Farby strukturalne do przedpokoju – czy warto?

Farby strukturalne w ostatnich kilku latach stały się naprawdę popularnym rozwiązaniem i dziś są stosowane praktycznie w każdym pomieszczeniu. Czy jednak w przedpokoju sprawdzają się aż tak dobrze, jak chcieliby ich promotorzy? A może mają pewne wady, z których warto sobie zdawać sprawę?

Farby strukturalne – co to jest?

Wypada zacząć od pozornie tylko banalnego pytania. O ile bowiem z klasyfikacją niektórych farb z dodatkami mineralnymi a sporej gramaturze nie będziesz mieć problemu, to są przypadki mniej oczywiste. Chodzi na przykład o farby, które zawierają drobniutkie ziarenka piasku albo na przykład łuski perłowe. Tak naprawdę nie zaliczają się one do farb strukturalnych, ponieważ żadnej wyczuwalnej struktury nie mają, natomiast w niektórych sklepach farby do efektów specjalnych – bo to jest ich prawidłowe zaszeregowanie – są włączane do kategorii farb strukturalnych.

Jakie to ma znaczenie? Przede wszystkim techniczne, ponieważ niektóre z farb do efektów strukturalnych wymagają bardziej złożonej procedury nakładania. Z drugiej strony jednak – również wśród farb strukturalnych znaleźć można takie, które nakłada się pacą albo dedykowanym wałkiem. Podział ten więc jest nieco nieprecyzyjny, a z praktycznego punktu widzenia, jak się za chwilę okaże, czasem nawet zwyczajnie zbędny. 

Farby strukturalne w przedpokoju - czy się sprawdzają?
Farby strukturalne w przedpokoju - czy się sprawdzają?

Wszystkie wady farb strukturalnych w przedpokoju

Farby strukturalne w przedpokoju nie muszą być złym rozwiązaniem, ale ocena ich praktyczności będzie kwestią dość indywidualną, bo zależną od konkretnego miejsca i sposobu użytkowania.

Większe ryzyko zabrudzeń

Typowa farba strukturalna, a więc ta, która na powierzchni tworzy różne nierówności czy grudki, siłą rzeczy będzie trudniejsza do utrzymania w czystości. Im mniej gładka jest powłoka malarska, tym większa staje się powierzchnia, do której mogą przylegać zanieczyszczenia. Jednocześnie ze względu na złożoną strukturę, wymycie takiej farby może być trudne, czasochłonne lub wręcz niemożliwe. Patrząc pod tym kątem, można jeszcze zdecydować, że farba strukturalna w przedpokoju będzie praktyczna poza strefą wejściową. Tu jednak musisz pamiętać, że jeśli przedpokój jest mały, to estetyczne wydzielenie wszystkich stref może nie być możliwe i wtedy generalnie farby strukturalne mogą się nie sprawdzić.

Farby strukturalne w ostatnich kilku latach stały się naprawdę popularnym rozwiązaniem.

Optyczne zmniejszenie przestrzeni

W tym przypadku sprawa także nie jest jednoznaczna. Trzeba będzie uwzględnić charakter konkretnej powłoki. Trzeba jednak mieć na względzie fakt, że niektóre z farb strukturalnych mają wizualnie ciemniejszy odcień, niż farby tej samej barwy bez dodatków strukturalnych. to wynika z dodatkowej gry światłocieni i już samo to może powodować, że przedpokój się optycznie zmniejszy. Nie jest to jednak jedyny problem. Przestrzeń zmniejsza się bowiem wtedy, kiedy kolor jest zbyt ciemny, ale również, kiedy wykończenie ścian za bardzo przyciąga uwagę. Jeżeli zatem wybierzesz bardzo efektowną farbę strukturalną do przedpokoju, to może ona skupiać na sobie uwagę na tyle mocno, że również pojawi się ten problem. To zastrzeżenie nie będzie obowiązywało, jeśli struktura będzie delikatna i subtelna.

Czy warto zdecydować się na farbę strukturalną?
Czy warto zdecydować się na farbę strukturalną?

Dlaczego warto malować przedpokój farbą strukturalną?

