Jasne kolory, przejrzyste formy i naturalne materiały to główne elementy skandynawskiego stylu wystroju wnętrz. Przykuwa uwagę przede wszystkim bliskością z naturą i przyjemnym wyglądem. Nic dziwnego, że styl skandynawski zalicza się do ulubionych stylów urządzania mieszkania w ogóle. Właśnie w sypialni można szczególnie wykorzystać z jego właściwości. Jasny, klarowny i przytulny design stwarza idealne warunki do spokojnej nocy i pięknych snów.
Styl skandynawski - co go charakteryzuje?
Styl skandynawski urządzenia wnętrz jest powściągliwy i prosty – idealny do sypialni na poddaszu. Bez zbędnych i rozpraszających ozdóbek gwarantuje odpoczynek i słodkie sny. I co najważniejsze: styl skandynawski możecie łatwo sami sobie stworzyć bez dużego nakładu pieniędzy i wysiłku.
W końcu w tym stylu wszystko kręci się wokół prostego, jasnego wzornictwa – i wielu, wielu litrów białej farby. No, może dozwolone jest nieco więcej: także drewno, akcesoria z połowy ubiegłego wieku oraz – tu i tam – odrobina czerni albo szarości. Ale już mając prosty materac na euro-paletach, białą pościel i na biało pomalowane ściany macie prawie wszystko, czego ten styl wymaga. Oto kilka pomysłów na doskonały wygląd sypialni na poddaszu w stylu skandynawskim.
Skoncentruj się na tym, co najważniejsze
Drewno, biel i czerń – to zwycięskie trio, które zapewnia doskonały skandynawski wygląd. Ale poza tym taka sypialnia oferuje wszystko, co cieszy serce narodów Północy: biało lakierowana podłoga, czarno-biała paleta barw, wybrane tekstylia z graficznym wzorem, jasna wykładzina drewniana na ścianach. I jeszcze sama natura w formie przepięknych drzew na zewnątrz za oknem. Nawet jeśli z waszej sypialni na poddaszu nie rozciąga się widok na zielone, rozległe przestrzenie, to reszta już na pewno da się załatwić. Trzeba tylko trzymać się złotej reguły skandynawskiego stylu i zachować prostotę.
Biel w skandynawskim wnętrzu
Prosty design skandynawskiego stylu jest po prostu idealny do sypialni, a zwłaszcza urządzanej w oszczędnej przestrzeni poddasza. Subtelne, stonowane kolory przemieniają każde pomieszczenie w oazę spokoju i relaksu. Na przykład: białe ściany i biała roleta, toaletka z lat 50. ubiegłego wieku, prosty zagłówek drewnianego łóżka i dywan w zygzakowaty czarno-biały wzór na gołych drewnianych deskach podłogi – i skandynawski sen w bieli gotowy.
Styl skandynawski urządzenia wnętrz jest powściągliwy i prosty
Aby białe pomieszczenie sprawiało pięknie przytulne wrażenie, powinno się całość w tej sypialni przełamać optycznie ciepłymi odcieniami drewna oraz odrobiną czerni i szarości. Dla wykończenia idealnego efektu wykonajcie kombinację z minimalistycznym umeblowaniem sypialni, delikatnymi zasłonami w oknie (światło odgrywa ważną rolę w skandynawskim stylu) i scandi-klasykiem, czyli lampą duńskiego designera. Naturalnie, każdy inny, nie-skandynawski element z połowy wieku XX będzie równie odpowiedni.
Dzięki lśniącej bieli można zamienić pokój na poddaszu w sypialnię marzeń. Trzeba tylko być odważnym i wybrać czystą biel zamiast jakichś zgaszonych odcieni, które najlepiej sprawdzają się w jasnych pomieszczeniach. Inaczej biel może wyglądać lekko szaro albo jak przykurzona.
Do skandynawskiego wnętrza dodaj kilka mebli z mid-century
Skandynawscy designerzy wywarli niezwykły wpływ na styl lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Dzięki wyraźnym liniom, prostocie i bezpretensjonalności meble zaprojektowane w tamtym okresie cieszą się ogromną popularnością również dzisiaj. Chodzi o skandynawskich designerów, ale również o projekty amerykańskich twórców. Trzeba dodać, że wielu polskich twórców z tamtego okresu nie ustępuje w niczym swoim skandynawskim i amerykańskim kolegom. Przewagą polskich mebli mid-century jest niewątpliwie cena i większa dostępność.
