Dobry odkurzacz naprawdę ułatwia życie, ale co to znaczy, że jest dobry? Czy jest jakiś jeden model, który mógłby zdeklasować wszystkie inne odkurzacza? No nie. Trzeba zawsze dobierać odkurzacz do własnych potrzeb, a to wbrew pozorom trudniejsze, niż się może wydawać.
Czego unikać przy wyborze odkurzacza
Zamiast zagłębiać się w szczegóły techniczne, za chwilę omówimy sobie kilka konkretnych rad, które warto wziąć sobie do serca, żeby nie kupić kiepskiego odkurzacza. I na początek słowo wyjaśnienia: przed odkurzacz dobry lub kiepski rozumiemy taki, który dobrze lub kiepsko spełnia konkretne oczekiwania. To nie tak, że odkurzacz za 500 złotych jest zawsze lepszy niż odkurzacz za 200 złotych, a odkurzacz HEPA jest lepszy niż odkurzacz bez filtrów antyalergicznych. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, więc sobie wygodnie usiądź i zobacz, kiedy jaki odkurzacz powinien cię zainteresować.
Jaki odkurzacz wybrać: przegląd konkretnych przypadków
Parametrów technicznych różniących odkurzacze jest co najmniej kilkanaście, ale zamiast omawiać je jeden po drugim, przyjrzyjmy się konkretnym pytaniom, które będą pośrednio dotyczyły cech odkurzacza, a które pozwolą wybrać sprzęt idealny.
Odkurzacz do dywanów vs. odkurzacz do paneli
Mało kto ma całe mieszkanie wyłożone dywanami i mało kto nie ma nigdzie ani jednego dywanu. A jednak dominująca powierzchnia będzie podstawowym kryterium wyboru. Przede wszystkim, jeśli masz w mieszkaniu dywany, to musisz poszukać odkurzacza o dużej mocy – 800 W to absolutne minimum, choć częściej jako rozsądną wartość podaje się przedział 1200-1300 W. Pamiętaj jednak, że to wartości mocy nominalnej, co nie przekłada się jeden do jednego na moc ssania – w miarę możliwości staraj się porównać moce ssania, jeśli producent je podaje. Im dłuższe włosie, tym większa moc będzie potrzebna do ich odkurzenia i na pewno nie zaszkodzi, jeśli dywanów jest sporo, kupić odkurzacz z elektroszczotką albo turboszczotką. A jeśli paneli i glazury do odkurzenia też jest sporo, to wtedy warto poszukać modelu z regulacją mocy, żeby niepotrzebnie nie męczyć silnika. I tu ważna uwaga: do odkurzania paneli przeznaczona jest specjalna szczotka, natomiast w praktyce wystarczy tylko, żeby żaden plastikowy ani tym bardziej metalowy jej element nie dotykał bezpośrednio podłoża.
Odpowiednia ilość potrzebnych szczotek i ssawek to absolutna podstawa.
Odkurzasz często czy rzadko?
Jeśli odkurzasz często, to niekiedy dobrze będzie nawet poświęcić moc w imię większej mobilności. Odkurzacze pionowe przeważnie są dość słabe, ale mogą mieć zasilanie akumulatorowe i dzięki temu możesz mieć sprzęt zawsze pod ręką. Jeśli odkurzasz raz na tydzień albo rzadziej, to oczywiście też byłoby to miłym udogodnieniem, ale biorąc pod uwagę różnice w cenie, prawdopodobnie przekonasz się do klasycznego odkurzacza.
– zawsze przecież możesz wybrać mniejszy i bardziej zwrotny model. Z drugiej strony
– przy częstym odkurzaniu dobrze mieć odkurzacz, który albo będzie miał duży worek lub pojemnik, albo pozwoli błyskawicznie opróżnić pojemnik, jeśli będzie on niewielki.
Jak reagujesz na alergeny w powietrzu?
Kwestia użyteczności odkurzaczy dla alergików od lat budzi spore emocje. Bo bez dwóch zdań filtracja EPA/ HEPA pozwala usunąć z powietrza sporo alergenów, ale też nie brakuje alergików, którzy po zakupie takiego odkurzacza nie odczuli wielkiej różnicy. Przyczyn może być wiele i nie czas teraz na ich roztrząsanie. Można za to jasno powiedzieć, że odkurzacze tradycyjne też zatrzymują pewien niewielki odsetek pyłów, więc używane regularnie, tak czy inaczej mogą pomóc. Z drugiej strony, to, w jakim stopniu odkurzacz dla alergików pozwoli zmniejszyć objawy uczulenia, zależy też od nasilenia tych dolegliwości. Prawdopodobnie w przypadku silnej alergii warto będzie dać profesjonalnym odkurzaczom szansę. Dla osób mniej wrażliwych może wystarczy dobry jakościowo podstawowy model odkurzacza i oczyszczacz powietrza?
