Styl hamptons – co to? Charakterystyka i inspiracje

Styl hamptons jest świeży, lekki i nieskomplikowany. Czym się charakteryzuje? Jak prezentuje się we wnętrzach? Poznaj nasze wskazówki i porady aranżacyjne!

Równo 130 km od Nowego Jorku znajduje się najbardziej znana plaża w Stanach Zjednoczonych. Willowe miejscowości Hampton słyną z piaszczystych plaż, a luksus i glamour spotykają się tutaj z naturalnym designem i czystą radością życia. Jest tutaj mieszanka stylu morskiego z amerykańskiego wschodniego wybrzeża, znanego jako Coastal Living i ekstrawaganckiej szkoły nowojorskiej. Subtelne kolory jak beż i biel przywodzą na myśl plażę i wydmy. Akcenty w kolorze złotym i srebrnym sugerują powiew luksusu. 

Zapach kwiatów dobrze wpłynie na nastrój domowników
Zapach kwiatów dobrze wpłynie na nastrój domowników

Z amerykańskich filmów i seriali wiadomo nie od dzisiaj, gdzie zamożni nowojorczycy szukają odpoczynku: w Hamptons. Jest to nazwa regionu na wschodzie wyspy Long Island, a wywodzi się od kilku lokalnych miejscowości jak Southampton, East Hampton, Westhampton, Bridgehampton i Hampton Bays. Przepiękne wydmy i malownicze wioski otaczają kwitnące łąki. Na samo wspomnienie o Hamptons budzi się nastrój wakacyjny, odżywa widok luksusowych nadmorskich domów, towarzystwo „pięknych i bogatych”.

Praktyczne i podkreślające styl hamptons są plecione kosze.

Na Long Island istnieje oczywiście wiele różnych stylów architektury i wnętrz, jednak z Hamptons kojarzymy całkiem określony wygląd. Przy pomocy kilku elementów kluczowych, które zostaną umieszczone w mieszkaniu, można zapewnić sobie całoroczny nastrój lata. 

Ściany w stylu hamptons są przeważnie pomalowane na biało albo nieco ciemniejszymi odcieniami
Ściany w stylu hamptons są przeważnie pomalowane na biało albo nieco ciemniejszymi odcieniami

Co sprawia, że mamy mieszkanie w stylu hamptons?

Jest to styl marynistyczny z powiewem elegancji. Przed oczami mamy całkiem określoną architekturę: domy z drewna mają białą wykładzinę ścian albo są kryte gontem, mają duże okna i zadaszoną werandę. Jasne odcienie kolorów jak biel, piasek, beż i ciepła szarość dominują tutaj, uzupełniane przez ciemne drewno i barwne akcenty jasnego i ciemnego błękitu oraz czerwieni. 

Jakie materiały są odpowiednie do stylu hamptons?

Bielone wapnem albo lazurowane drewno jest podstawą łóżek, szaf, stołów i innych sprzętów. Lekka konstrukcja z drewna może być spokojnie widoczna. Pojedyncze meble jak konsole i regały mogą być z ciemnego dębu, drewna tekowego albo orzecha. Na kanapy często narzuca się lniane nakrycia. 

Kuchnia – jest sercem domu hamptons.

Ściany w stylu hamptons są przeważnie pomalowane na biało albo nieco ciemniejszymi odcieniami. Jeśli ktoś lubi bardziej wyszukane wykończenie, może zastosować białą boazerię. Ta nie musi wcale sięgać od podłogi do sufitu. Dużo bardziej atrakcyjna jest okładzina sięgająca trochę ponad dolną trzecią część wysokości ściany – na pozostałej części jest dosyć miejsca na obrazy i akcesoria. 

Hamptons to styl marynistyczny z powiewem elegancji
Hamptons to styl marynistyczny z powiewem elegancji

Podłoga z desek tworzy przytulny nastrój. Chętnie stosuje się różne odcienie brązu – podłoga wyróżnia w jasnym na ogół wnętrzu. W małych pomieszczeniach pasuje również podłoga z jasnego dębu. Podstawą jest naturalność. Tkaniny, dywany, tapety i okładziny ścian są wykonane z naturalnych materiałów jak len, bawełna, sizal, konopie, wełna i kokos.

