwłaszcza osoba, której taką wiązankę chcesz położyć na grobie – jesteście wierzący, możesz też dołączyć do całości drobny element religijny, zwykle będzie to prosty krzyż na przykład z kory brzozowej. Ponieważ w tej propozycji korzystasz głównie ze sztucznych dekoracji, będzie ona bardzo trwała, ale często też mocno nietypowa. Upewnij się, że nie będzie to zbyt ekstrawaganckie i raczej połóż taką wiązankę nieco później, a zaraz po pogrzebie lepiej pozostań przy bardziej klasycznych kompozycjach kwiatowych.
Nietypowa wiązanka w doniczce
Ostatnia z propozycji wymaga zakupu doniczki kaktusówki okrągłej albo takiej, a której rosną na przykład niektóre begonie: ma być w miarę niska, a przy tym szeroka. W centralnej pozycji musisz wsadzić roślinę: może to być wspomniana już begonia, która dobrze zniesie nawet letnie słońce, albo kapusta ozdobna, która wytrzyma mrozy dochodzące do -10 stopni. W doniczkę wbij duże, ciemne liście, które będzie można wyłożyć na zewnątrz w taki sposób, aby zasłoniły całkowicie doniczkę.
Wiązanki na cmentarz nie muszą być zawsze wyłącznie poważne.
Między nie a roślinę w środku możesz wbić dowolne kwiaty lub dekoracje. Później – w zależności od tego, co rośnie w doniczce – możesz je zostawić albo usuwać wraz ze wzrostem rośliny. Pozwoli to zbudować wiązankę tylko raz, ale odświeżać jej wygląd w miarę potrzeby. Ten pomysł jest zresztą godny uwagi z jeszcze jednego powodu: na bazie tej samej doniczki możesz tworzyć wiązanki praktycznie przez większość roku. Pozwoli to zachować pewną symboliczną ciągłość, a poza tym nie będzie trzeba co chwilę kupować kompletu materiałów na nową wiązankę i wyrzucać elementów sztucznych.
O czym warto pamiętać?
- Wiązanki na cmentarz nie muszą być zawsze wyłącznie poważne. Niech będzie to uzależnione od charakteru Twojego i osoby, u której chcesz złożyć taką wiązankę. Coraz więcej osób reprezentuje poglądy klasyfikowane jako death-positivity i im nie będą przeszkadzały mniej typowe wiązanki.
- W naszej tradycji przyjęło się, aby liczba kwiatów w wiązance pogrzebowej i na cmentarz była parzysta, przy czym dotyczy to raczej bukietów, w których można do dość łatwo oszacować, bo składają się z róż czy tulipanów. Już przy liliach będzie to trudniejsze, bo na jednej łodydze może być wiele kwiatów. Poza tym – od tej tradycji też się już czasem odchodzi, więc to tylko coś, o czym warto pamiętać, ale co zdecydowanie nie jest najważniejsze.
- Jeśli budujesz wiązankę na florecie, to pamiętaj, że gąbki do suchych i sztucznych oraz świeżych kwiatów to dwa różne produkty. O ile sztuczne kwiaty w gąbce do żywych spokojnie możesz umieścić, to w drugą stronę to nie działa – taka wiązanka błyskawicznie zwiędnie.
- Nie staraj się, aby wiązanka była smutna wbrew Tobie. Na pogrzebie, jeśli wiesz, że będzie to bardzo tradycyjna uroczystość, możesz się na to godzić dla zachowania powagi, ale później nie musisz trzymać się żadnych poradników dotyczących wiązanek na cmentarz: one naprawdę mogą być indywidualne i po prostu ładne.