Co między szafkami w kuchni? Praktyczne i modne propozycje!

Niektóre miejsca są szczególnie kłopotliwe do zaaranżowania. Jednym z nich jest bez wątpienia przestrzeń między szafkami w kuchni. Na szczęście dziś jest na to co najmniej kilka ciekawych rozwiązań. Podpowiadamy, które z nich są modne, a którym trzeba poświęcić chwilę uwagi, żeby stały się naprawdę praktyczne.

O czym trzeba pamiętać?

Wykończenie przestrzeni między szafkami w kuchni jest trudne z kilku powodów. Przede wszystkim jednak trzeba zwrócić uwagę na aspekt praktyczny. Jeśli problem dotyczy miejsca nad blatem roboczym, w pobliżu zlewu albo kuchenki, to robi się z tego szczególnie duże wyzwanie. Wszystkiemu oczywiście winne jest duże ryzyko zachlapania lub zabrudzenia powierzchni, dlatego dobór materiałów wykończeniowych jest tak istotny.

Druga sprawa to fakt, że w kuchni bardzo istotna jest temperatura i barwa światła. Są one niezbędne, jeśli chcesz w pełni profesjonalnie przygotować nawet dość proste dania: ocena świeżości warzyw czy mięsa będzie dużo łatwiejsza w świetle neutralnym, a przecież niektóre warianty wykończeń sprawią, że światło zmieni swój charakter.

Co można położyć na ścianę między szafkami w kuchni: propozycje modne i praktyczne

Lista materiałów poniżej w żadnym razie nie jest zamknięta i wystarczy krótki przegląd katalogów, żeby odkryć jeszcze jakieś inne możliwości. Skupmy się jednak na tych, które w ostatnim czasie wzbudzają największe zainteresowanie.

Co z miejscem pomiędzy szafkami?
Co z miejscem pomiędzy szafkami?

Kamień, cegła, klinkier

Coraz więcej nowoczesnych, ale klimatycznych wnętrz, jest urządzanych z wykorzystaniem materiałów naturalnych. Kamień i klinkier w kuchni to wciąż opcja mocno awangardowa, ale na pewno modna. A czy praktyczna? Tu wiele zależy od właściwości konkretnego wykończenia. Bezpiecznie będzie założyć, że jednak konieczna będzie impregnacja tych materiałów, żeby zapewnić im dłuższą trwałość i lepiej ochronić je przed zabrudzeniami. Koniec końców w każdym przypadku może z tego wyjść nowoczesna ściana, która będzie efektownie wyglądała.

Farby do efektów specjalnych

Jeśli chodzi o farby, to w katalogach wnętrzarskich coraz częściej pojawia się efekt rdzy. To trochę nieprecyzyjne określenie, bo tego typu farby są dwuskładnikowe: baza zawiera drobinki żelaza, a warstwa wykończeniowa to utleniacz, przez co powstaje autentyczna rdza – niemożliwa do podrobienia samym pigmentem. Zdecydowanie jest to rozwiązanie efektowne, ale czy sprawdza się w kuchni? Żeby tak było, konieczne będzie spełnienie dwóch warunków: powierzchnia musi zostać zabezpieczona na przykład specjalnym lakierem, żeby uniknąć zabrudzenia farby, a po drugie, sama kuchnia powinna być raczej dość jasna i przestronna, bo to efekt z kategorii „ciężkich” estetycznie. Można oczywiście wykorzystać inne możliwości: jeans, stiuk itd. – nadal jednak mogą być one dominujące.

Wykończenie przestrzeni między szafkami w kuchni jest trudne z kilku powodów.

Szkło dekoracyjne

O płytkach ceramicznych w tym miejscu nie będziemy pisać, ponieważ każdy zdaje sobie sprawę z ich funkcjonalności. Coraz częściej za to zamiast ceramiki między szafkami umieszczane są panele szklane. Mogą to być małe płytki dekoracyjne, lub duże szklane tafle, nierzadko z naniesionym po spodniej stronie wzorem. Na pewno jest to rozwiązanie praktyczne – łatwe do utrzymania w czystości i trwałe. Kwestia estetyki pozostaje otwarta, bo i jest uzależniona od wyglądu konkretnych paneli. Mogą one być jednokolorowe, wzorzyste, z dekorami, gładkie lub strukturalne i to wszystko musi znaleźć przełożenie na estetykę pozostałej części aranżacji. Jest w szkle jednak spory potencjał i w zasadzie najpoważniejszą wadą tej koncepcji może być cena, szczególnie jeśli spojrzeć na tafle najbardziej rozpoznawalnych producentów.

