Wykończenie przedpokoju wykończyło już niejednego zawodowca. Dobranie odpowiedniego koloru jest naprawdę sporym wyzwaniem, bo tu trzeba naprawdę indywidualnego podejścia. Czy jednak znajomość ogólnych zasad aranżacyjnych może jakoś pomóc? Może i za chwilę to udowodnimy.
Zacznijmy od białego
Biel jest kolorem standardowym wielu wykończeń, ale nawet nie dlatego, że jest jakoś wybitnie praktyczna. Tak się złożyło, bo i w stanie deweloperskim, i po profesjonalnym home stagingu malowanie jest właśnie białe (przy czym w stanie deweloperskim używa się do tego najtańszej farby, więc trudno to w ogóle nazwać profesjonalnym wykończeniem).
Biel w przedpokoju nie jest złym wyborem. Ma tę zaletę, że zdecydowanie powiększa optycznie niewielką zwykle przestrzeń. Po drugie, jesienią i zimą, kiedy siłą rzeczy w przedpokoju przybywa kurtek, obuwia i wszystkich innych akcesoriów, które muszą być pod ręką, takie wykończenie nie wprowadza dodatkowego estetycznego zamieszania.
Do przedpokoju w większości przypadków najlepiej nadadzą się kolory pogodne i jasne.
Ale biel ma także ciemną stronę – chodzi o to, że białe wykończenie się szybko brudzi. Jasne, można wejść na wyższy poziom, i zamiast ściany malować, zakleić je tapetą zmywalną albo wręcz obłożyć kafelkami. W ten sposób utrzymanie czystości będzie łatwiejsze, ale w niczym nie zmienia to faktu, że codzienne sprzątanie stanie się wymuszonym rytuałem.
Wydaje się więc, że choć biel w przedpokoju widoczna jest często, to mimo wszystko nie będzie najszczęśliwszym wyborem – chyba że chodzi o duże przedpokoje, które na biało zostaną wykończone tylko tam, gdzie już się błota nie nosi.
Przedpokój w kolorze: jak dobierać barwy?
Trudno byłoby stworzyć zamknięty katalog kolorów, które dobrze sprawdzą się w przedpokoju, dlatego podejdziemy do tematu od trochę innej strony.
Od jakich kolorów warto zacząć?
Do przedpokoju w większości przypadków najlepiej nadadzą się kolory pogodne i jasne. Mogą to być odcienie ciepłego żółtego, lekkiej zieleni lub błękitu, ale także beże lub bardzo delikatne szarości. Chodzi o to, żeby nie pokrywać ścian ciemnymi kolorami, które optycznie zmniejszałyby pomieszczenie.
Można oczywiście rozpatrywać nieco ciemniejsze odcienie lub kolory bardziej wyraziste, jak na przykład czerwień lub pomarańcz, ale będzie to rozwiązanie, na które można postawić w bardziej przestronnych i jaśniejszych przedpokojach.
Biel w przedpokoju nie jest złym wyborem.
Dobór kolorów do przedpokoju w zależności od dodatkowych czynników
- Przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę ilość dostępnego światła. Oczywiście najlepiej, żeby było to światło dzienne, ale nie oszukujmy się – tego w przedpokojach zdecydowanie brakuje, więc w grę wchodzi również oświetlenie dodatkowe. Im jest intensywniejsze, na tym ciemniejsze barwy można postawić. Jednocześnie jednak należy pamiętać, że zakres dostępnych kolorów będzie zmieniał się w zależności od temperatury barwowej źródeł światła. W przedpokoju najlepiej sprawdzi się światło zimne białe lub ewentualnie neutralne. Ciepła biel ma wiele wad, a w tym przypadku dodatkowo będzie sprawiała, że ściany będą wyglądały na o odcień lub dwa ciemniejsze.
- Są osoby, które po prostu lubią cięższy klimat, w związku z czym postawią na ciemniejsze barwy – zwykle z palety czerwonej (burgund), zielonej (szmaragd) lub niebieskiej (indygo, szafir). W takich przedpokojach dobrze uzupełnić aranżację jasnymi meblami, żeby nie była ona przytłaczająca i przy planowaniu takiego wystroju należy odpowiednio uwzględnić oświetlenie strefy przy lustrze.
