Wanna czy prysznic? Porównanie, wady i zalety

Wybór między wanną a prysznicem jest znacznie trudniejszy, niż by wynikało z pobieżnej lektury paru popularnych poradników. Zwykle bowiem wszystko sprowadza się do prostego zestawienia: wanna to relaks, a prysznic to oszczędność. A takie postawienie sprawy ani nie jest do końca prawdziwe, ani nawet niekoniecznie odwołuje się do najważniejszych cech obu rozwiązań.

Wanna: wady i zalety tego klasycznego rozwiązania

Wanna to wciąż wybór częstszy wśród inwestorów. Wynika to przede wszystkim z siły przyzwyczajenia, ale są też pewne obiektywne zalety takiego wyboru.

Zalety wanny w łazience

  • Wannę można estetycznie dopasować nawet do niewielkiej łazienki. Wprawdzie modele małe i nietypowe bywają droższe od wanien standardowych, ale ich zakup nie jest już dziś problemem.
  • Według wielu osób gorąca kąpiel w wannie to najlepszy sposób na relaks.
  • Większość wanien można stosunkowo niewielkim nakładem sił i środków zmodyfikować tak, żeby można było też wziąć prysznic, nie zachlapując przy tym całej łazienki – potrzebny będzie jednak parawan nawannowy, który zmieni wannę w coś w rodzaju kabiny prysznicowej.
  • Wannę można ustawić, nie przejmując się zbytnio wykończeniem wnętrza – praktycznie nie wymaga żadnej szczególnej adaptacji, bo wszystko sprowadza się do podłączenia wody i kanalizacji.
  • Wanny – przynajmniej te proste modele – są po prostu tanie, więc jest to zwyczajnie bardziej dostępne rozwiązanie.

Wanna to wciąż wybór częstszy wśród inwestorów.

Wady wanny w łazience

  • Korzystając z wanny, trudno jest oszczędzić wodę. Oczywiście można po prostu nalewać jej mniej, ale w porównaniu z niektórymi instalacjami prysznicowymi wanna po prostu będzie mniej ekonomiczna.
  • To, że można wstawić wannę do małej łazienki, nie oznacza, że to zawsze dobry pomysł. Nawet ergonomicznie zaprojektowana wanna musi zajmować pewną ilość cennego miejsca.
  • Zdecydowana większość wanien nie będzie wygodna dla osób starszych lub niepełnosprawnych ruchowo. Z kolei wanny walk-in z drzwiami są po prostu drogie.
Wiele nowoczesnych kabin wymaga bardzo precyzyjnego montażu oraz odpowiedniego przygotowania posadzki
Wiele nowoczesnych kabin wymaga bardzo precyzyjnego montażu oraz odpowiedniego przygotowania posadzki

Prysznic: zło konieczne czy najlepsze wyjście?

Prysznic jest często przedstawiany jako jedyna sensowna alternatywa dla wanny w małej łazience. Ale to tylko jedno jego oblicze – warto spojrzeć na to nieco szerzej.

Zalety prysznica

  • Na pewno zajmuje mniej miejsca niż wanna, a przy zastosowaniu rozbudowanego panelu prysznicowego pozwala się znakomicie odprężyć, szczególnie jeśli to model kabiny z nagłośnieniem i oświetleniem.
  • Proste modele faktycznie pozwalają dobrze kontrolować zużycie wody – ten argument nie będzie jednak trafiony w przypadku najbardziej rozbudowanych paneli i długiego zażywania kąpieli.
  • Kabina prysznicowa jest zasadniczo bardziej dostępna dla osób starszych – niższe progi, opcja ustawienia krzesełka kąpielowego i montażu ergonomicznych uchwytów naprawdę sporo zmieniają.

Korzystając z wanny, trudno jest oszczędzić wodę.

Wady prysznica

  • Wiele nowoczesnych kabin wymaga bardzo precyzyjnego montażu oraz odpowiedniego przygotowania posadzki – dotyczy to szczególnie brodzików wpuszczanych i kabin typu walk-in. To podnosi koszt instalacji.
  • Najbardziej rozbudowane panele prysznicowe raczej nie są szczególnie bardziej ekonomiczne od klasycznej kąpieli.
  • Prysznic jest uważany za niezbyt wygodne rozwiązanie w domach z małymi dziećmi – można oczywiście sobie jakoś z tym poradzić, ale jednak nie będzie to tak wygodne, jak kąpiel we wannie.
Według wielu osób gorąca kąpiel to najlepszy sposób na relaks.
Według wielu osób gorąca kąpiel to najlepszy sposób na relaks.

