Jak powiązać wymiary wanny i łazienki? To proste! Wanna nie może być większa od łazienki. I w zasadzie tyle konkluduje większość osób przed wyjściem do sklepu. Dopiero na miejscu okazuje się, że sprawa nie jest tak prosta. Kwestię wielkości wanny należy sobie przemyśleć dużo wcześniej i gwarantujemy – ten temat jest pełen niespodzianek!
Na początek – górna granica wymiarów
Szerokość wanny najczęściej nie jest jakimś dużym problemem, ponieważ też zmienność między podstawowymi modelami w tym zakresie nie jest wyraźnie zauważalna. Większym problemem będzie długość. Podstawowe rozwiązanie to wanny o długości około 140 centymetrów. Czy to dużo, czy mało? Powinno wystarczyć, żeby się wygodnie wykąpać, ale nadal jest to propozycja do małej łazienki. Można jednak oszczędzić jeszcze więcej miejsca, decydując się na wanny skrócone nawet do 100 centymetrów.
Interesuje Cię drewno w łazience? Przeczytaj artykuł<<TUTAJ
Wanny do małej łazienki – z czego można wybierać?
Z granicą długości ustaloną na mniej więcej 140 centymetrów można powoli szykować się do przeglądu dostępnych na rynku opcji.
- Podstawowa wanna bez siedziska. To najprostsze rozwiązanie, przy czym należy wyraźnie zaznaczyć, że im krótsza będzie to wanna, tym mniej praktyczna może się okazać w praktyce. Najkrótsze modele mają tylko po około metr długości – raczej nie rób sobie nadziei, że się w takiej wannie wygodnie położysz. Poza tym często te krótsze modele są głębsze, a to oznacza, że wejście, a zwłaszcza wyjście z wanny może być problematyczne.
- Krótka wanna z siedziskiem to opcja, która w małej łazience może stanowić realną konkurencję dla kabiny prysznicowej. Pytanie tylko brzmi – czy siedzisko w jakiś sposób podnosi użyteczność wanny? Na pewno jest łatwiej z niego wstać, natomiast trudno będzie się zrelaksować tak, jak w wannie bez siedziska i dlatego spora część osób w tym momencie przerzuca się raczej na kabinę z siedziskiem i rozbudowanym panelem prysznicowym.
- Wanny asymetryczne. To ciekawe rozwiązanie, ponieważ taka wanna pozwala na nieco bardziej twórcze podejście do wykorzystania pozostałej przestrzeni. Kwestią indywidualną pozostaje ocena komfortu. Wiele osób przyzwyczajonych do wanien prostokątnych, w asymetrycznych czuje się początkowo dość dziwnie. Spora jest też powierzchnia parowania, więc woda będzie stygła zauważalnie szybciej.
Czy jest jakaś uniwersalna zasada, która pozwalałaby dobrać wielkość wanny do wielkości łazienki? Raczej nie.
Drzwi przesuwne do łazienki – czy warto? Sprawdź inspiracje
Wanny do dużej łazienki – można zaszaleć
Im większa łazienka, tym więcej jest możliwości. Praktycznie każdy wybór z tej listy zostanie okupiony wysokim zużyciem wody, ale zapewni też komfort większy niż w jakimkolwiek przypadku małej wanny.
- Prostokątne długie wanny. Niby żadne odkrycie, ale mają długość dochodzącą do 180 centymetrów (najczęściej jednak około 170), więc to już solidna baza do domowego SPA. Pod względem głębokości nie różnią się znacząco od krótszych modeli – najpłytsze mają między 30 a 40 centymetrów, ale większość jednak jest trochę głębsza. Nawiasem mówiąc, największe z wanien mają wymiaru jeszcze większe: szerokość może dochodzić do 90 cm, a długość do 2,2 m.
- Duże wanny asymetryczne. Nie jest to szczególnie chętnie wybierana opcja. Mają wszystkie wady asymetrycznych wanien o mniejszych gabarytach, a więc mogą być początkowo niewygodne, będą powodowały wysokie zużycie i szybkie stygnięcie wody. Nie da się jednak powiedzieć, że wyglądają nieatrakcyjnie. To świetny pomysł przede wszystkim w łazienkach, w których liczy się relaks, a dopiero później ekologia.
