Jak urządzić modny przedpokój? Wskazówki

Przedpokój powinien pełnić funkcję reprezentacyjną, ale przede wszystkim użytkową. W przedpokoju wiele razy w ciągu dnia przebywają członkowie rodziny, przyjmują listonosza, witają i żegnają gości.

Stąd wychodzą do pracy, po zakupy, tu przed wyjściem sprawdzają, czy dobrze wyglądają. Po powrocie do domu tu zostawiają wierzchnią garderobę. Choć przedpokój pełni tak wiele funkcji, to podczas urządzania mieszkania często bywa traktowany po macoszemu. Szczególnie gdy jest niewielki. A powinno być odwrotnie; im jest mniejszy, tym bardziej powinien zostać starannie przemyślany pod względem funkcjonalności i codziennej wygody.

Mały przedpokój to spory problem podczas aranżacji. Jak sprawić, by nie było w nim brzydko i ciasno, skoro potrzebny jest i wieszak, i lustro, i szafka na buty, i siedzisko oraz szafa na ubrania? Jest kilka trików wnętrzarskich, które zapewniają, że małe może być piękne, może stwarzać wrażenie większego i nie przytłaczać nadmiarem mebli i dekoracji. Jeżeli wyczerpaliśmy wszystkie sposoby na powiększenie przedpokoju, na przykład przez połączenie go z pokojem dziennym, musimy pogodzić się z tym, co mamy i wykorzystać różne możliwości dla uatrakcyjnienia tego miejsca.

Dekoracje w małym przedpokoju powinny być minimalne.

Gra kolorami w przedpokoju

Na postrzeganie sieni największy wpływ mają zastosowane kolory wykończenia. W małym przedpokoju musi być jasno. Najczęściej nie ma tam okna i zbyt dużej ilości dziennego światła, więc oprócz pomalowanych w jasnym kolorze ścian, wykończenia posadzki jasnymi panelami czy płytkami, przedpokój powinien być dobrze oświetlony. Pamiętajmy o tym, by farba w przedpokoju była trwała i odporna na uszkodzenia, z łatwą możliwością usuwania zabrudzeń (np. lateksowa lub ceramiczna). Dobrze sprawdzą się także tapety winylowe lub fizelinowe. Proporcje zbyt wysokiego pomieszczenie można poprawić, malując ściany kolorem tylko do pewnej wysokości i pozostawiając szerszy biały pas poniżej sufitu oraz zawieszając lampę poniżej płaszczyzny sufitu. Jeżeli przedpokój jest długi i wąski, najbardziej oddalone krótkie ściany przybliży pomalowanie ich na ciemniejszy kolor niż dwóch pozostałych.

Stylowy przedpokój może być delikatnie ozdobiony
Stylowy przedpokój może być delikatnie ozdobiony

Oświetlenie w przedpokoju 

Jeżeli zastosujemy oprawy, których źródło światła będzie skierowane na sufit i będzie oświetlać przedpokój światłem od niego odbitym, uzyskamy efekt podwyższenia pomieszczenia. Może warto pokusić się o kinkiety które w ten sposób rozproszą światło, dając ciekawy efekt. Oczywiście można tradycyjnie zastosować oprawy sufitowe ze światłem skierowanym w dół, ważne jednak by były one dość płaskie i nie zabierały przestrzeni w miejscu, gdzie jest jej tak mało. Lekkości zabudowie długiego wąskiego przedpokoju może dodawać także podświetlenie od dołu zawieszonych na ścianie nad podłogą szafek. Zapewni to wrażenie unoszenia się w powietrzu mebla, który gdyby został postawiony tradycyjnie na podłodze, zmniejszyłby optycznie pomieszczenie.

Na postrzeganie sieni największy wpływ mają zastosowane kolory wykończenia.

Jaka podłoga do przedpokoju? 

Ważne w małych pomieszczeniach jest maksymalne odsłonięcie posadzki. Także przedpokój w ten sposób będzie większy i mniej przytłaczający. Zaplanowanie szafek podwieszonych jest jak najbardziej wskazane. Dobrze jest zastosować wykończenie podłóg jednakowe w przedpokoju i widocznych z niego kolejnych pomieszczeniach. Brak zdecydowanego odcięcia kolorem i fakturą paneli czy płytek poszczególnych wnętrz da wrażenie większej przestrzeni. Układając panele podłogowe, pamiętajmy o zasadzie, że ułożone w poprzek poszerzają wąskie pomieszczenie.