Gdyby każdy zarzut i każda zaleta były równo punktowane, to farby strukturalne byłyby doskonałe do przedpokoju, ponieważ potencjalnych zalet mają naprawdę sporo.

Maskowanie zabrudzeń

Wadą było to, że farby strukturalne mają większy potencjał do zatrzymywania zabrudzeń i to oczywiście prawda, jednak równocześnie mają one również tę zaletę, że zabrudzenia są na nich mniej widoczne. Struktura wyzwalające grę świateł i cieni sprawia, że większość przypadkowych śladów eksploatacji w ogóle nie będzie widoczna albo przynajmniej będzie zdecydowanie mniej rzucała się w oczy niż w przypadku zwykłych farb. Rzecz jasna przy dużych zabrudzeniach to już nie wystarczy, ale przed takimi nie uchroni się żadna farba.

Zdecydowaną większość farb strukturalnych można nałożyć samodzielnie

Atrakcyjny wygląd przedpokoju

Przedpokój jest zwykle na tyle mały i ciemny, że trudno mówić o jakiejś jego konkretnej aranżacji. Raczej nie stosuje się tu dekoracji ściennych, rzadko można – jak w katalogach wnętrzarskich – wystawić choćby stolik z bukietem kwiatów. Najczęściej ściana sama w sobie musi być wystarczająco atrakcyjna, a ten efekt zdecydowanie łatwiej będzie osiągnąć, jeśli użyje się farby strukturalnej lub wspomnianej na początku farby do efektów specjalnych. musisz co prawda zachować umiar, żeby taka dekoracja nie stała się przesadnie wyrazista, ale generalnie jest w farbach strukturalnych potencjał, którego inne materiały nie mają.

Poznaj wady farb strukturalnych w przedpokoju
Poznaj wady farb strukturalnych w przedpokoju

Ładniej i taniej - modny przedpokój

Przedpokoje rzadko są traktowane poważnie i jest to zarzut skierowany zarówno pod adresem deweloperów, którzy i tak stosują najtańsze materiały, ale w przedpokojach przechodzą już sami siebie, jak i osób takich, jak Ty, które chcą samodzielnie remontować mieszkanie. Wiadomo – budżet jest ograniczony, więc z czegoś trzeba zrezygnować. I kończy się to najczęściej krzywą, chropowatą ścianą w przedpokoju – bo przecież to najmniej ważne pomieszczenie. Tutaj farba strukturalna pozwoli zamaskować takie niedoskonałości znacznie lepiej niż jakakolwiek inna technika wykończeniowa, a przy tym jest wciąż rozwiązaniem relatywnie tanim. Jeśli więc chcesz przycinać na kosztach, to dzięki farbie strukturalnej w przedpokoju może nikt tego nie zauważy.

Przedpokój jest zwykle na tyle mały i ciemny, że trudno mówić o jakiejś jego konkretnej aranżacji.

Prostota i minimalizm zaletą przedpokoju

Zdecydowaną większość farb strukturalnych można nałożyć samodzielnie, nawet jeśli nie ma się większego doświadczenia w pracach malarskich. To o tyle ważne, że przedpokoje w wielu domach i mieszkaniach są właśnie tymi pomieszczeniami, które wymagają najczęstszych remontów. Farba strukturalna, która nie kosztuje fortuny i którą można odświeżyć przedpokój, mając raptem 2-3 dni wolne, to na pewno lepsze rozwiązanie od lamperii z kamienia czy nawet tapet zmywalnych.

Farby do przedpokoju - zestawiamy plusy i minusy
Farby do przedpokoju - zestawiamy plusy i minusy

Werdykt - czy warto wybrać farby strukturalne do przedpokoju? Tak, ale...

Farby strukturalne w przedpokoju to bardzo często rozwiązanie optymalne – tanie, efektowne i praktyczne. Trzeba jednak zachować umiar i przy doborze powłoki uwzględnić i to, jak przedpokój jest użytkowany, i jego wielkość i spójność estetyczną z pozostałymi pomieszczeniami. Wniosek jest więc taki, że na pewno nie można z góry farb strukturalnych skreślać. Mają one spory potencjał, który właśnie w przedpokoju można wykorzystać, przy czym nie warto też automatycznie zakładać, że zawsze one będą najlepszym rozwiązaniem.