Najpopularniejsze kształty, wymiary i typy wanien do łazienki

W zdecydowanej większości przypadków aranżacja łazienki będzie łatwiejsza, jeśli wykorzysta się typowe wymiary mebli, standardowe rozwiązania dotyczące oświetlenia czy jedne z najpopularniejszych kształtów, wymiarów i typów wanien. Pozwala to szybciej zaprojektować funkcjonalne wnętrze, a taka aranżacja jest też zwykle tańsza od mniej typowej. Jednak jakie wanny można dziś uznać za najbardziej popularne?

Typy wanien – ranking popularności

Zdecydowana większość wanien – szczególnie w niższym segmencie cenowym – wykonana jest z akrylu. Są tanie, lekkie, mogą mieć zupełnie dowolny kształt, a ich montaż jest możliwy, nawet jeśli pracuje się w pojedynkę. Podstawową zaletą akrylu jest to, że nie da się go obić w przeciwieństwie do emalii, którą akrylowe wanny zastąpiły. W teorii również taka wanna wolniej traci ciepło.

Wanny stalowe i żeliwne to klasyka gatunku. 20-30 lat temu były one podstawowym wyposażeniem łazienki. Dziś jednak przegrywają z akrylem pod względem ceny. I o ile wanny stalowe są jeszcze w miarę lekkie, bo wykonuje się je z cienkiej blachy, to już o samodzielnym montażu czy bodaj wniesieniu wanny żeliwnej można zwykle najwyżej pomarzyć. Ich największą wadą wydaje się jednak cena – prosta stalowa wanna będzie dwa razy droższa od akrylowej.
Konglomerat lub ceramika to rozwiązania zdecydowanie z wyższej półki, więc wanny wykonane z takich materiałów raczej nie mogą zostać uznane za popularne. Ich główną zaletą ma być przede wszystkim atrakcyjny wygląd, aczkolwiek pod względem kształtu najczęściej nie są specjalnie wyszukane.

Jak sprawdzi się drewno w łazience? Przeczytaj TUTAJ

Wymiary i kształty – jakie wanny są najchętniej kupowane?
Wymiary i kształty – jakie wanny są najchętniej kupowane?

Wymiary i kształty – jakie wanny są najchętniej kupowane?

Nie podlega dyskusji, że najczęściej kupowane są wanny prostokątne. Produkuje się je łatwo, ustawianie też nie wymaga żadnych umiejętności, a ponieważ w zdecydowanej większości są to wanny do zabudowy, to ich spodnia strona nie musi wyglądać oszałamiająco. To oczywiście istotne z punktu widzenia cen.
Jeśli chodzi o wanny do zabudowy, to do wyboru są jeszcze modele narożne. Będą droższe od prostokątnych, ale również łatwe do założenia. Zdominowały one dwa segmenty: wyposażenie do małych łazienek i do łazienek o przeciętnej powierzchni, ale w bardziej nowoczesnym stylu. Do mniejszych pomieszczeń zdecydowanie najczęściej wybiera się wanny asymetryczne, a jeśli miejsca jest więcej, to można sobie pozwolić na ustawienie symetrycznej wanny narożnej.

Zdecydowana większość wanien – szczególnie w niższym segmencie cenowym – wykonana jest z akrylu.

Od lat można zaobserwować również wzrost popularności wanien wolno stojących. Są one co prawda bardziej lubiane przez projektantów niż użytkowników łazienek, a to głównie dlatego, że w praktyce wymagają naprawdę sporej przestrzeni i dość zasobnego portfela. Ich zaletą jest natomiast to, że mogą mieć niemal dowolny kształt: są wanny prostokątne, owalne, a nawet okrągłe, a poza tym migdałowate, w kształcie serca itd., ale oczywiście to już zdecydowanie krótsze serie.

Wymiary typowej wanny

Najczęściej wybierane, podstawowe modele wanien mają zwykle nieco ponad 40 cm głębokości, są długie na 140 i szerokie na 75 cm. Tak naprawdę jednak można bez trudu poszukać i nieco odmiennych wielkości.

Jakie są typowe wymiary wanny?
Jakie są typowe wymiary wanny?
  • Większość wanien ma głębokość z przedziału 38-48 centymetrów.
  • Najpopularniejsze długości to 140-180 centymetrów.
  • Szerokość popularnych modeli mieści się w przedziale 70-90 centymetrów.