Ważne w małych pomieszczeniach jest maksymalne odsłonięcie posadzki.
Ważne w małych pomieszczeniach jest maksymalne odsłonięcie posadzki

Lustra w aranżacji małego lub wąskiego przedpokoju

W aranżacji małego lub wąskiego przedpokoju znaczącą rolę odgrywają lustra. To, co się w nich odbija, sprawia wrażenie zwielokrotnienia przestrzeni, dodaje głębi pomieszczeniu. Lustra, w których przeglądamy się przed wyjściem, powinny być oddalone o co najmniej 55 cm od miejsca, w którym stoimy. Górna krawędź lustra odbijającego całą sylwetkę powinna być na wysokości 180-200 cm, a lustra do oglądania twarzy - na wysokości 175-180 cm. Podobna rolę w niedużym przedpokoju może spełniać wykończenie jednej ze ścian fototapetą, z realistycznym obrazem z perspektywą, czy to uliczki, czy mola nad morzem, czy jakiegoś ładnego zakątka z drogą i bujną zielenią dookoła. Chodzi o dodanie wnętrzu głębi. 

Ważne w małych pomieszczeniach jest maksymalne odsłonięcie posadzki.

Meble w przedpokoju - czy warto?

Małe wnętrze wymaga zastosowania niedużych, ale bardzo funkcjonalnych mebli. Ich funkcja może być podwójna: szafka na buty może być siedziskiem z wygodną tapicerowana poduszką, lustro, odsunięte lekko od ściany, może skrywać pod spodem wieszak na ubrania czy półkę na torebkę. Szafa z drzwiami z luster także będzie bardzo funkcjonalna. Blat wyższych szafek na buty może być przeznaczony do odkładania kluczy, torebek i innych rzeczy. Jednak ważne jest, by przedmiotów porozkładanych na zewnątrz było jak najmniej. Starajmy się tak zaplanować meble w tym pomieszczeniu, by nadmierna liczba rzeczy na widoku nie pogłębiała wrażenia ciasnoty i chaosu. Nieciekawe wrażenie robi otwarta szafka na buty. Postarajmy się wstawić zamykaną.

Małe wnętrze wymaga zastosowania niedużych, ale bardzo funkcjonalnych mebli.
Małe wnętrze wymaga zastosowania niedużych, ale bardzo funkcjonalnych mebli

Jeżeli przedpokój jest wąski, nie traćmy cennego miejsca na ogromne szafy wbudowane. Dla sprawnej komunikacji musi w nim pozostać co najmniej 90 cm szerokości, ale im więcej, tym lepiej. Wygodne ubieranie się wymaga około 110 cm wolnej przestrzeni. Jeżeli już nie ma wyjścia i miejsce na szafę musi się znaleźć, rozważmy możliwość zastosowania szaf płytszych - o głębokości nie 60 cm, ale na przykład 45 cm, takich, w których płaszcze i kurtki wiszą równolegle do ściany na wysuwanych wieszakach. W tego typu szafie o szerokości 60 cm zmieści się około 4-5 kurtek i płaszczy, gdy wstawimy trzy takie szafy, uzyskamy miejsce na ok. 15 okryć. Szafy z drzwiami przesuwanymi wymagają więcej przestrzeni. Około 6-8 cm z ich głębokości musi zostać przeznaczone na prowadnice drzwi, a dopiero pozostała część mebla stanowi właściwe miejsce do przechowywania. Szafy bez widocznych uchwytów, z otwieraniem typu „push to open”, wtopią się w ścianę i będą lepiej wyglądać w ciasnym przedpokoju.

Mały przedpokój to spory problem podczas aranżacji.

Dekoracja przedpokoju

Dekoracje w małym przedpokoju powinny być minimalne. Nie ozdabiajmy go tapetą w duże, wielobarwne wzory, nie stosujmy pasków z rożnych kolorów na ścianach. Nie przytłaczajmy nadmierną liczbą bibelotów, obrazów i innych dekoracji. Im mniej, tym lepiej. Jeżeli mamy miejsce, możemy wstawić tam jedną płytką konsolkę, mały stoliczek o ciekawym kształcie, przystawiony do ściany, a nad nim zawiesić ładny obraz lub zgraną kompozycję z kilku mniejszych obrazków, jedną roślinę czy kwiaty w wazonie. To w zupełności wystarczy.