Porównanie i analiza: wybrać wannę czy prysznic?

Przy pewnych dodatkowych inwestycjach z wanny będzie można korzystać niemal tak samo, jak z kabiny prysznicowej, ale prysznica nie da się nigdy użyć do długiej, relaksującej kąpieli z olejkami zapachowymi. Z drugiej strony – nowoczesne i rozbudowane prysznice dają wrażenia nie tylko porównywalne, ale wręcz dużo przyjemniejsze niż wiele wanien. System nagłośnienia, wielodyszowe panele prysznicowe i klimatyczne oświetlenie sprawiają jednak, że o prysznicu nie można już mówić jako tańszej alternatywie dla kąpieli we wannie. 

W wielu przypadkach decydująca może być dostępność: głęboka wanna będzie nie do przyjęcia dla osób starszych, a często trudno będzie nawet do niej wejść osobom po jakiejś drobniejszej kontuzji nogi. Z prysznicem tego problemu nie ma. Jest też prawdą, że kabina prysznicowa zajmie mniej cennego miejsca, ale tu trzeba pamiętać, że to nie do końca uprawnione porównanie, bo zarówno kabiny, jak i wanny, są dostępne w tak wielu kształtach i wymiarach, że w zdecydowanej większości przypadków naprawdę można dobierać spośród nich dość dowolnie.

Wiele nowoczesnych kabin wymaga bardzo precyzyjnego montażu oraz odpowiedniego przygotowania posadzki

Co pozwala zaoszczędzić więcej wody, prysznic czy wanna?

Koronnym argumentem, który zawsze pojawia się w takich rozważaniach, jest kwestia oszczędności. Najczęściej autorzy podają, że 8-minutowy prysznic pozwala zaoszczędzić 40 ze 140 litrów wody zużywanych na jedną kąpiel we wannie. Rzecz w tym, że to szacunki tak bardzo przybliżone, że nie można na nich polegać.

Wannę można estetycznie dopasować nawet do niewielkiej łazienki.
Wannę można estetycznie dopasować nawet do niewielkiej łazienki.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby szybko się odświeżyć w 30 litrach wody we wannie. Nie będzie to relaksująca kąpiel, ale pozwoli zadbać o higienę. Jednocześnie w kabinie SPA można spędzić 20 minut i mieć niedosyt, a żaden perlator nie zapewni odpowiedniego napowietrzenia strumienia, żeby jeszcze tę przyjemność uznać za tanią. Wszystko będzie więc tu zależało od indywidualnego podejścia, ale też kształtu wanny czy stopnia rozbudowania prysznica.

Zapewne, gdyby dokonać jakichś globalnych szacunków, okazałoby się, że faktycznie prysznic jest tańszy od kąpieli, ale to nie znaczy, że tak będzie w każdym przypadku.

Nawet ergonomicznie zaprojektowana wanna musi zajmować pewną ilość cennego miejsca.

Co lepsze: prysznic czy wanna?

Na tak postawione pytanie nie może być jednej poprawnej odpowiedzi. W skrajnie małej łazience zapewne wygra kabina prysznicowa, tak samo w łazience przygotowanej z myślą o osobach starszych. Wanna jest jednak odrobinę bardziej uniwersalna – pytanie tylko, czy niezbędna.

W tym momencie chcemy jeszcze zwrócić uwagę na jedną rzecz: o ile wanny to po prostu duże misy do napełnienia wodą (pomijamy modele z hydromasażem), o tyle prysznice są zdecydowanie bardziej zróżnicowane: od prostych słuchawek, przez deszczownice, aż po rozbudowane panele prysznicowe z funkcją hydromasażu. Nie można tak po prostu spojrzeć na cały ten przekrój i powiedzieć, co będzie lepsze, tylko trzeba się odnieść do swoich potrzeb i możliwości finansowych.