Dobrze jest też zerknąć na sposób przechowywania odkurzacza.
Ile pieniędzy chcesz wydać na odkurzacz?
Choć cena nigdy nie powinna być podstawowym kryterium wyboru, jest przecież ważna. A tutaj rozrzut jest spory. Dobre odkurzacze bez filtrów antyalergicznych kosztują często 200-300 złotych, ale nie brak też większych modeli w wyższych cenach. Odkurzacze z filtrami HEPA/ EPA to z kolei rozstrzał od 150 do 1000 złotych w zależności od klasy filtracji, marki i innych funkcji. Teoretycznie więc oba te przedziały mocno się pokrywają, ale jeśli patrzysz na odkurzacze dla alergików, zwróć też od razu uwagę na dostępność i ceny filtrów. Trzeba je będzie wymieniać dość często, a bywają bardzo drogie. Oczywiście przy podstawowych modelach odkurzaczy też warto się tym zainteresować, ale generalnie będą tańsze w eksploatacji niż antyalergiczne. Pytanie w tym przypadku dotyczy bardziej dostępności worków czy filtrów.
Ile masz powierzchni do odkurzenia?
Małe mieszkanie i duży dom stawiają zupełnie inne wyzwania przed odkurzaczem. Na niewielkie powierzchni warto mieć do dyspozycji mały, lekki i zwrotny odkurzacz. jednocześnie jednak zbyt krótki przewód może utrudnić lawirowanie między meblami. W dużym mieszkaniu z kolei długi przewód to absolutna podstawa, natomiast zwykle można sobie pozwolić na użycie większego odkurzacza. Sytuacja zmieni się oczywiście, jeśli przeniesiemy się do domu z piętrem. Wnoszenie odkurzacza po schodach może zmęczyć, dlatego tutaj można postawić na w miarę lekkie, ale nieprzesadnie małe modele.
Jeśli odkurzasz często, to niekiedy dobrze będzie nawet poświęcić moc w imię większej mobilności.
Co jeszcze musisz wiedzieć o odkurzaczu, zanim zdecydujesz się na zakup?
Wybór między modelem workowym a bezworkowym jest raczej kwestią gustu. Bezworkowe są prostsze, ale to nie znaczy, że zawsze będzie ci się chciało opróżniać pojemnik na kurz. Są jednak kryteria, które czasem umykają uwadze kupujących, a mają znacznie większe znaczenie praktyczne.
- Dołączone akcesoria. Odpowiednia ilość potrzebnych szczotek i ssawek to absolutna podstawa. Zwykle komplet podstawowy to jakaś szczotka do tapicerki, jedna szeroka szczotka i ssawka szczelinowa. W nowoczesnych odkurzaczach pojawiają się też dodatkowo szczotki do sierści czy turboszczotki. Każda z nich oczywiście wpływa na cenę kompletu, ale niekoniecznie w twoim przypadku pozwoli na zwiększenie użyteczności.
- Dobrze jest też zerknąć na sposób przechowywania odkurzacza. Bardziej pomysłowe konstrukcje parkuje się w pionie, a wszystkie szczotki i ssawki można schować w obudowie. To pozwala zaoszczędzić miejsce w szafie, choć nie znaczy od razu, że odkurzacz staje się atrakcyjną wizualnie częścią aranżacji.
- Niektóre odkurzacze – tu mowa już raczej o modelach droższych – mają dodatkowe możliwości, których brakuje podstawowym sprzętom. Mogą na przykład zassać minimalną ilość wody bez ryzyka uszkodzenia (przydatne, jeśli chcesz często sprzątać kuchnię lub łazienkę), albo mogą okazjonalnie posłużyć do zebrania drobnego pyłu, co normalnie raczej nie jest zalecane. Oczywiście do realizacji tych dodatkowych funkcji może być potrzebny dodatkowy sprzęt.
- Większość nowoczesnych odkurzaczy jest wyposażona w prosty mechaniczny (sprężynowy) wskaźnik zapełnienia worka. Umówmy się – nie jest to coś, za co warto płacić, ale są inne rozwiązania, które faktycznie mogą zwiększać użyteczność. Będzie do nich należało na przykład zabezpieczenie wyłączające odkurzacz, któremu grozi przegrzanie albo miękkie wykończenie boków obudowy, co pozwala oszczędzić meblom wielu rys.