Styl prowansalski - jak go stworzyć we wnętrzu?

Czarujący, delikatny, romantyczny, przyjemny, pełen wdzięku i powabny. Ciepło domowego ogniska, sielska francuska wieś oraz „kartka z magicznej podróży”. Słońce, wino i pola lawendy. Tak najprościej można scharakteryzować styl prowansalski, który nawiązuje do Prowansji.

Prowansja - miejsce inspiracji dla artystów

W Prowansji nietrudno się zakochać. Położona w południowo-wschodniej Francji, nad Morzem Śródziemnym czaruje niepowtarzalnymi krajobrazami – skalistymi wzgórzami, wyrwanymi z bajkowych opowieści łąkami, nieprawdopodobnie błękitnym nieboskłonem, tarasowymi winnicami. Ciepłym i niezwykle przyjemnym klimatem. Uroczymi wioskami i miasteczkami, przenoszącymi w czasie kamienne domki czy kawiarenki o wspaniałej atmosferze. I polami lawendy.

W stylu prowansalskim dość często spotyka się wykańczanie ścian kamieniem.

Styl ten kojarzy się z popularnymi artystami. Vincent van Gogh, Paul Cezanne czy Pablo Picasso - to za nimi do Prowansji tłumnie przyjeżdżają turyści. Nic dziwnego, że wielcy artyści byli zachwycyni jej klimatami i postanowili uwiecznić ją na swoich obrazach.

Prowansalski salon
Pinterest
Prowansalski salon

W stylu prowansalskim - jakie kolory wybrać?

We wnętrzach urządzonych w stylu prowansalskim miły dla oka czar elegancji miesza się z funkcjonalnością. Styl ten buduje harmonię we wnętrzach. Warto też dodać, że wywołuje skojarzenia z naturą. Nie ma w tym nic dziwnego zważywszy na fakt, iż najczęstszym motywem dekoracyjnym są kwiaty, winogrona, gałązki oliwne, kłosy zbóż, zioła oraz oczywiście lawenda - nadająca Prowansji jej niepowtarzalny charakter. Bardzo często spotyka się drewniane i kamienne rzeźbienia. Jeśli chodzi o wzornictwo, to warto dodać, że na tkaninach oprócz kwiatów przeważają wzory geometryczne czy imitujące kamienie. Ale równie często spotkamy się z materiałami pozbawionymi wzorów.

Styl rustykalny – charakterystyka, zasady, porady. Przeczytaj więcej TUTAJ

Co do kolorystyki, to dominują barwy ciepłe i jasne oraz te, które możemy określić jako miłe. Nie brak pastelowych odcieni znanych kolorów. A to wszystko oddaje przyjemny i niezwykle słoneczny charakter Prowansji. We wnętrzach królują więc biele, beże i szarości oraz błękit, fiolet i prowansalska żółć.

W Prowansji nietrudno się zakochać.

Meble w stylu prowansalskim są wykonane z drewna lub imitują spłowiałe drewno. Zazwyczaj w kolorze białym lub szarym. Bielone krzesła, komody, sekretarzyki i toaletki, stoły czy kredensy są stylowe i zarazem pomagają zbudować w pomieszczeniach przytulny klimat. Urzekają nie tylko stylem, ale i wytworną prostotą.

Styl prowansalski - jasne wnętrze
Styl prowansalski - jasne wnętrze

Uroczo i romantycznie - styl prowansalski

Natomiast jeśli chodzi o dodatki, które są dopełnieniem stylu prowansalskiego, to pojawiają się wśród nich np. kwiaty oraz suszki kwiatów czy ziół. Jako element dekoracyjny używana jest także ususzona trawa. Bardzo często spotkamy się z ceramicznymi doniczkami i wazami, wiklinowymi koszami czy lampami z niezwykle uroczymi, romantycznymi abażurami. W pomieszczeniach urządzonych w stylu prowansalskim pojawiają się ozdoby z fajansu, a także z drewna czy wikliny. Charakterystyczne są wzorzyste parawany, wspaniałe arrasy czy gobeliny. Co do tkanin, to wykorzystuje się głównie aksamitne i jedwabne. Nie może też zabraknąć obrazów. Typowe są też drewniane lub żeliwne łóżka.

Meble w stylu prowansalskim są wykonane z drewna lub imitują spłowiałe drewno.

W stylu prowansalskim dość często spotyka się wykańczanie ścian kamieniem. W ten sposób próbuje się stworzyć klimat prawdziwej Prowansji i choć w jakiejś części odtworzyć urok tamtejszych domów.

Sypialnia w stylu prowansalskim
Sypialnia w stylu prowansalskim

Łączenie stylu prowansalskiego z innymi stylami

Czy styl prowansalski można połączyć z innymi aranżacjami? Oczywiście, że tak. Jest to niewątpliwie ogromna zaleta pachnącej lawendą Prowansji. Swobodnie i z klasą połączysz ten styl z innymi, m.in. rustykalnym, klasycznym czy nawet nowoczesnym. Jeśli marzysz o wnętrzach ciepłych i przytulnych oraz eleganckich i urzekających prostotą, w których króluje francuska wieś i latem czuć zapach lawendy – styl prowansalski na pewno jest dla ciebie.