- Połączenia estetyczne też mogą wpływać na to, jaki kolor będzie wyglądał dobrze, a jaki niekoniecznie. Nawet relatywnie ciemny błękit będzie do przyjęcia, jeśli meble będą białe lub z naturalnie jasnego drewna. Z drugiej strony – to samo drewna będzie się raczej kiepsko prezentowało z jasną żółcią, która zwykle w przedpokojach wygląda całkiem nieźle. W przypadku przedpokojów nie można zaczynać planowania wystroju od koloru ścian – tutaj trzeba myśleć wielotorowo i od razu szukać rozwiązań: jasnych mebli, które złagodzą cięższy odcień ścian, albo przeciwnie – wyrazistych dodatków, które przełamią monotonię beżowości.
Ale biel ma także ciemną stronę – chodzi o to, że białe wykończenie się szybko brudzi.
I jeszcze powrót do bieli
Od tematu bieli w przedpokoju nie da się łatwo uciec głównie ze względu na to, że jest to bardzo uniwersalny kolor. Dobrze byłoby jednak przekonać się do białych ścian, jeśli w dolnej części zostaną one wyłożone wyrazistymi lub po prostu wzorzystymi kafelkami. Mniej więcej od wysokości metra w górę ryzyko zabrudzenia ścian jest już niewielkie i można przyjąć, że powyżej tego poziomu biała farba będzie już zupełnie OK, natomiast poniżej dobrze by było stosować jednak jakieś inne odcienie.
A może mniej typowe rozwiązanie?
W wielu ambitnych projektach wnętrz przedpokoje nie są wykańczane farbą w jednolitym odcieniu, tylko farbą lub masą do efektów specjalnych. Farby z dodatkami perłowymi, metalicznymi lub mineralnymi, które nadają całości dodatkowy efekt ziarnistości, są godne polecenia z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze nawet delikatne odblaski doskonale przełamują monotonię barwną, a po drugie – takie rozwiązanie bardzo skutecznie maskuje drobne zabrudzenia czy zacieki, które już nie chcą zejść.
Większość farb tego typu wymaga nieco doskonalszej techniki nakładania, ale są to też produkty o dopracowanej recepturze – spora część z nich jest już komponowana z myślą o podwyższonej odporności na mycie i ścieranie, więc w przedpokoju wykażą się dodatkową funkcjonalnością.
Przedpokój nie powinien być pomieszczeniem szczególnie zwracającym uwagę.
Czy to musi być farba?
W przedpokoju alternatywą dla farb mogą być tapety zmywalne. Ich największą zaletą bywa fakt, że tutaj nie trzeba już się ograniczać kolorystycznie, ale można wybierać warianty wzorzyste. Nadal oczywiście dobrym rozwiązaniem będzie trzymanie się jaśniejszej tonacji, ale jeśli chodzi o desenie czy wzory, tapety wynoszą aranżację na zupełnie nowy poziom w porównaniu do farb.
Musisz liczyć się z tym, że dobre jakościowo tapety do przedpokoju nie będą tanie, natomiast – podobnie jak farba z wyższej półki – będą stanowiły przepiękną dekorację przez wiele lat.
Czego w przedpokoju nie robić z kolorami?
- Nie należy strefy z lustrem urządzać w jaskrawych kolorach, bo to mogłoby wpływać na odbiór wyglądu w lustrze. Z tego samego powodu raczej nie zaleca się w przedpokoju łączenia kontrastowych barw.
- Przedpokój nie powinien być pomieszczeniem szczególnie zwracającym uwagę. Największą popularnością cieszą się aranżacje przygotowane ze smakiem, ale stonowane i raczej delikatne.
- Przedpokój nie jest też miejscem do eksperymentów. Kiepskie zazwyczaj oświetlenie sprawia, że bardziej ekstrawaganckie stylizacje mogą nie rozwinąć się w pełni, szczególnie że przestrzeń będzie tu dodatkowym czynnikiem ograniczającym.