Szkło dekoracyjne do kuchni
Szkło dekoracyjne do kuchni

Drewno

Drewno w kuchni jest rozwiązaniem dość nietypowym. W pewnej mierze wynika to z (częściowo tylko zasłużonej) reputacji materiału dość delikatnego. Drewno wykorzystane w przestrzeni między szafkami musi być więc dobrze zabezpieczone i też nie każdy gatunek się w tej roli sprawdzi. Są jednak takie deski i panele, które zostały specjalnie przygotowane, aby spełniały wysokie normy użytkowe. Zdania co do trwałości – w sensie tego, ile razy można czyścić drewno z poważniejszych zabrudzeń, zanim trzeba je będzie poddać renowacji – są podzielone, natomiast z całą pewnością dobrze dobrane drewno może zostać wykorzystane przynajmniej poza obszarem blatów roboczych.

Klasyka to oczywiście płytki ceramiczne szkliwione.

Tynki dekoracyjne

Tynki dekoracyjne i tynki 3D to rozwiązanie, które zdobywa sobie coraz większą popularność mniej więcej równo z farbami strukturalnymi. Tynki pozwalają jednak osiągać efekty niemożliwe przy wykorzystaniu farby, choćby wiernie oddają strukturę betonu. Tutaj trzeba pamiętać, że spora część tynków może wymagać dodatkowej impregnacji, ale jeśli ten proces zostanie przeprowadzony prawidłowo, to funkcjonalność nie będzie już żadnym ograniczeniem. Warto jednak wspomnieć, że to rozwiązanie będzie wymagało i nieco większej inwestycji, i innego przygotowania podłoża – raczej nie jest to coś, co można zrobić samodzielnie.

Tynk dekoracyjny w kuchni
Tynk dekoracyjny w kuchni

Tapety

Tapety w kuchni to dla wielu osób wciąż egzotyka, choć tak naprawdę dawniej były normą. Oczywiście między szafkami nie używa się tapet papierowych, tylko na przykład winylowych, ale generalnie wielu znanych producentów stworzyło już kuchenne linie z różnych materiałów. Są one dość drogie, ale biorąc pod uwagę fakt, że przestrzeń do wykorzystania jest raczej niewielka, to taka aranżacja nie powinna rujnować budżetu. Jasne – tapety nie dorównają trwałością szkłu ani kafelkom, ale też ich zmiana będzie łatwiejsza i tańsza, więc to może wcale nie być poważną wadą.

Tapeta w kuchni robi wrażenie
Tapeta w kuchni robi wrażenie

A co z klasyką?

Klasyka to oczywiście płytki ceramiczne szkliwione. One cały czas w kuchniach rządzą, ale to nie znaczy, że nie warto szukać dla nich jakiejś ciekawej alternatywy, tym bardziej że projektanci dziś są w stanie zaproponować naprawdę inspirujące rozwiązania. Warto zresztą pomyśleć też o łączeniu klasycznych rozwiązań z innowacyjnymi – wiele płytek można w jednej aranżacji wykorzystać razem ze szklanymi dekorami, uzyskując nietuzinkowy efekt.

Drewno w kuchni jest rozwiązaniem dość nietypowym.

No i cały czas w grze pozostają też proste, dobre jakościowo farby zmywalne. Wbrew pozorom wiele aranżacji kuchennych już wcale nie wymaga szukania bardziej rozbudowanej estetyki i farby ceramiczne w wielu przypadkach będą najzupełniej wystarczające. Tym razem jednak chcieliśmy skupić się na rzadziej spotykanych rozwiązaniach, więc jeśli szukasz inspiracji, to wiedz, że choć stare rozwiązania wciąż są dobre, mają one naprawdę godnych konkurentów.