Jak urządzić funkcjonalną garderobę na poddaszu? Zobacz sprytne triki na zagospodarowanie przestrzeni pod skosami. Sprawdź pomysły na aranżację!
Jak urządzić garderobę na poddaszu?
Pomieszczenia usytuowane na poddaszu wymagają od inwestorów i projektantów wnętrz odpowiedniego podejścia do projektu, doboru mebli oraz kolorystyki, tak, aby zaaranżować przestrzeń nie tylko estetyczną, ale wygodną. Tutaj najważniejszym aspektem jest przede wszystkim wysokość ścianki kolankowej – to od niej zależy najwyższy punkt garderoby na poddaszu. Najprościej mówiąc, jest to przestrzeń, która znajduje się pomiędzy stropem a skośnym dachem. Jeśli ścianka kolankowa jest zbyt niska, może ograniczyć możliwości przechowywania ubrań i utrudniać nam swobodne poruszanie się po garderobie.
Przyjmuje się, że optymalna wysokość ścianki kolankowej, która pozwala na wygodne korzystanie z garderoby, to zazwyczaj 120-150 cm. Warto również pamiętać, że ta wysokość wpływa na rodzaj mebli, które można zastosować. W miejscach, gdzie ścianka kolankowa jest niższa, zaleca się umieszczanie szafek o mniejszej wysokości, regałów i półek lub elementów zabudowy wykonanych na zamówienie indywidualne, które umożliwią wygodny dostęp do przechowywanej odzieży, a jednocześnie nie będą kolidować z nachylonym dachem.
Wybór mebli do przechowywania
Garderoba na poddaszu ze skosami wymaga od nas wyboru mebli, które będą odpowiednio dopasowane do niewielkiej przestrzeni. Przede wszystkim warto postawić na meble modułowe, które możemy dowolnie konfigurować, aby jak najlepiej wykorzystać dostępne miejsce. Warto również zainwestować w meble na wymiar, które pozwolą na maksymalne wykorzystanie przestrzeni, w tym w miejscach, gdzie występują skosy.
W aranżacji garderoby świetnie sprawdzą się systemy szaf, które umożliwiają przechowywanie odzieży na wieszakach (zwłaszcza długich ubrań), a także komody z szufladami, które pomogą utrzymać porządek. Jeśli przestrzeń jest ograniczona, dobrym pomysłem będą wąskie półki lub szafki, które zmieszczą się nawet w miejscach o mniejszej wysokości. Warto także pomyśleć o zastosowaniu drążków na wieszaki, które można zamontować w skośnej części dachu, czy ustawieniu ozdobnych koszy i pudełek do przechowywania. Dzięki temu zyskamy dodatkowe miejsce na przechowywanie ubrań, a przy tym nie zablokujemy dostępu do innych, ważnych części garderoby.
- Ścianka kolankowa do 90 cm – to najtrudniejsza wysokość pomieszczenia do zagospodarowania, ponieważ tradycyjne szafy są zbyt wysokie. W takich przypadkach najlepiej sprawdzą się niskie komody, szuflady na bieliznę, otwarte półki oraz wysuwane szafki na buty. Możemy również zamontować drążki na ubrania w poprzek poddasza, umieszczając je na wysokości około 80 cm – wtedy ubrania wiszące (np. krótsze rzeczy, np. koszule, spódnice) nie będą dotykać podłogi.
- Ścianka kolankowa 100-120 cm – pozwala na montaż niskich szafek z przesuwnymi lub uchylnymi drzwiami. Możemy tu zastosować regały na buty, kosze na drobne akcesoria oraz niewielkie szuflady. Warto rozważyć systemy wysuwanych organizerów, które ułatwiają dostęp do przechowywanych rzeczy.
- Ścianka kolankowa 130-150 cm – możemy tu umieścić szafki o wysokości do 120 cm, półki oraz drążki na wieszaki na wysokości około 100 cm. Jest to również dobra wysokość na zamontowanie luster w zabudowie meblowej, co optycznie powiększy przestrzeń.
- Ścianka kolankowa powyżej 150 cm – daje pełną swobodę aranżacyjną. Można tu zastosować standardowe szafy na wymiar o wysokości 200-220 cm.
Oświetlenie garderoby
Oświetlenie w garderobie na poddaszu jest niezwykle istotne zwłaszcza w sytuacji, gdy dostęp do naturalnego światła jest ograniczony. Warto zdecydować się nie tylko na oświetlenie sufitowe, ale przede wszystkim na oświetlenie punktowe, które doświetli półki, wieszaki, lustra. Inwestorzy najczęściej decydują się na lampy LED montowane na suficie, w szafkach lub wzdłuż ścian.
Jeśli poddasze jest przestronne i ma dużą powierzchnię, warto pomyśleć o centralnym oświetleniu w postaci dużych lamp sufitowych lub designerskich kinkietów, które nadadzą wnętrzu luksusowego charakteru. Z kolei w miejscach skosów dobrze sprawdzą się lampy wiszące lub oprawy montowane bezpośrednio na ścianach.
Aranżacja garderoby na poddaszu a kolorystyka i dodatki
W pomieszczeniach pod skosami królują jasne barwy. Różne odcienie bieli potrafią rozjaśnić wnętrze i sprawić, że nawet mała garderoba na poddaszu będzie wydawała się bardziej przestronna i uporządkowana. Możemy zdecydować się na beże, kremy, subtelne szarości i pastele, które wprowadzą do wnętrza przytulność. Warto wybrać również drewniane fronty szaf oraz inne elementy drewniane, np. wieszaki, półki czy ozdobne ramy luster, które będą doskonale współgrać z taką paletą barw.
Co więcej, grafitowe lub czarne fronty mebli mogą stanowić elegancki kontrast wobec jasnych ścian, a intrygująca butelkowa zieleń, elegancki granat czy antracyt mogą pojawić się w detalach. Szczególnie ważne jest jednak, aby zachować równowagę – zbyt duża ilość ciemnych kolorów mogłaby optycznie zmniejszyć przestrzeń.
Oprócz kolorystyki w aranżacji garderoby liczą się również przemyślane dodatki i dekoracje. Lustra to absolutny must-have – nie tylko pozwalają na wygodne przymierzanie ubrań, ale odbijają światło, czyniąc przestrzeń jaśniejszą i optycznie powiększoną.
Uwaga: Duże lustro w ozdobnej ramie może stać się centralnym punktem większej garderoby.
Wnętrze warto uzupełnić pojemnikami i organizerami, które pomagają w utrzymaniu porządku, są to np.: eleganckie pudełka z materiałowymi pokrywami, wiklinowe kosze, aksamitne pudełka na biżuterię.
Przeczytaj: Garderoba czy szafa? Wady i zalety