Hygge i lagom – odmiany stylu skandynawskiego. Poznaj je!

Wyjątkowy styl hygge i lagom od lat znajdują się w czołówce popularnych rozwiązań. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj nasz artykuł!

Styl hygge - dużo światła i jasne kolory

Chociaż zima jest mroźna i długa, a dni krótkie i ciemne, Duńczycy nie dają sobie popsuć nastroju. Przeciwnie, według World Happiness Report należą razem z Finami, Szwedami i Norwegami do najszczęśliwszych narodów świata. Jak oni to robią, ci Duńczycy? 

Z jednej strony ważną rolę odgrywa dobry system socjalny i opieki zdrowotnej oraz równowaga między życiem zawodowym i prywatnym, a z drugiej strony stosunek Duńczyków do samego życia. Kiedy przy stole gromadzą się dobrzy przyjaciele, trzaska ogień w kominku, są smakołyki do jedzenia, a każdy czuje się naprawdę komfortowo i bezpiecznie, to jest wtedy „hyggelig”. A kiedy całość się kultywuje i celebruje, wtedy staje się filozofią życia: „Hygge”. 

Ważnym czynnikiem stylu lagom jest światło.

Hygge jest ważnym składnikiem duńskiej kultury i ma wpływ na różne obszary życia. Trudno o proste i jednoznaczne przetłumaczenie tego pojęcia – jego znaczenie leży gdzieś między „przytulnością’, „swobodą”, „ciepłem” i „bezpieczeństwem”. Chociaż „hygge” ma właściwie norweskie pochodzenie, to właśnie Duńczycy uformowali ten trend i zainspirowali inne narody. Ostatnio pojawił się nawet styl urządzania wnętrz, który rozwinął się ze stylu skandynawskiego i łączy jego cechy z japońską prostotą: mieszkanie w stylu japandi. 

Wnętrze w stylu hygge - inspiracje
Wnętrze w stylu hygge - inspiracje

Od pewnego czasu słowo „hygge” staje się coraz bardziej popularne i coraz więcej osób stara się wdrażać ten trend w swoim codziennym życiu. Czy to w aranżacji mieszkania, czy w życiu codziennym – hygge ma zapewnić więcej szczęścia i dobrego samopoczucia. 

Jak urządzić swój dom, żeby był hyggelig? Skandynawowie już dawno to zrozumieli, zresztą mieli dużo czasu podczas długich i mrocznych zim. Dużo światła, jasne kolory i porcja humoru – to najważniejsze elementy. Do tego płonący ogień w kominku, gorąca czekolada i wełniane skarpety do siedzenia na kanapie. 

Hygge jest ważnym składnikiem duńskiej kultury i ma wpływ na różne obszary życia.

Skandynawski styl życia przez cały czas budzi pozytywne skojarzenia, jest uważany za przytulny, sympatyczny, naturalny i przy tym bardzo innowacyjny. Takie podstawowe nastawienie na wygodę i przytulność nazywa się ”hygge” i oznacza między innymi przyjemność z obecności rzeczy, które uspokajają. A stąd prosta droga do ścisłej czołówki najszczęśliwszych narodów świata. Oto kilka wskazówek, jak wprowadzić więcej „hygge” w życie: 

Sypialnia w stylu hygge
Sypialnia w stylu hygge

1. Właściwe kolory hygge

Podstawową barwą uczucia hygge jest biel. Przede wszystkim na biało pomalowane ściany wnoszą natychmiast światło, świeżość i lekkość do mieszkania oraz czynią je większym i bardziej przestronnym. Także pastelowe kolory jak róż, jasny błękit, wanilia albo mięta dają ten efekt i mogą być stosowane oddzielnie albo w kombinacji z bielą. Błękit, szarość oraz czerń, jak również jaskrawe kolory jak żółć, petrol, lazur i czerwień, można wykorzystać w formie efektownych akcentów. 

Chcesz wiedzieć jak funkcjonalnie zaprojektować sypialnię? Kliknij TUTAJ

2. Drewno przede wszystkim

Aby białe ściany mieszkania nie wyglądały sterylnie niczym w szpitalu, stosuje się dużo jasnego drewna. Drewno od razu tworzy nastrój komfortu i przytulnej atmosfery drewnianej chaty. Doskonały warunek wstępny stylu hygge: białe ściany i jasna podłoga z desek. Jeśli ktoś nie ma takiej podłogi, ponadczasowy i przytulny wygląd stworzą jasne drewniane meble i inne drewniane sprzęty. Nie musi być do tego jeden gatunek drewna: krzesła, stół albo szafa mogą być wykonane z różnych materiałów. Eksperci od stylu hygge polecają zwłaszcza brzozę, sosnę, dąb i jesion. Na dodatek stare i nowe meble z drewna są równie odpowiednie do urządzenia mieszkania w stylu hygge.

Salon w stylu hygge
Salon w stylu hygge

3. Przyjemne tekstury

Atmosferę określaną jako „hyggelig” zapewniają przyjemne i ciepłe materiały. Puszysty, ręcznie tkany wełniany dywan na podłodze albo powieszony na ścianie, miękkie futra, przytulne poduszki i nakrycia na kanapy, fotele, krzesła i ławki doskonale pasują do stylu hygge. Aby uniknąć monotonii, dozwolone są graficzne wzory o harmonijnych, spokojnych formach i kolorach. Ale nie należy pomieszczenia przeładowywać przytulnymi akcesoriami. Wszystko musi wyglądać lekko i przewiewnie. Dlatego w Skandynawii chętnie sięga się po len i bawełnę jako tkaniny obiciowe i dekoracyjne. Przede wszystkim zasłony muszą być lekkie i lekko prześwitujące. 