Najmniejsze z popularnych wanien mieszczą około 90 litrów wody, ale na liście popularnych wariantów są też takie, w które można wlać prawie 4 razy więcej wody.

Od lat można zaobserwować również wzrost popularności wanien wolno stojących.

Skąd bierze się popularność konkretnego modelu?

Żeby dany typ czy kształt wanny stał się popularny, nie wystarczy, że będzie po prostu atrakcyjnie wyglądał. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku cena – z oczywistych powodów wanny okrągłe wolnostojące za kilka tysięcy złotych nie będą nigdy bardziej popularne niż prosta wanna prostokątna do zabudowy i montażu przy ścianie, która kosztuje 400-500 złotych.

Zmiany w rankingu popularności nie są szczególnie dynamiczne – nie pojawiają się nowe materiały ani rewolucyjne kształty. Ostatnią dużą zmianę w rankingach wywołało masowe pojawienie się wanien akrylowych, bo i ich ceny, i parametry użytkowe znacząco różniły się od dominujących wcześniej wanien metalowych.

Wanna w łazience - jaka będzie najlepsza?
Wanna w łazience - jaka będzie najlepsza?

Czy warto przejmować się popularnością wanien?

Jeżeli chcesz urządzić modną łazienkę, a już tym bardziej designerski pokój kąpielowy, to oczywiście bazowanie na różnego rodzaju trendach będzie czymś oczywistym. Z drugiej strony – jeśli podstawowym warunkiem jest estetyczne i praktyczne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, to sprawdzanie, jakie wanny obecnie są najpopularniejsze, nie jest za bardzo potrzebne. Warto oczywiście wiedzieć, jakie ma się możliwości i jakie zalety oraz wady niesie ze sobą każda z opcji, ale podstawowym czynnikiem wpływającym na wybór konkretnego modelu musi być jego dopasowanie do wnętrza – tak pod względem estetyki, jak i rozmiarów.

Większość wanien ma głębokość z przedziału 38-48 centymetrów.

Skąd bierze się popularność różnych wariantów?

W zasadzie trzeba było zaznaczyć to na początku, ale pojęcie „popularności” w przypadku wanien można rozumieć na kilka sposobów.

Po pierwsze – jakie wanny są najczęściej kupowane, najszybciej znikają ze sklepów. W tej kategorii zdecydowanie wygrają prostokątne wanny do zabudowy o średnich wymiarach. Ich popularność wynika wprost z faktu, że można je ustawić w prawie każdej łazience, zapewnią odpowiedni komfort kąpieli, a przy tym pozwolą w sposób rozsądny wykorzystać niewielką zwykle przestrzeń. Mają też niebagatelną zaletę – są tanie.

Czy warto przejmować się popularnością wanien?
Czy warto przejmować się popularnością wanien?

Po drugie – można spojrzeć na to, jakie typy wanien narobiły sporego zamieszania na rynku. I gdyby tak zdefiniować popularność, uwagę należałoby skierować na asymetryczne wanny narożne. Okazało się, że mogą one w wielu małych łazienkach dać komfort większy od klasycznych wanien prostokątnych, a przy okazji wyglądają lepiej od nich. Owszem, są droższe, ale to tak naprawdę jedyne rozwiązanie, które spowodowało tak duże zamieszanie na rynku.

Po trzecie – można wreszcie spojrzeć na to, co jest modne. I tutaj zdecydowanie przodują wanny wolno stojące, owalne lub okrągłe. Są często pokazywane w różnych wizualizacjach, pojawiają się w najbardziej prestiżowych wnętrzach, ale sumarycznie ich sprzedaż jest ograniczona, bo ani ceny nie są niskie, ani – co ważniejsze – większość łazienek nie jest wystarczająco przestronna, żeby taką wannę tam wstawić.

A po co o tym piszemy? Głównie po to, żeby uświadomić Ci, że tak naprawdę kwestia popularności określonych typów, wielkości czy kształtów wanien jest zawsze dość niejednoznaczna i raczej nie powinna być głównym kryterium przy podejmowaniu decyzji zakupowych.