Jest to styl marynistyczny z powiewem elegancji.

 Pomieszczenia w stylu hamptons

  • Przedsionek – powinien być obszerny i jasny. Typowe dla amerykańskiego budownictwa są otwarte schody z galerią. Białe piony w zestawieniu ze stopniami z ciemnego drewna nadają schodom piękną lekkość. Nawet jeśli nie dysponujecie tak obszernym przedsionkiem, jasny, miękki, stonowany kolor ścian, biała okładzina z drewna i klasyczne wieszaki ścienne wprowadzą związany z morzem styl do niewielkiej strefy wejściowej.
  • Kuchnia – jest sercem domu hamptons. Jest jasna i przypomina nieco kuchnię w klasycznym stylu rustykalnym. Na kasetonowe fronty szafek wybiera się zwykle pobielane albo jasno lazurowane drewno. Bardzo ważny jest centralny blok w kuchni: albo jeden duży drewniany stół, albo wyspa kuchenna z blatem – na tym można postawić duży wazon z kwiatami.
  • Sypialnia i salon – odznaczają się przede wszystkim jasnymi odcieniami tkanin. Tkanina zajmująca dużą powierzchnię powinna być raczej jednobarwna. Dobrze pasują do tego poduszki i zasłony w subtelne paski albo żakardowe wzory. Może być też tkanina w kratkę w odpowiednio dobranych odcieniach. Salon może posiadać podłogę z ciemnego parkietu; sizalowe dywany albo tkane w łagodnych naturalnych kolorach wnoszą do pomieszczenia letni nastrój. Kanapa z najlepiej lnianą narzutą uzupełni całość. W sypialni albo w salonie dobrze jest zamontować stary wentylator sufitowy. Przyda się w gorące dni, a poza tym tworzy odpowiedni stylowy dodatek.
  • Łazienka – pozostaje klasyczna: najlepiej wanna na nóżkach i armatura łazienkowa z retro wyglądem. Kurki z ciepłą i zimną wodą zawsze oddzielnie. Meble łazienkowe są przeważnie białe, ale umywalki z ciemnego drewna jak tekowe, mahoń albo palisander też bardzo dobrze pasują do stylu hamptons.     
Jakie materiały pasują do stylu hamptons?
Pinterest
Jakie materiały pasują do stylu hamptons?

Dodatki do pomieszczenia w stylu hamptons

  • Praktyczne i podkreślające styl hamptons są plecione kosze. Czy to w kuchni jako kosze na owoce, czy pojemniki na regale – kosze zawsze pasują i stanowią dobre miejsce do przechowywania.
  • Oświetlenie jest w stylu hamptons bardzo klasyczne: lampy stołowe, które zawsze występują parami, powinny mieć jasne abażury z tkaniny.
  • Kolejnym ważnym stylowym elementem są białe drewniane żaluzje na szerokich lnianych taśmach. Pozwalają światłu przenikać smugami, tworząc letni nastrój przez cały rok.
  • Kto chciałby jeszcze więcej stylu hamptons, może w oknach zamontować solidne białe okiennice. Działają podobnie jak żaluzje; przepuszczają łagodnie światło do wnętrza, dając złudzenie pobytu nad morzem.
  • Obrazy z motywami żeglarskimi lub plażowymi doskonale uzupełniają styl hamptons. Najlepiej w odcieniach sepii i w ciemnych drewnianych ramach. Także model jachtu z żaglami na kominku albo konsoli pomoże marzyć o morskich wyprawach.
  • Świeże kwiaty w porcelanowych wazonach w bieli stanowią typowy akcent barwny. Zapach kwiatów poprawia domownikom nastrój.
  • Należy zainwestować w odpowiednie naczynia, szklanki i kieliszki. Najlepiej pasują klasyczne formy bez awangardowych modeli. Obrus z białego lnu uzupełnia wystrój. Na koniec można wreszcie wykonać dekorację z zebranych latem na plaży muszli.