Akcesoria dekoracyjne są wykonane ręcznie z naturalnych materiałów jak drewno, metal, gałęzie, mech, kamienie, szyszki. Również wazony, miski, talerze i pojemniki z gliny i porcelany są doskonałym dodatkiem do stylu hygge. 

Skandynawowie już dawno to zrozumieli, zresztą mieli dużo czasu podczas długich i mrocznych zim.

4. Odpowiednie hygge-światło  

W Europie Północnej jesienią i zimą jest długo ciemno. Nic dziwnego, że mieszkańcy Północy są prawdziwymi ekspertami od oświetlenia. Mimo sztucznego źródła światła, wiedzą jak stworzyć naturalny i przytulny nastrój świetlny. Główne zasady oświetlenia hygge:

  • Unikać zimnego, jaskrawego światła; kupując żarówki wybierać diody LED o ciepłym świetle i niskiej mocy.
  • Sufitowe światła włącza się tylko na krótko, zamiast tego stosuje się małe lampy stołowe, stojące i ścienne, dające światło rozproszone.   
  • Łagodne, rozproszone światło rozjaśniające pomieszczenie należy do hygge. Doskonale nadają się świece. Nie należy ich przy tym oszczędzać; powinny być ustawione i zapalone wszędzie. 
Kominek może okazać się wspaniałym rozwiązaniem
Kominek może okazać się wspaniałym rozwiązaniem

5. Kominek

Trzaskający ogień w kominku i przyjemne ciepło w całym pokoju to właśnie nastrój hyggge. Kominek albo piec na drewno jest absolutną koniecznością w zimowe wieczory. 

Styl lagom - trend, który musisz poznać

Po stylu hygge nadciąga ze Skandynawii kolejny trend i zadomawia się również u nas: lagom – nowy styl z gwarancją szczęścia. Lagom – to jest czerwone wino i mięso tylko na niedzielny obiad. To są dwie poduszki na kanapie zamiast pięciu. Lagom to jest coś niezbędnego do dobrego życia – bez rzeczy zbędnych, które je przeciążają. Na szwedzką drogę do szczęścia wkracza coraz więcej osób, także na południe od Malmö. Jednym z pierwszych kroków na tej drodze jest urządzenie mieszkania w stylu lagom.

Lagom jest wyjątkowym stylem
Lagom jest wyjątkowym stylem

Od stylu życia do trendu mieszkaniowego

Lagom (po szwedzku wymawia się mniej więcej: „logum”) można przetłumaczyć na polski jako „umiarkowany, w sam raz, wystarczający”, a więc „nie za dużo, nie za mało”. Można powiedzieć, że szwedzki styl życia sięga zwyczajów Wikingów przy ognisku. Podobno ich róg do picia miał być tak napełniony, że kiedy przechodził przez krąg plemiennych braci i gości, każdy mógł wypić dokładnie łyk – nikt nie był uprzywilejowany i nikt nie był pokrzywdzony.    

Trzaskający ogień w kominku i przyjemne ciepło w całym pokoju to właśnie nastrój hyggge.

Swój do dzisiaj głęboko zakorzeniony stosunek do życia Szwedzi przenieśli na wszystkie dziedziny od planowania finansów, przez świat pracy do wychowania dzieci. Prosta, spokojna i harmonijna koncepcja życia pociąga nie tylko Szwedów do wprowadzenia porządku, jasności i spokoju w swoim życiu i we własnym mieszkaniem. Lagom jest przeciwieństwem pośpiechu, stresu, odrzucenia i nadmiaru – jest zrównoważonym, oszczędzającym naturalne zasoby i świadomym stylem życia. Lagom zapewnia równowagę i oszczędność, także pieniędzy. 

Styl lagom w sypialni
Styl lagom w sypialni

Mieszkanie też może być lagom

Wszystko, co jest w nadmiarze, ale też wszystko, czego jest za mało, nie pasuje do koncepcji lagom. Równowagę i zadowolenie powinien zapewnić złoty środek. Jeśli chodzi o urządzenie mieszkania, oznacza to: naturalne kolory, jasne ściany, ciepłe i naturalne materiały, kwiaty, proste, filigranowe ozdoby i starannie dobrane, praktyczne meble – z preferowaniem upcyklingu i zakupów second-hand. Przede wszystkim rzeczy mają być trwałe i funkcjonalne.

Należy zwracać uwagę, aby meble, akcesoria, kolory ścian, sufitu i podłogi ze sobą harmonizowały – najlepiej jeśli należą do tej samej rodziny barw. Jaskrawe kolory, wielkie i kolorowe wzory, nadmiar ozdóbek – psują efekt lagom. 

Styl lagom w mieszkaniu
Styl lagom w mieszkaniu

Ważnym czynnikiem stylu lagom jest światło. Ponieważ zimą jest go w Szwecji niewiele, mieszkanie urządzone w stylu lagom powinno mieć duże okna i wiele lamp, aby było jak najjaśniej i najprzytulniej. Tutaj też obowiązuje zasada oszczędzania energii i zasobów naturalnych. Lampy powinny być energooszczędne albo solarne. Przy całej nowoczesności elementów stylu lagom nie może zabraknąć klasyki: roślin doniczkowych. Kawałek natury w mieszkaniu zapewnia kontakt mieszkańców z planetą Ziemią, a także stanowi barwny akcent dekoracyjny.

Najkrócej mówiąc: duński styl hygge kładzie nacisk na przytulność i domową, ciepłą atmosferę, natomiast szwedzki styl lagom preferuje porządek, równowagę i funkcjonalność.