Czy zdecydujecie się więc na krzesło, fotel albo komodę projektu amerykańskiego, fińskiego, czy polskiego stylisty, dzięki powściągliwemu i jednocześnie charakterystycznemu wzornictwu będzie to doskonały mebel do sypialni w skandynawskim stylu. Dobrze jest jednak pamiętać o tym, aby z tych elementów korzystać w rozważny sposób, ponieważ może się łatwo zdarzyć, że zamiast w nowoczesnej skandynawskiej sypialni znajdziecie się w muzeum z lat 50.
Skandynawskie wnętrze i szarości
Podczas gdy kompletnie biała sypialnia na poddaszu jest najkrótszą drogą do skandynawskiego wyglądu, ciekawe efekty można też osiągnąć przy pomocy odcieni szarości. Dotyczy to przede wszystkim pomieszczeń, które otrzymują mniej dziennego światła, jak to często bywa pod skośnym dachem. Styl nordycki żyje neutralnymi tonami i spokojne, szare ściany, nie psują jego efektu. Szczególnie w połączeniu z naturalnym dywanem sizalowym, lampą lat 50.i akcentem czerni.
Dzięki lśniącej bieli można zamienić pokój na poddaszu w sypialnię marzeń.
Porządek we wnętrzu skandynawskim
Jak wspominaliśmy, prostota jest absolutnie podstawowym elementem skandynawskiego stylu. Na przykład, czarny wieszak z drążkiem do zawieszania ubrań w sypialni spełnia doskonale kryterium stylu: jest prosty, praktyczny i funkcjonalny, bez wrażenia masywności. Najlepiej wygląda taki wieszak z jednokolorowymi ubraniami, co jest raczej niewykonalne. Wieszając różnokolorowe części ubrania dobrze jest posortować je kolorami, aby zachować efekt porządku.
Jeśli w małej sypialni na poddaszu brakuje miejsca na stojący wieszak, można posłużyć się drewnianym prętem albo drabiną. Można je pomalować na biało albo na czarno; ważne tylko, aby miały mocne mocowanie, najlepiej do belki dachowej.
Monochromatyczne rozwiązania na poddaszu
Aby wnieść skandynawski styl do sypialni, nie trzeba jej wcale przebudowywać. Wybrane akcesoria w czarno-białym kolorze są już połową sukcesu. Stare wieszaki na ubrania można pomalować białą farbą. Co ważne, nie potrzebne jest nawet extra szlifowanie. Decydując się na malowanie, dobrze jest nanosić kilka cienkich warstw, aby nie za bardzo osiągnąć wygląd Shabby Chic.
Oświetlenie sypialni na poddaszu
Dzięki wybranym elementom designerskim można skromnemu pomieszczeniu na poddaszu nadać wyjątkowy charakter. Bardzo odpowiednie są kultowe kinkiety z połowy XX wieku. Jeśli nie lubicie mocowania lamp do ściany, możecie sięgnąć po nowoczesne czarne, metalowe lampy stojące. Doskonałe oświetlenie w stylu scandi zwraca uwagę prostymi liniami i łagodnymi łukami. Zwracajcie uwagę, aby nie popaść za bardzo w styl industrialny albo nie przesadzić z różnorodnością elementów.
Atrakcją są czarne wyłączniki światła, najlepiej z matową powierzchnią. Dla elektryka albo doświadczonego majsterkowicza wymiana wyłączników nie stanowi problemu. Matowo czarne detale nadają skandynawskiemu stylowi specjalnego uroku.
Drewno na skandynawskim poddaszu
Naturalne materiały, przede wszystkim drewno, odgrywają w skandynawskim stylu urządzania ważną rolę. Inspirowana nordyckimi wzorami sypialnia na poddaszu może mieć meble drewniane w ciepłych, naturalnych odcieniach, belki i wykładzinę drewnianą na ścianie. Trudno o bardziej skandynawski element niż drewniana wykładzina ścienna. Aby stworzyć piękny rustykalny efekt, można drewno pobielić wapnem. Stylowy wygląd nadadzą wąskie deski z drewna tekowego, ale można też zastosować swojską sosnę. W ostateczności oryginalne deski może zastąpić tapeta imitująca drewno.
Aby wnieść skandynawski styl do sypialni, nie trzeba jej wcale przebudowywać.
Skandynawski styl również dla dziecka
Dziecinne łóżeczko w skandynawskim stylu w żadnym wypadku nie popsuje ogólnego efektu. Proste wzornictwo promieniuje niezmąconym spokojem. Dla podkreślenia indywidualnego charakteru pomieszczenia, można krawędzie pomalować na szaro albo w pastelowe kolory, a całość ozdobić na przykład postacią szwedzkiego konika z Dalarna. Może być oryginalnie kolorowy, albo w nowoczesnej wersji – czarny lub biały.