Styl skandynawski: najmodniejsze kolory, meble i dodatki

Urządzenie wnętrz w stylu skandynawskim cieszy się coraz większą popularnością. Przejrzystość, surowość i minimalizm to słowa, które najlepiej go opisują – dzięki tym cechom idealnie wpasowuje się w kanony niezwykle modnego obecnie stylu życia.

Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób sięga po motywy z Północy podczas aranżowania pomieszczeń w swoim domu czy mieszkaniu. Poza tym warto wspomnieć o tym, że wnętrza utrzymane w tym stylu są niezwykle funkcjonalne i nowoczesne, a spędzanie w nich czasu to prawdziwa przyjemność. Podpowiadamy więc, jak urządzić piękne i przytulne mieszkanie, inspirując się chłodną Skandynawią.

Niezwykła gra chłodu i ciepła

W stylu skandynawskim królują biele, beże oraz szarości. Niewiele jest tam miejsca dla ciepłych odcieni – dostępna paleta barw tworzy raczej chłodne i surowe wrażenie. Dzięki takiej kolorystyce pomieszczania wyglądają na jaśniejsze i bardziej przestronne, a o taki właśnie efekt chodzi podczas aranżacji wnętrz w minimalistycznym stylu. Nie oznacza to jednak, że mieszkania urządzone w ten sposób charakteryzuje chłód – surowość tego typu stylizacji zostaje bowiem skutecznie przełamana ciepłymi, drewnianymi dodatkami, które wspaniale ogrzewają atmosferę w pomieszczeniu.

We wnętrzu minimalistycznym nie brakuje także ramek na zdjęcia i świeczników

Styl skandynawski po prostu nie może istnieć bez drewna – z tego materiału są wykonane meble, akcesoria i elementy dekoracyjne. Drewno znajduje się także na podłodze, często pokryte matowym lakierem. To właśnie dzięki niemu wnętrza wzorowane na modzie północnej są naprawdę przytulne i nie tworzą chłodnego, odpychającego wrażenia. Jako przełamanie bieli i szarości można zastosować także dodatki w odcieniach ciemnych brązów i grafitów oraz akcenty kolorystyczne o barwie fioletu, błękitu, żółci czy czerwieni.

Urządź mieszkanie w stylu skandynawskim
Urządź mieszkanie w stylu skandynawskim

Surowość i funkcjonalność – wybieramy meble

Meble wybrane do pomieszczeń w stylu skandynawskim cechują się maksymalną prostotą oraz funkcjonalnością. W tego typu wnętrzach znajdziemy prosty, drewniany stół, dużą, bieloną komodę oraz wygodną, jasną sofę. Tuż obok nich najprawdopodobniej będą stały komfortowe, ciemne fotele pokryte kolorowym kocem z naturalnej wełny, które sprawią, że wnętrze będzie wyglądało na niezwykle ciepłe i przytulne. Na deskach, z których zbudowane będą meble, z łatwością dostrzeżemy widoczne słoje. Tutaj liczą się przede wszystkim naturalne materiały i troska o ekologię – nikogo nie zaskoczy więc unikalny i funkcjonalny stolik lub półki wykonane z palet.

W stylu skandynawskim królują biele, beże oraz szarości.

Lekcja skandynawskiej estetyki

Inną charakterystyczną cechą dla stylu skandynawskiego jest brak firanek w oknach – wynika to z troski o jak najlepsze doświetlenie pomieszczeń. Gdy już zachodzi potrzeba oddzielenia się od reszty świata, najczęściej z pomocą przychodzą funkcjonalne rolety, które zajmują niewiele miejsca i sprawiają, że mieszkanie nadal wygląda na bardzo przestronne. Ewentualne zasłony są natomiast wykonane z lekkich i przepuszczających światło materiałów, na przykład z lnu.

Pomieszczania w stylu skandynawskim wydają się jaśniejsze i bardziej przestronne
Pomieszczania w stylu skandynawskim wydają się jaśniejsze i bardziej przestronne

Wszystkie elementy dekoracyjne mają formę minimalistyczną i najczęściej są wykonane z drewna, metalu albo szkła. Charakterystycznym dodatkiem dla tego stylu jest duża liczba prostych, wiszących lub stojących lamp, które zapewniają dodatkowe oświetlenie pomieszczeń. Kolejnym niezwykle istotnym elementem dekoracyjnym są wszelkiego rodzaju poduszki oraz narzuty z naturalnych tkanin – to właśnie za ich pomocą często wprowadza się dodatkowe akcenty kolorystyczne, które efektownie kontrastują ze stonowaną barwą mebli i ścian.

Tutaj liczą się przede wszystkim naturalne materiały i troska o ekologię

We wnętrzu minimalistycznym nie brakuje także ramek na zdjęcia i świeczników, które doskonale ocieplają nastrój i sprawiają, że pomieszczenie staje się niezwykle przytulne. Intrygującą formą dekoracji jest także odsłonięta cegła, która gości nie tylko na kominku, ale również ścianach.

Meble wybrane do pomieszczeń w stylu skandynawskim cechują się maksymalną prostotą
Meble wybrane do pomieszczeń w stylu skandynawskim cechują się maksymalną prostotą

Błędy, których nie wolno popełnić przy aranżacji mieszkania w stylu skandynawskim

Najczęściej popełnianym błędem podczas urządzania mieszkania w stylu skandynawskim jest brak konsekwencji. Wprowadzenie zbędnych elementów lub dodatków w nieodpowiednim kolorze potrafi skutecznie zrujnować całą misterną kompozycję – warto więc ściśle trzymać się wytyczonego na samym początku planu aranżacyjnego. We wnętrzu urządzonym na wzór mieszkań z Północy liczy się przede wszystkim porządek i harmonia – nadmiar dekoracji i dodatków, z którymi często nie potrafimy się rozstać przez zwyczajne przywiązanie lub sentyment, może je poważnie zaburzyć. Zanim więc podejmiemy decyzję o zmianie aranżacji domowej przestrzeni, warto zastanowić się, czy aby na pewno jesteśmy gotowi na wprowadzenie do naszego mieszkania minimalistycznego stylu i czy nie będzie on przypadkiem sprzeczny z naszymi upodobaniami i preferowanym stylem życia.