- Duże wanny symetryczne narożne. To prawdopodobnie najciekawsze rozwiązanie w tym segmencie. Misa wanny jest mniej więcej tak duża, jak w przypadku wanny prostokątnej, ale z jednej strony ma dodatkowe siedzisko. To może podnieść funkcjonalność, ale przede wszystkim sprawia, że można się łatwiej zrelaksować, mając do dyspozycji sporo przestrzeni.
Podstawowe rozwiązanie to wanny o długości około 140 centymetrów. Czy to dużo, czy mało?
Słowo o wymiarach wanien
Dobór wanny do łazienki pod względem wielkości byłby łatwiejszy, gdyby sprowadzało się to jedynie od oceny rozmiarów. Nie tylko tak nie jest, ale jeszcze nawet ocena wymiarów może być problematyczna. Wszystko dlatego, że kształt samej misy nie jest porównywalny.
Wymiary zewnętrzne są w miarę łatwe do odczytania, jeśli chodzi o szerokość (mierzona w najszerszym miejscu od zewnątrz) i długość. Kłopotliwa bywa wysokość i głębokość. Sama wysokość to także wymiar zewnętrzny, ale uwzględniający nóżki – a te mogą być dłuższe lub krótsze, bo i syfony są niskie i wysokie. Głębokość natomiast to pomiar dokonywany od wnętrza: od najniższego punktu to szczytu wysokości. To cenna informacja, ale nie mówi, ile wody uda się wlać, ponieważ głębokość jest większa niż odległość od dna do otworu przelewowego. Oczywiście głębokość nie wpłynie na to, czy wanna wejdzie do łazienki, czy nie, za to w przypadku wysokości warto już rozważyć, czy wysoka wanna nie przyczyni się do optycznego zmniejszenia pomieszczenia.
Wanny nietypowe: rozwiązanie do każdej łazienki
Wszystko, co napisaliśmy wyżej, to prawda, ale jest XXI wiek i wannę można wyprodukować w niemal dowolnym kształcie lub wielkości. To oznacza, że niektóre rozwiązania będą szczególnie ciekawe w małych lub dużych łazienkach.
- Istnieje cała grupa produktów pośrednich między wannami i brodzikami. Mają poniżej 30 centymetrów głębokości, siedzisko i wymiary od 100 do 120 centymetrów. Na pewno nie zastąpią wanny jako miejsca relaksu po ciężkim dniu, ale są na przykład chętnie wybierane przez osoby szukające większego komfortu pod prysznicem lub rodziców małych dzieci.
- Wanny sześciokątne, owalne lub w ogóle nietypowe – wielokąty oczywiście będą duże, co zaś się tyczy wanien owalnych, to są też modele mniejsze, ale nie przełoży się to na zwiększenie ilości miejsca w łazience. W sporej części nawet mniejsze wanny o nietypowych kształtach sprawdzają się raczej w pokojach kąpielowych, a nie typowych łazienkach, nawet tych większych.
- Wanny węższe lub szersze. Standardową szerokość 75 cm można i zmniejszyć, i zwiększyć nawet o 10-15 centymetrów. Wpłynie to oczywiście na dopasowanie do wielkości łazienki, ale przede wszystkim na komfort korzystania i całkowitą pojemność wanny.
Istnieje cała grupa produktów pośrednich między wannami i brodzikami.
Czy jest jakaś uniwersalna zasada, która pozwalałaby dobrać wielkość wanny do wielkości łazienki? Raczej nie. Wannę dobrze jest obejrzeć, ponieważ jej wymiary zewnętrzne to nie wszystko, co musisz wiedzieć. Wielkość i kształt misy są równie ważne, a w zasadzie chyba nawet ważniejsze z punktu widzenia komfortu. Dobrze więc wiedzieć, jakie są możliwości na rynku, ale i tak decyzja nie będzie łatwa.